Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

sap ayarı nasıl yapılır bana anlatabilir misiniz?(biliyorum o kadar basit değil ve tehlikeli,dikkatli olmak lazım yani)yani sap ayarı yaparken dikakt etmem gereken noktalar nelerdir diyeyim ya da?

Norton_Antor demiş ki:
sap ayarı nasıl yapılır bana anlatabilir misiniz?(biliyorum o kadar basit değil ve tehlikeli,dikkatli olmak lazım yani)yani sap ayarı yaparken dikakt etmem gereken noktalar nelerdir diyeyim ya da?

Gitarına bağlı bir mevzu ama truss-Rod dan yapılır...

mm lik bir ayarı vardır unun,o mesafeyi ustaları daha iyi bilir sakın kendin yapmaya kalkma...

Aslinda o kadar da zor bir sey degil, sadece sabirli olacaksin ve de ne yaptiginin farkinda olacaksin.

Teller normal akorda iken birinci fretten ve sag elinle de en son fretten (artik 21 mi 22 mi 24 mu neyse) kalin Mi teline bas. Ve iyice bir gitarinin sapina bak. Uc durum olabilir, birincisi duzdur ki bu zaten yapmak istedigin sekil. Oteki ikisi asagida yazdim:

sap_durumlari.JPG

Eger Sekil A'daki gibiyse allen kafasiyla trust rod'u yavas yavas (ceyrek donuslerle baslangic icin) YUKARI dogru cevirmen lazim (yani gitari normal olarak calar gibi tutarken kalin tellerin yonunde cevrimen lazim). Yok eger sekil B'deki gibiyse tam tersini yapman lazim.

Ama bil ki cok hizli hareketler problem yaratir. Onun icin yavas yavas yap. Ceyrek hareketlerle, ve bunu yaparken tellerin takili olsun ve her ceyrekten sonra 5 dakika bekle ki sapin tahtasi hareketine yavas bir sekilde karsilik versin. Bir daha ayni seyi yapmadan bil ki akorun hafif kacmis olacak, ve onu duzeltmen lazim. (Tabi floydun varsa yandin zira floydu zaten ayarlamak icin yine biraz zaman gidecek. Gereksiz aletler :roll: !!! Neyse...) Akorunu duzelttikten sonra ayni islemi bastan tekrarla, yani sol elini birinci frete ve sag elini de en son frete koyup bak, ....

OK?

B

Ustayı 1 veya 2 kere izlemek lazım hiç bilmezken sap ayarı yapnak tehlikeli zaten yarı çapı ölçmesi lazım arkadaşın o da plastik açı ölçerle olmaz heralde :)

KatilInek,

Kil olma da oyle bir sey yok. Yari capi falan olculmez adi bir sap ayari yapilirken. Gozunuzde buyutmeyin ciddi ciddi her gitarcinin bilmesi gereken bir sey. TEllerin kalinliginda ufak bir degisiklik olsa her seferinde tamirciye mi gideceksiniz? Valla benim cidden o kadar param yok, o cok luks ve ayrica baska turlu de ogrenmiyor insan.

Sadece cevirecegi yonleri bilsin ve sabirli olup agir agir ayari yapsin yeter.

B

rifat demiş ki:
bende M-50 var ben çok mennunum ama mh 50 nin tremololusu bence daha ii ve aradaki fiyata değer teller kopar diyosun secs ama bu dediğin sırf bu gitar için değil ki tüm ibanez jackson vs floydroselu gitarlar için bence çok sorun olmaz. Gitarımı aldığımda daha çok param olsaydı kesinlikle mh 50 (floyd roselu) alırdım emg manyetikler takıldımı seside süper olur bu gitarın.

rıfat, m-50 ile mh-50 arasındaki fiyat farkını destekleyecek bir kalite artışı olmadığını düşünüyorum. ikincisi de bence ucuz gitarlarda tremolo faydasından fazla bela getirir. orjinal floyd rose ile licensed floyd rose'u karşılaştırmayı gereksiz görüyorum çünkü ikincisi sadece floyd rose şeklinde imal edilmiş, alaşımı ve işçiliği biraz belirsiz aletler, üzerindeki isme güvenmeye gelmez. ha diyorsan ki tremolo cavity floyd rose'a göre olsun, icabında ileride orjinalini taktırırım, o tamam .

