Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

ya arkadaşlar ben gitarımı artık do akorlu yapcam. ama 0.9 tel kullanıyorum. kaça geçsem iyi olur. entenasyon falan bozulmaz. 11 ya da 12 düşünüyorum. siz ne dersiniz..

dave_williams demiş ki:
slm beyler.ben yeni bi gitar almayı düşünüyorum.ibanez rg7321.yeni başlayacam bide.bu gitarın özellikleri,performansı nedir?K-7 ile arsında ne gibi farklar var.bi de tabi en önemlisi nerede bulabilirim?(ANTALYADAYIM bu arada) :evil:

yeni başlayacaksan ben 7 telliyi pek tavsiye etmem aslında. 7. tel biraz daha ilerisi için gibi geliyor bana, ama sen bilirsin. gitarın k-7 den çok farkı var, manyetikler, ağacı, köprüsü... hatta şekil dışında sadece 7 telli olmaları benzer gibi bişey -biraz abartı oldu galiba.. :D..
bir de çalacağın tür önemli tabiki, k-7 yi de sorduğuna göre korn tarzı çalacaksın galiba, ama bu gitarı amfiye taktığında korn tonu da bekleme derim ben sana, bunu da bil...
benim bildiklerim bu kadar, forumda k-7 sahibi olanlar var diye hatırlıyorum onlardan daha detaylı bilgi alabilirsin, hem aralarındaki farklar hem de 7321 hakkında...

Norton_Antor demiş ki:
yeni başlarken 7 telli almak aptallıktan başka birşey değil.

Ben sana bu konuda katılmıyorum :) K-7 sorduğuna göre Korn çalmak istiyor arkadaşımız :)

Gitara yeni başlayan birisi için 6 tel de 7 tel de zordur :) Eğer gitarlar standart olarak 7 telli olsaydı tek bir Allah'ın kulu 7 telli gitar yeni başlayanlar için iyi değildir demeyecekti :)

Bence gitarda gelişmenin en önemli etkenlerinden birisi sevdiğin şeylere çalışmaktır, çünkü çalışma isteğini ve dolayısıyla çalışmayı artırır :)

Dave_Williiams'a tavsiyemeğer bu gitartı alacaksa (ki bence alabilir fiyatı da uygun gibi, ayrıca sabit köprü floyd-rose olmadığı için daha az uğraştıracaktır onu :) ) gitardan anlayan birilerine sürekli danışması, bilğinçli birinin kontrolünde çalışmasıdır :) Gitar ve pena tutuşunu hallettikten sonra gayet rahat çalabilirsin :)

Nerden bulabileceğinb konusunda kesin bir fikrim yok ama netten anladığım kadarıyla 350 dolar fln gibi bir yurtdışı fiyatı var, burda ikinci el 350-400 dolar arasına veya sıfırını 600 dolar gibi bir fiyata rahatlıkla alabilmen lazım :) Yerinde olsam Zuhal müzik'i arayıp bir sorardım :)

DaveMustaine_64, sana kısmen katılıyorum, yani gitara başlarken istediğin aletlerle başlamak ve gitarlar standart 7 telli olsaydı konusunda. ama gitarlar normalde 6 telli, hatta şöyle düşünürsen özel üreim 8 telli gitarlar da var, bkz:meshuggah gitaristi 8 telli kullanır, herneyse konuyu dağıtmadan, benim kendi görüşüm gitara önce 6 telliyle başlamak daha mantıklı. 7 telliyle başlamak hata olur demiyorum, zor olur diyorum, ayrıca aptallık olur diyenler de ne mantıkla böyle söylüyor anlamadım, gitar çalmanın neresi aptallık?? neyse konu çok dağılacak böyle devam ederse, bence 7 telli gitar tartışmaktan çok, dave_williams'a yardımcı olabilecek birşeyler söylemek de daha doğru.

Benim tercihlerim acisindan 7 telli gitarlar ciddi ciddi ters bir sey. Zira bir grup olarak calindiginda herkesin kullandigi (icinde ikamet ettigi) frekanslari vardir. Bassci ve davulcunun bazi aksamlari basslari, davulcunun diger aksamlari da tizlerin hakimi olmali iyi bir alt yapi icin. Bunun ustune vocal veya piyano veya gitar orta dalgalarda takilan hem ritm hem de solo seklinde olabilecek aletler.

Simdi gitari tutup bassa dogru kaydirirsaniz, benim kafamda bu cok ters bir sey anlamina geliyor, zira cunku gitari orta dalgadan cikarip bassla yakin yerlere getiriyor olacaksiniz. Bu grup icinde problemlerin yani sira muzikte de alt yapi kargasasina sebeb verecek. Zaten bu cins aletleri kullanan gruplarda da duydugum aynen bu.

Bana gore cok gereksiz olan seyler dolayisi ile.

B

7 telliler bas gitarın yapacağı işleri yapıyor. Enstrümental ve efektli ilginç soundlar için kullanırsınız tabi ama Korn da zaten 6 telli ile de çalınır. Ama alternatif için Mi telini bozmadan bir artı tel isteynler alsın. Zevk meselesi. Ben ısınamadım 7 ye.

DrB abimize kesinikle katılıyorum,banada çok ters geliyor 7 telli gitarlar...

Hele grup olarak çalıyorsan allah yardım etsin...

Korn uda hiç sevmem zaten...

Önce hepinize ilginiz için teşekkür ederim.bu zuhal müzik nerde?telefonu var mı sende.Bu ara Antalya'dayım ben.Bi de madem sataşma var bi iki lafda ben edeyim.Bi kere KORN lanetlik filan değil bırak bu işleri:hem kimsenin zevkleri tartışılmaz... :evil: :evil:

Tamam jedi saol bilgin için.İnsan sevdiği şeylere pek laf dedirtmek istemez.herkes böyledir.kusura bakma!! :twisted:

Geri