Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Özetle bir gitar amplisinin speakeri bir nevi lo-pass filter görevi görür ve drivedaki çızırtıları alıp götürür yerine sağlam tonu bırakır.

Herhangi bir drive pedalını alıp bir kayıt cihazına bağladığınız zaman ( ister yumatsu md olsun, ister 1000 dolarlık ses kartı olsun ) güzel ses alamazsınız.

Direct recording için özel aletler vardır ( örneğil Line 6 POD; Johnsonn J Station, Sansamp gt2, triac ....) Bu aletler amplinin çıkış katının ve speaker ının ses üstündeki etkisini simüle ederler, böylece direk line a girdiğinizde düzgün ses alırsınız.
Sorun pedalla veya ses kartında değil.

İlla herşey analog olucak derseniz sansamp ın signal pathi analogdur, ondan başkada analog spekaer simulatorlar vardır piyasada (Ada microcab mesela )

Amoremorte(Erdem?) selam,

Bilgisayara direk line-in' den girersen, arada amfinin görevini gören bir alet yoksa, aldıgın kayıdın sonucu en kral ses kartına sahip olsan da tatmin edici olmaz, yani sorun pedalının analog veya dijital olmasıyla alakalı değil. Cünkü bilgisayar, amfinin ses üstünde yaptıgı güclendirme ve hacim verme etkisini yapmaz, sesi "amplify" etmez. Elinde analog pedallar varsa, yapabileceğin onları amfiye takmak, ondan sonra amfiyi mikrofonlayıp öyle kayıt yapmaktır(ki ses yalıtımı, mikrofonun kalitesi, kayıt bilgin vs. gibi bir cok şey o kaydın kalitesini etkiler). İkinci yol da, analog pedallardan aldıgın distortion' u, bir amfi-simulatorle(v-amp, pod, sansamp gibi..) besledikten sonra line-in' e girmek olacaktır. Böylece bir amfinin ses üstündeki etkisini taklit eden bir aletle, göreceli olarak daha rahat ve temiz kayıt yapabilirsin. Sen fender tarzı blues tonları seviyordun sanırım, sansamp' ın fender tonunu dinlediğimde gercekten etkilendiğimi hatırlıyorum, bir bak derim ürünlerine ve ses kayıtlarına sitesinden.

Ayrıca, bu amfi simulatorlerinin yazılım halinde, internetten satın alabileceğin tipleri de var(revalver diye bir tane hatırlıyorum, kalitesini bilmiyorum).

selmlar bu ilk mesajim foruma

1--- metallica ,iron maiden gibi seyler caliyoruz (ben ritm gitar caliyorum)
ne tur manyetik,efect aleti almam gerekir
2--- solo calisimi nasil hizlandirabilirim
3--- james hetfield in modelini hatirlamiyorum esp galiba v flight
gitarinin sapinda yildirim dovmesi var acep o satiliyor mu

Skatheist ve Umut ikinizede çok teşekkürler. Bende Behringer Ac112 var ve ondan direk line out'tanda bağlamıştım bilgisayara ama yine drive tonları çok kötü geliyodu. Bu amfiden mi kaynaklı acaba? Sonuçta gitardan çıkan sinyal bir preamfiden geçiyor. Sonuçta kayıt için bir amfi simulatorune ihtiyacım olacak gibi gozukuyor.

Marshall Vs65r Footswitch anfi alacagim ikinci el fiyati 350$ yardimci olurmusunuz sizce nasil bir anfidir ve bu Footswitch ne anlama geliyor aciklayabilirmisiniz üstadlar

ben death müzik yapıyorum.sert tonlarla lazım suanki over ddrive iyi ama yeni bir pedal alıcam.zoom 606 iyi mi sizce yoksa alteernatileriniz

Eheh, vahşi batının en hızlı post atan adamıyım :p

Amoremorte, kullandığın drive pedallarıda sonuçta bir çeşit preampli, onlar gibi amplinin preampliside bir speaker etkisi altında kullanılmak için tasarlanmış olduğundan line in e girildiğinde pleasant bir sound bırakmaz. Genellikle hi frekanslar rahatsız eder dikkat et :) Benim marshall JCM2000 inde speaker simulated DI out diye bir geyiği var ama pek bir işe yaramıyor, her speaker simulator diye geçende speaker simulator olacak değil dikkat et, yazılanlara değil dinlediğine dikkat et. Kullanmadım ama Marshall jmp 1 dada bildiğim kadarıyla benim amplideki speaker sim. out tan varmış, pek tavsiye etmiyorum tek başına kullanılması, ama bir hocamda vardı jmp 1, ada microcab ile kullanıyordu çok tatmin edici sonuçlar veriyordu kayıtta :)

Bu biraz fantazi olabilir ama blues için denenebilir bir yol, ibanez tube screamer > lambalı tek kanal preampli ( Mic preamplisi fln, çok pahalı olmayan birşey ) > Ada microcab

Tube screamin görevi sinyali boost edip preampliyi drivea sokmak olacak, microcabde speaker simulator. Sahibinden.com da bitane ikinci el var. Ben en tatlı bluesy drive ları preamplimden sesi kökleyip amplinin clean channelini hafiften drive a sokarak elde ediyorum, buda onun gibi birşey olur.
Ama en rahatı bir tri ac :) 180 dolara almıştı benim arkadaşım sıfırını. Satılmadıysa SRV müzikte birtane 2. eli olacak ( www.srvmusic.com)

Belki biraz alakasız olacak ama ben de pod'da amp olarak jcm800 seçip stompbox olarak da tube screamer sçiyorum özellikle solo çalarken, bir de analog chorus ekleyip de biraz reverb ekleyince tadından yenmiyor ya. Demek ki bu şemanın analog halini kursam ne olacak artık kim bilir?