öbür başlığına istidaden emg konusuna gelirsek almadan önce sen de kendi amfine benzer bir aletle dene, sonra pişman olma derim.

DrB demiş ki:
KatilInek,

Kil olma da oyle bir sey yok. Yari capi falan olculmez adi bir sap ayari yapilirken. Gozunuzde buyutmeyin ciddi ciddi her gitarcinin bilmesi gereken bir sey. TEllerin kalinliginda ufak bir degisiklik olsa her seferinde tamirciye mi gideceksiniz? Valla benim cidden o kadar param yok, o cok luks ve ayrica baska turlu de ogrenmiyor insan.

B

Hiç bu işle uğraşmamış birinin ilk defada kendi başına yapması bence sakıncalı.Sonuçta floyd rose ayarlama bile soruluyor.İnsan o kadar parayı verdikten sonra bozmaktan korkuyor gitarı.Ben hiç yapmadım sap ayarı yapan biride yok adanada izlim elini yapim kendim ama floyd rose u gösterdiler öğrendim yapıyorum şimdi.

Megadeth79 demiş ki:
Sap ayarı ile ilgili benim de bi sorum olacak. Uzun sure sap ayarı yaptırmamıs olsak bile eger sap duz duruyorsa gene de iyi bilen birine gostermek gerekir mi?

sap ayarı düzenli yapılması gereken birşey değil. sap üzerindeki gerilimin değişmesi (tel kalınlığında değişiklikler vs gibi) veya sapın ağacındaki nem ve ısı değişikliklerinden kaynaklanan bükülmeler (warp denen enlemesine bükülmeler değil) dışındaki durumlarda dokunulmasına gerek yok. ayrıca ağaç üzerinde yorulma yaratacağı için zırp pırt oynanmaması da iyi olur.

katilinek demiş ki:
DrB demiş ki:
KatilInek,

B

Hiç bu işle uğraşmamış birinin ilk defada kendi başına yapması bence sakıncalı.Sonuçta floyd rose ayarlama bile soruluyor.İnsan o kadar parayı verdikten sonra bozmaktan korkuyor gitarı.Ben hiç yapmadım sap ayarı yapan biride yok adanada izlim elini yapim kendim ama floyd rose u gösterdiler öğrendim yapıyorum şimdi.

Haklisin insan bilmedigi seyden korkar. Simdi sana floyd ayarini aman yapma bir bilene gotur desem, yok canim o kadar zor degil diyeceksin. Bu da bunun gibi bir sey. Korkma, cidden zor degil. Eger ogrenmek istiyorsan yukardakileri yap agir agir goreceksin ki hic mi hic zor degilmis.

Gitarlarin hepsi dayanikli aletlerdir, zira etrafta calinmak uzere yapilirlar. Bundan dolayi cok hasince olmadigi surece ayarlarda gitara bir sey olmamasi gerekir. Iste tam bu sebebden dolayi bir gitar aldiktan sonra onun yaninda bir de allen kafasini verirler ki sap ayari lazimsa kendin yapabilesin diye. Eskiden USA fenderin icinden sap ayarini nasil yapman gerektigini anlatan bir sey cikardi. Simdi var mi bilemiyorum.

Diyecegim son sey de lutfen kil olma: Bence millet burada kendi korkunuzu "dogru" gibi gosteriyorsunuz. Zira sap ayari yapmis olan birisi bunun cok zor bir sey olmadigini bilir. Korkmayin ogrenin derim, zira gitar tamircileri her gitarcinin bilmesi gereken temel islerden ciddi ciddi para kazaniyorlar (sap ayari, kopru ayari, lehimlemek falan falan). Bosa giden paralar bunlar!

