Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

30000 dolara sağ kolumumu soyduracağım? acılar içinde gitar çalacağım ve cepten 30bin kafa gidecek. İsteyen buyursun. Dizaynı güzel duvara asarız :)

pyramind 2-3 saat çok az ya iyi bir gitarist olmak için. yani çok iyi olmak için. valla günde 7-8 saatten az çalmam. genelde 10'u da geçer ama sonra bi gün boyu uyurum :) amacım da farklı ama... ortalama için 3-4 saat yeterli bence.

wisredz bence yeni başlayan birinin gözünü "iyi bir gitarist olmak için günde 10 saate yakı çalışmak lazım" diye korkutmak doğru değil. ve gitarı yeni alan birinin o parmak acısıyla o kadar saat gitar çalışabileceğine pek ihtimal veremiyorum. en iyi ihtimalle "bu iş bana göre değil" deyip gitarı bir kenara bırakabilir.

gitar başında bir koca gün geçirilen günler bence teknik yeterliliği sağladıktan sonra kafadaki teoriyi teknikle birleştirmenin zamanı geldiği zamanlar olmalı. yani günde 10 saat ne çalışıyorsun bilmiyorum, ama günde 10 saat parmak alıştırmaısı yapmanın ele kola zararı vardır. yeni başlayan biri gitarda 3 kere tonu değişen parçada emprovizasyon çalışamayacağına göre saatlerce, günde 2-3 saat parmaklarını açmaya çalışsa yeterli bence. hem kendine zarar vermez, hem de şevki kırılmamış olur. teknik yeterliliği sağlayınca "vay ne gitar benim işim hakketen" demeye başlarsa o zaman kendiliğinden çalışma vakitleri artacaktır zaten.

wisredz demiş ki:
pyramind 2-3 saat çok az ya iyi bir gitarist olmak için. yani çok iyi olmak için. valla günde 7-8 saatten az çalmam. genelde 10'u da geçer ama sonra bi gün boyu uyurum :) amacım da farklı ama... ortalama için 3-4 saat yeterli bence.

E tabi uyursun zaten insani gereksinimlerini karşıladıktan sonra bir tek uyumaya vakit kalır...
Ayrıca bana hiç inandırıcı gelmiyor günde 7-8 saatten az çalmıyorum demen, belki o kadar zevkle çalıyorsundur ki sana her gün 7-8 saat gitar çalıyormuşsun gibi geliyordur ama her gün o kadar çalsan buraya yazı yazacak bile vaktin ve halin olmazdı gibi geliyor :)

pyramind demiş ki:
wisredz bence yeni başlayan birinin gözünü "iyi bir gitarist olmak için günde 10 saate yakı çalışmak lazım" diye korkutmak doğru değil. ve gitarı yeni alan birinin o parmak acısıyla o kadar saat gitar çalışabileceğine pek ihtimal veremiyorum. en iyi ihtimalle "bu iş bana göre değil" deyip gitarı bir kenara bırakabilir.

gitar başında bir koca gün geçirilen günler bence teknik yeterliliği sağladıktan sonra kafadaki teoriyi teknikle birleştirmenin zamanı geldiği zamanlar olmalı. yani günde 10 saat ne çalışıyorsun bilmiyorum, ama günde 10 saat parmak alıştırmaısı yapmanın ele kola zararı vardır. yeni başlayan biri gitarda 3 kere tonu değişen parçada emprovizasyon çalışamayacağına göre saatlerce, günde 2-3 saat parmaklarını açmaya çalışsa yeterli bence. hem kendine zarar vermez, hem de şevki kırılmamış olur. teknik yeterliliği sağlayınca "vay ne gitar benim işim hakketen" demeye başlarsa o zaman kendiliğinden çalışma vakitleri artacaktır zaten.

belli bir süreden sonra parmak acımıyor ki alışkın olmakla alakası var...
bazen bende kendimi kaptırıyorum özellikle pazar günleri sabah başlıyorum......... ertesi sabaha kadar............ hele kayıtta başladıysam kimse beni durduramaz

göz korkutma amacı taşımıyodum :) sadece çok iyi çalmak için gerekli dedim.

