Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Selam

Ben bi elektro gitar alıcam fakat olaydan hiç anlamıyorum ve yardımınıza ihtiyacım var. Bugune kadar arkadaştan ödünç aldığım Maison marka bi gitar kullandım ve acayip ilerlettim olayı. Artık yeni bi gitar şart oldu. 500-550 miyona kadar çıkabilirim.Metallica, Blind Guardian tadında müziklere çok iyi gidecek bi gitar lazım. Bikaç yere sordum ama markalardan bile anlamazken bide bu yapım yeri olayını soktular kafama beynim allak bullak oldu.Yardım ederseniz dehşet sevinecem. Bide merak ettiğim: Gitar alırken yapılan müzik türü gibi solo ağırlıklı çalmak falan ğibi şeylerde bi fark yaratıyo mu? Bide perde sayılarında farklılık oluyo o niye? Şimdiden sağolun

aşağıdaki özellikleri yazan gitarı 2.elci bi sitede gördüm durumu vasat mı,yeni başlayan için idare eder mi?

"Washburn BT-3 Maverick series siyah, 22 perdeli. hasarlı değil ama çok kullanılmış. Manyetiklerde pas var ama ses problemi yok. Sap ve entonasyon ayarına ihtiyacı var. Daha fazla fotoğraf için , www.geocities.com/mainquartet "

slave demiş ki:
Selam

Ben bi elektro gitar alıcam fakat olaydan hiç anlamıyorum ve yardımınıza ihtiyacım var. Bugune kadar arkadaştan ödünç aldığım Maison marka bi gitar kullandım ve acayip ilerlettim olayı. Artık yeni bi gitar şart oldu. 500-550 miyona kadar çıkabilirim.Metallica, Blind Guardian tadında müziklere çok iyi gidecek bi gitar lazım. Bikaç yere sordum ama markalardan bile anlamazken bide bu yapım yeri olayını soktular kafama beynim allak bullak oldu.Yardım ederseniz dehşet sevinecem. Bide merak ettiğim: Gitar alırken yapılan müzik türü gibi solo ağırlıklı çalmak falan ğibi şeylerde bi fark yaratıyo mu? Bide perde sayılarında farklılık oluyo o niye? Şimdiden sağolun

550 milyonluk bir gitar ile hem solo hem ritm atabilirsin. O fiyata özellikle solo veya ritm için diyebir ayırım yapacak kadar üstün özellikli gitar bulman zor. Bence klavyesi rahat olan bir gitar al. Daha sonra manyetikti tremoloydu eklersin- değiştirirsin. Çok ta keyifli olur modifiye etmek. Önemli olan klavye ve ideal kalitede bir ağaç gövdesi olan gitar alman.

beatlihead demiş ki:
aşağıdaki özellikleri yazan gitarı 2.elci bi sitede gördüm durumu vasat mı,yeni başlayan için idare eder mi?

"Washburn BT-3 Maverick series siyah, 22 perdeli. hasarlı değil ama çok kullanılmış. Manyetiklerde pas var ama ses problemi yok. Sap ve entonasyon ayarına ihtiyacı var. Daha fazla fotoğraf için , www.geocities.com/mainquartet "

Gördüğüm kadarıyle iyi durumda. bence kullanılabilir. neden olmasın. Sap ayarı pek küçük bir sorun deil ama ne kadar döndüğüne bağlı.

anatolia999 demiş ki:
sanirsam burda yardimlarinizi alabilmek icin bayan olmak gerekiyor cevap vermek zorunda degilsiniz tabi ama burda gozlemledigim kadarıyla ve kendi sorularıma dayanar soyluyorum pek insan aradigi cevabi bulamiyor bir konu aciliyor ve o surekli devam ediyor baskalarının sorularınada lutfen cevap yazin
Anatolia beklentin nedir? Bileninde bilmeyeninde bir laf söylemesi mi? Demek ki konu hakkında fikrimiz yok, fikri olanında vakti yok belki!
Bak Ajan Mulder da gidip link vermiş ki bunları çok rahat sende bulabilirdin. İnternet üzerinde bu kadar güzel ve tamamen Türkçe bilgiyi de başka hiç bi yerde bulamazsın. Ayrıca nerden bilelim senin sevdigin gitarın agacını bizde gidip internetten bakıcaz sonuçta ayrı bir kaynağımız yok!
Hem bedavadan danışmanlık istenilecek 1 gün cevap çıkmayıncada üstüne böyle trip yapılacak hayret yani...

benimde bir sorum olucak bu gitarın kafası ile sapın birleştiği yere saç tokası takılıyor. hatta solo çalınacağı zaman bu toka aşağı çekiliyor. ben bunun matığını gözemedim. toka ile daha temiz ses elde ediyorsun ama bu zmn boş tel sesi nasıl elde ediliyor anlayamadım :?:

Hayır bence bildiğin lastik tokadan bahsediyor, ben de görmüştüm bir kaç gitaristte, sanırım çalım dışı gelen boş tel seslerini en aza indirmek için susturucu niyetine kullanılıyor bu tokalar...

