Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

awakeone demiş ki:
yucel demiş ki:
Steve's Special DP161(Mid Boost durumlu bir pickup)
dp161.jpg

Kücük düzeltme. Steve' s special tam tersine mid' i scoop edilmiş, azaltılmış bir pickup. Özellikle frekans aralıgının geniş tutulması ve düşük mid/yüksek bas-tiz dengesi, yüksek cıktısı olan cogu manyetikten onu farklı kılan özelliği. Petrucci' nin bridge tonu işte dinleyen bilir, mid frekans cok azdır, sololarda kendini belli eder, ritmlerde de hep temiz kalır.

Ayrıca bu manyetiklerin tek renkleri bunlar değil, hani bunları renklerine göre mi ayırıyorlar gibi düşünen olursa.

Evet haklısın mid boost ve mid scoop'u hep karıştırırım anlatmak istedigim "v" şeklindeki eq ayarını bilirsiniz buda awakeone2ın dediği gibi mid scoop...düzeltme için teşekkür ederim...

beyler ben de yeni gitar alacam (ilk elektrom olacak) bana az çok her tarza gidebilecek ama sert tonlara yatkın olabilcek max 300-350 $ civarında olabilecek ikinci el olmayacak sapı manyetiği vs si adi olmayan (vasatın üstünde değerlendirilebilcek) bir gitar olarak ne tavsiye edersiniz. Bu tavsiye edeceğiniz gitar v şeklinde ve mavi renkli olursa çok iyi olur.

bence Atalay kesinlikle haklı...yaklaşık bir aydır araştırmama rağmen o dediğin özelliklere sahip bir aleti 600 $ dan aşağı bulamadım....umarım sen bulabilirsin..Bu arada Atalay abi Rg 550 İbanezi deneme şansın hiç oldumu...merakımı bağışla ama çok farklı yorumlar okudum o gitar için...senin ve diğer arkadaşların fikrini merak ettim...

Stratlar (veya genelde pek çok gitar modeli) niye 24 perde değil, sapın 2cm uzun olması bu kadar problem mi?

Bi de Tune-O-Magic köprü ve 24 perde (22 değil) bir gitar düşünüyorum, 500-600$ gibi para biriktircem ikinci el de olabilir, blues-rock tarzı için sadece internetten araştırma şansım var, bu fiyata pek bi şey bulamadım, bi öneriniz var mı?

Tşkr

Sitede bulamazsın çünkü Ex orjinal Ibanez değil. Kore ya da Çin yapımı oluyor sanırım. Bende bir tane var, kırmızı (hafif turuncuya kayıyor). Yeni başladığımda almıştım. Şimdi Fender Strat kullanıyorum Ibanez'i perdesiz yaptırdım. Başlangıç için iyi yalnız çok kapalı bir tonu var (Middle, Treble çok kapalı). Blues tonları kesinlikle alamazsın. Ama şöyle söyliyim bir ara Çin yapımı bir Fender Squier Stratocaster kullandım ondan iyiydi.
Başlangıç için, metal çalıcaksan özellikle iyi gitar.

Stratların scale lenght i ile 24 fretli jenerasyonun scale lenght i aynı değildir. 24 fretli bir ibanezin 22. freti, bir stratın 22. fretinden oldukça daha dardır.

BU fret muhabetine fazla takmayın, bana yıllar önce gördüğüm bir aptallığı hatırlattı. Salak yerli bir gitar metodunda bir alıştırmanın altında şu yazıyodu :

" Eğer 24 fretli bir gitarınız yoksa, bu alıştırmayı professional bir gitar aldıkan sonra çalınız"

:twisted: :? :twisted:

Bende bazı tablarda eğer 24 perdeniz yoksa bu harmoniği 12. perdeden de yapabilirsiniz diyordu. Saçmalık ya... Sanki 24 olsa ne olmasa ne harmonik ile perde demirinin ne alakası var ki?

cort x-11 gitarımın mightymite humbuckerları var. kalın si teli kullanırsam randıman alabilir miyim? bildiğim kadarıyla slipknot 6 telli gitarlarıyla bunu başarabiliyor. Ayrıca Emg 81 humbucker fiyatları nedir?

skatheist demiş ki:
Stratların scale lenght i ile 24 fretli jenerasyonun scale lenght i aynı değildir. 24 fretli bir ibanezin 22. freti, bir stratın 22. fretinden oldukça daha dardır.

BU fret muhabetine fazla takmayın, bana yıllar önce gördüğüm bir aptallığı hatırlattı. Salak yerli bir gitar metodunda bir alıştırmanın altında şu yazıyodu :

" Eğer 24 fretli bir gitarınız yoksa, bu alıştırmayı professional bir gitar aldıkan sonra çalınız"

:twisted: :? :twisted:

hoca peki 2 fretin eksik olması büyük bi kayıp mıdır?
ona göre 24 fretli gitarlara bakalım...

24 fret daha çok soloistler için idealdir. Metal müzikte genelde Mi teli çok meşhurdur ve 24. fret te İnce mitelinde mi notasına denk geldiği için sololarda bitiriş ve nota ciyaklatma! noktası olarak çok çekicidir. Ben 22 fret gitarlarla çok rahatsız hissederim kendimi ama bu tamammen kişisel birşey tabi. :)

DeathSummoner demiş ki:
gitar çalmaya başlıyorum ve gitar kurslarına para vermek istemiyorum nerden çalışabilirim
Öncelikle bu başlığı ve Acemiye Gitar ve Müzik Dersleri: Müzik Grameri başlığını baştan sona oku. Bu konu hakkında mutlaka yararlı şeyler buucaksındır.
Benden tavsiye ise bir metod kitabı alıyorsan, mutlaka görüntülü anlatımı olan bir kitap olsun (cd'li olabilir, fotoğraflarla detaylı anlatıyor olabilir...). Başlarda tekniğinin düzgün gelişmesi çok önemli.

Selamlar,
Uzun bir süredir kendime güzel bir Epiphone Gothic Explorer almak istiyorum, geçen gün zuhal müzikte gitarı deneme imkanımda oldu,
Gitarın özellikleri şünlar;
Gitar kore yapımı
İki adet amerikan gibson manyetik(humbacker)
yekpare ve müthiş hafif bir gitar, klavyenin ölçüsünü tam olarak kestiremedim ama ele avuca gelen tok bir klavyesi var,kaplaması çok güzel pastel bir ton ve gerçekten sağlam (denerken birkaç yere vurdum gitarı banamısın demedi)
ve tabii bildiğimiz o müthiş gibson sustaini...

Bana zuhal müzikte 590 euro fiyat çektiler, gitara aşık olmama rağmen fiyat biraz fazla gibi göründü, siz bu konuda ne dersiniz kafam karışmış durumda

not: gitarı kredi kartı ile alacağım için 2. el alamam maalesef, tabi biri çıkarda sana 4 taksit yapalım derse durum değişir...

Şimdiden çok teşekkür ediyorum size kandinize iyi bakın, görüşmek üzere

Senin için bu kadar müthişse zaten bize sormadan al derim. Fiyatı da en son nereye indirebilirsen indir. Bu fiyat bile bence uygun.

Geri