Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

judgement96 demiş ki:
elimde şu an washburn wr 154 var satıp bc rich warlock almayı düşünüyorum (tabi bronz serisine param yetiyor)yaklaşlk 400dolar kadar param var.tavsiye eder misiniz?yada 2. el bi jackson mı alıyım? karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim.daha önce hic jackson yada bc rich calmadım onun icin bi kaç yoruma ihtiyacım var

elindeki washburnle alacağın bcrich arasında fark olucağını zannetmiyorum bence paranı biriktir ilerde daha iyi bi gitar al

ilteris demiş ki:
nameless120 demiş ki:
meksika yapımı fender stratocaster ve marshall mg15cdr aldım yeni... Amerikadan sipariş etmiştim... anfinin overdriveını açınca anfiden sürekli bozuk bir ses geliyor (bazı tonlarda seside biraz açınca çok kötü uğultu yapıyor bazen de) türkiyede denediklerimde böyle bir şey olmuyordu normal mi bu? lütfen yardım edin...

Amfiyi Amerikadan Getirtmişsin 110v 220v davasına bişeyler olmuş olmasın amfiye?

Normalde zaten USA giriş fişi avrupa fişiyle uyuşmaz mecburen 110 volt olmalı. Ama orjinal kablosu yerine Turk kablo ve fiş takılı olanı kullanırsan da amfi yanar vb. Ses çıkmaz sanırım. Türkiye'de elektrik akımı sabit olmadığı için sorun olmuş olabilir ama ben de bir 30 wattlık amerikan marshall kullanıyorum (110 volt adaptörünü kullanıyorum). Hiç sorun yok. Kullandığın gitar bağlantı kablolarını kontrol etmelisin.

maestro demiş ki:
Selsm arkadaşlar.gitarda tellerin gövdeye bağlandığı kısımın noktalar halinde olmasının ne gibi bi özelliiii vardır bi aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdiden saolun :D

:metal

Sorunu anlayamadım ama sanırım tellerin bir tarafındaki yüzük gibi halkaları kastediyorsun. Tremololu olmayan gitarlar için bir tarafı halkalı imal edilir ki köprüye sabitlensin. Çift kilitli gitarlarda halkaları keseriz haliyle. İhtiyaç yoktur.

judgement96 demiş ki:
elimde şu an washburn wr 154 var satıp bc rich warlock almayı düşünüyorum (tabi bronz serisine param yetiyor)yaklaşlk 400dolar kadar param var.tavsiye eder misiniz?yada 2. el bi jackson mı alıyım? karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim.daha önce hic jackson yada bc rich calmadım onun icin bi kaç yoruma ihtiyacım var

100 defa sorsalar yüz defa ikinci el jackson alırım. Tabi o gitarı da iyi bir kontrol etmek lazım. Önceki sahibi neler yapmış bakmalı :)

En güzeli jackson sitesine girip oradan model beğenmen ve daha sonra music123.com , musiciansfriend.com gibi yerlerden modellerin fiyatlarına bakman. Bayağı fikir oluşturur. İstanbulda isen çıkıp fiyat al derim.

Sorunu anlayamadım ama sanırım tellerin bir tarafındaki yüzük gibi halkaları kastediyorsun. Tremololu olmayan gitarlar için bir tarafı halkalı imal edilir ki köprüye sabitlensin. Çift kilitli gitarlarda halkaları keseriz haliyle. İhtiyaç yoktur.

Peki tremolo olmayan gitarlarda vibratoyu nası kullanucaz? bu arada bahsettiiim gitar modelini bi veriiim istersen
"Jackson JS30WR Warrior Electric Guitar "
bu arada affınıza sıınarak soruyorum:bu isimin yanına resim nası koyacaz yapabbilseydim bahsettiiim gitarı koyacaktım.neyse zaten yarın aşaaaıya inicem bi bakiim iişallah bulabilirim aradıım gitarı..

şimdiden saolun:metal

Tremolo olmayan gitarlarda ancak hafif vibrato yaparsın, kolu olmadığı için tremolo yapılmaz zaten. Onun yerine parmağınla teknik çalışman gerek. Gitarın çift kilit değilse: Kulakların olduğu taraftan tellere bastırabilirsin :) Vibrato yapar hafiften. Ya da (HİÇ TAVSİYE ETMEM!) gitaın sapını öne doğru ittir!