inanmayan arkadaş ise steve vai'ın 30 hour workout una bakabilir, her şeyine uyarak çalışırım onu... (dolayısıyla sen yapamıyosun diye herkes yapamıyor değil.) günde 10 saat parmak çalışması yaptığım da yok, steve in hazırlamış olduğu günlük 10 saatlik çalışma bütün konuları genel olarak kapsıyor. onu çalışıyorum baştan sona. bazen üzerine eklenti yapıp şarkı çalıştığım da oluyor...

sollovox, sen gitar kaydetmeye başlayabilecek bir aşamaya gelmişsin. ben orta halli ve ileri düzey çalan kişiler bütün günlerini gitar çalmakla geçiremez demiyorum. ben de saatlerimi gitar başında geçiriyorum, müzikle tek alakam gitar olmamasına rağmen.

wisreds "sen yapamıyorsun diye kimse yapamaz sanma" şeklindeki yorumun bazı şeyleri biraz fazla kişisel aldığın konusunda şüpheye düşürdü beni. benim sana veya çalışma tarzına bir şey söylediğim kesinlikle yok. ve hatta son mesajında disiplinini de belirtmişsin, disiplinli bir şekilde ne yaptığını bilerek çalışınca, gidilebilecek en iyi yolalrdan biridir bu gerçekten. öyle düşünüyorum. umarım istediğin şeyi elde edebilirsin sen de bir gitarist olarak.

günde 10 saat parmak alıştırması yaptığını da söylemedim, bir manası yok dedim sadece. yani ne yaptığını/ne çalışması gerektiğini bilmeyen bir kişi "hor hor hor parmak alıştırayım" diye girişebilir. onlara diyorum. kişisel alma lütfen.

benim bahsettiğim şey şuydu, gitarınızı ilk aldığınız ayları, 1. pozisyondan la minör basmak için parmaklarınızı şekilden şekile sokup acı çektiğiniz günleri hatırlayın? bu durumda birinin çalışabileceği şey kısıtlıdır. gitar üzerinde yapabileceği şey neredeyse sadece parmak alıştırmasıdır. düzgün akor basabilmek falan. başka teori çalışılabilir ama o da kağıt önünde yapılan bir iş. o teoriyi pratiğe dökmek için önce parmakları yeterli yetkinliğe ulaştırmak gerek.

bu aşamada ise günde 10 saat parmakları çalıştırıp soyulan nasırların altından acıyla akor basmaya çalışmayı önermenin kişinin şevkini kırmaktan öteye bir yararı olmayacağını düşünüyorum. ancak kişi o aşamayı aşıp artık gitardan rahat bir şekilde düzgün sesler çıkartmaya başlayabildiğinde, disiplinli ve ne yapabileceğini bilir bir şekilde günde 10 saat de çalışabilir 20 de. kimse buna karışamaz. amacı hatrı sayılır bir gitarist olmaksa böyle sıkı çalışmak şart. yani wisreds ile aynı fikirdeyiz bu konuda. yalnızca bahsedilen temponun her aşamadaki gitaristler için geçerli olmadığını düşünüyorum.

hergun ciddi ciddi 1 saat çalışsanız bile yeter. Ama önemli bir nokta var: Yetenek ve kulak. Bunlar ne kadar iyiyse o kadar rahat veya daha çabuk sonuç almaya başlarsınız.

