Fender Stratatocaster'a Emg Manyetik Takmak

Öyle ama sonuçta EMG aktif manyetik pille çalışacak. Ona ayrıyetten yuva falan açman gerekecek:) Şu yönden takma diyoruz gitarın bir karakteri var sonuç olarak. Ama amaç sert ton ise yap. Ama şu da var ben EMG leri çok sevmiyorum. Onun yerine pasif Seymor Duncan falan bakabilirsiniz. Ama EMG nin clean tonu pasif ve sert ton veren bir Seymor Duncan ınkinden güzel olabilir. Benim fikrim bu yönde. Şahsen ben EMG manyetikleri pek sevmiyorum:)
Düzenleme: Sert tonda EMG ler gümbür gümbür maşallah ancak biraz daha yumuşak çalmaya kalksan -bence- cortluyor. Mesela GNR çalınmaz bence EMG ile. Güzel olmuyor:) Ama Metallica da falan candır orası ayrı. Birde push pull takabilirsen güzel olur bence:)

Yok zaten single şeklinde humbucker takarım derken pasif seymour duncan falan takarım demek istiyodum :) Yani emg den vaz geçtim çünkü gitarın karakterini az da olsa bozar diye düşünüyorum. Şu an sadece güzel pasif humbuckerlara bakıyorum ama pasif humbuckerlar hakkında hiç bir fikrim yok çünkü şimdiye kadar sadece emglerle ilgileniyordum. Malmsteen manyetikler hakkında ne düşünüyosunuz hocam ?

Yok zaten single şeklinde humbucker takarım derken pasif seymour duncan falan takarım demek istiyodum :) Yani emg den vaz geçtim çünkü gitarın karakterini az da olsa bozar diye düşünüyorum. Şu an sadece güzel pasif humbuckerlara bakıyorum ama pasif humbuckerlar hakkında hiç bir fikrim yok sadece emglerle ilgileniyordum çünkü

İnternette çok video var bir fikir sahibi olabilirsin:)

Bu gitara bu olmaz, hedeye hödö takılmaz diyenleri dikkate almamanı tavsiye ediyorum. Her gitara her manyetik olur. Strat'a EMG? Neden olmasın? Les Paul'a single coil? Tak gitsin. Zevk meselesi sonuçta, kesin çizgileri olan, katı kuralları olan bir şey değil bu mevzu. Deneyerek bulacaksın senin için ideal kombinasyonu, tek seferde nokta atışı bulman milyonda bir ihtimal.

Aradığın ton shrill Fender tonu değilse gitarın karakteri bozulursa bozulsun, ne olacak ki? Al bir set ikinci el emg, tak. Beğenmezsen elden çıkacak bir manyetik seti, satar başka alternatiflere bakarsın, dünyanın sonu değil ya.

Bu tarz yorumlar acayip hoşuma gidiyor. Emg alırım almasına ama arkadaşlar gitarda oyuk açılması gerekiyor dediler ? Bu biraz sıkıntı çıkarmaz mı ?

Heh ... çıkartır biraz. Bi de Dremel alman gerekir ... gitarın PU yuvası humbucker'a göre değilse :rolleyes:

Oyuk açmadan hiç bir imkanı yok mu ya ? Çünkü emgleri takıp beğenmezsem satarım başka takarım onuda satarım yine başka takarım deneye deneye gitarıma en uygun manyetiği bulmak istiyorum. Çünkü gerçekten noiseless n3 manyetikler hoşuma gitmiyor.

2011 USA Deluxe Ash Strat bende de var, uzerindeki N3'leri degistirmeye kiyamiyorum acikcasi. Elimden o kadar gitar gecti, bir suru manyetik modifiyesi yaptim, bu stratla N3'lerin uyumu harika. Emg SL20 set bu gitara guzel gider. Fakat ben degistirmem. Zaten baska amaclar icin baska gitarlarim var, bazi gitarlara dokunulmamasi gerektigini dusunuyorum yine de.

2011 USA Deluxe Ash Strat bende de var, uzerindeki N3'leri degistirmeye kiyamiyorum acikcasi. Elimden o kadar gitar gecti, bir suru manyetik modifiyesi yaptim, bu stratla N3'lerin uyumu harika. Emg SL20 set bu gitara guzel gider. Fakat ben degistirmem. Zaten baska amaclar icin baska gitarlarim var, bazi gitarlara dokunulmamasi gerektigini dusunuyorum yine de.

İşte ben tek bir gitarım olsun o gitarla her şeyi yapıyim diyorum. Esp almayı düşünüyodum ama vaz geçtim onun yerine ömürlük bir amfi alıcam. Belki amfiden dolayı bu manyetikler bana kötü geliyodur bilemiyorum. Bu arada çok iyi gitar dimi deluxe ash :)

İşte ben tek bir gitarım olsun o gitarla her şeyi yapıyim diyorum. Esp almayı düşünüyodum ama vaz geçtim onun yerine ömürlük bir amfi alıcam. Belki amfiden dolayı bu manyetikler bana kötü geliyodur bilemiyorum. Bu arada çok iyi gitar dimi deluxe ash :)
"Her gitarla herşey yapılır, İstediğini tak nolacak" demiyeni dövüyorlar galiba. Her gitarla herşeyi yapmak istiyosan (ki öyle bir gitar profesyönel anlamda bence yok) aç bütçeyi prs ya da suhr gibi gitarlara yönel. Onlar da kendi alanında usta diğer türlerde çakma kalıyorlar. Ha illa sert karakterli gitar istiyorum diyorsan fenderi elinde tutman anlamsız. Direk 2 humbuckerlı gitar işini görür. Yazık edecen gitara bence. Aktif humbucker takmak istesen, p.guard kesilecek, gövde de humbucker boşluğu yoksa kesilecek, pil yuvası açılacak ( trem yayının oraya ya da devrelerin olduğu bölüme sığdırmak biraz maharet istiyor). E ilerde öyle satmak istesen kimse alır mı o gitarı? Satmam deme çünkü müzik zevki çok değişkendir. Şayet single humbucker arıyorsan, en büyük kıstasın iron maiden olmalı. Dave murray yıllardır fender gitarının köprüsünde seymour duncan distortion kullanıyor. Fakat bu değişikliği yaparsan eski manyetiğini de muhafaza et mutlaka.

