Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

ben yeni gitar kullananlardanım sizin siteyi buldum ve gençlere çok yarar sağladığınızı gördüm kendime bana ses ve sağlamlıkta bana sonralarda sorun çıkarmıyan amatörlüğümün nazını çekecek ve fiyat olarak havalara uçmayıp bir öğrenci genç olarak ulaşabileceğim fiyatta elektro gitar ,anfi ve gerekli ekipmanların hakkında tavsiye edeceğiniz markalar var mı babam bana şu şekilde birşey sundu ikinci el gitarlar hem uygun hem sana fiyat konusunda makuldür dedi ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz herşey için tşkr...

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
arkadaşlar cort kx5 var mydukkanda 400 ytl fiyatı ben şaşırdım üstünde mighty mite motherbucker var ve gövde&sap özellikleri de iyi geldi bana katana serisinin de iyi gitarlar olduğunu duymuştum bu fiyata bu gitar nasıl anormal değilmi?

Fiyat fazla bile. Peşinde 350 milyona falan alabilmen lazım ve haklısın 350 milyonun karşılığını en iyi veren gitar bence. Tanımaz.

ben yeniyim biraz sanırım.. lise 1 deyim (okulum 5 sene) .. 11. sınıfta Kasdav'a falan grup kuralım dedik arkadaşlarla.. Şimdi klasik çalıyorum elektroyu hiç denemedim.. Elimdeki gitar antonio sanchez 3450 .. ama amfiye hiç baalamadım çünkü amfim yok :D

Her neyse elektro almayı düşünüorum araştırdım arklarla fln jackson dkmg çok hoşuma gitti gerek tip olarak (black forest rengini beendim bitek doal rengi daha çok seviorm) gerek özellik olarak ( kıt bilgimle :p ) .. forumda da araştırdım dkmg iyi bşiy galiba :S ocak gibi alıcam ama emin deilim ne almam gerektiinden.. bi de amfi almam lazım tabi ama hem klasikle iyi sonuç alabilceim hem elektroyla bikaç da efekt elde edebilceim gzel bi amfi bulablir myim ? Bi de fiyatlar konusunda yardım istiycektm :p (bu arada 2 sene vaktim var adam gibi çalabilmem için yeterli midir sizce ? bi de gitarı modifiye belki ama deiştireblceimi sanmıorum bidaha :S )

Hoşgeldin chatking. Öncelikle merhaba, yazılarında forum kurallarında belirtilen Türkçe kurallarına uyarsan hepimiz için en güzeli olur.

Gelelim meramına, eğer hiçbir bilgin yoksa, biraz daha bekle derim. Bırak biraz bilgin biriksin elktrogitar hakkında. Benim çok arkadaşım/tanıdığım oldu "sadece bir kere gitar alırım arkadaş" diye ilk gitarını alan. Halen o gitarını çalan ise yok. Halen çalanları en kötü ihtimalle 2.gitar yaptılar ve 1.ler gözden düştü :) Kendi adıma pahalı bir gitarla başlamaktansa normal bir şeyle başlayıp, o gitarda gitarın herşeyini öğrenmek, gitarın yapısı çözmek daha mantıklı geliyor. Niçin? Ben böyle yaptım. Gitarımın tüm sapını ve gövdesini kaç defa söktüm taktım, akort burguları kaç defa söküldü-takıldı, son 4 perdemi oydum (scalloped perde olayı), boyasını kazıdım-yeniden boyama olayına girdim vs... Elimde pahalı olabilecek bir şey olaydı cesaret edebileceğimi sanmıyorum :) Yine de senin bileceğin bir iştir.
Gitara gelince jackson olabilir, ibanez olabilir belki istediğin. Ama sonuçta kasdav işi grup kuracaksanız iyi bir squier stratocaster bence hoş sonuç verebilir. Floyd Rose köprülü gitarlar biraz daha hassas olabilirler neticede. Bu sebeple Stratocaster model bir Squier (diğerleri değil) mantıklı bir tercih olabilir. Amfi konusunda ise eğer maddi durumun iyiyse POD 2.0 mutlak tavsiyemdir. Al müzik setine gir, kulaklıkla çal tatmin olursun.
Son aolarak modifikasyondan vs. bahsetmişsin, geç onları. Hele bir gitarı çal. İyi ve kötü sound hakkında bir vizyonun oluşsun ondan sonra gerisi.

nienturi demiş ki:
Hoşgeldin chatking. Öncelikle merhaba, yazılarında Forum Kurallarında belirtilen Türkçe kurallarına uyarsan hepimiz için en güzeli olur.

