Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

iyi akşamlar.. daha önce de yazmıştım buraya fakat 2-3 gün sonra gitar alacağım için birkez daha sorayım dedim. Ben metal-punk&grunge dinliyorum ve o müziği yapmaya çalışıyorum. Pek amatör sayılmam 6 yıldır çalıyorum fakat elektro gitara geçmek istiyorum. ibanez 370dx alacağım. Sizce iyi bir karar mı? Birşey daha.. 15 wattlık distortion lu bir anfi ne kadardır? şimdiden minnetlerimi sunarım iyi akşamlar..

melih-71 demiş ki:
anladım kardeşim dediğini ama inan bana
di marzio-EMG-seymour duncan arasında kalite farkı yoktur 3 ununde birbirinden farklı ozellikleri vardır bu yuzden EMG bu ikisinden daha dusukmuş gibi yansıtmaya gerek yok dedim bende

tamam tamam anlaştık :) doğru diyorsun ama hepimiz biliyoruz ki emg ağaç karakterini -aktif olduğu için- en az yansıtan manyetik markasıdır, ama bu kötü ya da iyi denemez. gene de kaliteli bir gitarın ağacından da istifade etmek için pasif daha iyi olacaktır diyorum. :)

Kötü bir gitar değil RG370DX. Ancak o fiyata başka alternatiflere de bakabilirsin. Özellikle Cort'un o fiyatlara göreceli oalrak daha güzel gitarları mevcut. cort.kazorum.comdan daha detaylı bilgi alabilirsin Cort'lar hakkında. Tercihin o tip bi gitarsa fazla seçeneğin de yok zaten. Fender, Gibson, Epiphone gibi markaların öyle modelleri yok. Jackson JS serisi hiç iyi değil... Washburn, B.C. Rich gibi markaların o fiyatlarda iyi gitarı yok Türkiye'de... Belki LTD'lere bakılabilir ama Ibanez veya Cort daha iyi bir seçim olur eş fiyatlarda... Bunun dışındaki markalar da zaten pek iyi değil... Düşünmeye bile değmez birçoğusu...
15 Watt'lık birçok amfide distortion olmaz. Overdrive olur. Onlar da ser müzikler için tatmin etmez... Ne alacağını bilerek gitmek işine gelir, bunu unutma. 15W'lık amfiler yaklaşık 100YTL-300YTL arasında marka ve özelliğe göre değişir.

KaRaBaSH demiş ki:
melih-71 demiş ki:
di marzio-EMG-seymour duncan arasında kalite farkı yoktur 3 ununde birbirinden farklı ozellikleri vardır bu yuzden EMG bu ikisinden daha dusukmuş gibi yansıtmaya gerek yok dedim bende

tamam tamam anlaştık :) doğru diyorsun ama hepimiz biliyoruz ki emg ağaç karakterini -aktif olduğu için- en az yansıtan manyetik markasıdır, ama bu kötü ya da iyi denemez. gene de kaliteli bir gitarın ağacından da istifade etmek için pasif daha iyi olacaktır diyorum. :)
EMG diğerlerinden kötüdür demedik zaten baştan beri :D Kötü ağaçlarda performansı pasifler kadar düşmez dedik. Kötü ağaçlı gitara EMG iyi gider dedik... Bunlar EMG kötüdür demek değil :D. Diğer markaların da kötü ağaçta düşük performans göstermesi de onların kötü olduğu anlamına gelmiyor...
Ağacı iyi olan bir gitara para vermişseniz ağacın tadını çıkartın... Yoksa 150$'a da JEM var...

sağolasın. Marshall ın 15 wattlık anfisi varda oda 170 milyon belki pazarlıkla indirebilirim.. Zaten gitar içinde enfazla 600-650 YTL harcayabilirim. Sağol Cortlara da bakacağım.. Olmazsa ibanez 370dx..

MrFastFinger demiş ki:
slm ben wireless bir setup kurmak istiorm ama pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim....
http://www.turkrock.com/ftopic26944.html
http://www.turkrock.com/ftopic8183.html
http://www.turkrock.com/ftopic2457.html
Bu başlıklara bak.
Kablosuz sistemlerin mantığı çok basit. Enstruman yada ekipmanda bir değişiklik yapmıyorsun, sadece kabloda değişiklik yapıyorsun.
Kablosuz sistem şundan ibaret: 2 tane jak ve bir adet görünmeyen kablo. Burada sadece jakların "alıcı" ve "verici" diye özel isimleri var...
Alıcı ve vericilerin uçlarında jaklar var... Onları enstrumanına ve ekipmanına bağlıyorsun, bu kadar...
Görünmeyen kablonun da farklı sistemleri var. Sistemine göre de fiyatları var... Detayları yukarıdaki köprülerin içerisinde mevcut...

