Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Truckster demiş ki:
CILGIN_MAX demiş ki:
Merhaba,

Avatarımda da görülen washburn x-20(aslında sadece x series yazıyor sapında; x-20 oluyor di mi bunlar? :) gitarımı 1.5 yıldır kullanıyorum. Geçenlerde ilk kez gitarımla stüdyoya gittim ve bir grupla çaldım. Gruptaki diğer elektrocu arkadaşta da washburn x-30 vardı. İki gitarın sesleri arasında çok büyük fark olduğunu gördük. Onunkinden gayet iyi bir ses çıkarken, benimkinin sesi kulak tırmalayacak derecede kötü ve rahatsız edici çıktı(akordda ve amfide bir sorun yoktu.) Zaten gitarımın sesinden pek memnun değildim, stüdyoda daha da iyi anladım gitarın sesinin iyi olmadığını. Sizce bu normal mi? Nedeni gitarımın kalitesizliği mi? Başka bir nedeni olabilir mi? Daha kaliteli bir gitar almak dışında yapabileceğim bir şey var mı? Teşekkürler.
bende washburn X-40 kullanıodum 1hafta oncesine kadar allaha sukur o dandik gitardan kurtuldum sende oyle yap netten gitarını sat ustune biraz para ekleip saglam bi gitar al
ben esp truckster ı aldım meğersem ben bunca yıldır hiç gitar calmamısım
mükemmel bi deneyim washburn lerden hiç biri gitar deil
washburn gitar almayın sadece baslangicta alınır o gitarlar
Böyle bir yorumu ancak amatörler yapar...

Aman arkadaşlar, benim yüzümden polemiğe girmeyin şimdi:) Teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Eklemek istediğim bir şey daha var:Telleri 6 aydır değiştirmiyorum ve bir de daha önce tel yüksekliğiyle oynadım. Tellerin seviyesini düşürdüm, sonra tekrar biraz yükselttim falan. Bunlar da aletin sesinin bozulmasına neden olabilir mi?

Maddi durumu sen de söylemişsin ama Washburn sadece X serisini üretmiyor ki... Çok güzel gitarları var... Saydırtma şimdi onları...
X serisinin içinde de iyi gitarlar var... Ama Washburn kötü diye genellemek yanlış... ;)

gogostar dooru diyosundur belki ii gtrları vardır ben calmamısımdır
ama sole bi kanı var nası herkese sorsn ibanez kral gtr derlerse
washburn de kotu bi gtr dır die bi kanı var belki onun etksinde kalmısımdır...

CILGIN_MAX demiş ki:
Aman arkadaşlar, benim yüzümden polemiğe girmeyin şimdi:) Teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Eklemek istediğim bir şey daha var:Telleri 6 aydır değiştirmiyorum ve bir de daha önce tel yüksekliğiyle oynadım. Tellerin seviyesini düşürdüm, sonra tekrar biraz yükselttim falan. Bunlar da aletin sesinin bozulmasına neden olabilir mi?
Polemik değil, sıkça oluyor forumda bunlar, saygıyı kaybetmedikçe sorun değil...
Gitar bakımında pek iyi değilsen gitarı anlayan birisine veya bir mağazaya bırak, telleri değiştirsinler, gerekli ayarları yapsınlar, bir de gitarı kontrol etsinler jack girişi, switch manyetikler falan... Tekrar dene stüdyoda, sanırım sorunun çözülecektir... Şimdilik sorun "bakımsızlık" gibi gözüküyor.
Arada Atalay abi manyetikleri söylemiş, iki gitarın manyetiğinin farklı olduğunu sanmıyorum ama manyetik modfikasyonu mutlaka işe yarar, şimdilik sadece yüksekliği ve muntazam çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli... Kolay gelsin...
Edit: Pardon, arkadaşınınki X30'muş, manyetik farkı tabiki... Dikkatsizlik...

ya beyler başlamak istiyorum1 2 haftada alıyorum elektromu ama pedalda almak istiyorum punck rock çalmak istiyorum ama piyasa şarkıda çalmam gerekebilir gelişimimi kısıtlamayacak iyi bi distortion alıcam tavsiye istiyorum gitar fender squire cevap bekliyorum

ya beyler başlamak istiyorum1 2 haftada alıyorum elektromu ama pedalda almak istiyorum punck rock çalmak istiyorum ama piyasa şarkıda çalmam gerekebilir gelişimimi kısıtlamayacak iyi bi distortion alıcam tavsiye istiyorum gitar fender squire cevap bekliyorum

