Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

açıkcası bende bilmiyorum, emg manyetikleri hakkında fazla bilgi sahibi değilim ama satan elemanın dediğine göre hem aktif hem pasif olabilen manyetikmiş bu, bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlar heralde.

Jeff_Loomis demiş ki:
Nothern_Rock demiş ki:
Beyler Cort un x custom modeli hakkında bilgisi olan varmı?

Bu gitarın manyetikleri Seymour bildiğim kadarıyla,Baswood gövdeyede sahip ayrıca ağaç-manyetik kombinasyonu oturaklımı bu gitarda?

Merak ettiğim başka bir konuda sapın rahatlığı ve koprunun sağlamlığı-kalitesi dir?

Yardımcı olursanız sevinirim...

Bence çok kaliteli bi gitar x custom. Çekinmeden alabilirsniz.

Jeff teşekkür ederim...

Beyler; ibanez s 470 ler gördüğüm kadarıyla çok tutuluyor kendimde baktım beğendim açıkçası ama bir yandanda cort xcustom düşünüyorum yani kararsız kaldım...

Kalite,fiyat-performans ve rahatlık açısından s 470 mi yoksa Cort x custom mu daha kalitelidir,hangisini almalıyım?

X-Custom özellik olarak iyi bir gitar olsa bile cortlarda anlayamadığım birşey var..dayanıksızlık!!
Garip bir olay, gitar yeniyken cillop gibi olmasına rağmen, gözün gibide baksan 3-5 ay sonra kendini salıveriyor. Sebebi yok, X-Custom kullandım arkadaşımda vardı, aynı dönemde benimde Ibanez Rg170dx gitarım vardı, iddiasına girerim benim Rg170dx 3 basardı X-customa. Sound olarak demiyorum rahatlık olarak diyorum, sound'da x-custom 10 basardı tabii ki invader var makinada.

Ben senin yerinde olsam S470 tercih ederdim, aralarında çok fiyat farkı yoksa.

Skull_KruSher demiş ki:
X-Custom özellik olarak iyi bir gitar olsa bile cortlarda anlayamadığım birşey var..dayanıksızlık!!
Garip bir olay, gitar yeniyken cillop gibi olmasına rağmen, gözün gibide baksan 3-5 ay sonra kendini salıveriyor. Sebebi yok, X-Custom kullandım arkadaşımda vardı, aynı dönemde benimde Ibanez Rg170dx gitarım vardı, iddiasına girerim benim Rg170dx 3 basardı X-customa. Sound olarak demiyorum rahatlık olarak diyorum, sound'da x-custom 10 basardı tabii ki invader var makinada.

Ben senin yerinde olsam S470 tercih ederdim, aralarında çok fiyat farkı yoksa.

Yok yok.arada öyle çok bir fiyat farkı yok!Hatta bugünkü kurdan hesaplarsak s 470 birazdaha ucuz!

Peki s 470 lerde maun gövde var bu maun gövdeye hangi manyetikleri önerirsiniz?

15W-Marshall-satiyorum demiş ki:
sapa seymour duncan 59'.
köprüye seymour duncan custom custom.

Alnico 5 iceren 59n sapa fazla bass/tiz verebilir ki genelde hakkindaki en buyuk sikayet bu oluyor. Ozellikle Floyd'lu gitarlarda tizler zaten metallic oldugu icin 59n cok cok uygun olmayabilir (gitara bagli tabi). Onun yerine Pearly Gates veya Alnico 2 Pro tecrubeyle sabit olarak cok saglam sonuclar cikarmakta CC kopru ile birlikte kullanildiginda.

Dinlemek isterseniz (bir ibanez S370'de):

http://seymourduncan.com/forum/showthread.php?t=34

B

DrB demiş ki:
sapa seymour duncan 59'.
köprüye seymour duncan custom custom.

Alnico 5 iceren 59n sapa fazla bass/tiz verebilir ki genelde hakkindaki en buyuk sikayet bu oluyor. Ozellikle Floyd'lu gitarlarda tizler zaten metallic oldugu icin 59n cok cok uygun olmayabilir (gitara bagli tabi). Onun yerine Pearly Gates veya Alnico 2 Pro tecrubeyle sabit olarak cok saglam sonuclar cikarmakta CC kopru ile birlikte kullanildiginda.

