Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

nienturi demiş ki:
Hangi sorudan başlayayım???

Rockforever demiş ki;
Pod ile ilgili merak ettiğim şey ise şu. Line out'undan direk pc ye girince distortion tonların cılız olmasından korkuyorum. Birde efektler çok önemli olmasada ton çok önemli benim için. Tonların seviyesi nasıl yapaylığı çok belli oluyormu? ve kayıtta adam gibi ses olurmu? (yani sesi güzel bir derecede ayarlanmış ve kaliteli bir mikrofonla mikrofonlanmış anfiden kaydediyormuş gibi?
POD 2.0 müthiş bir alet. Parasını sonunda dek hakeder. Kayıt yapmadım ama doğrudan miksere girebilme, midi in-out gibi özellikleri ile kayıtlarda, konserlerde de çok iyi sonuç verdiği gördüm (kendim değil, gittiğim konserlerde gördüm) Sonuçta benim gibi ev gitaristlerinin de profesyonel gitaristlerinde kullandığı bir amfi modelleyici. Ben kulaklık ile kullanıyorum. Gürültü yok, rahatım. Gece 3te de sesi açıp çalabiliyorum mis gibi. Ayrıca noise gate' i de başarılı. Efekt kullanımı biraz sınırlı. ama nihayetinde bu bir efekt aleti değil, efekt de eklenmiş bir amfi modelleyici.

Efekt konusunda zaten pek bir beklentim yok poddan. Önemli olan ton. Noise gate'i başarılı demişsinde allah korusun valla hiç sevmiyorum şu noise gate i :)
Kullanıyorsun biliyorsundur. Kendi içindeki ayarlarla veya kendim bi ton yaratsam ondaki dip gürültüsü düzeyi nedir? yani noise gate kullanıcak kadar fazla mı? drive 6-7 civarlarında olursa?
Bugün ben anfimin kulaklık girişinden girdim pc'nin line in'e cakewalk sonardan eq ayarlaması ile çok güzel bir ton elde ettim yanlız dip gürültüsü sorunu var bende. Noise gate kullanmıyorum hiçbirzaman çünkü sustaini azaltıyor. He kısarsın ayarını daha geç devreye girer ama bu seferde yine gürültü duyuluyor. Normal çalarken değilde kayıt yaparken daha çok rahatsız oluyorum bu durumdan.
Anfinin drive 7 de duruyor normalde ve dip gürültüsü yok denecek kadar az rahatsız etmiyor ama birde Ds-1 var bende.
Ds-1 in ayarları ise tone 11, distortion 10 ve levelde 1 yönünde(saat yönü)
Dediğim gibi normalde drive 7 de kullanıyorum anfinin ds-1 ile de boost ediyorum çalarken bi rahatsızlık yok ama arada durduğum zaman ya ds-1 i kapatmam lazım yada hiç kullanmamam lazım. Neyse fazla uzattım ama asıl konuya dönelim :)
Sormak istediğim pod da noise gate kullanmadan drive 6-7 civarlarında olduğu zaman dip gürültü seviyesi ne durumda?

Cevaplanacak baya soru birikmiş :)

Önce bıçak partisinin özelden sorduğu sorularla başlıyorum;
1-6 teli normal gitar gibi akord lanabiliyor dimi e,a,d,g,b,e gibi ve rg7321 düşünüyorum nasıldır ?
2-Sapı çok mu kalın yoksa bir jackson ps4 ten ince mi (mm) olarak
3-7 telli gitar için tel nerede satılıyor (valla boş bir soru ama içinde kalıyor insanın
4-6 telli baritone gibi istediğimiz gibi akord düşürebiliyoruz dimi ?
1) 7 tellilerin de akortları standarda uyduruluyor genelde. B-E-A-D-G-b-e şeklinde. Ama 6 tellilerde olduğu gibi oynamalar (mesela La'ya çekebiliyorsun) yapılabiliyor.
2)Sap markalara ve modellere göre değişir. PS4 çalmadım bu konuda kıyas yapamam. Ancak kendi adıma genel olarak ibanez 7 tellileri başarılı bulurum. Ayrıca 7 telliler genelde ÇOK kalın saplı değildir. En azından benim bu güne kadar denediklerim rahatsızlık verecek düzeyde değildi. Ama bu biraz işte kişisel de olabilir. Ölçülere bakarak kabaca tahminler yapabilirsin.
3)Neredesin, hangi ildesin? Ufak kentlerde bulman zor olur gibi görünse de gitarı alırken bir set alırsın. Tel değiştirme zamanın geldiğinde de kalın siye uygun normal 6 telli bi takım alır, alttaki 6sını değiştirirsin. Siye dokunmazsın ;) 7 li takım bulamazsan denenebilir :)
4)Bariton gitar çalmadım. Ama belli sınırlar dahilinde düşürülebilir olmalı. Tipik bariton akordu C diye biliyorum. Bunu belki 7 telli standartlarına çekmek mümkündür? Kesin konuşamam.

