Referans Monitörü Hakkında

Arkadaşlar şimdi elimde şu parçalar var
ses kartı : Roland quad capture
Gitar : Fender strat
Bilgisayar : i7 işlemcili bir bilgisayar
Kayıt programı : Cubase 7
Efekt : Bias fx
ve referans monitörü alıcam bu hafta

Amfimi sattığım için bias fx programını amfi olarak kullanmak istiyorum
Şimdi diyelim ki bilgisayara ses kartını taktım, gitarıda ses kartına taktım ve referans monitörünü ses kartının kulaklık çıkışına taktım. Bias fx programını açtım diyelim gitar çalışmak için referans monitöründen sesi alırmıyım ? Yani biasın verdiği sesleri referans monitöründen amfi gibi duyarmıyım ? Kayıt yaparken backing track i açıp gitar çalabilirmiyim ve hem backing track i hem gitarı referans monitöründen duyarmıyım ? Çok çok kaliteli bir ses olmasına gerek yok normal derecede olsun bana yeter sonra ileride bir amfi alırım. Şimdi bu dediklerimle bu sonuca ulaşabilirmiyim ? Yukarıda yazdığım gibi parçaları birbirine o şekilde taksam çalışır mı ? Ve mesela kulaklıktan kayıt yapmak istediğimde referans monitörünü çıkarıp ses kartına kulaklık taksam aynı şekilde çalışmış olur mu ? Son olarak referans monitörü sadece BENİM mi sesi daha düzgün duymamı sağlıyor yoksa yaptığım kayıtada faydası var mı ? Kafamda sürekli bu sorular var. Bu soruların cevabını bulabilirsem çok muhteşem olucak. Sağ olun şimdiden

Referans monitörünün kullanım amacı flat sound alarak mix-mastering işlemlerini yapmaktır,gitar amfisi olarak kullanılmaz derken demek istenen bu.Yoksa kayıt esnasında elbette kullanılır.Gitar çalışmak için ses de alınır,bias ın veya herhangi bir vstnin verdiği efektleri de duyarsınız,backing trackleri ve çaldığınızı duyarak kayıt da yapabilirsiniz.
@gitargitargitar referans monitörü de alırsanız dediklerinizi yapabilirsiniz.Referans kulaklıkla da olur monitör yoksa.Yalnız referans monitörünü arkadaki outputlara takmanız lazım,kulaklık çıkışına olmaz.

Kayıt esnasında kullanılmaz mı demek istiyorsunuz? Gitar çalınmaz kısmını açıklayabilir misiniz?
Bir arkadaş örnek vermişti alıntı yapmış olayım;" Lombarghini ile beygir gücü fazla diye tarla süremezsiniz, tarlayı traktörle sürersiniz"
Referans monitörleri Hi-fi sistemlere adapte etmek üzere yaptığınız düzenlemelerin flat seviyede dinlemesini ve mastering yapmanız içindir.
Gitar çalmak istiyorsanız normal bir hoparlör işinizi pekala görür hiç masrafa girmeyin boşuna.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir arkadaş örnek vermişti alıntı yapmış olayım;" Lombarghini ile beygir gücü fazla diye tarla süremezsiniz, tarlayı traktörle sürersiniz"
Referans monitörleri Hi-fi sistemlere adapte etmek üzere yaptığınız düzenlemelerin flat seviyede dinlemesini ve mastering yapmanız içindir.
Gitar çalmak istiyorsanız normal bir hoparlör işinizi pekala görür hiç masrafa girmeyin boşuna.

Peki kayıt yaparken normal bir hoparlörden gitarın ve backing track in sesini duyarak kayıt yapabilirmiyiz ? Ve mix tarzı şeylerle uğraşmayacaksak referans monitörüne gerek var mı ? Ben genel olarak backing track üzerine gitar çalıcam bazen de vokal kayıt yapıp, yaptığım gitar kaydıyla birleştiricem ve belki bir kaç efekt koyucam. Bunlar için referans monitörü şartmıdır ? Ve son olarak doğru anladıysam referans monitörü sadece kendi yaptığımız kayıtı daha iyi duymak için kullanılır dimi onun dışında kayıta başka bir avantajı yoktur ?

