Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Şu başlığa her baktığımda mutlaka beni sinirlendircek bir entry girilmiş oluyor,artık tutmayacağım kendimi!

Mutlaka her sayfada insanlar ya cort ya ibanez ya jackson önerisi istiyor.Fazla değil 3 sayfa geriye bakılsa bunların devamlı konusu geçiyor.Enstruman hakkında bilgi sahibi olmak kolay bir iş değil.Alacağınız hazır cevap ancak sizi yanlış bilgiye ve önyargıya iter.Eğer gerçekten iyi bir tavsiye istiyorsanız üşenmeyin, en azından 10 sayfa okuyun.

Kimi Ibanez kullanıyor,kimi Jackson,kimi Cort, kimi başka birşey...Bunun hiçbir önemi yok bilgilendirme yaparken olaya tarafsız bakmak önemli.Lütfen kullanmadığınız ve hakkında bilgi sahibi olmadığınız aletleri kötülemeyin.Önyargınızı da bırakın,ben de yeni başladığımda bazı markalara karşı önyargım vardı ama zaman içinde denedikçe ve sahip oldukça bu durum ortadan kalktı.

Bir de yapım yeri olayı var şu meşur Kore-Japon çatışması.Emin olun aralarında dağlar kadar fark yok hatta bence hiç yok çünkü ikisini de kullanıyorum.Müzik mağazasına giderseniz klavye başında atıp tutmak yerine bunu siz de anlarsınız ;)

Kusura bakmayın sert oldu her sayfada sinirlerimi bozan olayları dile getirdim.

sanırım ibanezın var ama jackson daha kaliteli mallar kullanıyor belki ibanezı daha cok beğenebilirsin ama bu doğru boyle olmasa ibanez basswood kullanıp stock manyetikleri kullanmazdı.Pahalı modellerinde gerçi dimarzio manyetikleri var .Herkes söyle düşünüyor,ibanez alıp manyetiklerini değiştircem super olcak S modelli dışında o modifiyenın pek güzel olcagını sanmıyorum cunku basswood

pek güzel olcagını sanmıyorum cunku basswood

Yazımı iyi okumadığını buradan anlıyorum çünkü yine olaya denemeden önyargıyla yaklaşmışsın.

Jackson daha kaliteli malzeme kullanyor derken malzameden kastın nedir?Manyetik desen Duncan Designed da bir nevi stok manyetiği.Ağaçtan bahsediyorsan Jackson ve Ibanez kararteristikleri farklı olan iki firma.Jackson ağırlıklı olarak alder kullanır çünkü daha keskin ve tiz tonları vardır.Basswood da ise daha 'chruncy' ve yumuşak tonlar yakalanır.Bu kalite farkı değil tercih meselesidir.

Hellhound demiş ki:

Yazımı iyi okumadığını buradan anlıyorum çünkü yine olaya denemeden önyargıyla yaklaşmışsın.

Jackson daha kaliteli malzeme kullanyor derken malzameden kastın nedir?Manyetik desen Duncan Designed da bir nevi stok manyetiği.Ağaçtan bahsediyorsan Jackson ve Ibanez kararteristikleri farklı olan iki firma.Jackson ağırlıklı olarak alder kullanır çünkü daha keskin ve tiz tonları vardır.Basswood da ise daha 'chruncy' ve yumuşak tonlar yakalanır.Bu kalite farkı değil tercih meselesidir.