Dinlemek isterseniz (bir ibanez S370'de):

http://seymourduncan.com/forum/showthread.php?t=34

B

Hmm o kadar tekniğini bilemeyeceğim ama maple kaplı maun gövde, edge pro floyd rose'lu rg 3120'de 59' oldukça hoş ve satriani tarzı tonlar vermişti.Aslında bu biraz da ton zevkine bağlı bence.Pearly gates strat köprüsünde mükemmel sonuçlar veriyor ama sapta hiç dinlemedim.Aslında jazz da sap için mükemmel olabilir bence, eğer 59' çok basslı geliyorsa.Temiz notalarla shred yapmak isteyenler için full shred de iyi sapta.

Yukarıdaki ikili benim maun gövde rg de hoşuma giden bir ikili olduğundan yazmıştım.

59 isimli manyetikler 60 sonrasi PAT# isimli gibson manyetiklerinin kopyalaridir, ve dolayisi ile alnico 5 miknatisi icerirler. Bu miknatislar daha eq ayirimi saglar, alnico 2 ve 3 gore. Ama bu ayni zamanda bass'larin cok daha bir suratina suratina olacagi, ve lowermidlerin az, uppermidlerin hafif fazla, ve tizlerin de ayni seviyede olsa da daha belirgin olmasi demek.

Daha cazgir, yuvarlak olmayan bir ton olacak dolayisi ile. Bu tabi full maundan yapilmis sabit koprulu gitarlarda istenilen bir sey zira o cins (LP custom gibi) gitarlarda cok tiz yoktur (zaten ondan LP customlarda daha tiz versin diye abanoz fretboard kullanilir mesela). Floyd ama isi degistiriyor, CC zaten ondan floyd icin cok iyi bir secim senin de dedigin gibi. Ama ayni hadise sapta da soz konusu, ve "genelde" alnico 5 iceren 59n veya jazz-n gibi manyetikler sapta bir anda hb tonunu cok bir stratvari yapiyorlar. Eqsu ayrik, basslar cok bir suratina suratina, ve sungerimsi (yani PAF cinsi) degil. Elimde bulunan 3 59n'nin ucunde de bundandir ki alnico 5 manyetikleri kullanmam, birince alnico 3, birinde 2 ve bir digerinde de dun-aged antiquityden cikma alnico 2.

Bu arada Pearly Gates, Alnico 2 Pro alnico 2 miknatis iceren mumlanmis PAF klonlaridir. PG mesela Billy Gibbons'un Pearly isimli gitarindaki manyetiklerin taklitleridir, onlar da gercek 59 PAFler bu arada. Mumlanmamis ve dolayisi ile daha acik a2 PAF tonlari isteniyorsa Seth Lover isimli manyetik super bir sey. Tabi antiquity hb'lar ondan da iyi, ama duncan tarafindan kendi elleri ile sarildigindan dolayi biraz daha pahali.

Bu arada satriani her ne kadar DM kullaniyor olarak lanse edilse de beyaz ibanezinde kayitta pealy gates kullanmakta, her iki pozisyonda da. ;)

B

DrB sen işin olayına girmişsin artık, ben senin kadar tekniğini kurcalamadım ama abimde bolca gitar/manyetik kombinasyonu olduğundan kulağım da iyidir.

CC zaten floydlarda mükemmel, gerçi bence sabit köprülerde de öyle; nedense tonu bana malmsteen tonunun daha tok hali gibi geliyor ve çok hoşuma gidiyor.Bu arada purple jam adlı kayıtın süper olmuş, bazı yerlerde tekdüzelik var ama biraz daha komplike ve duygusal yapsaydın tam virtüözlük olurmuş yani.

antiquity'yi hiç duyma imkanım olmadı.Ama dediğin gibi Satriani'nin tonlarında dimarzioluktan çok duncan havası var.Ben de hep merak etmişimdir bu adam dimarzio kullanmıyor mu kayıtlarda diye.Dimarzionun o tiz, cırtlak havası yok satrianide.Ama konserlerde tam tersine çok daha tiz, bu da konserde dimarzio kullandığından (kullanmak zorunda olduğundan) oluyor bence.

Seth Lover'a gelince abimdeki G&L bluesboy tele'de vardı görünüşü falan güzel manyetiğin.Ama telelere antipatim olduğundan ne ben sesine baktım, ne de abim çalınca dinledim.

Aravil demiş ki:
selam herkese ya Rg350dx ve Rg350ex hakkındaki fikirleriniz nedir??

rg350DX fiyatına göre güzel gitar.Manyetikleri dandik değiştirmen gerekecek.Köprüsü de biraz problemli, zaten floyd rose sevmem ama bu edge pro II ler bayağı dandik gerçekten tel değiştirmek falan da zor.Onun dışında sapı, gövdesi falan oldukça iyi, akordu pek kaçmıyor iyi gitar.Yine de ben olsam böyle problemli floyd rose alacağıma, sabit köprülü washburn x30 falan alırdım.

Bana kalırsa floyd rose gibi hassas parçalar, eğer kullanılmak isteniyorsa, sadece pahalı gitarlarda olmalı.Mesela bir rg 1570'deki edge pro iyidir.Ucuz gitarlarda problemi minimuma indirmek için floyd rose'dan, hatta gerekirse her türlü tremolodan kaçınmak lazım bence, ki zaten tremoloyu sevmem ben.

merhabalar. yamaha g100-212ıı diye bir amp. ım var.eski bir alet,tanıdık bir doktordan almısıtm.arastırdım fakat
bunun ozelliklerini net olarak bulamadım.aranızda bu amp. ı kullanmıs olanlar varsa biraz bilgi verebilirmi?

Geçtiğimiz günlerde,İbanez s 470 aldım.Bu hafta içerisindede manyetiklerini değiştirmek istiyorum ve bu seferlikte Seymour Duncan kullanmak istiyorum...

Gövdenin Maun olması ve daha önce maun gövde gitar ile Seymour kullanmamış olmam beni kararsızlığa sürüklüyor.

bahsini ettiğim Maun gövdeli s 470 e uygun Seymour Duncan manyetik önerirmisiniz?

Neck pozisyonunda:sert,yüksek çıkışlı ve doğal bir manyetik olmasını arzu ediyorum .

Brıdge pozisyonunda ise:sololara uygun ,cırtlak ,parlak ve yine doğal bir ses elde etmek istiyorum..Tabi ben istiyorum ama maun gövdeli bir gitarda ne kadar olur bilemeyeceğim...

Önerilerinizi bekliyorum

arkadaşlar ben emg-zw set aldım ama eski manyetiklerimle olan farkını (ufak ton farklılıkları dışında) evdeki 10 wattlık amfimde henüz fazla çözemedim,sanıyorum yüksek seslerde anlaşılıcak farkı...1 hafta içinde manyetiği merak edenlere yazarım...

--clean tonlar sanıldığı gibi kirli falan değil hatta ben baya bi sevdim.

BLUES01 demiş ki:
Geçtiğimiz günlerde,İbanez s 470 aldım.Bu hafta içerisindede manyetiklerini değiştirmek istiyorum ve bu seferlikte Seymour Duncan kullanmak istiyorum...

Gövdenin Maun olması ve daha önce maun gövde gitar ile Seymour kullanmamış olmam beni kararsızlığa sürüklüyor.

bahsini ettiğim Maun gövdeli s 470 e uygun Seymour Duncan manyetik önerirmisiniz?

Neck pozisyonunda:sert,yüksek çıkışlı ve doğal bir manyetik olmasını arzu ediyorum .

Brıdge pozisyonunda ise:sololara uygun ,cırtlak ,parlak ve yine doğal bir ses elde etmek istiyorum..Tabi ben istiyorum ama maun gövdeli bir gitarda ne kadar olur bilemeyeceğim...

Önerilerinizi bekliyorum

Yardım edecek kimse yokmu yahu :) ?

Aravil demiş ki:
selam herkese ya Rg350dx ve Rg350ex hakkındaki fikirleriniz nedir??

rg350DX fiyatına göre güzel gitar.Manyetikleri dandik değiştirmen gerekecek.Köprüsü de biraz problemli, zaten floyd rose sevmem ama bu edge pro II ler bayağı dandik gerçekten tel değiştirmek falan da zor.Onun dışında sapı, gövdesi falan oldukça iyi, akordu pek kaçmıyor iyi gitar.Yine de ben olsam böyle problemli floyd rose alacağıma, sabit köprülü washburn x30 falan alırdım.

Bana kalırsa floyd rose gibi hassas parçalar, eğer kullanılmak isteniyorsa, sadece pahalı gitarlarda olmalı.Mesela bir rg 1570'deki edge pro iyidir.Ucuz gitarlarda problemi minimuma indirmek için floyd rose'dan, hatta gerekirse her türlü tremolodan kaçınmak lazım bence, ki zaten tremoloyu sevmem ben.

Oooo çok saol:).O zaman bi powerhouse strat filan çok daha iyi olacaktır?

Arkadaşlar epiphone les paul studio goth
gitarım war ve bunun manyetiklerini değiştirmeyi düşünüyorum
tarz olarak hard rock çalıorum
hangi manyetikleri tavsiye edersiniz tabi fiyat performans olarakta bi seçenek verebilirseniz sewinirim :)
iyi günler

Geri