Son düzenleme:
Peki kayıt yaparken normal bir hoparlörden gitarın ve backing track in sesini duyarak kayıt yapabilirmiyiz ? Ve mix tarzı şeylerle uğraşmayacaksak referans monitörüne gerek var mı ? Ben genel olarak backing track üzerine gitar çalıcam bazen de vokal kayıt yapıp, yaptığım gitar kaydıyla birleştiricem ve belki bir kaç efekt koyucam. Bunlar için referans monitörü şartmıdır ? Ve son olarak doğru anladıysam referans monitörü sadece kendi yaptığımız kayıtı daha iyi duymak için kullanılır dimi onun dışında kayıta başka bir avantajı yoktur ?

bütün bunlar için normal hoparlör kullanın,
"daha iyi duymak" amacı da hatalı, ref monitörleri müzik dinlemek için bile yanlış bir tercihtir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bütün bunlar için normal hoparlör kullanın,
"daha iyi duymak" amacı da hatalı, ref monitörleri müzik dinlemek için bile yanlış bir tercihtir.

O zaman referans monitör almama gerek kalmıyor şimdilik. Peki ne gibi durumlarda almak şart oluyor referans monitörü ? Tamamen forumdan aldığım bilgilere göre hareket edicem çünkü. Kesin olarak referans monitörü alıcaktım ama şu an yazdıklarınızdan sonra hoparlör ile halledebileceğimi öğrendim ve monitör almamaya karar verdim. O yüzden bu kadar soru soruyorum boşuna masrafa girmiyim

yaptığınız kayıtları profesyonel platformlarda yayınlayacaksanız iyi bir mix için gereklidir, iyi bir mix için se tek şart ref monitörü değildir, çok iyi bir daw tecrübesi, üst düzey kayıt tecrübesi ile anlam kazanır.

Bias FX vb yazilimlar kabindeki hoparlore kadar simule ettigi icin FRFR daha dogru tercih olur, normal hoparlor ile olmaz o is. Her hoparlor kendi karakterini az cok sese katar, referans monitorleri daha az katar. Bu yuzden ozellikle ev ortaminda bu tarz simulasyon ve profilleme cozumleri kullanilacaksa referans monitoru ve odanin buyuklugune gore aktif sahne monitoru daha mantikli cozum olacaktir.

Turkiye sartlarinda kullanilan odalar 10-15 m2 araliginda oldugu icin 5-6 inc civarinda aktif monitorler idare edebilir. Daha buyuk sistemler kucuk odalarda bogulmaya ve ugultuya sebep olabilir.

Şimdi arkadaşlar malesef en başta "referans monitörüyle gitar çalmak" gibi çok kalıplaşmış ve hatalı bir kullanım sorgulamadan ve tecrübe etmeden öneriliyor. Bunun dışında konu ile ilgili olarak,

- Kayıtlarda evde kullandığınız herhangi bir monitörü de referans alabilirsiniz. Ona göre mixinizdeki ses seviyelerinizi EQ larınızı ayarlarsınız. İşiniz bittiğinde aynı monitörlerde dinlediğinizde yaptığınız mix ne ise onu duyarsınız. Ancak o kaydı arkadaşınızın evinde dinlemek isterseniz işte o zaman EQ ve mix dengeleri farklı duyulur. ref monitörü bu amaç içindir; onları kullanarak yaptığınız mixin arkadaşınızın evinde de aynı duyulmasını sağlar .

- Flat demek en iyi demek değildir. Amacınız ne ise o işe yarar. Sadece müzik dinlemek için on binlerce dolarlık müzik sistemi kurup, basit bir kabloya bile 200 $ dan fazla para veren vinyl amp kullanıcıları sound hassasiyeti için Referans monitörü kullanmazlar. Yani tarla traktörle sürülür Lombarghini ile değil.