Gelelim meramına, eğer hiçbir bilgin yoksa, biraz daha bekle derim. Bırak biraz bilgin biriksin elktrogitar hakkında. Benim çok arkadaşım/tanıdığım oldu "sadece bir kere gitar alırım arkadaş" diye ilk gitarını alan. Halen o gitarını çalan ise yok. Halen çalanları en kötü ihtimalle 2.gitar yaptılar ve 1.ler gözden düştü :) Kendi adıma pahalı bir gitarla başlamaktansa normal bir şeyle başlayıp, o gitarda gitarın herşeyini öğrenmek, gitarın yapısı çözmek daha mantıklı geliyor. Niçin? Ben böyle yaptım. Gitarımın tüm sapını ve gövdesini kaç defa söktüm taktım, akort burguları kaç defa söküldü-takıldı, son 4 perdemi oydum (scalloped perde olayı), boyasını kazıdım-yeniden boyama olayına girdim vs... Elimde pahalı olabilecek bir şey olaydı cesaret edebileceğimi sanmıyorum :) Yine de senin bileceğin bir iştir.
Gitara gelince jackson olabilir, ibanez olabilir belki istediğin. Ama sonuçta kasdav işi grup kuracaksanız iyi bir squier stratocaster bence hoş sonuç verebilir. Floyd Rose köprülü gitarlar biraz daha hassas olabilirler neticede. Bu sebeple Stratocaster model bir Squier (diğerleri değil) mantıklı bir tercih olabilir. Amfi konusunda ise eğer maddi durumun iyiyse POD 2.0 mutlak tavsiyemdir. Al müzik setine gir, kulaklıkla çal tatmin olursun.
Son aolarak modifikasyondan vs. bahsetmişsin, geç onları. Hele bir gitarı çal. İyi ve kötü sound hakkında bir vizyonun oluşsun ondan sonra gerisi.

Öncelikle afedersiniz pek Türkçe kurallarına göre yazmadığım için :)

Aslında bana kalsa ben de önce orta veya düşük düzey birşeyle başlamayı yeğlerim.. Klasikte de öyle oldu önce düşük sınıf almıştım sonra 2. el bunu buldum aldım arasındaki farkı gerçekten çok çok iyi farkettim. Ama babam belki alışık olmadığından elektroya çok da sıcak bakmıyor ve zar zor ikna ettim (karne karşılığı :D ) bitane almaya.. Ben malum küçük biriyim biriktirsem bile ne kadar biriktircem yenisi için.. Babamın başka bi gitar alcağını gerçekten sanmıyorum.. Bugün hayatımda ilk defa elektro çaldım okulda müzik odasında hocadan izin alıp.. Hoş bi duygu :p

Bu arada köprü sanırım tellerin bağlandığı kısım.. Floyd Rose'un ne özelliği veya zorluğu var diye sorayım (cehaletime verin :) ) Bir de o dediğin amfinin fiyatı ne kadar :D ?

ChatKing demiş ki:
Bugün hayatımda ilk defa elektro çaldım okulda müzik odasında hocadan izin alıp.. Hoş bi duygu
Ne diyorsun. Hele kendi cihazını al, yıllarca kulağından düşmeyen tınılar senin elinden çıksın..Bir de o zaman gör :)

ChatKing demiş ki:
Bu arada köprü sanırım tellerin bağlandığı kısım.. Floyd Rose'un ne özelliği veya zorluğu var diye sorayım (cehaletime verin :) ) Bir de o dediğin amfinin fiyatı ne kadar :D ?
Evet köprü tellerin gövedeyle bağlantı noktası oluyor. FR köprüler bunlar arasında bir çeşit.
Guit_parts_floyd_rose.jpg

