Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

DaveMustaine_64 demiş ki:
equiron demiş ki:
merhaba arkadaşlar
2005 epiphone les paullerin kalitesi hakkında bir fikri olan var mı? biliyorum gitarına göre değişir ama senelere göre de farkediyor sanırsam. saygılar.

Gibson forumunu okumanı tavsiye ederim, çok daha iyi fikir edinebilirsin :)

bişi bulamadım açıkçası gibson forumlarında
bu benim özürlülüğümden de kaynaklanıyor olabilir tabi:)

Re: Gitar alacaklara....

bbm demiş ki:
Benim gitar alacak arkadaşlara birkaç tavsiyem olacak....

Ben ilk önce Cort marka bi gitar almıştım ama çaldıkça yetmemeye başladı...Aslında en çok zor gelen kısmı fretboard ve tellerin uzak oluşuydu...Pişman oldum....Ardından Ibanez AXS-32 aldım...Biraz pahalı ama süpper bi gitar...Bi dezavantajı var o da tremole nin olmayışı ancak teller gövdeye giriyor ve tonu harika...Ayrıca fretboard ve tellerin yakınlığı da mükemmel...Pek bilinen bi gitar değil ama Ibanez S470 lerden falan daha iyi...

S470 lerden hangi açılardan iyi olduğunu sorabilirmiyim? Özelliklerine baktım ve üstün olan bi tarafını farkedemedim. Sanırım bu gitarda ben daha rahat ettim demek istedin.

Eugenia demiş ki:
Arkadaşlar aşağıdaki gitarlar dan birini almayı düşünüyorum.

Almanyadan bir tanıdık internetten alacak. Yani deneyerek alma şansımız yok. Yanlarına Almanya fiyatlarını yazdım.

Manyetikler vs. gibi upgrade de yapılacağını düşünürsek, hangi gitarın seçilmesi daha makul?

Fender Highway 1 Strat (USA) = 588 euro
(Gigbag fiyata dahil)

Fender Light Ash Strat (Korea) = 479 euro
(Gigbag fiyata dahil değil)
Manyetikler Seymour Duncan.

Fender Standard Strat (Mexico) = 399 euro
(Gigbag fiyata dahil değil)

Kesinlikle gozu kapali alma, yani internetten falan saticinin bu cins tonal degerlendirmelerde guvenilir birisi olduguna inanmiyorsan kesinlikle alma. Cal dene! En basit yontemdir. Cunku senin listendeki en ucuzu gidip bir amerikan fender deluxe'u bir kac degisiklik yaptiktan sonra tokatlayabilir. Hayal kirikligi yasamak var isin sonunda. Ve acikcasi denk geldim daha once bu cins hadiselere.

Ama genelde (yani ortalama olarak) benim sana diyebilecegim liste de fiyatlara gore olan liste olur. Bir defa bence lite ashlerin en baba tarafi manyetikleri. Bir meksika strat alip ona duncan alnico 2leri koyarsan (ki masrafin 150-170 dolar olacak bir kac ufak pot ve cap degisikligi ile) gayet iyi bir hale, kore mali lite ashle bas eder duruma gelecek. Ama hadisede hala ash (yani bataklik mesesi) alder (yani kizilagac) olayi olacak. Orasini gitarlari eline almadan kimse bilemez. Highway1'da alder ve bence ona da bu bahsettigim manyetik/cap/pot degisikliklerini yapmak gerekmekte. Meksikalara karsi en bastigi yon sap! Highway1larin ustundeki sap deluxelerdeki ile ayni. Hic bir fark yok! Fretleri medium jumbo ama meksikalar daha dar olandan. Bu gibson LP cinsi medium jumbo bu alemde daha cok sevilir haberin olsun. Solo icin daha rahat (nispeten) barred akorlar icin daha zor diye bilinir. Tercih hadisesi.

