Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

emre3877 demiş ki:
yaw arkadaşlar muhabbetinizi balla keseceğim ama ben elektroya yeni başladım. cort x2 aldım. ama iyimi kötümü bilemiyorum. klasik gitar olsa sesinden anlayacağım ama bunu anlayamıyorum. elektrodan pek anlamayan birine nasıl anlatırsınız şimdi bunu? nasıl anlayacağım. 300$ verdim.

Nerden aldığını sorabilir miyim. Kötü kazık yemişsinde. :( Millet bilsin kimmiş.

rastansaga demiş ki:
emre3877 demiş ki:
yaw arkadaşlar muhabbetinizi balla keseceğim ama ben elektroya yeni başladım. cort x2 aldım. ama iyimi kötümü bilemiyorum. klasik gitar olsa sesinden anlayacağım ama bunu anlayamıyorum. elektrodan pek anlamayan birine nasıl anlatırsınız şimdi bunu? nasıl anlayacağım. 300$ verdim.

Nerden aldığını sorabilir miyim. Kötü kazık yemişsinde. :( Millet bilsin kimmiş.

Evet , oldukça pahalı.

GT-8 alıp, active monitore baglarsam ses kalitesi nasıl olur? Monitor active olunca miksere gerek var mı? Ev icin optimum ses alabilmek istiyorum da. Gitar amfisine girince eq flat de olsa seste "coloration" oluyor bi de amfi modellemeleri arasında ses duzeyi farkı oluyor. Kısaca GT-8 avtive monitor kombinasyonu nasıl olur. Tesekkurler.

beyler cevaplarınız icin tesekkurler troy stetina ,joe satriani felan demissiniz sanirim bunlar kitapların yazarları kitaplarının isimlerinide yazarsanız sevinirim bide ben gitara yeni basliyorum yani hic bir bilgim dahi diyebilirim ona gore bir kitap tavsiye ederseniz ii olur bide kitaplar turkce olursa cok daha ii olur tabiki.burada kursa yazildim fakat adam hic bir sey ogretmiyor diebilirim 2bucuk hafta oldu ama hala parmak egzersizleri calisip duruyoruz tamam bende hemen parca calmak istemiyorum ama bir egzersiz gosterip dersi bitirmeside biraz gıcık oluyor sonucta para veriyoz yani kursa ayrica adama metal calmak istiyorum diyorum adam ben onları bilmiyorum sebnem ferah felan calarsin dio gıcık oluyorum yani. lutfen bi kitap tavsiyesi ve biliyorsanız fiyatınıda yazın lutfen.

Megadeth 79, en güzel ses amfiden çıkar. Colorization olacak tabi amfinin özelliği ne ise o renkte ses verecek işin güzelliği o. Bunun için amfi modeller kullanmayıp amfinin kendi renginde çalman gitarın için en iyi tonu almana yardım eder. Bunun dışında, aktif monitor de kullanabilirsin. Tonu farklı çıkar tabi. Keyfine göre davranabilirsin sorun olmaz. Çıkan ses seni memnun ediyorsa zaten amacına ulaşmışsındır.

slm.bende floyd-rose lu pgm 30 ibanez var ve uzun süredir daddario 09 tel takımı kullanıyorum.bugün ilk defa daddario 10 tel takımı taktım akort ederken köprünün aşırı kalktığını (nerdeyse gitar yüzeyine 45 derecelik açıyla) ve yayların çok gerildiğini farkettim ve telleri gevşettim.teller 09ken akort mibemoldeydi ve tel yüksekliğinide ona göre ayarlamıştım şimdi mi ye akort etmeye çalıştım.tel yüksekliğini ayarlamaya çalıştım ama pek bi faydası olmadı sanırım.köprü hala yüksek acil yardım ederseniz çok sevinirim

Onun için ayrıca bi sap ayarı yapman ya da yaptırman gerekiyor bildiğim kadarıyla ? Çünkü tel kalınlaşınca tellerin uyguladığı basınçta değişiyo. tabi ayrıntılı açıklıycak arkadaşlar vardırda sen dikkat yinede ciddi hasar verebilirsin o şekilde gitara. (sap atması gibi)

niflheim demiş ki:
slm.bende floyd-rose lu pgm 30 ibanez var ve uzun süredir daddario 09 tel takımı kullanıyorum.bugün ilk defa daddario 10 tel takımı taktım akort ederken köprünün aşırı kalktığını (nerdeyse gitar yüzeyine 45 derecelik açıyla) ve yayların çok gerildiğini farkettim ve telleri gevşettim.teller 09ken akort mibemoldeydi ve tel yüksekliğinide ona göre ayarlamıştım şimdi mi ye akort etmeye çalıştım.tel yüksekliğini ayarlamaya çalıştım ama pek bi faydası olmadı sanırım.köprü hala yüksek acil yardım ederseniz çok sevinirim
arkadaki yayları tutan vidaları 2sini birden aynı oranda biraz ger çeyrek tur falan)sonra tekrar normal mi ye akort edip açıyı kontrol et eğer düz değilse aynı işlemi bir daha yap