Arkadaşlar ben elektro çalıyorum ve gitarımdan parçalarda duyduğum her türlü sesi almak istiyorum bunun içinde iyi bir pedal alıcam çok prof. değilim 2 pedal arasında karar vermem lazım ltf pedalları değerlendirirken yapmak istediğimide göz önünde bulundurun
www.bosscorp.co.jp/products/en/ME-50/index
diğeride
www.bosscorp.co.jp/products/en/GR-20/details
bu pedallardan gr-20 daha çok özellik taşıyor ama her distortionlı sesi alabileceğimden şüpeliyim msglarınızı bekliyorum

pyramind demiş ki:
sollovox, sen gitar kaydetmeye başlayabilecek bir aşamaya gelmişsin. ben orta halli ve ileri düzey çalan kişiler bütün günlerini gitar çalmakla geçiremez demiyorum. ben de saatlerimi gitar başında geçiriyorum, müzikle tek alakam gitar olmamasına rağmen.

wisreds "sen yapamıyorsun diye kimse yapamaz sanma" şeklindeki yorumun bazı şeyleri biraz fazla kişisel aldığın konusunda şüpheye düşürdü beni. benim sana veya çalışma tarzına bir şey söylediğim kesinlikle yok. ve hatta son mesajında disiplinini de belirtmişsin, disiplinli bir şekilde ne yaptığını bilerek çalışınca, gidilebilecek en iyi yolalrdan biridir bu gerçekten. öyle düşünüyorum. umarım istediğin şeyi elde edebilirsin sen de bir gitarist olarak.

günde 10 saat parmak alıştırması yaptığını da söylemedim, bir manası yok dedim sadece. yani ne yaptığını/ne çalışması gerektiğini bilmeyen bir kişi "hor hor hor parmak alıştırayım" diye girişebilir. onlara diyorum. kişisel alma lütfen.

benim bahsettiğim şey şuydu, gitarınızı ilk aldığınız ayları, 1. pozisyondan la minör basmak için parmaklarınızı şekilden şekile sokup acı çektiğiniz günleri hatırlayın? bu durumda birinin çalışabileceği şey kısıtlıdır. gitar üzerinde yapabileceği şey neredeyse sadece parmak alıştırmasıdır. düzgün akor basabilmek falan. başka teori çalışılabilir ama o da kağıt önünde yapılan bir iş. o teoriyi pratiğe dökmek için önce parmakları yeterli yetkinliğe ulaştırmak gerek.

bu aşamada ise günde 10 saat parmakları çalıştırıp soyulan nasırların altından acıyla akor basmaya çalışmayı önermenin kişinin şevkini kırmaktan öteye bir yararı olmayacağını düşünüyorum. ancak kişi o aşamayı aşıp artık gitardan rahat bir şekilde düzgün sesler çıkartmaya başlayabildiğinde, disiplinli ve ne yapabileceğini bilir bir şekilde günde 10 saat de çalışabilir 20 de. kimse buna karışamaz. amacı hatrı sayılır bir gitarist olmaksa böyle sıkı çalışmak şart. yani wisreds ile aynı fikirdeyiz bu konuda. yalnızca bahsedilen temponun her aşamadaki gitaristler için geçerli olmadığını düşünüyorum.

hehe hepsini yanlış anladın, hiçbiri sana değildi ki. dark saga inanmamış onaydı. kişisellikle ilgisi yok direk bana söylemiş o kadar. 10 saat parmak alıştırmasına falan da alınmadım sadece ne yaptığımı söyledim 7-8+ saat boyunca. yani sana özel hiçbir şey yazmadım.

sadece 2-3 saat konusunda katılmamıştım, onda da dediğin gibi 10 saat kadar çalışmak şevk kırıcı olabilir, dolayısıyla sana katılıyorum o konuda.

şimdi neden o kadar çalıştığıma gelelim :) kesin birileri çıkıp dalga geçer ama virtüöz olma gibi bir amaç taşıdığımdan o kadar çalışıyorum.

ya bu forumda kesin yanlış anlaşılıyorum. pyramind, dediklerinin hiçbirini kişisel almıyorum, yanlış anlama. inanmadın da demedim sana. dark saga inanmadığını söylemiş, ben de ona açıklamamı yaptım, inanırsa inanır, inanmazsa da gösteriş için çalışmıyorum 10 saat di mi? ;)

son kez söylüyorum, kişisel almadım dediklerini :) yorumların içinse teşekkür ediyorum