ilk elektro gitarımı almayı düşünüyorum. ama piyasada o kadar çok çeşit var ki bilemiyorum.almışken iyi bişey olsun istiyorum.hem fiyatından hemde tremolosu 24 fret ,2 hambucker 1 single manyetikleri olmasından dolayı cort x11 i düşünüyorum.Fakat cort a karşı antipatisi olan birçok arkadaş var sakın alma diyorlar.klavyesi rahat olmadığı ağaç kalitesi düşük olduğu söylendi. Ama ençok akort kaçırma problemi beni düşündürüyor. 2 ritim attıktan sonra akort etmek gerekiyormuş. anormal şekide akordu bozuluyormuş..bazıları foyd rose dan bazıları saptan kaynaklandığını söyledi. aranızda cort x11 kullanan gitarist var mı. sap kısmında kelepçe varmış akort ederken problem oluşturur mu.Bunu engellemek için gitarın paçasını değiştirmek veya ek bişeyler takmak çare olur mu.Cort x11 fiyatına yakın fiyatta ve aynı özelliklere sahip bana önerebileceğiniz bir gitar var mı.

ben de cort tercih etmem am sen o kadar abartanlara da bakma,

sonuçta o da üretilmiş gitar,kalitesi daha iyidir daha kötüdür tartışılır,
ama "2 akor vurunca" akor kaçma merak etme.

cort x-th ları bir araştır derim bu arada.bence mükemmel bir gitar.

emirizmir demiş ki:
ilk elektro gitarımı almayı düşünüyorum. ama piyasada o kadar çok çeşit var ki bilemiyorum.almışken iyi bişey olsun istiyorum.hem fiyatından hemde tremolosu 24 fret ,2 hambucker 1 single manyetikleri olmasından dolayı cort x11 i düşünüyorum.Fakat cort a karşı antipatisi olan birçok arkadaş var sakın alma diyorlar.klavyesi rahat olmadığı ağaç kalitesi düşük olduğu söylendi. Ama ençok akort kaçırma problemi beni düşündürüyor. 2 ritim attıktan sonra akort etmek gerekiyormuş. anormal şekide akordu bozuluyormuş..bazıları foyd rose dan bazıları saptan kaynaklandığını söyledi. aranızda cort x11 kullanan gitarist var mı. sap kısmında kelepçe varmış akort ederken problem oluşturur mu.Bunu engellemek için gitarın paçasını değiştirmek veya ek bişeyler takmak çare olur mu.Cort x11 fiyatına yakın fiyatta ve aynı özelliklere sahip bana önerebileceğiniz bir gitar var mı.

Yok öyle birşey. Bu arada benim tavsiyem floyd-rose olmayan sabit köprülü bir gitar alman örneğin Cort katana kx1 veya kx1f mükemmel bir seçim.

euphrates demiş ki:
rockforever demiş ki:
Bende birşey sorayım yav... Fingerboard Radius nedir? klavyenin düzlüğü ovalliği mi?

Evet denebilir. Radius "R ya da mmR şeklinde belirtilebilir. Sayısal olarak değer küçüldükçe klavye bombeleşir (nasıl bir kelimedir bu) :D

Tamamen geometrik. Radius ingilizce cap demek; Eger bi kure dusunursen (anlatmasi biraz zor ama) kurenin capi buyudukce kenarindan alabilecegin kesitin kalinligi kuculur. Anlatamadim :? . Neyse uzun lafin kisasi Fingerboard radius buyudukce klavyenin kalinligi kuculuyor.:D

Kalitesiz paint çizimi için özür.

adsz5ii.jpg

Radius , çap demek yani mavi ile çizdiğim çizgiler. Sapın arkası da turuncu çizgiler ..

Mavi olan çap ne kadar büyük olursa , yeşille çizdiğim sap kalınlığı o kadar az oluyor. Umarım anlatabilmişimdir .

Lonely_Guitarist, emek vermişsin, keşke herkes böyle mesajlar gönderse fakat bazı yanlışlar olmuş. Fretboard ya da fingerboard radius denilen ifade sapla ilgili değil klavyeyle ilgilidir. Yani maple sap ve rosewood klavyeli bir gitarda fingerboard radius denilen ölçü maple'a ait değil, rosewood a aittir.
Bu ölçü kalınlık ölçüsü değil bombe, kavis ölçüsüdür. Klavyenin ve ona yapışık olan perde demirlerinin eğimini gösterir. (Ucuz klasik gitarlarda perde demirleri ve klavye dümdüzdür, herhangi bir elektro gitardakilerde eğim vardır. Yada bambaşka bir ifadeyle tam bare basarken bare basan parmağınızın ne kadar düz durduğuna ilişkindir diyebiliriz ama bu sadece olayı anlatmak için... )
Warmoth'un bilgileri:
radius_profile1.jpg