çok fazla geripte köprünün arka tarafı aşağıda kalırsa bu sefer vidaları çok azcık gevşet

tel yüksekliklerini tremolonun 2 yanındaki vidalarla köprüyü toptan kaldırıp indirerek yapıyorsun değil mi?

neyse açıyı düzeltince yüksekliklere de bir bak tekrar

niflheim demiş ki:
Yukarıdaki önerilere ek olarak, eğer tremolo vidalarını iyice gerip daha da germen gereken durum olursa ve yer kalmamışsa en iyisi bir yay daha tak ve vidaların gevşekliğini buna göre ayarla. Genelde buna gerek olmaz ama olursa da yay taktığında tremolo kolu daha sertleşir.

Alexilaiho demiş ki:
rastansaga demiş ki:
emre3877 demiş ki:

Evet , oldukça pahalı.

ya arkadaşlar gerçektenmi yaa :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

kayseride damra müzik diye biyerden aldım. adam hatta güzel sanatlarda hoca. savaş adında biri. arkadaşlar kayseri olduğu için bu kadar pahalı olabilirmi? normalde ne kadarki?

Geçmiş olsun... Ben Kayseri'de doğdum büyüdüm... Kayseri'den pena bile almam... Adamlar acayip kazıkçı... Zamanında (99-2000 falan) Zoom 505 için 200$'ın üstünde fiyat istemişlerdi... Kolay gelsin...

arkadaslar ben strat kasa gitar istiyordum blues rock tonuna yakin olmasi nedeniyle. Size sormak istedigim cort g270 ve cort xcustom ve cort x11 modellerini kiyaslamaniz. su an g270e sicak bakiyorum. ne dersiniz? bi de baska onerebileceginiz var mi?

invisiable demiş ki:
arkadaslar ben strat kasa gitar istiyordum blues rock tonuna yakin olmasi nedeniyle. Size sormak istedigim cort g270 ve cort xcustom ve cort x11 modellerini kiyaslamaniz. su an g270e sicak bakiyorum. ne dersiniz? bi de baska onerebileceginiz var mi?

X-custom ve x-11 strat kasa değil zaten. G-270 için şuna çok dikkat et. 2005 ten önceki G-270 lerde Lace Sensor USA manyetikler vardı. 2005 modellerde bu kalktı bildiğim kadarıyla. Aldığın gitarda kesinlikle Lace Sensor manyetikler olmasına dikkat et.(Beyaz kaplıdır) Olağan üstü bir gitar bence strat olarak. En üst model American Fender ler ayarında bana göre.

20041214829146.jpg

Şu adresten inceleyebilirsin: http://www.cort.com/guitars/g_models/index.html

Yalnız burada gövdesi için Basswood dese de gövdesi Swamp Ash tir. Yanlış yazmışlar. Üzeri de flamed maple kaplıdır.

Fiyat olarakta 350$-400$ falandır tahminimce.

Stormcrow demiş ki:
niflheim demiş ki:
arkadaki yayları tutan vidaları 2sini birden aynı oranda biraz ger çeyrek tur falan)sonra tekrar normal mi ye akort edip açıyı kontrol et eğer düz değilse aynı işlemi bir daha yap

çok fazla geripte köprünün arka tarafı aşağıda kalırsa bu sefer vidaları çok azcık gevşet

tel yüksekliklerini tremolonun 2 yanındaki vidalarla köprüyü toptan kaldırıp indirerek yapıyorsun değil mi?

neyse açıyı düzeltince yüksekliklere de bir bak tekrar

evet tel yüksekliğini tremolonun yanlarındaki vidalarla yapıyorum.lakin bu köprü yüksekliği öyle böyle değil dediğim gibi nerdeyse 45 derece gitar yüzeyine :? arkadaki vidaları sıkarsam sanırım yaylar baya bi gerilmiş olcak bu bi sorun yaratmazmı?ayrıca o vidalar gitarın tahtasına girdiği için yalama olur yada gerilim yüzünden tahtanın sarımlarını parçalayıp çıkabilir diyede korkuyorum.böyle bişey olursa bunun düzeltilmesi çok zor gibi.

Atalay demiş ki:
niflheim demiş ki:
Yukarıdaki önerilere ek olarak, eğer tremolo vidalarını iyice gerip daha da germen gereken durum olursa ve yer kalmamışsa en iyisi bir yay daha tak ve vidaların gevşekliğini buna göre ayarla. Genelde buna gerek olmaz ama olursa da yay taktığında tremolo kolu daha sertleşir.

şu an gitarda üç yay ve iki yay takmam için boşluk var.elimde bi yay var.bursada olduğum içinde yay bulabilirmiyim emin değilim.bu yayı taksam bi dengesizlik olur mu?sırayla bir yay, bir boşluk, üç yay şeklinde olcak çünkü.

Geri