Tremolo sistemin yoksa zaten teorik olarak tam tremolo zaten yapılmaz. Parmak tekniği dene. Bend yapıp notayı çalıp bendi bırak. Tremolo gibi olur ama en fazla 1, 1.5 nota kadar olur..

atalay abi seni jackson ödüllendirecek.jackson ı o kadar cok seviyorsun ki gözlerim dolacak şimdi :D bu ne bağlılıktır.ben jackson a mail atıyom seni ödüllendirmeleri lazım

judgement96 demiş ki:

Ben de kesinlikle Jackson derim. bence bc. Rich'te de Ibanez'de de jackson'da da olan bir olay var. Düşük modelleri gerçekten kötü oluyor, sanki sadece ismi, markayı satmak için, bilmeyenlere yönelik bir pazarlama stratejisi gibi geliyor bana :) Ama şahsi fikrim bu olay en çok Bc. Rich'te var :) Yani alacağın düşük fiyatlı bir Bc. Rich'ten memnun kalman bayaa zor bence :)

Ben de çok rahat bir şekilde kendine bir Jackson al derim...
Slaytanic demiş ki:
400$a japon jackson olsa bende kesin al derim ama gerçekten diğer uzakdoğu gitarları odun gibi
Vallaha abi 400 dolara bir sürü Japon jackson var. Hatta Türkiye'deki amerikan olmayan Jacksonların %99u japon, ben şimdiye3 kadar bir kaç tane hindistan gördüm, henüz hiç kore Jackson görmedim. Şu anda da bildiğim kadarıyla tüm import Jacksonlar japonya'da üretiliyor :)

cavo demiş ki:
atalay abi seni jackson ödüllendirecek.jackson ı o kadar cok seviyorsun ki gözlerim dolacak şimdi :D bu ne bağlılıktır.ben jackson a mail atıyom seni ödüllendirmeleri lazım

Beni de ödüllendirsinler, ben de istiyorum :mrgreen:

:) sağolun millet. Açıkcası o Jackson benim. Ama çok özel bir gitar. Manyetikleri Dave Mustain'den aldım bizzat. 1999 da South Carolina'da konserine gittim. Orada backstage de almıştım. Pek uzun bir muhabbetimiz oldu. O yüzden satılacak gibi bir gitar değil :)

Amerika'da kolay kolay fabrika çıkışı Jackson satılmıyordu o zamanlar belki hala öyledir. İnternetten Sipariş verdirmiştim, o şekilde yapılıyor en üst modeller. Bu modelin üzerindeki ghost flame desenini sipariş vermiştim ama daha belitgin, boya gibi direkt çizimli birşey istemiştim. Bana oradaki luther "istersen metalik boya içine kristalli gömelim" hafiften görünsün, parlasın" demişti. tabi ki kabul ettim. O andan sonra musiciansfriend.com da da KV üzerinde bu modeli opsiyon desen olarak satışa çıkarmışlar. İki üç sene sonra da Jenna'nın elinde bitiverdi bu model. Hem RR lerde hem de KV lerde görüyoruz. Çok şık gerçekten tam konserlik. Yakında bol bol konserlere çıkacağım gibi görünüyor. Bu gitar çokça dolaşacak ülkeyi :)

İlk olarak SL1 almıştım (1990) halen tertemiz ve çok iyi durumda. Yine üzerindeki humbucker Dave Mustain'in. Ta 1998 e kadar başka gitar kullanmadım. Amerika'da okurken KV custom olarak yaptırdım. Hemen arkasından en ucuzundan ama sharkfin inlayli Kelly aldım. Aldığım 4 Dave Mustain Seymour Duncan'ların ikisini de buna taktım. Yngwee Malmsteen tonu çıkıyor. Çok ilginç bir karışım! Kelly'den böyle bir ses elde ettim.

Jackson gitarlara olan hayranlığım ilk olarak 1987 de Charvel çalmamla başladı. Klavyesi tam elime göreydi ve yağ gibi kayan ve hızınızın ancak parmaklarınız tarafından limitlendiği bir klavyeydi. Tabi Slayer dinlerken posterlerindeki SL1 i görünce, ve tonunu çok sevdiğimden Jackson istedim. 3 sene en kötü gitarlarla (Ankara Yenimahalle'de el yapımı türk işi dandik ötesi) çaldım. Babam sağolsun üniversite kazanma hediyesi olarak almıştı. Tabi artık bu böyle gitti.

