Fender Bridge Ayarı Hakkında Yardım Acil

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda namikemalkaya tarafından 29 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. 2015 fender stratocaster tel değiştirdikten sonra akort ayarı yaparken köprü çok fazla geriliyor,,yardımcı olabilecek bir yiğit aranıyor :D Bu arada 10 tel kullandım etkisi ne kadar olur emin değilim
   
 2. Bir foto alsak da sorunu daha iyi anlasak...

  Ama eğer 0.9'dan 0.10a geçtiyseniz ve köprü yukarı kalkıyorsa, tremolo bloğunu tutan yayları tornavida ile biraz daha gövdeye yaklaştırırsanız, büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir...
   
  cakewalker bunu beğendi.
 3. 15749624_10154788357682822_968346260_n.jpg 15801817_10154788357437822_104867914_n.jpg
   
 4. telleri tek tek akort ederken bir diğeri bozuluyor hepsini toparlayayım derken tremolo iyice eğiliyor
   
 5. Evet, tremolo bloğunu tutan yayları gövdeye yaklaştırırsanız sorununuz çözülmeli...
   
 6. Araştırdım da biraz o şekilde ayarlama istiyor bence de ama daha önce hiç yapmadım bilmeden de pek ellemeyin diyorlar karasız kaldım..
   
 7. O zaman, bir bilene göstermekte fayda var, Luthier yolu gözüktü...
   
 8. sanırım..
   
 9. Aslında Luthier'lik iş değil tornavidan varsa yapabilirsin, Denemek istersen adım adım özetleyim önce telleri gevşet aşağı yukarı 1-buçuk ses kadar sonra tremolu bloğunu tutan vidaları ortalama 3 tam tur sıkıp tekrar akorlamayı denersen sorun kalacağını düşünümyorum büyük bir ihtimal daha önceki tel takımı 0.9 olmalı şimdi 0.10 olunca yaylara daha fazla yük biniyor ve köprü kalkıyor.
   
 10. vidalar köprü tarafına doğru mu ilerletilmesi gerek?
   
 11. Gitarı ilk aldığımda ben de aynı problemi yaşamıştım. Tecrübesiz olduğum için biraz da endişelenmiştim ilk başlarda, acaba sıkıntılı bir gitar mı aldım diye. @Grundar'ın söylediği doğru, tremolo bloğunu yaylar aracılığı ile gövdeye bağlayan bir demir parçası var. Arka kapağı açtığınızda bu sistemi görebilirsiniz. Genellikle gövdeye iki adet vida ile bağlanıyor. Bu vidaları eşit biçimde ve yavaşca (örneğin her seferinde çeyrek tur) sıkarsanız (saat yönünde) yaylar daha fazla gerilecek ve köprü gövdeye daha da yaklaşacaktır. Ancak bu işlerle çok haşir neşir değilseniz bir luthierden yardım almanızda fayda var.
   
 12. belirttiğim vidalar saat yönünde ortalama 3 tur çevirmen yeterli.
  [​IMG]
   
 13. Demek istediğinizi anladım ama bir bilene önce yaptırmam daha iyi olacak sanırım...Peki 0.9 başka bir tel alıp bağlasam ayar gerektirmeden akort edebilir miyim yine?
   
 14. sökülen tel ile aynı marka olursa ayar gerektirmez. çünkü her markanın gerginliği birbirinden farklıdır.
   
 15. Fender Super Bullets 3250L, 9-46 sanırım orjinal fabrika çıkışı,,şimdilik ondan takmam daha pratik olacak
  çok teşekkürler :)
   
 16. Hayatında eline daha önce tornavida aldıysan hiç boşuna bi bilene falan götürmelik bir ayar değil bu.

  Yayları tutan vidaları biraz sıkıcan alt tarafı. Akord yaptıktan sonra köprü gövdeye paralel olana kadar işleme devam et. Fazla sıkarsan geri gidecek şu halinin zıttı olacak. Onun için de gevşeteceksin alt tarafı.
  Tel kalınlığını değiştirdiğin için sap, entonasyon ve action'ı da düzeltmen lazım. Onlar da basit işler ama önce birkaç video izlemen lazım.
   
 17. luthiere ustaya götürmeye gerek yok parana zamanına yazık @Yetgin detaylıca anlatmış zaten
   
 18. 0.9'dan 0.10'a geçtiyseniz sap yaraının da buna göre yapılması gerekir. Siz en iyisi bir bilene götürün.

  Tremolonun yukarı kalkması ile ilgili olarak da, aşağıdaki adımları tremolo köprüye paralel olana kadar (yandan bakınca bir çıkıntı görmeyene kadar) yapın:

  1) Akord edin
  2) Tremolo yaylarını tutan vidaları gevşetin sonra tekrar 1. adım

  Vidaları her gevşettiğinizde tel gerilimi değişeceği için her gevşetmede akord etmeniz gerekiyor. Endişelenmeyin, 2-3 adımda halletmiş olursunuz.

  Selamlar,
   
 19. Vidaları gevşetirse yay gerilimi azalacağından köprü daha da yukarı çıkacaktır. Yanlış bir bilgi olmuş. Vidaları sıkması gerekiyor.
   
  EMM ve dthakankoca bunu beğendi.
 20. Sevgili Yetginin dediği gibi çok basit bir iş...Sadece arka kapak sökülecek teller gevşetilip tremolo claw ı tutan yaylar sıkılacak..akor yapıp bakılacak..Köprü arka kısmı gövdeye yaklaşmış olacak..Eğer daha sonra aksiyon ayarı gerekirse luthiyere gitmek gerecektir..
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş