Kırılan Gibson Les Paul Custom Headstock'u

Öncelikle geçmiş olsun, gerçekten üzücü ve can sıkıcı bir durum. 3000 Euro gibi bir fiyata alıp, 1000 liralık gitarlarda bile zor karşılaşılan bir durum. Gibson'ın bir türlü headstock birleşim yerini değiştirmemesi yüzünden insanların bu duruma "amaan alıştık artık, tamirle taş gibi oluyor" mantığına maruz bırakıldığı bir durum. Umarım hiç uluslar arası Gibson ile irtibata geçmeden, Türkiye içerisinde hallolur durum bir güzel. Ancak Ağustos'ta alıp, kılcal çizikleri vs farkedip bugüne kadar itiraz etmediyseniz; değişim zor gibi duruyor. Yine de siz özellikle gitarın alt kısmında (askı pininin oralarda) bir vuruk olup olmadığını da kontrol edin. Eğer vuruk varsa, "bu kullanıcı hatası, düşürmüşsünüz" demeleri olası. Tabi vuruk varsa bile yine de gidip görüşün, garanti konusunda. Neden 3000 Euro verdiğim bir gitara daha 1 yıl olmadan headstock yapıştırması tamiratına sokayım ki? Kimse istemez bunu.

Değinmek istediğim nokta ise, ürünün hala b-stock olduğuna dair bir kanıt yok. Bunu siz söylüyorsunuz ve açtığınız diğer başlıktaki itham ağır. Rezalet diye. Ancak Ağustos'ta b-stock olarak ürünler satıldığını ispatlarsanız, ve ürünün b-stock olduğunu söylemediklerini kanıtlayabilirseniz; bir nebze hakem heyeti sizin açınızdan iyi bir karar verebilir. Ancak şu da var, sevgili @Single_FACTOR ün dediği gibi Türkiye'de b-stock kavramı kanunen yok diye biliyorum ben de. Ülkemizde b-stock kavramı, teşhir ürünlerinde düşünülüyor. Ancak b-stock sadece teşhir ürünleri içermemektedir, başka biri tarafından alınıp, sonra geri gönderilen ürünleri de içermektedir. Mesela thomann b-stock ürünlerde neden geri gönderildiğini söylemiyor diye biliyorum. Ancak büyük bir sorun oluşturacak b-stock ürününe de rastlamadık hiç. Zaten büyük bir sorun oluşturacak ürün olsa idi, thomann tekrar satışa koymazdı diye düşünüyorum firma adı lekelenmesin diye.

Çok karmaşık durumlar. Ne olacağına dair bir sürü ihtimal var, ama kesin olarak "şu olur" diyemeyiz bu durumda.

Son düzenleme:
Sayın @mego1 çıkışınızı biraz sert buldum arkadaşın tek hatası iki tane aynı konudan açmak. Bunun dışında profiline bakarak yaşının 16 olduğunu varsayarsak telaşını anlamamız lazım bin iki bin liralık gitar değil sonuçta 12bin lira ediyor. Bence ilk foruma sorması daha mantıklı çünkü kişi haklarını bilmeden hakkını aramaya gitmesi kulağa çokta mantıklı gelmiyor.
Tabi kizdigim nokta var. Yasinin 16 olmasi, klavye basinda delikanlilik yapmasi gerektigini gerektirmiyor. En basitinden bir baslik aciyorsaniz, gaz alip baska baslikta rezalet adi altinda yaftalamamak gerekir.

Ben de thomann'dan gitar aldim. Odeme sonrasinda ana sayfaya dondu ve siparis gecmemis. Ama karttan para cekildi. Gitar yollanmadi vs bir suru prosedurle ugrasip thomann'i rezil is yapmasiyla yaftalamadim. Olmasi gereken sonuca isi vardirdik.

Bir de ben burada hic bir buyugume bos beles konusuyorsun diye de itham etmedim. Eger bu arkadas 16 yasindaysa ondan 13 yas buyugum. Hayatimi muzik sektorunden kazaniyorum ve 3 yildir da bu isi profesyonel olarak yapiyorum. Ve bu arkadas 3 yasindayken sahne tozu yutmustum.

Bu arkadas haksiz degil ama heyecanindan, sakinligini koruyamamasindan yanlis isler yapmaya basladi bile. Boyle devam ederse hakliyken haksiz konuma dusmesi cok kisa bir anda olacak. Akilli davranmasi umidiyle...

Diğer başlığa yazdım bunu sonradan gördüm. Bu genç arkadaşımız %99 do-re ile tek kelime dahi konuşmadan bunları buraya yazdı. Ben do-re'nin kendisine yapacağı her türlü muameleyi (dava açmak dahil) makul görüyorum. Bu nasıl hak aramaktır? Üstelik bu kadar haklı olduğunu düşünürken? Nasıl bir mantıktır?

