Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

hehe sonunda benimde gitarim var arkadaslar.bugün aldim sonunda aria AW30 akustik.parmaklarim sizliyo ama buna raziyim çook istedikten sora bunlar neki:)yardimlariniz icin tesekkürler basinizi çok agrittim.

Herkese selamlar...İbanez RG 370 DX bir gitarım var. H-S-H olan pick upları Di Marzio olanlar ile değiştirmek için Ankarada başvurabileceğim bir adres bilen varmı diye sormak istemiştim. Bir de Di marzioların hangisini tercih etmem bana Blues tonları konusunda yardımcı olur. Saygı ve sevgiler.

herkese basta slm yaw benim bi washborn n1 serisi diye cin malı bir gitar var bunun 6.telin akorkulagı (boyle diyolarda bende oyle diyim dedim)kırldı kenan ustaya yaptirdim ama hala dangır dangur ses cikariyo akor tutmuyo birsure sonra bozuluyo ne yapmalıyım zaten 10 ay sonra degisitrcem ama idare edecek bi yontem bulsak

FORUM YÖNETİCİSİNDEN UYARI:FORUM KURALLARINI OKUYUN VE TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA UYUN

gimli demiş ki:
Herkese selamlar...İbanez RG 370 DX bir gitarım var. H-S-H olan pick upları Di Marzio olanlar ile değiştirmek için Ankarada başvurabileceğim bir adres bilen varmı diye sormak istemiştim. Bir de Di marzioların hangisini tercih etmem bana Blues tonları konusunda yardımcı olur. Saygı ve sevgiler.
Ben Ankara Kıvılcım'da çeşit çeşit DiMarzio gördüm. Evrensel'de de bir iki pickup vardı. Hangisinin Blues tonu vericeği konusunda yardımıcı olamıyacağım. Yalnız Blues istiyorsan bence H-S-S ya da S-S-S kombinasyonunu kullan, zaten Ibanezlerden blues tonu almak zor.

aşağıdaki tellerin birbirinden farkı nedir; hangisini önerirsiniz
D'Addario EXL - 110
D'Addario EXL - 115
D'Addario EXL - 120
D'Addario EXL - 130

bir de Elixir ler var
Elixir Super Light; Elixir Custom Light, Elixir Regular Light; Elixir Medium; Elixir Heavy ( ki bunlar daha iyi galiba ama ben D2Addario alacağım bugün oldukça büyük ihtimalle)

Ben sana Dean Markley Blue steel i tavsiye ederim gerçekten müthiş bir tel ben onu kullanıyorum saglam tel bana 2 ay gitti gerçi sonlara dogru telin entonasyonu kaydı ama bu bütün tellerin sonu zaten..

söylediklerinin arasındaki fark

D'Addario EXL - 110 = ince mi teli 0,010 inç çapında
D'Addario EXL - 115 = 0,015
D'Addario EXL - 120 = 0,012
D'Addario EXL - 130 = 0,013

EXL nin manası Extra Light Gauge yani extra yumuşak

Tel çapına göre gitarını yeniden ayarlaman yada ayarlatman gerekebilir..

Sevgiler..
C.L.

gimli demiş ki:

Gimli merhaba..Gitarının konfigürasyonu benimkiyle aynı..Bende rock/blues ağırlıklı çalıyorum(Yamaha Pac 821D kullanıyorum)

Konfigürasyonum Humbucker pozisyonlarında Air Classic...Single Coil de ise Blue Velvet...Air Classicler medium power türü humbuckerlar..Aşırı hot soundları yok(Evolutionlar gibi değil yani) PAF Pro daha çok bilindiği için onun sounduna yakın diyebilirim.Ama ben Air Classic lerin tonunu daha çok seviyorum..
Blue Velvet'a gelince country ve blues çalmka için ideal bir pick-up..Özellikle blues için birebirdir diyebilirim...Blue Velvettan biraz daha yüksek çıkışlı birşey almak istersen de Red Velvetlara bak derim...

Selamlar
Buna benzer bikaç soru daha sormuştum ama kafama takılıyo. Manyetikleri (daha doğrusu üstlerindeki o 6 tane yuvarlak zımbırtıları) paslanan bikaç gitar gördüm ve kafama takıldı. Gitarımı o paslanmaya karşı nasıl koruyabilirim?

Caldıktan sonra tellerini bir bezle sararak hafifce sil ve elinin terini al, bu hem telleri hem fretleri hem manyetikleri korur(teli, bakım sıvısıyla silmen daha güzel olur tabi bakım manyagıysan).