Şeklinde oluyorlar. Daha fazla bilgiyi tipik literatürü araştırarak bulabilirsin.
http://www.floydrose.com
Dediğim amfi değil bir amfi modelleyiciydi.
Böyle bir şey;
line6_pod2.jpg

Yaw pod lafı geçmişken bende birşey sorayım... Yakın zamanda almayı düşünüyorum ama biraz korkuyorum açıkçası... Evde behringer ac-112 60w anfim var ve sesi 2 ye kadar bile açamıyorum komşular rahatsız oluyorlarmış.. Kısık sesle ne kayıt yapılıyor adam gibi ne birşey kendi çaldığımı kendim duyamıyorum resmen...

Pod ile ilgili merak ettiğim şey ise şu. Line out'undan direk pc ye girince distortion tonların cılız olmasından korkuyorum. Birde efektler çok önemli olmasada ton çok önemli benim için. Tonların seviyesi nasıl yapaylığı çok belli oluyormu? ve kayıtta adam gibi ses olurmu? (yani sesi güzel bir derecede ayarlanmış ve kaliteli bir mikrofonla mikrofonlanmış anfiden kaydediyormuş gibi?

Uf gaz oldum birden böle sorular sordum.. Oysa baktım ki aşağıdaki yerlerde Floyd Rose un havada kalışından falan bahsediliyomuş.. O tür sorunlara baya yabancıyım sanırım klasik sayesinde :D POD2 ye de music123 ten baktım 199 dolar diyor.. Biraz pahalı :p bunun için kendim biriktirmem gerekicek galiba paramı.. Hoparlörler sorun olmaz ama elimde ahşap güzel hoparlörler falan war :? Bir de şu tremolo nedir ? Araştırdığım kadarıyla klasikteki trombole galiba (ben trombole diye öğrendim belki ona da tremolo diyolardır :? ) Çok soru soruyorum galiba :oops: Böyle köprüler otomatik tremolo mu yapıyor ayarlıyosun falan :D çok mu fantezik oldu :D:D ? Bunda baya bi efekt de var galiba :? Bi de distortion diye birşey var o overdrive ın biraz daha aşmışı mı oluyor ? (Cidden çok soru sordm :D )

Pod trde 400 dolardan fazla benim bildiğim maalesef. Pod xt distortion overdrive..vs bakımından sana yetecek durumda merak etme ;) Overdrive distortionun biraz daha temiz ve sıcak olan bir tonu. Ben böyle yorumluyorum overdrive ı :)

nienturi demiş ki:
Ama sonuçta kasdav işi grup kuracaksanız iyi bir squier stratocaster bence hoş sonuç verebilir. Floyd Rose köprülü gitarlar biraz daha hassas olabilirler neticede. Bu sebeple Stratocaster model bir Squier (diğerleri değil) mantıklı bir tercih olabilir.

Ben dediğin gitarlara baktım (yine doğal renk ve pickguard'sız gitar merakımla) şunları beğendim : Satin Trans Fat Stratocaster® HSS ve Satin Trans Fat Stratocaster® HH .. Arasında galiba birtek manyetik farkı var.. Hangisini tavsiye edersiniz :) ??

Hangi sorudan başlayayım???

Rockforever demiş ki;
Pod ile ilgili merak ettiğim şey ise şu. Line out'undan direk pc ye girince distortion tonların cılız olmasından korkuyorum. Birde efektler çok önemli olmasada ton çok önemli benim için. Tonların seviyesi nasıl yapaylığı çok belli oluyormu? ve kayıtta adam gibi ses olurmu? (yani sesi güzel bir derecede ayarlanmış ve kaliteli bir mikrofonla mikrofonlanmış anfiden kaydediyormuş gibi?
POD 2.0 müthiş bir alet. Parasını sonunda dek hakeder. Kayıt yapmadım ama doğrudan miksere girebilme, midi in-out gibi özellikleri ile kayıtlarda, konserlerde de çok iyi sonuç verdiği gördüm (kendim değil, gittiğim konserlerde gördüm) Sonuçta benim gibi ev gitaristlerinin de profesyonel gitaristlerinde kullandığı bir amfi modelleyici. Ben kulaklık ile kullanıyorum. Gürültü yok, rahatım. Gece 3te de sesi açıp çalabiliyorum mis gibi. Ayrıca noise gate' i de başarılı. Efekt kullanımı biraz sınırlı. ama nihayetinde bu bir efekt aleti değil, efekt de eklenmiş bir amfi modelleyici.

