Maun Sap Mı Akçaağaç Mı ?

Valla ben kendi kramer'imin headstockunu hiç sevmiyorum ama gitarı çalarken falan bir kere bile umrumda olmadı nasıl gözüktüğü. Bence o takıntı enstrümanı sevince geçer.

Koyu agaclar eq ile parlatilabiliyor ama maple'da o is oyle degil acikcasi. Maple bir sapa amfiden bas acarak koyulasmayip, woofy tinlamakta. Maun sapi her zaman daha iyi buluyorum. Yoksa tonewood denmezdi. Emg takacaksan da agacin cok onemi kalmiyor.
Ben tam tersini düşünüyorum, kaldıki bas zaten tonu koyulaştırmaz. Tonewood ne demek biliyormusunuz ? Sadece maun için kullanılan bir sıfat olduğunu mu sanıyorsunuz ?

Ben tam tersini düşünüyorum, kaldıki bas zaten tonu koyulaştırmaz. Tonewood ne demek biliyormusunuz ? Sadece maun için kullanılan bir sıfat olduğunu mu sanıyorsunuz ?
Bugune kadar kullandigim gitarlar bana bunu ogretti. Maple tuseli ne gitar varsa uzagim. Almiyorum ve kullanmiyorum. Spanky tabir edilen tonundan nefret ediyorum. Bu yuzden Suhr, Vigier gitarlarin amfi soundunu aldiktan sonra, hayir kesinlikle bu degil diye birakmisligim coktur.

Bildiğim kadarıyla akçaağaç, yüzeyi en pürüzsüz ve kaygan ağaçlardan biri, bu sayede min. sürtünmeye neden olarak elin sap üzerinde sorunsuz hareketini sağlıyor. Diğer taraftan, akçaağaç mauna göre daha sert ve mukavemetlidir, bu sayede truss rod'a daha az iş bırakır, sapa uygulanan her yöndeki kuvvetlerden daha az etkilenir. Ton konusu tartışılır ama diğer konularda sap için akçaağaç iyidir.

Bu arada, floyd rose gibi 'yüzen' köprüye sahip bir superstrat gitarda, gövdenin maun olması tonu beklediğiniz kadar etkilemeyecektir. Gövdede maunun etkisini net olarak görebilmek için, les paul yada explorer gibi ağaç miktarı yüksek bir gövde, ve mutlaka sabit köprü (en iyisi string through) kullanmak lazım

Bugune kadar kullandigim gitarlar bana bunu ogretti. Maple tuseli ne gitar varsa uzagim. Almiyorum ve kullanmiyorum. Spanky tabir edilen tonundan nefret ediyorum. Bu yuzden Suhr, Vigier gitarlarin amfi soundunu aldiktan sonra, hayir kesinlikle bu degil diye birakmisligim coktur.

Yalnız burada maple tuşeden bahsetmiyoruz. Tuşe hariç sapın genelinde kullanılan ağaçtan bahsediyoruz. Ayrıca maple tuşenin verdiği zevki başka tuşeler veremez. Maple tuşeyle spanky diye tabir ettiğin tonunda bir alakası yok

Yalnız burada maple tuşeden bahsetmiyoruz. Tuşe hariç sapın genelinde kullanılan ağaçtan bahsediyoruz. Ayrıca maple tuşenin verdiği zevki başka tuşeler veremez. Maple tuşeyle spanky diye tabir ettiğin tonunda bir alakası yok

Alakası var, çıkış yeri orası hatta. (Crtl+F yapıp "spanky" yazarak geçtiği yerleri bulunuz, okuyunuz.)

1) Bare Knuckle Forumundan: Maple vs Rosewood and mid scoop
2) Reddit:
3) Seymour Duncan Forumundan: Rosewood or maple fretboard??
4) Grosh Guitars Forumundan: Swamp Ash + Rosewood or Maple fingerboard | Official Grosh Guitars Forum
5) The Gear Page: Rosewood fingerboard on tele: spanky?

Maple tuşe ne yazıktır ki "spanky" bir ton vermesiyle bilinir. Elimden geçen onca Strat'tan sonra Rosewood tuşenin ne kadar güzel olduğunu anladım, sonrasında bir daha Maple tuşe strat almam.

Alakası yok diyorsanız, lütfen benim gibi kaynak göstererek argümanınızı güçlendiriniz.

Alakası var, çıkış yeri orası hatta. (Crtl+F yapıp "spanky" yazarak geçtiği yerleri bulunuz, okuyunuz.)