Rockforever demiş ki;
Efekt konusunda zaten pek bir beklentim yok poddan. Önemli olan ton. Noise gate'i başarılı demişsinde allah korusun valla hiç sevmiyorum şu noise gate i
Kullanıyorsun biliyorsundur. Kendi içindeki ayarlarla veya kendim bi ton yaratsam ondaki dip gürültüsü düzeyi nedir? yani noise gate kullanıcak kadar fazla mı? drive 6-7 civarlarında olursa?...Sormak istediğim pod da noise gate kullanmadan drive 6-7 civarlarında olduğu zaman dip gürültü seviyesi ne durumda?
Dip gürültüsü başlıca bölgesel elektrik hattın, kabloların (lehimleri, lehim biçemi, uç konektör tipi, kalitesi, malzemesi), gitar içindeki elektronik aksamın, manyetiklerin(hum.-single/marka-model/dizilim/mıknatıs malzemesi), amfiyi koyduğun yerdeki manyetik alanlar, kablolara etkiyen manyetik alanlar ile doğrudan alakalı. Yani buradan drive 7 de nasıl olur ona birşey söyleyemem. Ama ben kendi adıma bugüne değin deneme/dinleme/görme imkanı bulduğum tonla cihazdan daha iyi tonlara şahit olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. POD ile nümerik efekt aletlerinin ulaşamadığı tonlara ulaşmak mümkün. Noise Gate'i ise bana göre sustaini, rahatsız edecek kadar etkilemiyor kanımca. Yine de bu konuda benden daha fazla ilgi+tecrübe sahibi birileri yorum yapsa daha iyi olabilir. Efekt-amfi-pedal konusunda yeterliliğim sınırlıdır gitara göre.

Patlakteker demiş ki;
Arkadaşlar merhaba benim floyd rose ile ilgili bi sorum olacak
Bende şu anda Ibanez RG320 FM war ve buna Shaller yada orjinal floyd rose takmayı planlıorum mümkünmüdür?takılabilirmi yani?gövdede değişiklik falan yapmak gerekirmi?bide taktıktan sonra kusursuz kullanabilirmiyim
İlgili firmaların teknik danışmanlık veren e-posta hizmet adresleri sitelerinde vardır. Doğrudan marka modelbelirterek başvurabilirsin. İbanez için ise www.ibanezrules.com adresinden kaliteli bir lo-pro edge de bulabilirsin. Pahalıdır ama çok çok iyi bir köprüdür. En sevdiğimdir ;)

Çetkıralı demiş ki;

Benim dediklerim 2005'te yeni çıkmış zaten iki kalın (humbucking galiba ) manyetikle bir kalın iki ince (single-coin onlar da galiba ) manyetik arasında ne gibi bi fark olur
Manyetikler hakkında herşey mi neydi bir sabit başlık daha var burada, onu oku baştan sona. Orada birçok konuda ayrıntı var. Ama single daha yumuşak olur, hum. daha serttir görüşü yanlıştır. DiMarzio Fast Track single manyetiği, 70 başı Les Paul'ün üzerindeki vintage manyetikten daha sert tonlar sunabilir. Ama genel olarak humbuckerların çıkış güçleri single olanlara göre daha fazla olur diyebiliriz, istisnalarını da göze alarak.

