Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

caneerr bunu çok konuştuk ve insanlar genelde Zoom ve Digitech arasında kalıyorlar. Mesela bence zoom daha iyi. Buna karşın digitech sevenler de var. Ben Zoom derim. Zoom'un yeni modellerinin dış materyali sert plastikmiş vb. şeyleri dert edenler var, gainlerinde bazı dijitallik hissedenler var. Digitechlerin dış kaplaması daha iyi olabilir ama ben digitech'i daha suni buluyorum.

Benden Zoom lafı çıkar :)

Bende Atalay'a katılıyorum. Zoom'un Gfx 8 modeli var bende. Digitech le kıyaslamak istemiyorum çünkü çok farklı aletler. Zoom'un tonlarında dip gürültüsü, digital cızırtılar falan kesinlikle yok. Gerçi digital tonları pek sevmediğim için de Digitech'leri beğenmiyor olabilirim.Size kesinlikle GFx 8 i önerebilirim. Daha düşük modelleri için söylenecek pek bişey yok aslnda, gitara ilk başlayanlar için idare eder aletler. Ama GFX ile birçok şey yapabilirsiniz. Ayrıca kasası sanırım tamamen çelik. O yüzden de 4.5 kg geliyor alet. E doğal olarak stüdyoya giderken biraz bel ağrısı yapıyor :)

SiLeNoZ demiş ki:
Bende Atalay'a katılıyorum. Zoom'un Gfx 8 modeli var bende. Digitech le kıyaslamak istemiyorum çünkü çok farklı aletler. Zoom'un tonlarında dip gürültüsü, digital cızırtılar falan kesinlikle yok. Gerçi digital tonları pek sevmediğim için de Digitech'leri beğenmiyor olabilirim.Size kesinlikle GFx 8 i önerebilirim. Daha düşük modelleri için söylenecek pek bişey yok aslnda, gitara ilk başlayanlar için idare eder aletler. Ama GFX ile birçok şey yapabilirsiniz. Ayrıca kasası sanırım tamamen çelik. O yüzden de 4.5 kg geliyor alet. E doğal olarak stüdyoya giderken biraz bel ağrısı yapıyor :)

Zoom kadar igrenc ötesi bir prosesör varmı..Dinledimde yani arkadaslarımda bircok modelini fikrimce gercekten bariz bir sekilde sinek vızıltısı..Allah yanından gecenleri bakmaya bile teşvik ettirmesin ..

Ben de zoom'un yanından bile geçilmesine karşıyım, çıkan ses gitar sesinden başka her şeye benziyor.

Oldukça sentetik ve akışkan değil, bir o kadar keskin fakat süreksiz ki burada en kötüsü akışkan olmayışı.

benim eski gitarım cort x 11(son modeli) di ve çok memnundum şimdi IBANEZ kullanıyorum tabii ibanez iyi ama cort da fena değildi x serilerinin tonu sert genelde x lerde en son 11 di sanırım daha sonra çıktımı bilmiyorum

Bende Gfx -4 Var yeni aldım alet gayet iyi True bypass var distortion devreleri analog + üstelik pod vamp gibi pedal board almana gerek kalmıyor ben 300 dolar verdim alete ve bence markaları kıyaslarken biraz daha objektif olalaım gfx 707 ile podu kıyaslamayalım bende diyordum zoom olmaz diye ama denedim gayet iyi ..

Akustik gitarımın iyi bir bakıma ihtiyacı var. Perdeler değişecek, sap ayarı, entonasyon ayarı falan. Yani komple bir yıkama-yağlama gerekiyor.

İstanbul'da hangi Luthier'i önerirsiniz?

Mahcem'den Ekrem Özkarpat'ın telefonunu aldım. Aradım, $125-150 istiyor.
Murat Sezen $125 ve Yüksel Ustaoğlu $100 istiyor.
Yüksel'i pek tavsiye etmiyorlar.
Hangisini(veya başka alternatif varsa) önerirsiniz? O kadar para verip de iyi bir sonuç çıkmazsa diye korkuyorum.

İstanbullu arkadaşların yardımını bekliyorum.
Teşekkürler.

Herşey fiyatına göre iyidir. Çok dert etmeyin. 300 dolaralık bir gitar 300 dolarklıktır. Daha ne olacak? 3000 dolarlık ta ona göre...

