Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Racsen demiş ki:
Boş telleri susturmak için kullanılıyor boş tel lazım olduğunda da seri bir şekilde yukarı itilebiliyor.bildiğiniz saç tokası lastik gibi olanlardan.
izmire geldiğinde serdar öztopa sormuştum ..
evet taping de üst ve alt tellere geçerken gerekli.
bende serdar daki toka benimde dikkatimi çekti yanlız onun gitari kilit sistemli oyle boş tel sesi için yukarı çekme olayını yapabileceğini zannetmiyorum. ama serdar öztop bu adı üstünde yaparmı yapar :D

pro-intensity demiş ki:
Racsen demiş ki:
Boş telleri susturmak için kullanılıyor boş tel lazım olduğunda da seri bir şekilde yukarı itilebiliyor.bildiğiniz saç tokası lastik gibi olanlardan.
izmire geldiğinde serdar öztopa sormuştum ..
evet taping de üst ve alt tellere geçerken gerekli.
bende serdar daki toka benimde dikkatimi çekti yanlız onun gitari kilit sistemli oyle boş tel sesi için yukarı çekme olayını yapabileceğini zannetmiyorum. ama serdar öztop bu adı üstünde yaparmı yapar :D

Yapıyormuş kendi söyledi "benim elim alıştı gerektiğinde hızlıca yukarı atıyorum" dedi.

akustik diyorsunuz yani bisey kaybetmis olmam deilmi(foruma uymak icin yazim düzeldi saolun yani.zor oluyor ama alisacagim)ya dün sayfada sorunmu vardi cildirtti ya giremedim.bi kaç gündür takip ediyorum ama bagimli oldum desem..gitari kendi kendime ögrenebilecegimi saniyordum ama bikac gün icinde fikrim degisti ya cok zor bu is en basit terimleri bile bilmiyorum.kurs olanagim sifir ve ögrenemezsin düsüncem agirlikli.birakmakdaistemiyorum.elektroyu simdi düsünemiyorum zaten.ama akustikten baslasam metotlarla sitelerle olurmu ya kendimi kaybettim iki günde yok parmak egzersizleri yok nota bilgisi yok bare çal solo at pena bilmem ne.ya bilmiyorum örenecek gibide deilim bunlari.hocasiz yapamicam gibi geliyo.gercekten öylemi.hicbir sekilde imkanim yok onu belirteyim.kusura bakmayin istiyorum ama olanaklar bu.

İstersen olur zephyr. Gittikçe daha iyi çalacağına eminim ve gittikçe daha düzgün Türkçe yazacağına da eminim. :) Haydi bastır !

etrafında güzel gitar çalan 1-2 arkadaşın varsa ve biraz da hırsın varsa çok güzel öğreniyorsun :). ben kendi kendime öğrendim bu hırs ve güzel çalan arkadaşlar sayesinde. ama sağolsun o arkadaşlarım bana hiçbirşey göstermedi bir iki teknik şeyi onlardan görerek öğrendim sadece. onun dışında sevdiğin basit parçaları çalarak öğrenmeye başlayabilirsin. ayrıca google dan guitar lesson diye aratırsan baya bi kaynak bulabilirsin. www.fenderplayersclub.com adresinde de her seviyeye uygun dersler var. anlayacağın kaynak kısmını hiç dert etme. biraz internetten idare ettikten sonra metot aramaya koyulabilirsin. ya da bu forumdan birileri metot tavsiye ederse onu gidip alabilirsin. sen yeterki gitara başla. bu arada herşeyin belirli bi sırası var. gitarda öğrenecek çok şey var gözünü korkutmasın o söylediklerinin hiçbiri. zaten herşeyi bi anda öğrensen ne amacın kalır ki? ben yaklaşık 4.5 senedir çalıyorum ve hala kafayı yemekteyim öğrenmem gereken çok şey var diye. bu arada senin durumun da oldukça benimkine benziyor.

elimden gelse dünyadaki herkesi bi müzik aleti çalmaya heveslendiririm ama vaktim yok :p

saolun valla çok tesekkur ederim desteginiz icin.bi iki arkadasim arada bi gaza getiriyorlar bende bi heves bi heves ama sonra ailem saolsun bi güzel hevesimi kursagimda biraktiriyorlar.güya destekler ama..ii gitara basliyacagim mutlaka zamanida bu aralara koyabilsem yaza bi baslasam.amacim oydu ama yine aile yine aile.aslinda ben gucsuzum aileme karsi yani isteyemiyorum bi turlu.aile yapimda sert degil ama ben cok sönügüm.onlardan bekledigim biside yok gerci.neyse artik baslayabilirsem nerden baslamam gerektigini konusuruz ha?ya cok saolun gercekten baya destek oldunuz ihtiyacim varmis.(kusura bakmayin yine uzattim)

arkadaslar cort x6 baslangic için nasi bi gitard1r akl1mda bitane daha washburn war ikisinide s1f1ra 300 dolara buldum harcore rock metal türü çalaca1m cleaninin de ii olmasi gerekio ama gerektiinde slipknot bile çalmak istiorm yani (saçma oldu ama) öle iste cort x6 yi bi tanititrsaniz ..... simdiden saolun