gogostar demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
melih-71 demiş ki:

EMG diğerlerinden kötüdür demedik zaten baştan beri :D Kötü ağaçlarda performansı pasifler kadar düşmez dedik. Kötü ağaçlı gitara EMG iyi gider dedik... Bunlar EMG kötüdür demek değil :D. Diğer markaların da kötü ağaçta düşük performans göstermesi de onların kötü olduğu anlamına gelmiyor...
Ağacı iyi olan bir gitara para vermişseniz ağacın tadını çıkartın... Yoksa 150$'a da JEM var...

seymour duncan'ın aktif manyetikleri de çıkmış, deneyen oldu mu?

Ne alsam bir türlü karar veremedim, ESP'nin sitesinde gezerken gözüme bir şey takıldı; 250-200 serilerinin ağaçları "Agathis", site yenilenmeden önce ya da daha eskiden işte, bakıtığımda agathis olduklarını sanmıyorum, eskiden de 250 ve 200 serileri agathismiydi yeni bir şey mi bu?

neyse esas sorum ESP LTD MH400NT mi, yoksa Jackson DKMGT mi? ikiside fiyat olarak çok yakın, mh400 set-thru, coil tap özelliği var ve maun üstüne maple (ne kadar kalın bilmiyorum) Jackson ise.Alder üstü maple kaplama, bolt-on (bide jackson headstock :D ) Perada ya da Laylaylomda bu iki model olmadığı için ( Floydlu DKMG vardı, Peradaki ise 50 serisi olduğu için denemedim) Tarz valla bilmiyorum Trash de oluyor HardRock ta ama gitarın biraz geniş ton yelpazesi olması lazım.

gogostar demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
melih-71 demiş ki:

Alexi Laiho(children of bodoom) nun Esp viper ında EMG-HZ H-4 PICKUP
kullanmasının nedeni alder agacının tadına daha çok varmak olabilir ,diyebilir miyiz?

gogostar demiş ki:
MrFastFinger demiş ki:
slm ben wireless bir setup kurmak istiorm ama pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim....
http://www.turkrock.com/ftopic26944.html
http://www.turkrock.com/ftopic8183.html
http://www.turkrock.com/ftopic2457.html
Bu başlıklara bak.
Kablosuz sistemlerin mantığı çok basit. Enstruman yada ekipmanda bir değişiklik yapmıyorsun, sadece kabloda değişiklik yapıyorsun.
Kablosuz sistem şundan ibaret: 2 tane jak ve bir adet görünmeyen kablo. Burada sadece jakların "alıcı" ve "verici" diye özel isimleri var...
Alıcı ve vericilerin uçlarında jaklar var... Onları enstrumanına ve ekipmanına bağlıyorsun, bu kadar...
Görünmeyen kablonun da farklı sistemleri var. Sistemine göre de fiyatları var... Detayları yukarıdaki köprülerin içerisinde mevcut...
yardımcı olduğun için teşekkür ederim...

DKMG kullanıyorum ben memnunum Eldrun.. Alacaksan yeni DKMGT'lerdne al ki üstünde aktif EMGler olsun :) Bu arada Jackson'daki Maple kaplamanın sese bi' etkisi yok, şöyle ki o kaplama sadece Transparent renklerde var.. Bendeki Satin Black.. Arasında zaten 50 dolar fark vardı galiba.. Türkiye fiyatları aynı ama :) Bu arada Türkiye'den alma ikisini de bence :p

secks demiş ki:
gogostar demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
melih-71 demiş ki:

seymour duncan'ın aktif manyetikleri de çıkmış, deneyen oldu mu?
Eskilerden beri vardı, yanlış mı biliyorum? LiveWire falan var yıllardır. Yeni model mi çıkartmışlar? Bu arada LiveWire'ı da denemedim...

