Fender Bridge Ayarı Hakkında Yardım Acil

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda namikemalkaya tarafından 29 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Gözden kaçtı sanırım..Tam tersi olacak :) Vidalar sıkılacak..Amacımız köprü üzerinde artan tel gerilimini dengelemek için yayları sıkarak, köprüyü geriye çekmek...
   
  cruiser_rider ve Halilozz bunu beğendi.
 2. Evet :)
   
 3.  
 4. fjc

  fjc

  Tremoloya kac tane yay takili su anda gitarinizda? ( 3 adet oldugunu tahmin ediyorum.) Isterseniz arkadaki
  tremolo bosluguna 1 adet yay eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu da sorununuzu cozebilir.
   
  dthakankoca ve Grundar bunu beğendi.
 5. Merhaba,

  Geçenlerde elime geçen bir amerikan strat bana geldiğinde aynı şekilde gelmişti. Aslında olması gereken telin kuvveti ile arkadaki yayın kuvvetinin eşit olması. Fakat siz 10luk tele geçtiğiniz için telin kuvveti artmış. Dolayısıyla ters taraftaki kuvveti arttırmanız lazım. Bunu da iki türlü gerçekleştirebilirsiniz, birincisi arkadaki vidaları eşit derecede ve mümkünse telleri gevşetilmiş ve yaylar çıkmış bir şekilde sıkarak. Bunun bir dezavantajı, yayların gerginliğini arttırıyorsunuz ve tremolo kolunu sık kullanıyorsanız daha fazla yük bindireceksiniz. Çok kullanmıyorsanız sıkıntı yok.

  Tavsiye ettiğim yöntem ise herhangi bir müzik dükkanından tremolo yayı almak. Muhtemelen sizde arkasında 3 yay olacak. Alacağınız telin eşlenik olup olmadığını bilmiyorum dolayısıyla şöyle yapabilirsiniz. 2 tane yay alın. Gitarın arkasındaki ortadaki teli çıkarıp aldığınız iki yayı simetrik olarak takın. Daha sonra köprü yüksekliğini ön tarafta bulunan 2 vida yardımıyla yapabilirsiniz. İsterseniz hiç yükseklik bırakmayabilirsiniz. Benim elime geçen deluxe stratta dokümanında 1/8" lik yükseklik önermiş, muhtemelen sizinki de aynıdır. Aslında biraz kişiye kalmış.

  Tabi bu arada sap, tel yüksekliği ve intonation ayarlarınızı da kontrol etmeyi unutmayın.
   
 6. Bu tremolo zaten gitarın gövdesine paralel dursun diye tasarlanmış bir şey değil, bu şekilde her iki yönede kullanılabilir.
   
 7. Hayır tek yönlü köprü bunlar.
   
 8. @tekno_metin

  Yorumunuz hatalı, iki yönlü de kullanılabiliyor.
   
 9. Araba kullanırken ileri vitesleri kullanmayabilirsiniz sadece geri vites ile istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Ama doğrusu bu değildir. sanırım aramızda buna benzer bir anlaşmazlık çıktı tek yönlü köprüler her iki tarafa da eğilir yalnız tek taraflı köprüdür. ve öne doğru kullanılmalı sadece. aksi halde gitarın boyası çizinir, akort kaçırır vs...
   

 10. Amerikan serilerde kullanılan 2 vidalı "Synchronized Tremolo" bu iş için tasarlanmıştır; 2 yönlü de kullanın diye.
   
 11. 6 vida vintage tremolo esasen floating çalışacak şekilde tasarlanmış bir köprü, setup doğru yapıldığında akort kararlılığı da gayet düzgündür, 2 point tremolo onun modernize edilmiş hali, süreç içerisinde bir kısım gitaristler tarafından bloklanarak veya 4-5 yay ile gövdeye sıfır kullanılmış olması kaideyi değiştirmez :)
   
  Son düzenleme: 15 Şubat 2018 00:28
  tekno_metin bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş