Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

bende gördüm onları ,sorduğumda çin malı dediler,biraz araştırıncada uzak durulması gerekenler listesinde zaten fiyatları da çok uygun,ordan biraz şüphelenmek gerekiyor...

Sağlosanız hepinizi teşekkür ediyorum bende uzak durulması gerektiğini dusunmustum yani usa bi gitar o kadar ucuz :p şu rockstar oyun firması olayına gelince bida ChatKing nickli arkadaşa teşekkur ediyorum kafayı yemiştim artık rockstarın ne olduğunu dusunmekten :)ama sonunda hatırladım o firma unutulurmu!!!

O zaman bu amfilerin büyük modellerinden alman biraz zor. Sen yine de ikinci el bak. www.srvmusic.com dan takip edebilirsin. Enteresan amfiler düşüyo oraya da. Tabi gidip sadece markası var diye bu amfilerden 10-15 watt falan olanlarını alma. O wattajlı amfiler zaten markasının standartlaşmış karakterini yansıtmaz. Sen bence 30 veya üstü ikinci el kaliteli amfilere bak şimdilik. Kolay gelsin.

oncelikle herkese selam

burda bilgilerini esirgemeden paylaşanlara da tesekkür ederim...

geleyim konuya;

-bi suredir takip etmeme rağmen pek cok sey oğrendim ama merak ettiğim bi konu var ve malesef ayrıntılı bi bilgi yer almıyor biraz 2.planda kalmış sanırım...amfi...

şimdi boluk borcuk cokfarklı başlıklarda cok farklı yorumlarda geciyor ve ben bilmeyen birisi olarak merak ediyorum...

-preamp nedir?
-head nedir?
-combo nedir?
-tüplü,lambalı,transistörlü ne demek?
-daha devam eder bu...

yani sormak istediğim bunlar nedir ne işe yarar tuplu mu iidir lambalı mı iidir ev tipi ve sahne tiplileri nasıl olmalıdır...en az kaç watt olmalıdır...sahne de kullanılacaksa kaç watt olmalıdır,efendim ne bileyim lambalı ile tuplu nun + ve - yonleri,transistorlu ne? Hangisi daha kullanışlı v.b içeriğe sahip eğitici bi yazı...

bilen bi arkadaşımız boyle ayrıntılı bi yazarsa bilmeyenler,merak edenler iice bi kavrasa olayı belki cok dağınık sorularda cıkmaz o zaman üstatlara ricamdır...

not:amfi almayacağım sadece teknik terimleri ve ozelliklerini bilmiyorum(lambalı-tuplu v.s) bu bakımdan ne kadar butcen var die yazmayın...sadece eğitici bir iceriği olan yazı istedim ki iice öğreneyim(lim)...

ilgilenen arkadaşlara şimdiden tesekkür ederim...
Grognard

sırayla cevaplayayım.

preamp gitardan gelen sesin işlendiği yer.bas ayarı treble ayarı middle ayarı filan buradan yapılıyor,amfinin tonunu en çok etkileyen bu

poweramp kısmı ise yanlış bilmiyorsam gitardan gelen sesin yükseltilip hopörlörlere verildiği yer.(bunu yanlış bilme ihtimalim yüksek =) )

head kısmı kafa+kabin şeklind eoaln amfiler var. bu da kafa kısmı işte.preamp ve poweramp var içinde sadece herhangi bir hopörlör yok(varsada küçüktür heralde bilemem =) )

combo olayı ise içinde hem preamp+poweramp ve hopörlörünü bulunduran amfiler.bunlar kombo işte tak gitarı çal amfi :)

tüplü ile lambalı aynı şey.belki bilirisn eski radyolarda lambalıdır böyle.aynı şekilde plazma olmayan televizyonlardada katot tüplüdür gerçi farklı şey =)
lambanın devredeki önemini bende tam olarak bilemesemde lambalı amfilerin sesi daha doğaldır.dijital gelmez yani kulağına.yan yana koyduğunda daha rahat anlarsın.doğal ton yani mis oluyor tabi fiyatlara yansıyor bu olay.

transistörlü ise lambasız amfi.direk dijital bi ses.kıyaslama oalrak lambalılardan daha kötülerdir genelde.markasına göre kalite baya değişiyor bunlarda

preamp katı lambalı (yarı lambalı) olan amfiler var bir de.mesela marshall valvestate veya laney tubefusion serisi.distortion ları lambalı değil ama cleanler lambalı bunlarda.overdrive sesini transistörle elde ediyorsun yani bir değişik.

transistör vs lambalı dersen baya kıyamet kopar. hepsi kullanışlıdır bua rada merak etme =). transistörlerde çeşit çeşit lambalarda çeşit çeşit.
mesela eskiden amrshall mg15dfx amfim vardı sattım microcube aldım ve çok güzel bir amfi.marshalla on basar rahatlıkla. ikiside transistörlü ama arada baya fark var yani =)

bütçene ve kulağına ne uygun geliyorsa onu al derim ;)

Darestan demiş ki:
sırayla cevaplayayım.
preamp gitardan gelen sesin işlendiği yer.bas ayarı treble ayarı middle ayarı filan buradan yapılıyor,amfinin tonunu en çok etkileyen bu
poweramp kısmı ise yanlış bilmiyorsam gitardan gelen sesin yükseltilip hopörlörlere verildiği yer.(bunu yanlış bilme ihtimalim yüksek =) )
head kısmı kafa+kabin şeklind eoaln amfiler var. bu da kafa kısmı işte.preamp ve poweramp var içinde sadece herhangi bir hopörlör yok(varsada küçüktür heralde bilemem =) )
combo olayı ise içinde hem preamp+poweramp ve hopörlörünü bulunduran amfiler.bunlar kombo işte tak gitarı çal amfi :)
tüplü ile lambalı aynı şey.belki bilirisn eski radyolarda lambalıdır böyle.aynı şekilde plazma olmayan televizyonlardada katot tüplüdür gerçi farklı şey =)
lambanın devredeki önemini bende tam olarak bilemesemde lambalı amfilerin sesi daha doğaldır.dijital gelmez yani kulağına.yan yana koyduğunda daha rahat anlarsın.doğal ton yani mis oluyor tabi fiyatlara yansıyor bu olay.
transistörlü ise lambasız amfi.direk dijital bi ses.kıyaslama oalrak lambalılardan daha kötülerdir genelde.markasına göre kalite baya değişiyor bunlarda
preamp katı lambalı (yarı lambalı) olan amfiler var bir de.mesela marshall valvestate veya laney tubefusion serisi.distortion ları lambalı değil ama cleanler lambalı bunlarda.overdrive sesini transistörle elde ediyorsun yani bir değişik.
transistör vs lambalı dersen baya kıyamet kopar. hepsi kullanışlıdır bua rada merak etme =). transistörlerde çeşit çeşit lambalarda çeşit çeşit.
mesela eskiden amrshall mg15dfx amfim vardı sattım microcube aldım ve çok güzel bir amfi.marshalla on basar rahatlıkla. ikiside transistörlü ama arada baya fark var yani =)
bütçene ve kulağına ne uygun geliyorsa onu al derim ;)
Ekleme ve düzeltmeler:
Bazı powerampler üzerinde EQ olabilir. Ama bu karakter demek değildir. Sadece eqdur. Preamp eq temeline dayanmaz.
Evet, poweramp sesi yükseltmeye yarar. Preamp sesi yükseltme amacında değildir, sese karakteristik katar (Brit, tweed vs ifadeleri aslında preamp konusuyla ilgilidir.)
Head amfilerin içinde küçük de olsa hoparlör yoktur :D
Lambalı, tüplü, tube amp, valve amp hepsi aynı şey... Transistörlü değildirler... Yalnız Valvestate, TubeFusion, TransTube gibi model isimlerine aldanmak yanlış olur, açıklamaları, özellikleri incelemek gerekir. Bunların her modelinde lamba yoktur.
Sadece preampında lamba bulunan amfilere hybrid=melez amfiler denir. (Mesela 65W ve üzeri Valvestate serisi hybriddir.)
Arkadaşın uzun ve güzelce ifadeler kullandığı yazısının en büyük açığı: Transistörlü demek dijital demek değildir, transistörlü demek devrede lamba yerine transistör kullanılmıştır demektir, tabi bu transistörlü amfilerin transistörünün yerine lamba takılabileceği anlamına gelmez. Sinyalin dijital olması için DSP işlemci vs. bulunması gerekir ki A/D ve D/A çevrimi olsun. Aynı zamanda bu da tüm transistörlü amfiler dijital değildir anlamına gelmez. İçinde DSP olan transistörlü amfiler vardır.
Arama yaparsan tüm bunların ve fazlasının daha önceden muhtelif başlıklarda bulunduğunu görürsün... Kolay gelsin.

zahmet edip acıklayan arkadaşlara tesekkür ederim...