Eldrun demiş ki:
Ne alsam bir türlü karar veremedim, ESP'nin sitesinde gezerken gözüme bir şey takıldı; 250-200 serilerinin ağaçları "Agathis", site yenilenmeden önce ya da daha eskiden işte, bakıtığımda agathis olduklarını sanmıyorum, eskiden de 250 ve 200 serileri agathismiydi yeni bir şey mi bu?

neyse esas sorum ESP LTD MH400NT mi, yoksa Jackson DKMGT mi? ikiside fiyat olarak çok yakın, mh400 set-thru, coil tap özelliği var ve maun üstüne maple (ne kadar kalın bilmiyorum) Jackson ise.Alder üstü maple kaplama, bolt-on (bide jackson headstock :D ) Perada ya da Laylaylomda bu iki model olmadığı için ( Floydlu DKMG vardı, Peradaki ise 50 serisi olduğu için denemedim) Tarz valla bilmiyorum Trash de oluyor HardRock ta ama gitarın biraz geniş ton yelpazesi olması lazım.
MH-50, M-50 falan yıllardır agathisti...
Diğer gitarlar için de brşey söylemek çok zor... Coil tap özeliği EMG manyetiklerde (89 hariç) yok. Maun ve Grover burgular ilgi çekiyor ilk anda. Ama birisi de Jackson... Bence ikisini de denemeye çalış... Herhangi birisinin seni üzeceğini sanmıyorum, ikisi de belli seviyede gitarlar...

emirizmir demiş ki:
gogostar demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
melih-71 demiş ki:

Alexi Laiho(children of bodoom) nun Esp viper ında EMG-HZ H-4 PICKUP
kullanmasının nedeni alder agacının tadına daha çok varmak olabilir ,diyebilir miyiz?
Mantalite olarak yanlış değil ama esas ve tek sebebin o olduğunu sanmıyorum... Say say bitmez... Alexi Laiho'ya sormak lazım, o da meslek sırrı diye saklar, söylemez... :D
Aktiften kaçıyor olabilir, belki istediği tonu bu manyetikte bulmuştur hem de sadece alder gitarda iyi performans almıştır, belki EMG çok para vermiştir... Belki de apayrı şeyler vardır...
Bu sorunun cevabı bizlere pek birşey katmaz, sadece mantalitenin doğru olduğunu savunuyorum ki kilit nokta da burası olmalı... ;)

ChatKing demiş ki:
DKMG kullanıyorum ben memnunum Eldrun.. Alacaksan yeni DKMGT'lerdne al ki üstünde aktif EMGler olsun :) Bu arada Jackson'daki Maple kaplamanın sese bi' etkisi yok, şöyle ki o kaplama sadece Transparent renklerde var.. Bendeki Satin Black.. Arasında zaten 50 dolar fark vardı galiba.. Türkiye fiyatları aynı ama :) Bu arada Türkiye'den alma ikisini de bence :p
Zaten buradan almayı düşünmüyorum (aslında 2.el olabilir) :D

gogostar demiş ki:
MH-50, M-50 falan yıllardır agathisti...
Diğer gitarlar için de brşey söylemek çok zor... Coil tap özeliği EMG manyetiklerde (89 hariç) yok. Maun ve Grover burgular ilgi çekiyor ilk anda. Ama birisi de Jackson... Bence ikisini de denemeye çalış... Herhangi birisinin seni üzeceğini sanmıyorum, ikisi de belli seviyede gitarlar...

81/85 olması kulağa hoş geliyor fakat Denediğim EMG li gitarlarda ses beni pek tatmin etmedi ( gerçi tonları unutmaya başladım bir daha denemem lazım) JH-600 (emg81/85)ve DV8 denemiştim (sh2/sh4) alacağım gitardaki 81/85 leri büyük ihtimal sh2/sh4 le yada Dave Mustaine LiveWire set ile değiştiririm.

laylaylom'da DKMG vardı onu denemiştim fakat (tünelin ordaki) orada hangi gitarı denersem deniyim ses güzel gelmiyor, ortadaki laylaylomda sesler daha güzel geliyor ( oradaki DKMGT, burdaki DK10dan kötü ses veriyordu adama diyecektim diğer dükkanda deniyelim diye ama diyemedim :D ) Perada ise her taraf 50 serisi ile dolu, 400ler yok, ağustosta gelir demişti sanırım ama benim için çok geç bir tarih.

Ya ben devamlı görüyorum vitrinde ESPler falan geçen bi horizon vardı yeşil gibi çok hoşuma gitti :p Ama bilmiyorum LTD400 serisi var mıdır yok mudur :p

Ortadaki dediğin showroom olmayan değil mi :p ? O Graveyard lı Swirl'lü DK2ler ve SL1 çok güzel ya geçen gördüm :p Ben aldığımda o finishli DK2ler olsaydı atlardım da neyse :p

Evet vitrinde güzel gitarlar var, en son EclipseII denedim.Önceleri Mustaine ve Hanneman Signature de denemiştim harika gitarlar onlar.
Eclipse ve DV8 tahmin ettiğimden daha hafifti.Hele Eclipse i eşek ölüsü gibi düşünüyordum bi ara. :D

Geri