Zoom 707 II

arkadaslar zoom 707II icin ne düsünüyorsunuz iyi bir aletmidir fiyatina gore sizce 250$'a aldim

ashazar demiş ki:
Mahcem, Ekrem Özkarpat'ı önerdi. Aradım, $125-150 istiyor.
Murat Sezen $125 istiyor.

Şimdi olur ha yolları buraya düşer de okurlar diye hemen belirteyim; ben şu iyidir bu kötüdür diye bir önermede bulunmuyorum, bu isimlerin hepsi kendi mesleklerinde uzmanlaşmış insanlardır. Ekrem Özkarpat çıraklığını Murat Sezen'in yanında yapmıştır, sonra gidip konservatuarda enstruman yapımı okumuştur. Murat abi abimin eski arkadaşı olur, dolayısı ile benim de abim gibidir, Ekrem ise liseden abim olur, benden iki sene önde idi ve o zaman okulda müzik hakkında konuşabildiğim birkaç büyüğümden biriydi, o yüzden ben tercih ve yorum yapamam, sadece isimleri veririm, seçim size kalmış.

Yüksel Ustaoğlu isimli arkadaşı ise tanımıyorum, birşey diyemeyeceğim.

Ben Yükseli tercih etmeni öneririm. Ona işini yapabileceği kadar vakit verirsen, dara sokmazsan en mükemmel haliyle işini halleder. Son 1 yıldır Ekrem abide bi sıkkınlık seziyorum, beni pek mutlu edemedi yaptığı işlerde. Murat Sezeninde işinin üstadı olduğunu bilirim, ama hiç tecrübem olmadı onunla

Yükseli sıkıştırmaya gelmiyo hakkaten,benim gördüğüm kadarıyla çok karışık ve düzensiz bir çalışma ortamı var sık bogaz edildimi hatlar karışabilir...:D

Bu marshall anfilerdeki (amfi mi? ampli mi? anfi mi? nasıl yazılır bunun Türkçesi?) fx mix nedir? Arkadan 2 tane de giriş var FX loop adı altında return ve send olarak ne yapar ne işe yarar bunlar?

manyetik alıcam yardimci olun pls

COK ACİL!!! merhaba arkadaslar ibanez RG420 FA modelindeki gitarimin manyetiklerini degistirmeyi dusunuyorum. yurt disindan iki tane humbucker getirtecegim. ben fazla anlamiyorum bu manyetik olayindan. sizce temiz sert olmayan, solo calmak için ideal bir manyetik (2tane humbucker) onerebilirmisiniz. çunku birdaha ne gitara nede manyetiklere para vermek istemiyorum. acil cevaplarinizi bekliyorum 3 hafta sonra manyetiklerim gelmis olacak simdiden herkese tesekurler.

Benim daha ilginç bir sorununm var. BEn yazın Fender siparişi verdim Hot Rodded American Series Stratocaster Fat Texas Special...
Yalnız aksilikler falan tuttu 9 ay sonra anca aldım (Dün oluyor bu)
Aldığım zamanlarda da o gitar üretimden kalkmıştı..
O yüzden sanırım onun yerine Fender'in yeni gitar serisinden HSS-1 yollamışlar.
Aradaki fark:
Eski gitarda Seymour Duncan Pearly Gates Plus vardı
Şimdi Fender Diamondback™ Humbucker var.
Nasıl bir ses farkı olur? Seymour DUncan ne olursa olsun daha mı iyidir?
Eski gitarda 2 tane Texas Special vardı
Şimdi 2 tane Tex-Mex var
MEsela S.R.V'nin gitarı da eskiden texas specialdı yeni çıkan seriesde onu tex-mex yapmışlar. Yani onu bir tür upgrade gibi görebilirmiyiz? Yoksa tamamen ayrı pickuplarmı.
Sitesinde de bilgi yok tex-mexle ilgili...

Jeff_Loomis demiş ki:
Ben de zoom'un yanından bile geçilmesine karşıyım, çıkan ses gitar sesinden başka her şeye benziyor.

Oldukça sentetik ve akışkan değil, bir o kadar keskin fakat süreksiz ki burada en kötüsü akışkan olmayışı.

Ben sizin GFX-8 den bahsetmediğinizi düşünerek diyorum ki, GFX-8 hariç diğer bütün zoom ekipmanları kötüdür. Ama GFX gerçekten iyi ve çok memnunum.. Bir araştırın bilmiyorsanız bence.

Geri