Gibson gitarın hiç bir yerine dokunmadan kırılacağı ihtimaline inanan var mı? 100 dolarlık gitar kırılmıyor, 3000 Euro'luk bir gitar mı kırılacak? Hadi Türkiye'yi boşverin, ABD'de burnundan getirirler Gibson'ın.

Tabi kizdigim nokta var. Yasinin 16 olmasi, klavye basinda delikanlilik yapmasi gerektigini gerektirmiyor. En basitinden bir baslik aciyorsaniz, gaz alip baska baslikta rezalet adi altinda yaftalamamak gerekir.

Ben de thomann'dan gitar aldim. Odeme sonrasinda ana sayfaya dondu ve siparis gecmemis. Ama karttan para cekildi. Gitar yollanmadi vs bir suru prosedurle ugrasip thomann'i rezil is yapmasiyla yaftalamadim. Olmasi gereken sonuca isi vardirdik.

Bir de ben burada hic bir buyugume bos beles konusuyorsun diye de itham etmedim. Eger bu arkadas 16 yasindaysa ondan 13 yas buyugum. Hayatimi muzik sektorunden kazaniyorum ve 3 yildir da bu isi profesyonel olarak yapiyorum. Ve bu arkadas 3 yasindayken sahne tozu yutmustum.

Bu arkadas haksiz degil ama heyecanindan, sakinligini koruyamamasindan yanlis isler yapmaya basladi bile. Boyle devam ederse hakliyken haksiz konuma dusmesi cok kisa bir anda olacak. Akilli davranmasi umidiyle...
Kuruma saldırması konusuna dikkat etmemişim bu konuda haklısınız ancak mizacımdan olsa gerek kolay kolay sinirlenmiyorum şu dönemde kalp kırmaya hiç gerek Yok diye düşünüyorum o yüzden biraz sitemle yazdım ancak sizde haklısınız arkadaşta tahminimce baya üzgündür :/

Diğer başlığa yazdım bunu sonradan gördüm. Bu genç arkadaşımız %99 do-re ile tek kelime dahi konuşmadan bunları buraya yazdı. Ben do-re'nin kendisine yapacağı her türlü muameleyi (dava açmak dahil) makul görüyorum. Bu nasıl hak aramaktır? Üstelik bu kadar haklı olduğunu düşünürken? Nasıl bir mantıktır?

Gibson gitarın hiç bir yerine dokunmadan kırılacağı ihtimaline inanan var mı? 100 dolarlık gitar kırılmıyor, 3000 Euro'luk bir gitar mı kırılacak? Hadi Türkiye'yi boşverin, ABD'de burnundan getirirler Gibson'ın.
Hocam yanlış anlamayın ama sanırım hiç araştırmadan bu yorumu yapıyorsunuz.

Extra hassas bir gitar olabilir, 9'luk telden fazlası kırabilir onada inanırım, kalorifer yanında kırılır o da olabilir. Ama durup dururken orjinal hali ile kırılması?

Extra hassas bir gitar olabilir, 9'luk telden fazlası kırabilir onada inanırım, kalorifer yanında kırılır o da olabilir. Ama durup dururken orjinal hali ile kırılması?
kesinlikle ihtimal veriyorum özellikle non-joint bir headstock ise sizce de gayet normal değil mi? Teller direk headstock'u öne doğru çekiyor ve headstock'un da geriye doğru 20 25 derece açısı var. Headstock inceliğinde bir maunu 25 derece açıyla sabitleyip 490 N civarı kuvvet ile çekseniz sizce de kırılmaz mı

Tamam kırılıyor diyelim. Do-re bu kadar kırılgan bir ürünün sorunlu olduğunu bilir ve rahatlıkla değiştirmez mi? Başından sonuna falso var bu olayda.

Şahsen kendi Gibson gitarım hiç bir darbe olmadan kırıldı daha yeni, bir hafta olmadı gruptan arkadaşımın da Gibson Sg'si Hardcase içindeyken ufak bir darbe sonucu kırıldı, o yüzden inanabilirim ben. Gibson'ın taşa tutulma sebebi de zaten 100 dolarlık gitar bile kırılmazken 3-4 bin dolarlık gitarın kırılıyor olması.
Off dehşetle okuyorum valla. Geçmiş olsun herkese. Ben de Gibson severdim güyya.

Do-Re halleder diye dusunuyorum. Sonucta distrubutor.
Gibson amerika ya soracak orası da kronik bir sorunsa zaten ters bir yanıt verecegini sanmıyorum.