Bensee demiş ki:
Arkadaşlar ben elektro çalıyorum ve gitarımdan parçalarda duyduğum her türlü sesi almak istiyorum bunun içinde iyi bir pedal alıcam çok prof. değilim 2 pedal arasında karar vermem lazım ltf pedalları değerlendirirken yapmak istediğimide göz önünde bulundurun
diğeride
bu pedallardan gr-20 daha çok özellik taşıyor ama her distortionlı sesi alabileceğimden şüpeliyim msglarınızı bekliyorum
Her tür sesi almak için çok daha pahalı processor'lerle uğraşman gerek. Eğer her tür distortion efekti istiyorsan zoom gfx8 var, o dediğin aletlerden biraz daha pahalı. Alette sonsuz drive kombinasyonu varmış neredeyse (denemedim, araştırdım, kullananlardan dinledim). Ayrıca ME-50'ye hiç yaklaşma GT-6 daha iyidir ondan.
Processor'lerle ilgili daha detaylı bilgi için: http://www.turkrock.com/ftopic4564.html

Roth-Azad demiş ki:
Bensee demiş ki:
diğeride
Her tür sesi almak için çok daha pahalı processor'lerle uğraşman gerek. Eğer her tür distortion efekti istiyorsan zoom gfx8 var, o dediğin aletlerden biraz daha pahalı. Alette sonsuz drive kombinasyonu varmış neredeyse (denemedim, araştırdım, kullananlardan dinledim). Ayrıca ME-50'ye hiç yaklaşma GT-6 daha iyidir ondan.
Processor'lerle ilgili daha detaylı bilgi için: http://www.turkrock.com/ftopic4564.html
Me-50 de ne sorun var acaaba Me-50 nin nesi kötü bugün yarın ısmarlatmam lazımda

Fender'in showmaster serisi hakkında bilgisi olan var mı? beni yeni hayallere sürükledi 24 fret - seymour duncan manyetikler falan var, birinde kilit sisitemi gördüm, bunlar da çin malı taklit vs. olmasın 500-600$ ABD fiyatı var, daha da önemlisi çalan dinleyen duyan var mı, sesi nasıldır.

Çok kesin konuşmıyım da o fiyata zor gibi Amerikan olması ? ama 700$ civarı amerikan stratlar olduğuna göre olabilir. detaylı bilgi ya da sitede falan gördüysen adresi verirsen ona göre yorum yapar millet.

Bensee demiş ki:
Roth-Azad demiş ki:
Bensee demiş ki:
diğeride
Me-50 de ne sorun var acaaba Me-50 nin nesi kötü bugün yarın ısmarlatmam lazımda
Me-50 'de gt-6'daki kadar fazla çeşitlilik yok. Kime sorarsan sor zaten me-50 için gt-6'ını küçük kuzeni der. Yine de sen bilirsin.

Cevap bekleyen sorular....

Alım&satım bolumune 2 defa sordum belki burda daha ayrıntılı cevaplar alırım....
Elektro alacagım elimde max.850mil. gibi bir butce var...
Tarz rock diyecegim ama aslında ama nereye cekersem oraya gidecek bir gitar istemekle beraber asıl sorum su....:
1-Ortalama bir gitar (ör:Cort x-6 washburnx-10 vb.) ve ortalama bir amfi alabilirim veya....
2-Oratalamnın usutnde bir gitar alıp(yani ben uzun sure idare edecek) evmideki technics amfiye baglıyabilirm ve distortionı pedaldan alabilirim....
(amfi normal amfi gitar amfisi deil anlasılacagı uzere...)

Bu konudaki tavsiyeleriniz....Tabi herkesin gitar tavsiyesi ve o gitarın fiyatı konusunda bi fikirni beklerim....

Pazartesi veya salı almaya giedcegim...Alırken nelere dikkat etmem gerek yani elime aldıgımda neyin nasıl oldugunu yamuk veya duz oldugunu nasıl anlıyabilirim...

Belirli bi sure istanbulda oldugum icin acele ediyorum....

Simdiden tesekkurler...

Geri