sizin soylediğinize gore lambalı amfi kullanmak daha mantıklı...birde dikkatimi ceken yuksek watt lı amfilerde ses kısıkken bile cok daha net ses alabiliyorsunuz sanırım cok dusuk watt amfilerde ses kısıkken overdrive pek tatmin etmiyor....

peki ideal amfi nedir...mesela hem ewde hem sahnede kullanabilecek amfi modeli sanırım 60 watt uzeri lambalı amfi demi....

gene sahne de kafa ve kabin ayrı olan amfiler tercih ediliyor sanırım combo amfiler burada 2. planda mı kalıyor....

yardım ve cevaplarınız için tekrar tesekkurler...

NOT:dediğim gibi amfi almak gibi amacım yok sadece neyin ne olduğunu öğrenmek istedim...belki ilerde bi gun amfi ye ihtiyac duyarsam tekrar buraya soru yazmak zorunda kalmam ayrıca farklı başlıklarda cok farklı yorumlar olduğu için hemen hemen hepsini bi başlık altında toplayan bi yazı hem benim hemde diğer muzisyen arkadaşlarımın işini gorur....sevgiler,saygılar...

Bu mesajına çok açık cevap vermek zor. Duruma göre değişen cevaplar çünkü...
Yüksek wattlı amfilerde ses kısıkken clean ses bile boğuk gelir. Mesela 100W bir amfiyi volume seviyesi 1/10'da kullanmak genelde tat vermez... Ancak yavaş yavaş açtıkça ses parlaklaşır.
Bu yüzden evde çok yüksek wattlı amfiler tavsiye edilmez... Çünkü boğuk olmayan parlak bir ses almak için sesi açmak gerekir.
Diğer bir taraftan overdrive sesi açtıkça daha iyi his verir. (Transistörlülerde bu böyledir). Lambalı amfilerde ise böyle olması gerekir.
İdeal amfi yoktur, öyle birşey olsaydı piyasada bu kaar çeşit ve rekabet olmazdı... Ayrıca 60W amfi benim yaşadığım evler için oldukça çok çünkü performans alabilmem için sesi açmam gerekir ama komşularımın da "huzur" diye bir ihtiyaçları var.
Bu yüzden evde çok yüksek wattlı amfileri kullanmak zor oluyor. Ama büyük çaplı hoparlörler her zaman daha iyi ses verir. Bu yüzden çapı olabildiğince yüksek tutmak gerekir fakat o da genelde watt değeri ile beraber arttığı için çıkmaza girer. Bence Ev için 30W amfiler idealdir... Hatta yeri geldiğinde çoktur bile. Ben 10" altında hoparlörlü amfileri ciddiye almam... (İstisnalar hariç)...
Evde 30W'lık uyduruk olmayan bir amfi ile ideal ses seviyesinde çalmak 100W'lık bir kafa ile kısık seste çalmaktan daha iyidir... (Kafaya hemen 4x12'ye bağlamayın, o zaman işler değişir :D )
Sahne için kafa-kabin kullanmak ideal diye bir kural da yok. Zevke göre değişir. Çok büyük sahnelerde bile combo kulanan pek çok isim var...

gogostar demiş ki:
Bu mesajına çok açık cevap vermek zor. Duruma göre değişen cevaplar çünkü...
Yüksek wattlı amfilerde ses kısıkken clean ses bile boğuk gelir. Mesela 100W bir amfiyi volume seviyesi 1/10'da kullanmak genelde tat vermez... Ancak yavaş yavaş açtıkça ses parlaklaşır.
Bu yüzden evde çok yüksek wattlı amfiler tavsiye edilmez... Çünkü boğuk olmayan parlak bir ses almak için sesi açmak gerekir.
Diğer bir taraftan overdrive sesi açtıkça daha iyi his verir. (Transistörlülerde bu böyledir). Lambalı amfilerde ise böyle olması gerekir.