"The fingerboard, or playing surface of the guitar neck, is usually curved or radiused across its width. The purpose of this radius is to accommodate the natural ergonomic shape of your fingers when they are in playing position. Comfort is certainly a major factor in selecting a fingerboard radius but it is not the only factor. Musical Style... the fingerboard radius must also allow you to play the style of music you prefer."
Daha fazla bilgi için: http://www.warmoth.com/guitar/necks/anatomy_content.cfm?fuseaction=radius

X-11'lerin telleri yüksek diye bir kaide yok. Denediğin yada söylentisini duyduğun gitar kesin ayarsızdır yada hatalı bir durum (üretim hatası, sanmıyorum ama) vardır. Eğer mağazada denediysen ordaki gitarların da ayarsız olduğunu unutma... Bahsettiğin durum ancak uzak doğu üretimi, genelde strat taklidi, markası belli olmayan ya da aynı gitara farklı markalar yapıştırılan vs. gitarlarda olur...,
Çeşitli sebeplerden Ibanez JEM ve S sattıktan sonra şu anda X-11'le müzik uğraşlarını sürdüren arkadaşım var... ;)
X-11'e alternatif olarak aklıma ilk olarak Jackson PS4 geldi. İstediğin özelliklere haiz güzel bir gitar. Fakat sıfırı yok(zaten pahalı), ikinci el kompleksin yoksa tavsiye ederim...
Ama diğer arkadaşların dediği gibi sabit köprü tavsiye ederim ben de başlangıç olarak, en azından vintage tremolo (Fender) olsa yeter sana. Aksi halde üç vakte kadar "bir türlü akort yapamıyorum, Floyd Rose kalktı bi türlü inmiyo, benim Floyd Rose akort kaçırıyo" gibi sorularla karşımıza çıkarsın :D
Aslında bir an evvel Floyd Rose'la tanışman iyi olurdu ama elektro gitara yeni başlayacağın için işlerini zorlaştırır, önce sabit köprüye sahip elektro gitarı tanıman senin için daha faydalı olacaktır... :D

Teknik olarak ispatlayacak araştırma yapmadım ama sanırım aslında fretboardlarda kesit, daha çok daire yerine elipsten alınıyor. Aslında çok fazla kesit var. Bunların çoğunu oturup hesaplayarak değil, tabi ki elimize uyup uymadığına bakarak anlıyoruz en başta. Ona göre gitar elimize oturdu ya da oturmadı diyoruz.

gogostar demiş ki:
Çeşitli sebeplerden Ibanez JEM ve S sattıktan sonra şu anda X-11'le müzik uğraşlarını sürdüren arkadaşım var... ;)

Gökhancım o kişi ben luyorum galiba :LOL:

Bu arada bir kaçgün önce üzerinde çeşitli resimler olan bir x-6 ve x-11 denedim aletler sıfırdı ve hepsininde arkadaşların bahsettiği üzre telleri yüksekti,ayar yapmak gerekiyor...

X-11 gerçekten güzel bir gitar keşke KÖprüye biraz daha özen gösterselerdi diyorum,gerçi bu halinde bile yaklaşık 2 aydır gitarı akortlamıyorum :)

Gitarın en fazla sevdiğim özelliği ve bunu heryerde söylüyoum "manyetikleri"...

Manyetikler her yola geliyor,karakteri duncan ın "custom custom" ına çok benziyor,deneyenler kullananlar bilir,ve Aria marka dandik sayılabilecek bir amfiye rağmen drive Digitech metal master dan alıp,çok güzel ,dolgun tonlar alıyorum...

Her gitar alacak kişiye bun gitarı öneriyorum yine önericem :D

KOlay gelsin...

Atalay demiş ki:
Teknik olarak ispatlayacak araştırma yapmadım ama sanırım aslında fretboardlarda kesit, daha çok daire yerine elipsten alınıyor. Aslında çok fazla kesit var. Bunların çoğunu oturup hesaplayarak değil, tabi ki elimize uyup uymadığına bakarak anlıyoruz en başta. Ona göre gitar elimize oturdu ya da oturmadı diyoruz.

Bende tam olarak bilmiyordum sadece o yorumu mantik yuruterek yaptim demek ki tam arastirmak lazimmis.

Geri