Herkese istediği ekipmanı alabilme şansı dilerim arkadaşlar. Müzik pahalı olay ama iyi müzik için iyi ekipman da gerekli. Bunun yanında, gitara yeni başlayan arkadaşlara asla çok iyi gitarı ilk etapta almamalarını öneririm. Gitarda klavyeyi tanımak ve parmak alışkanlığını kazanmak için biraz orta karar bir gitarla alıştırma yapıp sonra tam olarak ne gibi bir gitar istediklerine karar verip onca parayı işlerine yarayacak bir gitara yatırmalarını tavsiye ederim. Para mevzu değilse sorun yok tabi. Benim de daha almak istediğim 4-5 Jackson modeli ve 2-3 marka gitar var. :)

Vay canına sende ne gitarlar varmış abi :) Hep senin şu avatarlar gaza getiriyo beni, yaklaşık 1 sene önce de bi hatun resmi vardı avatarında onu da çok beğenmiştim :) Neyse konuyu fazla dağıtmadan bi soru da ben sorayım o zaman.Çaldığım hiçbi Jackson'u beğenmedim şu ana kadar(köprüleri çok rahatsız geliyo ve ritm için uygun tonlu değildi benim çaldıklarım).Ama USA Jackson çok farklıdır diye tahmin ediyorum ne dersin,aslında Ibanez ciyim 2 tane Ibanez'im var ama USA Jackson fikrimi değiştirebilir mi diye düşünüyorum :)

Hellhound demiş ki:
Vay canına sende ne gitarlar varmış abi :) Hep senin şu avatarlar gaza getiriyo beni, yaklaşık 1 sene önce de bi hatun resmi vardı avatarında onu da çok beğenmiştim :) Neyse konuyu fazla dağıtmadan bi soru da ben sorayım o zaman.Çaldığım hiçbi Jackson'u beğenmedim şu ana kadar(köprüleri çok rahatsız geliyo ve ritm için uygun tonlu değildi benim çaldıklarım).Ama USA Jackson çok farklıdır diye tahmin ediyorum ne dersin,aslında Ibanez ciyim 2 tane Ibanez'im var ama USA Jackson fikrimi değiştirebilir mi diye düşünüyorum :)
Ben sazmak istiyorum muhabbete :D

Söylediğin olay biraz fazlasıyla kişisel, yani köprü olayı :) Onun için USA JAckson'da da aynı sorunu yaşamayıp yaşamayacağını bilmek bence zor :) Ama original floyd-rose'u olan herhangi bir başka gitar deneyebilirsin, fixed bridge olmayan bütün usa modellerde original floyd rose kullanılıyor çünkü :)

Esas konuya sazmamın sebebi ise USA Jacksonların başka bir olay olduğu lafına kesinlikle katılıyor olmam :) Ben şahsen Japon JAcksonları da çok beğeniyorum (üst modellerini) ama USA jacksonlar gerçekten çoook farklı... Her açıdan. Umarım Bijen bu başlığa girer de yazar :) O da Ibanez kullanıyorken kendine bir tane SL1 aldı, ve konuştuğumda Ibanezleri çok beğenmeme hatta en iyi dememe rağmen usa jacksonlar bir başka güzelmiş demişti :)

Gir sen de tabi muhabbete,burdaki en koyu Jackson'culardansın :) Benim USA Jackson gazım zaten Bijen ilanı verdikten sonra depreşmişti,hatta benim gitarlarla takas yapacaktık(biraz para da vecektim :) ) o SL1'i ama satmaktan vazgeçti :( Japon Jackson olarak rr3,ke3 ve performer serisinden birkaç gitar denedim ama hiçbirini beğenmedim zaten köprüleri de aynıydı, USA de orjinal floyd rose olduğundan farkeder diye düşünüyorum ben de.Ne biliym bi de iyi gitarlar olmasaydı o kadar pahalı olmazlardı heralde :)

Her level Jackson farklı gerçekten. Bende Japon professional SL1 var çok iyi gerçekten. Ama USA KV Jackson daha iyi. Milimetrik farklı fretboard herşeyi değiştiriyor. Gözle hemen görülmese de aslında 4-5 değişik profilli fretboard var: Yarımay, gotik curve , geniş çaplı vb. isimleri var. Bunlar fretboarddan kesit aldığınızda göreceğiniz formlar. Sadece bunlar bile eldeki tutuşu değiştiriyor. Bu yüzden gitar almadan önce tecrübe edin derim.

Geri