şimdi ustat bak tam bu acıklamana gore bi sorum var daha doğrusu bu soruyu sormamı gerektiren bi neden....

müzik marketlerde gitar denerken o amfide ki ses gayet hoş oluo ses yuksekliği fazla değil bu arada bunu goz onune alalım açtıkca daha bi ii oluo ama dediğim olay ewde calısabilecein bi ses yukseltisinde ama bakıom amfi bole hayvan gibi bişi şimdi arkadaşlarıma bakıyorum 15 watt lık bi amfi için sesi acmazsa overdrive kesinlikle cok kotu oluo arada pedal olmadan...yane ewde calışsak bile en az 30 watt olması lazım...cunlu kafama hep takılmıstır marketlerde hayvan gibi amfilerde deniyoruz eve bi geliyoruz ne o ses var alette ne başka bişi bu bakımdan sormustum...

sabrın ve ilgin tesekkur ederim ben ihtiyacım olanı aldım sayılır,ilerde amfi alırsam lambalı olmasına dikkat edicem calışmalarınızda basarılar....müzik dolu gunler...

grognard demiş ki:
şimdi ustat bak tam bu acıklamana gore bi sorum var daha doğrusu bu soruyu sormamı gerektiren bi neden....

müzik marketlerde gitar denerken o amfide ki ses gayet hoş oluo ses yuksekliği fazla değil bu arada bunu goz onune alalım açtıkca daha bi ii oluo ama dediğim olay ewde calısabilecein bi ses yukseltisinde ama bakıom amfi bole hayvan gibi bişi şimdi arkadaşlarıma bakıyorum 15 watt lık bi amfi için sesi acmazsa overdrive kesinlikle cok kotu oluo arada pedal olmadan...yane ewde calışsak bile en az 30 watt olması lazım...cunlu kafama hep takılmıstır marketlerde hayvan gibi amfilerde deniyoruz eve bi geliyoruz ne o ses var alette ne başka bişi bu bakımdan sormustum...

sabrın ve ilgin tesekkur ederim ben ihtiyacım olanı aldım sayılır,ilerde amfi alırsam lambalı olmasına dikkat edicem calışmalarınızda basarılar....müzik dolu gunler...
Evle mağazanın farkı öncelikle hoparlörden gelir. Evdeki 15W'lık amfinin hoparlörü mağazadaki yüksek wattlı amfiden küçüktür. Ses kötü çıkar...
En az 30W diyorsun, ama benim Marshall amfimin sesini çok açamıyorsun. Çünkü komşular rahatsız oluyor. Ses 1/10'dayken de ses boğuk çıkıyor, amfinin karakterinden farklı bir ses alıyorum. Pedallardaki level dengesine ve cleane göre 2 ve civarlarında kullanıyorum. Ses 3'ü geçerse çok yüksek oluyor. Bu yüzden watt yükseldikçe bu denge değerini bulman zorlaşacaktır.
Evde düşüş wattlı amfi kullanmanın amacı pratik yapmaktır. İyi ton elde etmek değildir. Bu yüzden üretilir bu amfiler. Hiç kimse Marshall MG15'i mikrofonlayıp, kayıt yapmaz, sahneye çıkmaz. Watt önemli değil, mikrofoladıktan sonra sesi mixer ve power amfide istediğin kadar yükseltebilirsin. Kolaylıkla da yaplır ancak iyi sonuç vermez...
Katı kurallar olmasa da 30W'ın üzerindeki amfilerin yeri sahneler, barlar, stüdyolardır... Evler değildir. Bu evde kullanılmaz anlamına gelmiyor, ama evde kısıtlı bir şekilde kullanırsın demek oluyor...
Umarım anlamışsındır nüansı...

himandmarilyn demiş ki:
aslında amfi fiyatları hakkında hiç bişey bilmiyırum daha fazlada verebilirim sorun değil

Şimdi durum şu: Eğer Türkiyeden alışveriş edeceksen ve Marshall veya Fender in lambalı, yüksek wattajlı (çok yüksek olmasa bile ufak çaplı konser veya gurpla beraber prova yaparken kullanabileceğin) amfilerinden seçersen kendine, 1000 dolar civarı bi miktar parayı gözden çıkarman gerekir. Bununla beraber Laney markası ucuza oldukça kaliteli amfiler üretir. Tabi tersini düşünürsek Orange ve Matchless gibi markalar ülkemizde zor bulunmasından dolayı bayağı pahalı olur. Şu anda SRV music de ilginç amfiler var bakmanı tavsiye ederim. Bu arada, kafa+kabin yerine combo alırsan daha ucuza gelir. Kolay gelsin.[/u]

Gibson "Les Paul Special with Humbuckers" arkadaşlar bu gitarı deneyeniniz bileniniz varmı, fiyatları amerikada 650-800$ arası değişiyor. Biraz malzemeden çalınmış gibi görünüş itibariyle, istediğim model gibson deil ama albileceğim tek lespaul gibi gozukuyo. Çamurdan olsun Gibson USA olsun.

Geri