1) Bare Knuckle Forumundan: Maple vs Rosewood and mid scoop
2) Reddit:
3) Seymour Duncan Forumundan: Rosewood or maple fretboard??
4) Grosh Guitars Forumundan: Swamp Ash + Rosewood or Maple fingerboard | Official Grosh Guitars Forum
5) The Gear Page: Rosewood fingerboard on tele: spanky?

Maple tuşe ne yazıktır ki "spanky" bir ton vermesiyle bilinir. Elimden geçen onca Strat'tan sonra Rosewood tuşenin ne kadar güzel olduğunu anladım, sonrasında bir daha Maple tuşe strat almam.

Alakası yok diyorsanız, lütfen benim gibi kaynak göstererek argümanınızı güçlendiriniz.

Neden yazık olsun onu anlamadım, ben maple'ın spanky tonlarından gayet memnunum beğenmiyorsanız başka ağaçları tercih edersiniz, çaresi var.

Neden yazık olsun onu anlamadım, ben maple'ın spanky tonlarından gayet memnunum beğenmiyorsanız başka ağaçları tercih edersiniz, çaresi var.

Benim gözümde "ne yazıkki" çünkü cilalı bir maple tuşenin hissiyatının güzel olmasına rağmen, tondaki o kuru ve spanky iz beni hasta ediyor. Ben zaten kullanmıyorum ama çok kullandım. Kullananlara bir şey demiyorum, beni hiç ilgilendirmez.

bence bunlar kafanı takacağın son şeyler olmalı. Tonu etkileyen onlarca şey var. Belki de ağaç bunların içinde 3. 4. sırada gelir. Üstelik yıllardır gitar çalan deneyen biri değilsen zaten bunlar arasındaki o küçük farkı da duyamayacaksın demektir. Ben senin yerinde olsam yalnızca müzik öğrenmeye bakarım. Hangi ağacın tonu nasıldır diye kafa patlatmam.

maple ve rosewood arasında hissedilir bir fark yok:
... diyip de Youtube videosunu referans almak da güzelmiş. O videonun kaydından başlayarak upload edilmesine kadar, internetten sizin stream edişinizden kulaklık/speaker'ınıza ulaşana kadar ne kadar küçültüldüğünü ve compress edildiği biliyor musunuz?

Yerinizde olsam Youtube'dan dinlediğim müziğe bile güvenmem. Ekipman, ampli, gitar, pedal videosu ise asla izlemem.

Video değil de, çalınca gayet net hissediliyor sevgili @ElektroBoogie. Rosewood nasıl desem, yabancıların deyimi ile daha "bite", köşeli, daha agresifçe. Maple ise daha yuvarlak, daha efendi bir ağaç. Rose kadar bite değil.

Ben Rosewood için warm kelimesini daha yerinde buluyorum şahsen Hakan abi. Bite olayı biraz Maple'ı da çağrıştırıyor bana. Maple için direkt harsh diyebiliriz özellikle.

Ben bu sebeple avatarımdaki Fender'i alırken bir kez daha düşünmüştüm. Gidip Maple tuşeli Ash Deluxe ve Rosewood tuşeli Ash Deluxe'leri denemiştim. Aralarında epey fark var, özellikle güzel bir amplide sesi de açtığımız zaman çok çok detaylı duyuluyor bu fark.

Tercih meselesi, ben sevmiyorum maple tuşenin tona etkisini.

Not: Böyle terimleri İngilizce kelimelerle yazınca birşey olmuyor tabi, fakat Türkçe'si olmadığı ve artık bu konulara bu şekilde yerleştiği için harsh, bite, warm, spanky demek zorunda kalıyoruz.

Cevapların tamamını okuyamadım fakat şunu eklemek istiyorum. Maunun boğuk olduğu LP'lerin boğuk olduğu tahmin ettiğim gibi reddedilmiş. Çokta iyi yapılmış doğru bir bilgi. Bir Gibson'un bir Fender'e göre daha bas karakterli olma sebepleri şunlardır;

(Humbuckerlı Fenderlerden bahsediyorum)
1-Gibson manyetikleri kapalıdır ve kapak ile manyetik arasında balmumu ile yalıtım vardır. Bu balmumu yalıtım sesin toklaşmasını ve feedback oluşmasını önlüyor. Bunu bizzat kendim kendi gitarımın manyetik kapaklarını değiştirirken test ederek, deneyerek öğrendim.

2-Fender humbuckerları açıktır yalıtım yapılmamıştır. Bu sebeple uçurum farkı olmasada açık manyetikler kapalı manyetiklere göre daha tizdir.

Geri