anatolia999 demiş ki:
Marshall Vs65r Footswitch anfi alacagim ikinci el fiyati 350$ yardimci olurmusunuz sizce nasil bir anfidir ve bu Footswitch ne anlama geliyor aciklayabilirmisiniz üstadlar

Marshall ın ValveState 65 watt lık modelidir. 1 clean 1 overdrive kanallarından meydana gelir. Kendinden reverb ü mevcuttur. Footswitch i ile birlikte satılan en alt modelidir vs65r.Footswitch kanallar arası geçiş yapmanı sağlar. -eğer yanlış hatırlamıyorsam reverb ü açıp kapamanıda sağlar ama bir üst modelinde olabilir bu reverb açıp kapama hadisesi-
Clean i transistörlü overdrive katmanı ise lambalıdır.
Bence hiç fena değil ev için, fiyatı da gayet iyi ama gördügüm cogu valvestate de çok ciddi dip gürültüsü problemleri vardı bilen biriyle deneyip almakta fayda var.
Kolay gelsin

misantrophe demiş ki:
ben death müzik yapıyorum.sert tonlarla lazım suanki over ddrive iyi ama yeni bir pedal alıcam.zoom 606 iyi mi sizce yoksa alteernatileriniz

Şu anki overdrive ne? Yani neyle kıyaslarsak iyi yada kötü?
Bütçen ne kadar, yani zoom 606 pahalı bir pedal değil ama elinde varsa daha iyilerinide alabilirsin...

zoom 606 isteyen arkadaşa yapabileceğim en önemli uyarı sahnede kullanılması imkansız gibi bişey. yada kullanılacağı zaman parça aralarında hiç bi geçiş yapmaması gerekir. evde kullanacaksan ama idare eder. fiyatına göre iyi bi alet. ama distortion tonları hiç beni doyurmuyo o ayrı.

Line6 POD 2.0

Herkese selamlar.
Ben bir kaç hafta önce bir Line6 POD 2.0 aldım biraz yardıma ihtiyacım var bazı şeyleri anlayamadım...

1. Midi in ve out var nu nedir ???bunlar ne işe yarıyor benim nasıl kullanacam..
2. POD u kontrol eden cihazlar var sanırım Pedallar POD u ben o tür cihazlara nasıl baglayacagım ve kontrol edecem sanırım sabit telefonlardaki kullanılan uçlar kullanılıyormuş sanırm konnector deniliyormuş sanırım ben o uçlardan alsam sırasını nasıl yapacagım...

Beni bu konularda bilgilendirebilirseniz ve bu cihazla ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinecem...

Jeff 2. el aldıysa klavuzu olmayabilir...

xMayhemx midi in out lar bilgisayar vasıtasıyla deep editing için aletle birlikte gelen cd nin içinde gerekli programlar mevcut
kontrol pedallarıda mevcut ama senin o kabloları alman filan gereksiz zaten pedalları alırsan (FB4 vs...) içiden çıkar kutularının :)
Detaylı bilgi Line 6 de mevcut.

Oraları bir karıştır yine kafana takılan birşey olursa yardım etmeye çalışırız.Kullanma klavuzun yoksa bu adreste PDF versiyonu mevcut.

Kolay gelsin

skatheist demiş ki:
Eheh, vahşi batının en hızlı post atan adamıyım :p

abi cidden öyle... :D tube screamer önerisini ben de yapacaktım. Yalnız ada microcableri hic denemedim ve triac almayı düşünen biri olarak, simdi aklıma düşürdün, microcab' i nerede deneyebilirim orada? 7 haziran gibi İstanbul' da olacagım, belki zamanım artarsa gidip bakayım.

Re: Line6 POD 2.0

xMayhemx demiş ki:
Herkese selamlar.
Ben bir kaç hafta önce bir Line6 POD 2.0 aldım biraz yardıma ihtiyacım var bazı şeyleri anlayamadım...

1. Midi in ve out var nu nedir ???bunlar ne işe yarıyor benim nasıl kullanacam..
2. POD u kontrol eden cihazlar var sanırım Pedallar POD u ben o tür cihazlara nasıl baglayacagım ve kontrol edecem sanırım sabit telefonlardaki kullanılan uçlar kullanılıyormuş sanırm konnector deniliyormuş sanırım ben o uçlardan alsam sırasını nasıl yapacagım...

Beni bu konularda bilgilendirebilirseniz ve bu cihazla ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinecem...

Yanlış hatırlamıyorsam adın gürkan dı demi???
POD II güzel bir alet güle güle kullan diyeyim öncelikle..
Dark Saga yeterince yazmış ama bende anlatayım kısaca, sanırım ikinci aldın POD'u içinden soft ware CD si varmı.? bu CD nin içindeki progamlar ile Deep Edit yapıyorsun elinde CD yoksa bu programları Free olarak www.line6.com dan downloads edebilirsin dikkat etmen tek sey var POD 2.0 için olan yazılımları downloads etmen... Zaten bu proglamları PC ne kurdukdan sonra kendinde nasıl olacagı anlayabilirsin kullanması çok basit programlar.
Floor Board, Foot Contrtroller gibi external cihazlar POD u kontol edebilmekte bu ürünleri aldıgında zaten baglantı kabloları içinden çıkacaktır olmazsada ben sana yapar gönderirim kabloları hiç sorun değil...
Kolay gelsin...

processor seçmekte cok kararsızım yardım ve tavsiyelerinizi bkliorum buarada 200-250 dolar civarı bir processor düşünüyorum ama hangisi??? saygılar...

Geri