yok ön yargılı davranmadım arkadaşta js 100 var ve modifiye yapamıyor kotu olcak dıye yumuşak oldugu doğru belli oluyor ama kaliteli ağaç deil alder kadar ton seçeneği yok.Jackson ın diğer orta modellerınde Emg pasif var bu arada güzel bir manyetik duncan designed jackson nın orta modellerınde 2 single 1 hum olan gitarlarda veya değişik şekilli gitarlarında kullanılıyor bence bundan dolayı masrafı daha fazla olmasın dıye duncan designed kullanılıyor

www.ibanez.com a girersen orda hangi gitarın hangi malzemeden yapıldıgı gozukur.
yaziyim kimin kullandıgını
1)joe satriani
2)paul gilbert
3)noodles
bunlar ibanezin signatureundan ayrıca diger herkezin alder kullanması diye bi sey yok .konunun buyuk bir kısmı ton meselesi
mesela steve vai alder kullnırken andy timmons mahogany konu tonla alakalı
edit: ayrıca ibanez duncan designed kullanmıyo

bu arada satrianin basswood kullandıgını bilmiyosun ibanezin hangi manyetikleri kullandgını bilmiyosun sanırım biraz yazıyosun. hem ibanez caldıgını da sanmıyorum ne duyduysan onu soyluyorsun :!:

Kaish demiş ki:
Hellhound demiş ki:

yok ön yargılı davranmadım arkadaşta js 100 var ve modifiye yapamıyor kotu olcak dıye yumuşak oldugu doğru belli oluyor ama kaliteli ağaç deil alder kadar ton seçeneği yok.Jackson ın diğer orta modellerınde Emg pasif var bu arada güzel bir manyetik duncan designed jackson nın orta modellerınde 2 single 1 hum olan gitarlarda veya değişik şekilli gitarlarında kullanılıyor bence bundan dolayı masrafı daha fazla olmasın dıye duncan designed kullanılıyor

Modifiye yapamaması arkadaşının bilgisizliği veya yanlış yönlendirilme.Mesela basswood a tizleri fazla bir manyetik takılırsa elde edilen sonuç pek de iyi olmaz.Ağaca göre manyetik seçimi yapmak lazım.Alder,basswood ve maun kötü ağaçlar değildir.Öyle olsaydı dünyaca ünlü markalar ve gitaristler tercih etmezdi.Saplanıp kalmışsın 'en iyi alder,basswood da çok kötü' diye.Tecrübeyle fikirlerinin değiştiğini göreceksin.Anladığım kadarıyla fikirlerin yeni gitar alacak olmanın gazı.

JaK demiş ki:
bu arada satrianin basswood kullandıgını bilmiyosun ibanezin hangi manyetikleri kullandgını bilmiyosun sanırım biraz yazıyosun. hem ibanez caldıgını da sanmıyorum ne duyduysan onu soyluyorsun :!:

gerçekten de...

bir de bu kadar jackson fanatiği olmanı ne anlamı var bilmiyorum :roll: takım tutar gibi gitar markası önermek yanlış bence. herkesin ayrı bir zevki var, birinin beğendiğini başkası da beğenmek zorunda değil. basswood konusunda gerekli açıklama da yapılmış zaten. ;)

JaK demiş ki:

hayır bılıyorum ama kayıtta alder kullanıyor olabılır manyetikleride biliyorum sakin ol dostum ben ibanez.com a cok girdim merak etme

Hellhound demiş ki:
Kaish demiş ki:
Hellhound demiş ki:

Modifiye yapamaması arkadaşının bilgisizliği veya yanlış yönlendirilme.Mesela basswood a tizleri fazla bir manyetik takılırsa elde edilen sonuç pek de iyi olmaz.Ağaca göre manyetik seçimi yapmak lazım.Alder,basswood ve maun kötü ağaçlar değildir.Öyle olsaydı dünyaca ünlü markalar ve gitaristler tercih etmezdi.Saplanıp kalmışsın 'en iyi alder,basswood da çok kötü' diye.Tecrübeyle fikirlerinin değiştiğini göreceksin.Anladığım kadarıyla fikirlerin yeni gitar alacak olmanın gazı.

daha almadım merak etme ama basswood kotu bence cok caldım ibanez merak etme S modellerı cok hoş bence ama dier basswood lu gıtarları guzel deil.

