Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Gitar alımı

HERKESE SELAMLAR ve değerli zamanınızı harcadığınız için bolca teşekkür saygı ve şükran .

Konu : Yeni bir gitar alma aşamasındayım. eldeki para 700$ civarı dahada arttırılır eğer fevkalade bir karşılaşma olursa. Pedal ve vs.. ekipmanlar için 300$. Ekipmanlar gitarla bana çok çeşitli ses çıkarma imkanı sağlayacak türden olsa pek makbule geçer.

Tarz : Yumuşak tonlara karşı koyulmaz ilgim olduğu kadar rock melodilerine de dönüyor parçalar kızgınlık ruh halimse. Ancak çok sert tonlara çıkmıyor. Bir örnek veremiyorum çünkü kendi müziğimi yapıyorum. Arada derede jazzarock diyorum bu müziğe kendimce.

İstek: Ancak ekipman bilgim çok az. Gitar alınırken ne almalıyım ve nelere dikkat etmeliyim, yanına ekipman neler eklemeliyim sorusuna tam yanıt bulamıyorum. Yukarda belirttiğim ses aralığına sahip bir elektro gitar ve yanına eklenecek ekipman arıyorum.

Ek not : Ayrıca Hani bilindik genel tevsiye değil aradığım detaylarda daha önemli benim için. Böyle detaylı bir site varmı (forumu oku demeyin yüreğim yettiği kadar üretim zamanımı iki gündür harcadım bulamadım.). İkinci elde alabilirim ki sonuçta amerikan yapımı uygun fiyata hep ikinci ellerde varki sıfır alıp Türkiye den aldığım için kazıklanma hissi yaşamayım. O sebepten detaylar pek mühim bir ikincisini alıcak param yok sonuçta sakata gelmiyelim katil olmayalım gider ayak (Kazıklanmaya hiç gelemem de ayrıca yeteri kadar kazıklandık tünelde limit doldu :evil:).

rastansaga demiş ki:
Canım istedi koydum. Konuyla alakalı olması şart mı? Radius ile ilgili olmasa bile bu da değişik bir fingerboard.

Konuyu boşa ileri götürmek istemiyorum ama burada insanlar galeri yapmıyor. Sorun gidermek ve bilgi paylaşımı için buradalar.

Her üyenin resim galerisi var. Resimlerini oraya asabilirsin.

Atalay demiş ki:
rastansaga demiş ki:
Canım istedi koydum. Konuyla alakalı olması şart mı? Radius ile ilgili olmasa bile bu da değişik bir fingerboard.

Konuyu boşa ileri götürmek istemiyorum ama burada insanlar galeri yapmıyor. Sorun gidermek ve bilgi paylaşımı için buradalar.

Her üyenin resim galerisi var. Resimlerini oraya asabilirsin.

Sana sormam gerektiğini bilmiyordum. Hiç görmemiş olan arkadaşlar 'Böyle de bir şey varmış' diye bilgilensin amacıyla koydum resmi. Çünkü ben ilk gördüğümde baya şaşırmıştım. Amacım bilgi paylaşımı, anlaman zor değil. Niye problem yaratıyorsun ki?

Gitarımın sustaininden rahatsız oldum çok az geliyor bana sapta çatlaklardan falan olursa sustain azalır gibi şeyler söylenmişti yanlış hatırlamıyorsam.Manyetikler iyi değil ondanda olabilir ama amfiye takmadan çaldığımdada az geliyor ne dersiniz ne yapmalıyım sapı çıkarıp bağlantıda çatlak varmı diye bakmaya gözüm kesmiyor.Çıkarim derken gitardan olurum diye korkuyorum.Bu arada gitar js30.Gitardan çok bi şey beklemiyorum ama bu sustain çok çok az problem var gibi görüşleriniz nedir?

Haklısın çok çok etken var benim sorum sapta bir sorun varsa nasıl anlarım nasıl çözerim.Gerisi olmadı değiştirilir veya gitar uygun fiyata satılır.

katilinek demiş ki:
Haklısın çok çok etken var benim sorum sapta bir sorun varsa nasıl anlarım nasıl çözerim.Gerisi olmadı değiştirilir veya gitar uygun fiyata satılır.

Sustain in az olması sapta sorun olduğu anlamına gelmez...

BEnce biraz fazla büyütüyorsun,yoksa benmi olayı anlayamadım :roll:

Şöyle anlatim eski gitarın washburn wrx154 den daha iyi sustain alıyorum.Js30 nasıl olurda bu kadar az sustain verir anlamadım 5 sn falan sapta sorun olduğundan şüpeleniyorum.Manyetikten helede köprüdenki orjinal floyd rose hiç zannetmiyorum ondansa gitarı üreticinin kafasına atarım..Kasa alder kontrolden geçti bir sorun yoktu.Kardeşim eve eski gitarı getirdiğinde fark ettim.Karşılıklı çalınca anladım.Sesi washtan iyi ama sustain beni rahatsız ediyor gitardan soğumak üzereyim.

Okuma alışkanlığı fazla olmayan (bu bir küçümseme değil tercihlere saygım sonsuz) arkadaşlar için birde kısa mesaj yazmayı uygun buldum.