- Konuyu açan arkadaş kendisi için bireysel kayıtlar almaktan bahsetmiş ya da backing tracker üzerine çalmakatan... Amatör kayıtlar yapılacaksa ve performans için se neden ref monitör masrafına girmeli? ve "Backing track" zaten daha önce mixlenmiş düzenlenmiş şeyler değilmidir ? bu durumda neyin profesyonel mixini yapacaksınız?

- 5" bir diyagram, 12" gitar kabininin hacmini ve resonansını verebilmesi mümkün değildir. Flat response olması meselesinin konu ile hiçbir alakası yok. En önemli faktör zaten iki katından fazla hacim kaybettikten sonra hangi "doğal ses" ?

-Referans monitörleri yukarıda verdiğim örnekteki gibi farklı hi-fi sistemlerde, yani müzik setlerinde ve stereo sistemlerde yaptığınız mixlerin (araba teybi, mp3 player, falan filan ) standart eq larda duyulmasını amaçlar. Gitar çalacaksanız amacınız bu mu? Gitar kabini ile aynı doğallıkta ve programın simule ettiği sesi mi istiyorsunuz? o zaman ses kartınızın çıkışına kullanmanız gerekenler;
a) Gitar kabini,
  • tech21 power engine,
  • minimum maliyetli düşünüyorsanız EHX magnum 22, 44 yada farklı bir power amp + 1x12" Kabin
b) Aktif full Range 10"-12" stage monitör

Son düzenleme:
5" bir diyagram, 12" gitar kabininin hacmini ve resonansını verebilmesi mümkün değildir. Flat response olması meselesinin konu ile hiçbir alakası yok. En önemli faktör zaten iki katından fazla hacim kaybettikten sonra hangi "doğal ses" ?

Yazının geneline katılmamakla beraber buraya karşı çıkıyorum, simülasyondan bahsediyoruz. Oradaki hissiyatı verecek olan 5inç hoparlör veya 12inç hoparlör değil, simülasyonun kendisidir. Önerdiğiniz aktif sahne monitörleri 400 watta kadar çıkabiliyor, ben de deniyorum evdeki odamda, olmuyor diyorum.

Biz gitarı elimize alıp referans monitörüne girelim demiyoruz, aradaki işlemi yapacak olan yazılım veya cihazdan gelen sinyalin en işlenmemiş halini duymaya çalıştığımızda tabii ki FRFR kullanacağız, gidip standart hoparlöre bağlamak yersiz çünkü arkadaşın belirttiği gibi Bias FX ile bir modelleme yapıyorken bir de üstüne kullandığımız hoparlörün etkisi eklenecek. E bu durumda bağlayıcı olan duyurmak istediğimiz alan. Küçük odalar için de 5inç hoparlör yeterli olacaktır.

Bir de Tech21 PE veya D Class power ampli + gitar kabini kullanmak istersek modelleme stratejisini de değiştirmemiz gerekir. Eğer JCM800 + 4X12 kabin modellemesi kullanıyorsak ve çıkışını bu şekilde yaparsak iki tane power ampli ve iki tane kabin simülasyonunu bindirmiş oluyoruz. Şahsi görüşüm bunun doğru bir tavsiye olmadığı yönündedir.

Biz gitarı elimize alıp referans monitörüne girelim demiyoruz, aradaki işlemi yapacak olan yazılım veya cihazdan gelen sinyalin en işlenmemiş halini duymaya çalıştığımızda tabii ki FRFR kullanacağız, gidip standart hoparlöre bağlamak yersiz çünkü arkadaşın belirttiği gibi Bias FX ile bir modelleme yapıyorken bir de üstüne kullandığımız hoparlörün etkisi eklenecek. E bu durumda bağlayıcı olan duyurmak istediğimiz alan. Küçük odalar için de 5inç hoparlör yeterli olacaktır.
Kayıttan bahsetmiyorsak Performans için kullandığınızda elinizdeki herhangi bir monitürün bass tiz dengesini ona göre ayarlarsınız. Kendiniz için normal bir monitör ile ref monitörü arasında değişen tek şey o olacaktır. Aynı ayarlar ile arkadaşınızın evinde performans yapmak isterseniz EQ dengenizi bu sefer ona göre ayarlarsınız :)
Ev ortamında geniş inch kullanma imkanınız yoksa zaten maça 5-0 geride başlamışsınız, normal hoparlör kullanın :)

Önerdiğiniz aktif sahne monitörleri 400 watta kadar çıkabiliyor, ben de deniyorum evdeki odamda, olmuyor diyorum.