Şahsen kendi Gibson gitarım hiç bir darbe olmadan kırıldı daha yeni, bir hafta olmadı gruptan arkadaşımın da Gibson Sg'si Hardcase içindeyken ufak bir darbe sonucu kırıldı, o yüzden inanabilirim ben. Gibson'ın taşa tutulma sebebi de zaten 100 dolarlık gitar bile kırılmazken 3-4 bin dolarlık gitarın kırılıyor olması.

Ne yaptınız kırılınca?

Tamir ettirdik tabii ki, o kadar sık karşılaşılan bir durum ki, artık luthierler iyice ustalaşmış bu tamirat konusunda.

@SilverSky şahsen bu kadar kırılgan, işçilik konusunda vasat gitarlara o paraların yazık olduğunu düşünüyorum artık. Aynı paralara ne gitarlar var, onlar dururken Gibson'a bence gerek yok.

Ben hala ve hala durduk yere bir kaç aylık hiç bir Gibson kırılmaz diyorum. Ama dünyanın en hassas gitarıda olabilir. Bir o kadar fanatiğide vardır bu kırılganlığı kabul eden.

Ha ama ben ölürümde Gibson almam.

Malum geçen aylardaki yüzsüzlükten sonra bu tip konulara şu haklıdır bu haksızdır diye yorum yapmamak en iyisi...

Firma ile konuşulmadan buraya konu açılıp öyle yaptılar böyle yaptılar diye ithamlarda bulunuluyor ise, malum konuda olduğu gibi, firmaya gözdağı verip kendi işini hallettirmek için burdaki insanlar mal yerine konulup kullanılıyor olabilir.

Konu ne zaman "tamam araya kıramayacağım bi arkadaş girdi biz kendi aramızda hallettik, konu silinebilir"e gelicek ilgiyle takip ediyorum...

Son düzenleme:
Ben hala ve hala durduk yere bir kaç aylık hiç bir Gibson kırılmaz diyorum. Ama dünyanın en hassas gitarıda olabilir. Bir o kadar fanatiğide vardır bu kırılganlığı kabul eden.

Ha ama ben ölürümde Gibson almam.
Internette çok fazla şikayet eden var sadece bu konuda degil de işcilikleriyle alakalı. Ben "hadi canım sizde" deyip toz kondurmuyordum. Açıkcası bir kere çalmışlığım var. Öyle etrafımda da yok ama okuduklarımdan sonra yanına yaklaşmam. Çatlayıp patlayıp kafama tel mel atar hafazanallah

Valla arkadaşlar ben diyorum. Gibson belki dünyanın en hassas gitarı olabilir. Ama hiç kimse kimseye zorla aldırmıyor. Kötü bir ünüde mevcut.

Durup dururken kırılan bir gitar kesinlikle ve kesinlikle değiştirilir sıfırı ile. Değiştirmeyeni bu forumda yerin dibinede sokarız, boykotta ederiz. Ama bu konuda kötü niyet var.

Valla arkadaşlar ben diyorum. Gibson belki dünyanın en hassas gitarı olabilir. Ama hiç kimse kimseye zorla aldırmıyor. Kötü bir ünüde mevcut.

Durup dururken kırılan bir gitar kesinlikle ve kesinlikle değiştirilir sıfırı ile. Değiştirmeyeni bu forumda yerin dibinede sokarız, boykotta ederiz. Ama bu konuda kötü niyet var.
şundan emin olun hocam burda art niyet yok burda çok değerli gitarının kırıldıktan sonra bu işin ehli insanlardan yardım dilenen bir genç var. önce böyle bakmanız gerekiyor. Zaten dore'ye ulaşabilsem kesinlikle konu açmazdım

Sen daha gidip do-re ile konuşmadan sana bu kadar tavsiyede bulunan arkadaşlarda yanlış yapmış.

do-re bu kadar ulaşılmaz mı arkadaşım? Sen hala art niyetlisin ve bence savunulacak bir yanın yok. Hatta sen bence gitarı durup dururken de kırmadın...

Sen daha gidip do-re ile konuşmadan sana bu kadar tavsiyede bulunan arkadaşlarda yanlış yapmış.

do-re bu kadar ulaşılmaz mı arkadaşım? Sen hala art niyetlisin ve bence savunulacak bir yanın yok. Hatta sen bence gitarı durup dururken de kırmadın...
gitarı durup duruken ben kırmadım zaten. do-re'ye olayın ertesi sabahı mail yolladım hocam fakat cevap alamadım (iş saatleri ve pazar günü olması sebebiyle kesinlikle bir taşlama yok). olay bence sizin niyetinizde bitiyor. @Single_FACTOR hocam bana mesela çok güzel yol gösterdi bu garanti süreciyle ilgili. ben yaşça büyük kişilerden yardım almak için konuyu açtığımı zaten yazdım gene yazıyorum.

Geri