@pi_air_1907
Gitara kesinlikle başla ve bu geçici bir heves olmasın. Çünkü sevdiğin bir şeyi doğru düzgün çalabilmek kadar haz veren bir şey yok bana şu anda. Squier yerine aynı fiyat seviyesinde ve daha iyi tonları yakabileceğin Cort'ları düşünebilirsin. Seni rastansaga'ya havale ediyorum. Ya da alım-satım forumunda bir sürü gitar yok fiyatına satılıyor onlardan birini alabilirsin.
@CILGIN_MAX
Senin sorunun aynen söylediğin gibi bakımsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Bildiğim kadarıyla tel ve manyetik yüksekliğinin doğrudan tona etkisi var. Yoksa niye durup dururken bir model alt diye batırsın ki bir gitar. Üstelik 6 ay olmuş onun bir bakım zamanı gelmiş de geçmiş. Keşke bir de diğer gitaristin girdiği amfiyi sen de deneseydin. O zaman daha emin olabilirdik...
Saygılar

bişey sormak istiyorum elektrogitara yeni başladım aptallık edip prince markalı bi kalas aldım şimdide cort g serisi almayı düşünüyorum..acemi olduğumu varsayaraktan ne alayım yada cort g yi alayımmı???

daha 16 yaşındaym:p

bide şu tartışma var yaw cortmu washburnmu..adamların yarısı cort yarısı washburn diyo kime inanacağımı bilemedim...soruyorum biri diyo washburn x-2 al biri diyo cort g254 al ne yapayım bilemedim walla

dediğim gitarı bir dene öncelikle...sonra istediğin tona ve sert-yumuşaklığa göre cort x2,m200(sanırım buydu)ve hatta biraz daha para çıkabilirsen kx5(benim gitarım)dene derim neden cort önerdim çünkü bu fiyat aralığında kaliteli(diğerlerine göre)alet çıkaran pek firma yoktur aslında vardır da türkiyemizde malesef 2-3 katına çıkıyor fiyatlar cort hariç ama önerdiklerimi de bi gidip dinle yinede ha bi de unuttum yine cort un z42 sini de rastansaga hep deneyin der :D

kx5in fiyatı aşağı yukarı nekadar bide dediğm gibi 300 400 milyonum var...bişey dicem bide klasik çalmadan elektro çalınabilirmi..hiç anlamıyorum ya daha çok yabancıyım bu piyasaya:(:(

washburn un düşük modelleri(x10.11.12 gibi)ağacı dandiktir ama x20 itibariyle fena değildir ssanırım kızılağaç var onda onu ddeneyebilirsin washburn yani dediğin fiyatta bi tek o var sanırım bir de n1 var x20 kadar iyimi bilmem ama bir dene derim...ha bir de son alternatif eğer ikinci el alırsan forumun alım satım bölümünde çok kelepire giden aletler var bi bakmanı öneririm

bi bakalım ya en kötü ihtimalle cortg254 alırım 200 250$ bişey ztn...ya bana sapı ince bişey lazım bide telleri yakın olsun sapa..çalımı kolay olsun gerisi hikaye:)...aldığım prince elektro gitarı 150milyona aldım ama bi görsen berbaat kalas odun..başka bişey deği...bi washburnx20 ye bakayım o nasılmış fiyat bide ses bakımından

asatru_rajin demiş ki:
bi bakalım ya en kötü ihtimalle cortg254 alırım 200 250$ bişey ztn...ya bana sapı ince bişey lazım bide telleri yakın olsun sapa..çalımı kolay olsun gerisi hikaye:)...aldığım prince elektro gitarı 150milyona aldım ama bi görsen berbaat kalas odun..başka bişey deği...bi washburnx20 ye bakayım o nasılmış fiyat bide ses bakımından

Cort G 250, G 254, KX5, Z 42 iyi gitarlardır. Ağaç ve hardware olarak aynı fiyat washburnlerden çok daha iyidirler. Washburnler gövdede talaş kullanırken bunlar basswood, mahogany gövde kullanır ve köprüler ilk ikisinin Wilkinson VS50 ve diğer ikisinin TonePros tur.

Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgileri, başlığın son 7-8 sayfasını inceleyerek elde edebilirsin.

rastan kardeşim sana burda katılmıyorum washburn WI14 denedik, hatta aldık arkadaşıma, eğer özel bir yöntemle ağırlaştırmamışlarsa kendisi ağaçtı, talaş değil; bi de çok sağlam gitardı gerçekten. fiyatı da 180-200 dolar bi şey. ha ama x 10 ların sunta olduğunu biliyorum, denemiştik boyasını kazıyıp bi tanesinin :)

Geri