Class A ve Class D değerleri farklıdır, ikisi adına 100watt aynı sey değildir, misal videoda bias amp çıkışı 600W dır ve ev ortamında kullanabilirsiniz.

Bir de Tech21 PE veya D Class power ampli + gitar kabini kullanmak istersek modelleme stratejisini de değiştirmemiz gerekir. Eğer JCM800 + 4X12 kabin modellemesi kullanıyorsak ve çıkışını bu şekilde yaparsak iki tane power ampli ve iki tane kabin simülasyonunu bindirmiş oluyoruz. Şahsi görüşüm bunun doğru bir tavsiye olmadığı yönündedir.

Bindirmiş olmuyoruz, çünkü Bias da Her modül bağımsız olarak devre dışı bırakılabiliniyor, (power amp, kabin,mikrofon, Preamp, transformatör, tone stack, etc....) Bu programda en sevdiğim özellik o. :)

4x12 kabine göre; 1x12 nin mi? 5" bir monitörün mü? daha gerçekçi duyulup duyulmayacağını lütfen tartışmayalım artık. Bu arada imkanınız varsa 4x12 kullanın elbette. Paylaştığım videoda 4x12 kullanıyorlar.

Son düzenleme:
Ev ortaminda genis kullanma imkani derken 45 m2 salonu olan ev bulup salonunu kullanmamiz gerekiyor bu durumda. Tabii ki de normal hoparloru sadece muzik dinlemek icin kullanirim. Hatta bir seyi ilk kez dinleyeceksem ve dikkat etmem de gerekiyorsa monitor kulakliga gecerim. BiasFX veya Kemper'i normal hoparlore baglamak eldekinin %50'sini heba etmek demek.
Bir sey icin 100 watt ne ise digerlerinde de odur. Birbirlerinden farkli seyler degildir, bu daha once de tartisilmisti burada. 600 watt yazmasi actigimizda 600 watta ulasiyoruz demek degil, 600 watta kadar destekliyor demek. Kemper'de de ayni sekilde.
Marshall JCM800'un power katini iptal ederseniz ortaya cikacak olan sey JCM800 tonu mu olacaktir? Hayir.
Burada bahsettigimiz sey kabin hissiyati degil, israrla ayni kelimeyi kullaniyorum, simule edilmesi. Bu sistemi kullanirken kabin hissiyatina dijital olarak ulasmaya calisiyoruz. Burada da kritik olan noktalardan bir tanesi kullandigimiz mekanin hacmi. 4X12 kabini ise mustakil ev yoksa kullanmak imkansiz, onu da tecrube ettik, merak etmeyiniz.
Kusura bakmayin ama bu tartismayi uzatmayacagim zira yonlendirmeleriniz yanlis. Lutfen bu yanlis yonlendirmeler ile fazla bilgisi olmayan arkadaslarin da aklini celmeyin.

Bunlari da kaynak olmasi adina koyuyorum:

PowerKemper vs NonPower - Kemper Profiler User Forum

Kullanan çok sayıda kişi var ve doğrusu da bu. Siz kayıt yapmak ve performası birbirine karıştırıyorsunuz. Yanıldığınız nokta burası. En doğal sesi referans monitörü veriyorsa, sahneye de onlarla çıkın mesela mantıklı geliyor mu? Herkes tecrübesini paylaşıyor değerlendirmeyi okuyanlar yapacaktır zaten.

Power engine, ya da aktif stage monitörlerindeki gibi Kullandığınız Ref monitörlerinde de aynı poweramp devresi var, similasyondan power amp devresini kapatıyormusunuz? üst üste biniyor.

Son düzenleme:
Geri