ChatKing demiş ki; (bir sürü demiş hatta :) )
POD2 ye de music123 ten baktım 199 dolar diyor.. Biraz pahalı
Sen bir de isfendan.com dan falan bak :) 199 dolar gayet hoş bir fiyat.
Ben dediğin gitarlara baktım (yine doğal renk ve pickguard'sız gitar merakımla) şunları beğendim : Satin Trans Fat Stratocaster® HSS ve Satin Trans Fat Stratocaster® HH .. Arasında galiba birtek manyetik farkı var.. Hangisini tavsiye edersiniz
O gitarları çalmadım. Ne desem yalan. Benim önerebileceğin squierler;
http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0321630520
http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0321660500
http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0321660537
Bunlar hakkında;
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Fender/Squier_Stratocaster_Deluxe_Flame_Top-1.html
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Fender/Squier_Stratocaster_Deluxe_Quilted_Top-1.html
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Fender/Squier_Stratocaster_Deluxe-1.html
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Fender/Squier_Stratocaster-1.html
adreslerinde daha fazla detay bulabilirsin.
Knife-Party demiş ki;
7 Telli kullanmış ve ciddi bilgisi olanlar varmı birkaç sorum olacaktıda
Öğrenmek istediğin neydi?

Benim dediklerim 2005'te yeni çıkmış zaten :? iki kalın (humbucking galiba :p ) manyetikle bir kalın iki ince (single-coin onlar da galiba :p ) manyetik arasında ne gibi bi fark olur :? ?

Pod'a baktım da 440 milyon baya güzel bi fiyatmış :D:D music123'ten getirtirsem veya amcam NY'ta kargoyla falan yollasa ne kadar kargo ücreti alırlar ki :? ?

Bir de benim dediğim gitarların linkleri :
Satin Trans Fat Stratocaster® HSS
Satin Trans Fat Stratocaster® HH

İsimlerindeki HSS ve HH nedir :p ? Ya ben çok soru soruyorum diye kızmıyorsunuz di mi bana :oops: ??

Arkadaşlar merhaba benim floyd rose ile ilgili bi sorum olacak
Bende şu anda Ibanez RG320 FM war ve buna Shaller yada orjinal floyd rose takmayı planlıorum mümkünmüdür?takılabilirmi yani?gövdede değişiklik falan yapmak gerekirmi?bide taktıktan sonra kusursuz kullanabilirmiyim?

ChatKing demiş ki:
Benim dediklerim 2005'te yeni çıkmış zaten :? iki kalın (humbucking galiba :p ) manyetikle bir kalın iki ince (single-coin onlar da galiba :p ) manyetik arasında ne gibi bi fark olur :? ?

Pod'a baktım da 440 milyon baya güzel bi fiyatmış :D:D music123'ten getirtirsem veya amcam NY'ta kargoyla falan yollasa ne kadar kargo ücreti alırlar ki :? ?

Bir de benim dediğim gitarların linkleri :
Satin Trans Fat Stratocaster® HSS
Satin Trans Fat Stratocaster® HH

İsimlerindeki HSS ve HH nedir :p ? Ya ben çok soru soruyorum diye kızmıyorsunuz di mi bana :oops: ??

HH: humbucker-humbucker
HSS: humbucker-single-single
bunlar manyetiklerin tipleri ve dizilimleri. kalın ve ince dediklerin de şöyle, humbuckerlar (kalın olanlar), iki tane single'ın (ince) yanyana getirilmesiyle oluşturulur. humbucker lar dan daha sert ton alırsın single lar ise daha yumuşak ses verir, yani cleanler için single, distortion için humbucker lar kullanılır kabaca. o iki gitar arasındaki fark da bundan ibaret yani.

kargo için de alım-satım da celephais var ona danış.

Geri