Mulder, sol elinde zaten tap yapıyor, armut sevmez benim sol elim :) Sadece sağ el değil sağ ve sol el aynı anda tap çalıyor. Armut toplayan bir organım olsa onu görevlendirirdimsusturması için. Satriani Midnight a bir bak ne dediğimi anlarsın :)

Eskiden saç tokası mı vardı... :)

Bu arada Cort gitarlar başlangıç için iyidir. Klavyesi de bazılarına göre iyi bile sayılır. Birkaç arkadaşınkileri çaldım. Klavyeyi temiz tutarsan (her tel değiştirirken temizlersen) sololarda bile zorlanmıyorsun. Kaldı ki ritm olayı kolay.

selam herkese.
Ben gitar olayın amerak salmış bir gencim.
1.Bass gitar çalmak istiyorum fakat emin değilim.sizce ne yapmalıyım.

2.Bas gitar a başlamak için önce klasik yada akustik le mi başlamalıyım

3.ne marka gitar almalıyım(fazla pahalı olmamalı 300-450 civarı)

4.Kendim mi öğrenmeliyim yoksa birinden mi öğrenmeliyim.

Selamlar...kısa bir sorum olacak.. Eğer cevap verirseniz sevinirim. Gitar çalmaya başlayalı kısa bir süre oldu ancak belki komik gelecek ama bir enstrumanı kullanmayı öğrenmeye başlarken kaliteli bir aletle başlamak gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla 1000 dolar cıvarında alabileceğim bir gitar önerebilirmisiniz. Metal vs. sert şeyler çalmıyorum daha çok 70 lerin sonu, deep purple, jethro tull vs benim tarzım....şimdiden teşekkürler..

cabal washburn baslar çok iyi ve ucuz. 200 dolarlarda dolaşıyor. Uzun vadeli olursa nota öğrenmek herzaman iyidir. Kualğın varsa zaten kendin de çalabilirsin ama bence bir kulağına baktırmanda fayda var. Kolay gelsin.

Gimli çok kaliteli bir gitarla başlaman nemli değil ideal olsun yeter. 700-1000 dolara güzel gitar bulursun. Fenderlere bak sana göre gibi.

saol. peki bana tam model verebilecek biri varmı. ve nereden alabilirm vs. vs. vs.

peki direk bas alıyım mı yoksa akustikle falan mı başlıyım.ne dersiniz?

sanırım kendim çalabilirim.ve nota öğrenmeyi düşünüyorum zaten.

amfi falan ne alayım?

bide paran 300- 450 civarında ise çok ufak bir anfi al hata yerli bile alabilirsin evde çalılma amaçlı bir süre bence onunla idare edersin kalan paran la alabildiğin en iyi gitarı alman daha mantıklı.

Teşekkür ederim... Fender'in hangi modelini tercih edersin bu fiyat aralığında...bi de yabancı bir kaç forumda sorduğum arkadaşlar ESP diye bir markayı önerdiler acaba kullanan varmı...tavsiye edermi?

ESP sana göre değil hiç istediğin soundu alamazsın. Ama bir iki signature model vardır manyetikleri farklıdır, bilemem. ESP ler pahalı ve iyidirler ama çok farklı tarzlara girmek istediğinde iyi sound alamazsın. Fender'in senin belirlediğin fiyat aralığı içinde, köprüde single coil (tek sıralı manyetik) olan herhangi bir modeli seni sevindirir. Gerisi klavye ağacı rengi vb...

kararim akustikten yana.bu aralar almak istiyorum bu hafta içinde alamazsam kisa kalacak.ama anlamiyorum.nasil iyi olup olmadigini anlayabilirim?birilerini bulamazsam isim yatar.arkadasim baslangic icin sanchez iidir dedi siz ne onerirsiniz akustik icin?birini bulamazsam napiim acele etmesemmi?bana bi iki ipucu bilgi vb biseyler sölerseniz sevinirim.nelere dikkat etmeliyim akustik alirken?

Geri