Yumuşak jazz tonuna sahip olduğu gibi, fazla sert olmayan rock tonuna sahip bir gitar almayı planlıyorum.Les Paul kasa olmalı diye düşünüyorum yanlış düşünüyorsam uyarmanız beni memnun eder. Hangi marka ve modelleri tavsiye edersiniz. Ayrıca olaki ikinci el alırsam nelere dikkat etmemle ilgili detaylı bilgi barındıran bir site bileniniz varmı. (mümkünse forum olmasın)

Ayrıca gitarda mümkün oldukça fazla ses çıkarabilmem için aygıt mesela squencer gibi (adını biliyorumda nasıl bişi daha bulamadım, kulak dolgunluğu) önerebilirseniz memnun olurum. param 1000$ dahada zorlarım eğer şunu almalısın kesinlikle diyorsanız.

Fender Highway1 USA almaya karar verdim fakat gördüğüm kadarıyla üzerindeki boya çok kolay deforme olur cinsten, cila neredeyse yok gibi birşey.

Aldıktan sonra üzerini cilalatmam mümkünmü? Eğer mümkünse böyle birşey mantıklı olurmu? Ton üzerinde vs. kötü bir etkisi olurmu?

katilinek demiş ki:
Şöyle anlatim eski gitarın washburn wrx154 den daha iyi sustain alıyorum.Js30 nasıl olurda bu kadar az sustain verir anlamadım 5 sn falan sapta sorun olduğundan şüpeleniyorum.Manyetikten helede köprüdenki orjinal floyd rose hiç zannetmiyorum ondansa gitarı üreticinin kafasına atarım..Kasa alder kontrolden geçti bir sorun yoktu.Kardeşim eve eski gitarı getirdiğinde fark ettim.Karşılıklı çalınca anladım.Sesi washtan iyi ama sustain beni rahatsız ediyor gitardan soğumak üzereyim.

Washburn de sabit köprü varsa onun sustaini daha fazla olucaktır.. Floyd rose da sustain daha azdır...

Washburn dede floyd varda jacksondaki orjinal değil lisanslı floyd yanlış bilmeyelim.
Sustaini neden az sorusuna belki teller eskimiştir veya bu bozuk değil modeli böyledir diyorum başka bir js30 deneyerek karşılaştırmanı tavsiye ederim. İyi günler.

gitar boyası

gitar için özel bir boya var mı?aslında benim merak ettiğim koruyucu sprey türü birşey.kullandıktan sonra zamanla sürtünmeden dolayı özellikle fingerboard aşınıyor çiziliyor yava boyası çıkıyor buna karşı ne yapabiliriz.

Daha öncede bahsetmiştim. Bende bitane cort x-6 var. ilk aldıgım gun tapıyordum gitara ama kasımın 20 sinde Jackson JS 30 RR Rhoads alıcam kargoda bekliorum anlasmayı yaptım. Ödeme de basladı. Benim Cort x-6 yı 200 milyona vericem sizce azmı?Bide Cort gitar almak isteyen arkadaslara bir onerim var: Arkadaslar sakın kanmayın klavyesinin inceliğine yada 2 humbucker bi single olusuna falan gitar aslında cok iyi ama gelin gorunki bi sorun cileden cıkartıyor adamı... Akort sorunu. bilmiyorum aslında ilk elime aldıgım floyd rose lu gitar o ama artık sogudum yani floyd rose dan. Ama gitarın manyetikleri klavyesi tonları 24 perde olması gercekten de super. Flyod rose lu gitarın nasıl akort edildiğini ogrenmek isteyenler alsın cort marka gitarı :D ama Akort sorunu dısında gercekten cok ii bir gitar ozelliklede fiyat/performans acısından... işallah benim js30 da da sustain sorunu cıkmaz...

Petrucci_21 demiş ki:
Daha öncede bahsetmiştim. Bende bitane cort x-6 var. ilk aldıgım gun tapıyordum gitara ama kasımın 20 sinde Jackson JS 30 RR Rhoads alıcam kargoda bekliorum anlasmayı yaptım. Ödeme de basladı. Benim Cort x-6 yı 200 milyona vericem sizce azmı?Bide Cort gitar almak isteyen arkadaslara bir onerim var: Arkadaslar sakın kanmayın klavyesinin inceliğine yada 2 humbucker bi single olusuna falan gitar aslında cok iyi ama gelin gorunki bi sorun cileden cıkartıyor adamı... Akort sorunu. bilmiyorum aslında ilk elime aldıgım floyd rose lu gitar o ama artık sogudum yani floyd rose dan. Ama gitarın manyetikleri klavyesi tonları 24 perde olması gercekten de super. Flyod rose lu gitarın nasıl akort edildiğini ogrenmek isteyenler alsın cort marka gitarı :D ama Akort sorunu dısında gercekten cok ii bir gitar ozelliklede fiyat/performans acısından... işallah benim js30 da da sustain sorunu cıkmaz...

O akord sorunu Cort a has bir problem değil. Tüm floyd-rose lu gitarların akordunu yapmak zordur.

Geri