Hatta bir cok insan adam gibi ayar yapamadigindan sevdikleri ve istiyerek aldiklari gitara zamanla kil oluyorlar. Daha bilgili millet arasinda (duncan forumunda falan) sadece bunun icin e-bayi takip eden tipler var, ucuza, iyi setup olmadigi icin guzel gitarlari almak icin. Mesela oradan tanidigim bir adam gecenlerde cok guzel bir heritage LP'u bayagi ucuza sirf bu sebebden aldi. Haberiniz olsun!

B

Dr B dogru soyluyosun, ama insan cekiniyo iste sapa bi zarar gelir mi diye. Ama , sap ve entonasyon ayarlarını tam ogrenen biri cok rahat eder, gitarın bakımını kendi halleder. En iyisi bilen birinden izleyip sonra denemek ama bilen de cok kolay bulunmuyo...

Megadeth79 demiş ki:
Dr B dogru soyluyosun, ama insan cekiniyo iste sapa bi zarar gelir mi diye. Ama , sap ve entonasyon ayarlarını tam ogrenen biri cok rahat eder, gitarın bakımını kendi halleder. En iyisi bilen birinden izleyip sonra denemek ama bilen de cok kolay bulunmuyo...

Anliyorum eyvallah!

Ama benden soylemesi, bu ayar cok zor bir sey degil. Sadece sabirli olmak lazim, ne yaptigini biliyor olmak lazim o kadar. Sapa kolay kolay zarar gelmez, yani tamir edilemeyecek zarar gelmemesi lazim. Ama hani gitari ureten firma adam gibi uretmemistir, dank diye fretboard yuzunuze firlar o baska mevzuu, zira o sap ayarinin degil gitar ureticisinin sucu. Gibson LPlerde bile sapin durduk yere yamuldugu durumlar var, nemden agacin gariplesmesi falan. Hani sap ayari ile bir sey olmuyor mu, olmamasi lazim olursa gitar ureticisinin hatasi. Bu durumda da iste genelde hic dikkat etmedigimiz "life time warranty" olayi ise giriyor (T.C.'den kullanmak tabi ki zor ama), yani gitar ureticileri de (en azindan iyi olanlari) boyle bir sey olmaz olursa ben hallederim diyor.

Haberiniz ola.

Bir de unutmayin gitar tamircisi dediginiz adamlar da zaten yukarda bahsettigim seyi yapacaklar. ;)

B

Drb ben de sana bir soru sormak istiyorum, ben her sene tatilde Adana'ya gidip 1-2 ay kadar kalıyorum :) Ama ilk defa elektro gitar götürebilme fırsatım olucak..Bilirsin Adana inanılmaz sıcak ve inanılmaz nemli bir yer, manyetiklerin paslandığını ve sap ayarının bozulduğunu söylüyor Adanalı arkadaşlarım :) Bunları engellemek için ne yapabilirim? :)

Teşekkürler :)

Yeni js30 aldım yanında sap ayarı için bi anahtar verdiler ama kullanmayı bilmiyorum.resmini koyin isterseniz anahtarın değişik bi şey.Keşke yapan birini görsem bi daha ankaraya yollamam gitarı.Benim floyd daha tam ayarlı değil tel değişecem dahe ama şu an şekil a daki durum var çok az oynatsam olur gibi ama hala tırsıyorum.Yalnız dediğim gibi tam ayarlı değil.

DrB demiş ki:
KatilInek,

B

teşekkür ediyorum ve ben de senin gibi düşünüyorum bu konuda.

DaveMustaine_64 demiş ki:
Drb ben de sana bir soru sormak istiyorum, ben her sene tatilde Adana'ya gidip 1-2 ay kadar kalıyorum :) Ama ilk defa elektro gitar götürebilme fırsatım olucak..Bilirsin Adana inanılmaz sıcak ve inanılmaz nemli bir yer, manyetiklerin paslandığını ve sap ayarının bozulduğunu söylüyor Adanalı arkadaşlarım :) Bunları engellemek için ne yapabilirim? :)

Teşekkürler :)

gitarını çalmadığın zamanlar hard case içinde tut, nem alıcı nanelerden yoksa elinde bez bir keseye bir avuç pirinç doldur, onu da kutunun içinde bulundur

Geri