İşte ben tek bir gitarım olsun o gitarla her şeyi yapıyim diyorum.

Gitar icat olundu olalı bütün gitaristler aynı şeyi istiyo ... da, o gitar henüz icat edilmedi maalesef. Realite şu ki her gitarla her şeyi çalarsın, kuralı yok bu işin, ama her gitar her şeye uygun değildir, sırıtır. Tamamen çalana kalmış.

35 yılın deneyimi ile söylüyorum; senin ilacın Gibson SG, ama dandik serilerden değil. Fender'e benzemez, narin gitardır, alırsan dikkat et sağa sola vurma.

Ooooohhh!!! Başlığa bak ne gelmiş?!?! Sallayın sallayın!! "Tasarım" diye bir şey, tasarımda da "dönem" diye bir şey yok değil mi? Utanmasanız millete surf ve western için EMG'li, 7-8 telli gitar ile Diezel amfi önereceksiniz!

Adamda temel bilgi yok, temel bilgi!!! Onu da geçtim, adam elindeki ekipmanı yazmayı akıl edememiş. Siz de hala oraya buraya savuruyorsunuz başlığı! Single hb al, onu al, bunu al, takma kafana tokadan şapkadan başka! Nasılsa masrafı siz yapmayacaksınız, adam yapacak! Olmayınca küfür edecek hali de yok ya forumda "Ne biçim tavsiye verdiniz! Hay sizin" diye. Sallayın onun için!

Not: Hepinize değil bu laflar, alakasız alınanı bonuslu azarlarım :vulcan::vulcan:

alakasız alınanı bonuslu azarlarım :vulcan::vulcan:

Hack ... asabi kalmışsın bu sabah?

Şimdi; temel bilgi, dursun bilginin amca oğlu olur ... konuyla alakası ne diyeceksen. Kardeşimiz bişey sormuş, belli ki gitarın tonundan yana bi sıkıntısı var, bu da demek ki iyi kötü bi amfisi var, bikaç pedal, ama memnun değil tondan ve bunun direkt olarak manyetiklerden kaynaklandığı gibi bir teşhisi var. Mümkün mertebe reçete yazmaya çalışıyoruz, bazıları ameliyat önerdi ... onun için önce tomografi lazım ...

Hani telefonda doktor arkadaşına sorarsın ya "abi sol kolumu öne doğru uzatıp hızla geri çekince dirseğimin ora ağrıyo ne yapayım" falan diye o da sana aspirin önerir "gel görelim" der; yoksa "abi iyi de kolunu öne kaç km. hızla uzatıyosun, öbür kolun ne pozisyonda ... mmm ... sen git kestir o kolu" falan demez.

Yani hastanın hikayesi esastır ... durum geliştikçe diagnostik devreye girer ki işte sen de tam bu noktada devreye giriyosun ... sinir yok ... sakin ...

Hack ... asabi kalmışsın bu sabah?

Şimdi; temel bilgi, dursun bilginin amca oğlu olur ... konuyla alakası ne diyeceksen. Kardeşimiz bişey sormuş, belli ki gitarın tonundan yana bi sıkıntısı var, bu da demek ki iyi kötü bi amfisi var, bikaç pedal, ama memnun değil tondan ve bunun direkt olarak manyetiklerden kaynaklandığı gibi bir teşhisi var. Mümkün mertebe reçete yazmaya çalışıyoruz, bazıları ameliyat önerdi ... onun için önce tomografi lazım ...

Hani telefonda doktor arkadaşına sorarsın ya "abi sol kolumu öne doğru uzatıp hızla geri çekince dirseğimin ora ağrıyo ne yapayım" falan diye o da sana aspirin önerir "gel görelim" der; yoksa "abi iyi de kolunu öne kaç km. hızla uzatıyosun, öbür kolun ne pozisyonda ... mmm ... sen git kestir o kolu" falan demez.

Yani hastanın hikayesi esastır ... durum geliştikçe diagnostik devreye girer ki işte sen de tam bu noktada devreye giriyosun ... sinir yok ... sakin ...

Sakin deme daha çok sinirlerim :D :D

Hastanın hikayesinin esaslığı konusunda da bence en iyi ayrıntıyı Dr. House vurgular :vulcan:

Benim simdiye kadar caldigim en iyi Strat bu Deluxe Ash oldu. Tabi Custom Shop'lar haric. Her custom shop da cok iyi cikmiyor zaten, neyse. Bundan sonra maple tuseyle de isim olmaz diyorum :)

N3'ler cok iyi, hatta S1 butonu acip, switch'i 1. ve 2. pozisyona getirirsen aslinda gitar Humbucker varmis gibi oluyor, sirasiyla kopru ve middle seri olarak aciliyor. Bu da sana daha kompress'li, sustain'i yuksek ton veriyor.

Bu kombinasyondan guclu bir drive elde edememe sebebin amplin olabilir. Ampli ne kullaniyorsun?

Geri