Pod'a baktım da 440 milyon baya güzel bi fiyatmış music123'ten getirtirsem veya amcam NY'ta kargoyla falan yollasa ne kadar kargo ücreti alırlar ki ?
Eğer amcan oradan alıp bir de bu bir hediyedir, ticari satış değildir diye Türkçe ve inglizce not düşerse hesaplı bir şekilde POD sahibi olabilirsin. Hatta ebayden çok daha ucuza bile alabilirsin. Ben POD'umu celephais'ten almıştım, kargosu amerikan posta idaresi ile 20-30 dolar falan tutmuştu yanılmıyorsam? Ama Am.posta idaresini tavsiye etmiyorum ;)

Uff, umarım yararlı olabilmişimdir ;)

Valla çok soru birikmiş hepsini cevaplamışsın helal olsun :)
Dip gürültüsü konusunda sende yazmışsın zaten elektrik falan çok önemli ama çok aşırı bi dalga yaratıcak bişey yok yani ds-1 off konumda hiç yokmuş kadar az olan bi ses var o da hiç rahatsız edici değil ;) Neyse biraz daha araştırma yapiim ben podla ilgili..

Hmm o zaman ben sevdim bu HSS olanını bunu aldırıyım ben önce.. Sonra iyice çözebilirsem DKMG'ye geçerim inşallah :?

Ama bi sorum daha olcak ( çok oldu biliyorum :oops: ) : Bu gitarı Türkiye'de en uygun fiyatla bulabileceğim yer (2. el istemiyorum pek) var mı ?? İstanbul'da oturuyorum neresi olursa giderim :D

Tek adres tünel :) İstiklaldeki mağazalar, alayını gez dolaş. Git gör...ama her dediklerine inanma :)

Kadıköyde bazı mağazalar var. Onlara bak, işte kadıköy pasajına falan bakabilirsin.

Son olarak; Çok falan olmadı! Soru sormaktan, konu ne olursa olsun ÇEKİNME. Ancak cevapları hazır elde etmemeye çalış ki öğrenmeyi öğrenesin ;)

nienturi demiş ki:
Tek adres tünel :) İstiklaldeki mağazalar, alayını gez dolaş. Git gör...ama her dediklerine inanma :)

Kadıköyde bazı mağazalar var. Onlara bak, işte kadıköy pasajına falan bakabilirsin.

Son olarak; Çok falan olmadı! Soru sormaktan, konu ne olursa olsun ÇEKİNME. Ancak cevapları hazır elde etmemeye çalış ki öğrenmeyi öğrenesin ;)

yanlız bir şey ekleyeyim, tünel genelde pahalıdır. aradığın gitarı bulduktan sonra istersen tekrar burada sor, www.isfendan.com, www.mydukkan.com gibi sitelere de bak. çünkü mağazalar arasında ciddi fiyat farkları olabiliyor. ilk gördüğün yere atlama sakın ;)

:LOL: onu dedirtçek kadar vaktim yok 1 ay kaldı işte almama :D:D bi' de annemden söz aldım Pod alcak bana ABD'yle falan da uğraşmıycam sanırım :) Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkürler :) Ama benim sorularım bitmez sorarım yine arada :LOL: Eğer 2 sene sonra çıkabilirsem Kasdav'a davetlisiniz :p

Ya düşünürken aklıma çok garip bişey geldi :D Şimdi biz bu joystick (switcher galiba :D ) i biyerlere getiriyoruz ona göre hangi manyetiğin çalıştığını belirliyoruz ya.. Ortadayken ortadaki sağdayken sağdaki veya hem ortadaki hem sağdaki çalışıyor.. Ama bunların hepsinin çalışmasının imkanı yok mu aynı anda :D yoksa ben mi yanılıyorum biyerlerde :? ??

H-H kombinasyonlu gitarlarda switch ortadayken olur (3 yollu switchte), switch 5 yollu ise daha farklı olur, ama olur. aslında farklı şekillerle farklı ayarlar yapmak mümkün ama "genelde" piyasadaki gitarların HSS ya da HSH kombinasyonlularında olmaz

Geri