Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Ya ben bişey sorcam.Laney HCM65R mi yoksa Marshall MG30DFX mi daha iyi ton veriyor ve performans acısından hangisi daha iyidir?Laney'in 65watt olması avantaj ama yuksek volume'de şişiyor ama Marshall'da boyle bişey yok.Neyse kısaca sizce hangisi?Teşekkürler...

bi şey sorcam ya bu gibson les paulların tipi çok berbat :((
tamam öncelik nasıl ses werdiğinde ama yüzüne bakılmaz cinsten yaa:((
bunların değişik şekilleri yok mu???

Les Pauller'in şekilleri mükemmel hasta oluyorum ben :p Hele bi' de geçen Şebnem'in konserinde Metin Türkcan (yanılmıyorum sanırsam) 'ın elinde siyahı vardı off ne mükemmel gitardı o ya :)

Ben Strat'leri de sevmezdim dün Tünel'de vitrinlerde 2 tane Amerikan yapım gördüm çok şık duruyo' onlara da kanım ısındı valla :D

Ha bi' de soruna cevap : Les Paul zaten o şekilde olan gitarlara deniyo' :) SGler falan var ama hiç hoşuma gitmiyo'lar.. www.gibson.com'a bi gir bak istersen neler var :) Ama Dinky veya RG türünde gitarlar bekleme bulamazsın :D O tür gitarları Kramer yapıyo'du galiba :?

Ben iki çeşit LP biliyorum. Sanırım sevmediğin model LP Standard gibi olanlar sanırım.
LPSHC.jpg

Bir de biraz daha farklı olan Doublecut'lar var. Resimdeki Les Paul Standard DC Plus:
lps2ta.jpg

Piyasada genelde LP Standard gibi single cutaway olan kasaların kopyaları mevcut. Double cutaway'li olanlara zaten PRS kopyası deniyor...
Yine de nefret edip etmemek senin bileceğin iş. Hep hayalimdir bir LP sahibi olmak...

Bildiğim kadarıyla LP lerde 24perde olunca neck manyetiği biraz aşağıya kaydırılıyor ve LP'nin o ünlü sesi gitardan çıkmıyormus o yüzden üst modeller genelde 22perde.

sevgili arkadaslar ben askerde oldugum icin tum sayfalari okuyamadim o yuzden hemen kisaca sorumu sorayim bi arkadasim var gitar caliyor iyi de calar, bana dedi ki pedal alirsan amfiye gerek yok dedi onu bi preample bilgisayardan da aynı sekilde ses cikar dedi..nasil olur bu bana aciklar misiniz? boyle bi sey mumkun mu mumkunse en azindan 30 wattlik amfi kadar guclu ses cikar mi??
tesekkurler...

Arkadaşın kabaca doğru olarak anlatmış... Herhangi bir preamp veya amfi sümulatörüyle sesi şekillendirirsin. Bunları da bilgisayar hoparlörüne bağlayabilirsin. Ama gitar amfilerinin hoparlörleri özeldir. Ayrıca hoparlör çapı çok farklı şekilde karakterler ekler sese...
30W kadar ses alabilmen için RMS olarak 30W ses çıkışına sahip bir bilgisayar hoparlörüne sahip olman gerekir. (30W kesinlikle RMS olmalı, yüzlerce yada bazen binlerce wattlık değerlere aldanma, onlar PMPO değeridir. Gitar amfilerinin gücü RMS olarak ifade edilir...)Fakat hoparlör çapı ve tipi farklı olduğu için aynı hissi alamazsın...
En iyisi gitar amfisi kullanmak, ama bazen öyle amfiler oluyorki (10W, 6,5" hoparlör vs.) bilgisayar hoparlörünü onlara tercih edebiliyorsun...

benim sorum şu;grup üyer genelde ekipman alımında birbirlerine borç konusunda yardım ederlermi?

çünkü bu konuştuklarınız çoğu parayla ilgili ne kadar para o kadar sağlık,
Bakın penalık,gitar slide deneyin,barnes and noble dan ortaklaşa yabancı metodlar alın,lmewire kullanın,yok yanlış yere yazmıorum ben:)

benim sorum şu;grup üyeleri genelde ekipman alımında birbirlerine borç konusunda yardım ediyorlarmı tanıdıklarınız?

çünkü bu konuştuklarınız çoğu parayla ilgili ne kadar para o kadar sağlık,
Bakın penalık,gitar slide deneyin,barnes and noble dan ortaklaşa yabancı metodlar alın,lmewire kullanın,yok yanlış yere yazmıorum ben:)

himandmarilyn demiş ki:
merhaba yine ben ilke! size bişey sorucam sizce en iyi amfiler ne marka biraz yardımcı olursanız sevinirim

Amfi deyince iki temel marka vardır herkesin bildiği; Fender ve Marshall. Fender amfiler daha çok blues, caz, rock gibi tarzlarda kullanılır ve clean ve crunch-overdrive tonları çok meşhurdur. Marshall ın cleanleri o kadar meşhur değildir. Marshall daha çok sert distortion gerektiren tarzlarda kullanılır.

Tabi bu iki markanın dışında Orange, Vox, Matchless, Randall, Carvin, Peavey gibi yine çok kaliteli amfiler üreten markalar vardır ama bunlar ülkemizde çok bilinmezler.

Eğer amfi almayı planlıyosan bi de bütçeni yazarsan daha çok yardımcı olabili herkes. Kolay gelsin.

Geri