Boş telleri susturmak için kullanılıyor boş tel lazım olduğunda da seri bir şekilde yukarı itilebiliyor.bildiğiniz saç tokası lastik gibi olanlardan.
izmire geldiğinde serdar öztopa sormuştum ..

Bendede var o tokadan :) Atraksyonel taping durumlarında kullanıyorum (örneğin satriani - midnight ) . Toka olmadığı zaman tap ile dokunduğunuz pozisyonun arkasındanda ses geliyor, çoğu olayda toka çalışı temizleştirmekten dahada ileri gidip çalabilmeyi sağlıyor :)

Bence birşeye yaramaz toka öyle bir anda kullanılmayan telleri dokununca susturmaz. Gitarist dediğin zaten öyle hata da yapmaz... :) Neyse oluyor tabi olmaz mı. Hiç denemedim gerek görmüyorum. Aslında parmaklarım kısa ve ben de belli pozisyonlarda o seslerden kurtulmakta zorlanıyorum. neyse atış serbest, ne nasıl istenirse kullanılır tabi.

Atalay EviLDoeR Cursed-One saolun yardimlariniz için(daha dogrusu ciddiye alindigim için)
atalay klasik dedin gitarla ilgilenen bi kaç arkadasim var akustik dediler hep.ne kadar dogru bilmiyorum ama elektroya daha yakindir daha ii alisirsin dediler.aslinda buraya gelmeden önceki düsüncem akustikten yanaydi ama forumlari okumaya basladim akustik veya klasikten hic bahsedilmiyordu elektroya kaydim(elektro amacim ama cok uzak hayal gibi)o yüzden ben kabul ettirene kadar normal kendi halimde ögreniim 2 -3 sene sonra gecerim die düsüncem var.sis ne dersiniz akustikmi klasikmi(ailem gitarin her türüne karsi o yüzden onlari unutabilirsin atalay:))

:) Valla bence akustik te çok iyi klasikte. Ama Klasik aldığın zaman klavyesi daha kalındır ve tarz olarak çok pop renkleri alamazsın. Çelik telli olan akustikler daha ince klavyeli ve çalımı kolaydır ve o yüzden elektroya dokunuş açısından daha yakındır. Sen karar ver...

pro-intensity demiş ki:
benimde bir sorum olucak bu gitarın kafası ile sapın birleştiği yere saç tokası takılıyor. hatta solo çalınacağı zaman bu toka aşağı çekiliyor. ben bunun matığını gözemedim. toka ile daha temiz ses elde ediyorsun ama bu zmn boş tel sesi nasıl elde ediliyor anlayamadım :?:

Toka olayini gitaristler daha cok sweep pickingde eskaza cikabilecek pis sesleri az bucuk susturmak icin kullaniyor, bir nevi sweep asistani yani.. :)

zephyr benim çok müthiş bi gitar bilgim yok. kendi halimde çalıyorum ediyorum. ama benim fikrimi sorarsan akustik al derim. ama direk elektro alma da derim. çünkü elektro gitar masraf kapısı. bende senin gibi başladım, bizimkiler klasik gitar almıştı ama sonra elektro gitarı filan hep kendim para biriktirip aldım(bayramlar sağolsun :) ) önce dandik bi elektro sonra biraz daha güzel sonra amfi pedal derken iyi kötü yaptık bişeyler. sende yavaş yavaş alırsın. ama önce akustik derim.

Yok ya, sweepte gerek yok tokaya tukaya :) Birtek sağ elinde 1 den fazla parmakla birden fazla tellere tap yaptığın durumlarda şart gibi birşey toka, vai'nin çocuğu olsan susturamazsın o telleri inan :) Çünkü sen daha vurduğun anda, ve basmaya devam ederken bastığın pozisyon ile üst eşik arasındanda ses gelmeye başlıyor :)

Ska pardon da sen sag elle tapping yaparken sol elin armut mu topluyor ki ust esikle sag el arasindaki titresimi sondurmeye ugrasiyorsun? :)

Sweep'te el aliskanligi olmayinca bir alt tele gecerken kaldirdigin parmak+ sag el hareketi sirasinda verecegin muting teli tam susturamayabiliyor. Esige takacagin toka parmagi kaldirdigin anda bosta kalan telin titresimini sondurdugu icin bir sonraki tele vicdan azabi cekmeden gecilmis oluyor. Adam gibi sweep yapilirsa gerek kalmiyor tabi ;)

Geri