Manyetikleri nemli ortamlardan uzak tut oldugunca. :) Bazı barlarda falan inanılmaz nemli olabiliyor ortam.

Gercekten cok cok titizsen, elektronik eşyaların icinden cıkan, icinde kücük silikat(silica) parcaları bulunan torbaları o bölgede tut kabında dururken, nasıl olacagını sorma, ben yapmadım bu kadarını. :D Zaten cok kolay paslanmıyorlar öyle.

Daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama şöyle bir site var:

http://guitargeek.com/

guitar rig database'inde bir çok gitaristin kullandığı ampli, pedal vs hakkında ayrıntılı bilgiler hatta şematik bağlantı çizimleri var. benim çok işime yarıyor, kim hangi sesi hangi ekipmanla almış görüyorum.

D'addario EXL 120 nin en ince mi mi si 0,012 değil 0,009. Biz buna 0,9 daddario deriz kısa olarak :) Yada 0,11 0,13 diye en ince mi den başlıyıp adlandırırsın

Çok uzun ömürlü teller değiller ama ucuzlar. Benim elimde genellikle 1 takımın wound olmayan telleri 7 ila 10 gün arasında ölüyor, sadece wound olmayan telleri değiştiriyorum . Değişenlerde 7-10 gün arası yaşıyor ve onlarla birlikte woundlarda eşşek cennetine gidiyor. Ne ton kalıyor ne entonasyon. İncedende altları kirlenip fretleri eritmeye başlıyorlar.

Gimli arkadaşım, blues sound'una genellikle single manyetiker daha yatkındır. Gitarının üstüne var olan manyetikleri single yapabilecek bir push-pull potans koyup, istediğin zaman humbuckerlarını single olarak çalıştırabilirsin.

koskoca taksimde tek bir jackson bulamadım!Hesapta kelly ke-3 alacaktım fakat zuhal müzik kellylerin gümrükte takıldığını ve 1 aya anca geleceğini söyledi,benim bekemek için hiç vaktim yok,taksim dışında istanbulda nerede jackson bulabilirim?

Eğer hiçbir yerde bulamazsam olmazsa ibanez alacam hangi modelini önerirsiniz daha çok heavy,thrash ve power ağırlıklı çalıyorum.

petek demiş ki:
arkadaslar size birsey danismak istiyorum ibanez rg420 fa kore mali zoom707II ve laney HCM65R amfi bu uclu sizce nasil birbirine uyumu...(amfi ile prosesör sifir, gitar ikinci el ama sifirdan farki yok)

Değişik bir soru sorma stili , neden uyumlu olmasın ki bunlar ekran kartı ve mainboard değil ki, zoom 707II den güzel sesler çıkartmayı hayal etme zaten(distorsiyonlardan bahsediyorum)
Ama Laney HCM65R düşük gainli güzel amfidir bende de ondan var, sesini 3'ün üzerine getiremedim körükler bile açılmadı daha,
[/quote]

Merhaba arkadaşlar ben ikinci el bir jackson kelly ke1 aldım 400$ fiyatı bana iyi geldi tonlarındanda memnunum ama manyetik değiştirmeyi düşünüyorum yakın zamandaama Emg gibi yüksek çıkışlı bir manyetik alırsam yumuşak bir sounda ihtiyacım olduğunda ne yapacağımı düşünüyorum tek humbucker olması biraz sorun yaratıyor sizce nasıl çözebilirim bu sorunu ayrıca ton potansiyometresi yok gitarın bunu sonradan taktırtmak mümkünmü sadece volume var aslında ihtiyacım yok ama sormak istedim.

Daha önce de sordum ama, kaynadı arada heralde. Tekrar soruyorum; cort x-11 gitarımın mightymite humbuckerları var. kalın si teli kullanırsam randıman alabilir miyim? bildiğim kadarıyla slipknot 6 telli gitarlarıyla bunu başarabiliyor. Ayrıca Emg 81 humbucker fiyatları nedir?

EMG 81 2.el bulabilirsen(garaj.org'da bir vatandaş 140$'a satıyordu bir bak derim) 200$'ı bulcağını sanmam ama burası Türkiye

CortX-11 için de diyebileceğim , o gitarı denedim mightymite dediğin manyetikten gayet güzel sesler çıkıyordu, problem yapacağını sanmam fakat sap ayarı yaptırman(tellerin kilit sistemine yaptığı basınç değişecek ve tellerin fretlerle temasa geçecek) ve ince mi teline veda etmen gerekir
Bir dene derim güzel olabilir , zararın olsa olsa 30$ olur .....
Görüşmek üzere....

Geri