1-İbanez basswood kullanır genelde çünkü Japonya da bol. Jackson ise alder kullanır genelde çünkü Amerika'da bol. Sonuçta ikisi de ucuz ağaç ve şu da var ki ağaç o derece abartılacak kadar etkilemez sesi. En fazla %5 falan. Yani aynı özellikli(manyetik vs.) iki gitardan biri alder diğeri basswood gövdeli olsun ben de dahil çoğumuz farkedemez bile farkını o derece önemsiz bence. Şu da varki Basswood kötü bir ağaç olsaydı o kadar virtüöz 2000-3000 dolarlık gitarlarında kullanmazdı. Fakat ağaç olayı gerçekten çok abartılıyor. Sese etkisi bence farkedilemeyecek kadar az.

2-Bunun dışında Hellround'a katılıyorum ve kutluyorum. O marka iyi,hoş bu marka kötü vs. bunlar tamamen ACEMİ ve AMATÖR tartışmalar. Büyüyene kadar böyle şeyler söylemeyin. O derece ki nerdeyse bir odunun üstüne jackson yazsa o iyidir denecek.

3-Artık japon malı amerikan malı diye birşey kalmadı bence. Kore hatta endonezya malları çok kaliteli çıkabiliyor. Ve bence kore ler japonlardan bazen daha iyi. Hint malı Jacksonlar bile var ama onları bilemem.

4-İbanez RG 3.. serilerinin üzerinde Cort X-2 ile aynı manyetikler vardır. Adı :pOWERSOUND ve bu manyetikleri Cort üretir,en düşük modellerinde kullanır. Zaten çoğu kore malı gitar gibi bu kore malı İbanez gitarlarının tümünü de Cort kendi fabrikasında üretir. Yani üstünde Cort yerine İbanez yazan bir nevi X-2 dir bu RG370,320 vs. Millet isme öder paranın çoğunu her zamanki gibi.

şu ağaç isimlerine bu kadar takılmayın ben size alder basswood ve poplarda 3 tane kayıt yapayım hadi anlayın hangi kayıt hangisine ait. bu kadar bilmişlik taslamanın alemi yok gidin deneyin güzelse güzeldir olay biter. kimseyi o kötü bunu al diye kısıtlamayın

Kaish demiş ki:
JaK demiş ki:

hayır bılıyorum ama kayıtta alder kullanıyor olabılır manyetikleride biliyorum sakin ol dostum ben ibanez.com a cok girdim merak etme

Kaish demiş ki:

Kaish demiş ki:
JaK demiş ki:
js serisindede basswood var. ve eger dedigin kadar kotu olsaydi satriani kullanmazdı herhalde.

satrianin basswood kullandıgını nerden bılıyosun ;) bide başka kim kullanıyor basswood hadi satriani kullandı diyelim başka kim var herkes alder maun

eee biliyorum diyosun ama burda hep yanlış yazmışsın biraz dikatli olsan yada illa haklı gelicem diye iyice haksız konuma düşme

ben basswood lu modellerı kotu dedım S nin guzel oldugunu vurguladım ayrıca sesı yuzde 5 etkiledigine katılmıyorum bence daha fazla ve jacksonların japon yapımlarındada alder var custom gitarlardada alder veya maun var

jak arkadaşım masrafı fazla olmasın diye adam kotu ağaç kullanmasının yerıne kotu manyetik kullanması daha iyi bence ibanez 2 sinide yapıyor hem kotu manyetik hem kotu ağaç kullanıyor (çoğu modellerı)

arkadaşım ukalalık yapmıyorum üstteki mesaja bakarsan çoğu modellinde yazıyor ibanez jem in alder lı modellı cok iyi harika model basswood için aynı şeyi soylıyemıycem gene manyetikten kurtarıyor ama alderlı jem kadar iyi değil
Ps:alder lı jem çaldım basswood lu jemi çalmadım dinledim diğer jem daha hoşuma gitti

Geri