Güzel bir parmak alıştırması (Gitar için)

abi o zaman şöle güzel bi alıştırma koyun buraya ben dediğim dedik çaldığım düdük anlayışında değilim..ama parmak alıştırması farklı bişe gam çalışmak farklı yane..extreme durumlar oluyo mesela 4. parmak E deyken 3. yü b ye indirmek gibi cart diye indiriyorum artık eskiden kasıyordu bu tip hareketler..ama dediğim gibi güzel bi arşiv olabilir mesela herkez bildiği alıştırmaları koysa buraya..ben benimkinin ne işe yarayacağını anlattım sağolun sizlerde yorumlarını esirgemediniz..sizde koyun alıştırmaları birde ufak bir açıklama yapın böylelikle gelişsin??
saygılar..

Rookie demiş ki:
selam

burak bende aynı şeyi söylüyorum hergün ama cık olmuyor fakat elime bir blues teknikleri cd si geçti keith wyatthh mıydı adamın adı işte öyle birşey adam pentatonik dominant7 ler 6 lar 9 lar 13 lerde nasıl gezilir hem solo hem ritim gitarlarla anlatıyor o kadar basit ten aliyorki gerçekten çok faydalı oldu artı iyi bluescuların piking ve bend tekniklerini ve major minor gidişhatlarıda anlatıyor böylece bende hem sağ hemde sol el tekniklerini zevkle çalışmaya başladım şimdi netten bu tarz ucuz cd aramaya koyuldum sanırım bu iş görsel daha kolay oluyor notalar tablar artık kafama girmiyor abi yaştan olsa gerek işte böyle

kolay gelsin müzikseverlere
O CD'yi nereden buldun? Benimde kesinlikle öyle bir şeye ihtiyacım var...

------------------------------7---11--------------------------------------
----------------------7---------------------7-----------------------------
-------------8------------8------------8-------------8---------------------
-----9------------9-----------------------------9-------------9------------
---------9------------------------------------------------9----------------
-7----------------------------------------------------------------7--------

Bu Petrucci'nin eğitim cd sindeki alıştırmalardan birtanesi. Bunu istediğiniz şekilde transpoze edebilirsiniz. Sora her notaya 2'şer kere daha sonra 3 er kere çalarak daha da zorlaştırabilirsiniz. Senin kendi parmak alıştırmanda yapmak istediğini yapıyor bu da, hem daha sağlıklı bir biçimde.

hasicktear demiş ki:
------------------------------7---11--------------------------------------
----------------------7---------------------7-----------------------------
-------------8------------8------------8-------------8---------------------
-----9------------9-----------------------------9-------------9------------
---------9------------------------------------------------9----------------
-7----------------------------------------------------------------7--------

Bu Petrucci'nin eğitim cd sindeki alıştırmalardan birtanesi. Bunu istediğiniz şekilde transpoze edebilirsiniz. Sora her notaya 2'şer kere daha sonra 3 er kere çalarak daha da zorlaştırabilirsiniz. Senin kendi parmak alıştırmanda yapmak istediğini yapıyor bu da, hem daha sağlıklı bir biçimde.

evet bu gerçekten iyi bir sağ el alıştırması. aynı zamanda sadece aşağı-yukarı şeklinde değil yukarı-aşağı şeklinde de çalışılmasını öneriyor petrucci. yalnız videoda bunun çiftlisini hangi hızda çaldığını hiç görmemeniz sağlığınız için daha iyi olabilir 8)

Hehe zaten akıllı adam sağ elini bir yukar bir aşağı kullanır :) tek düze çalamaz zaten :D.. Bunun üçlüsünü rahat yapıyorum ben ama ikilisi daha bir zor nedense... zaten parmak egzersizlerini bırakalı uzun zaman oldu. Parmak egzersizlerinden solo yapardık, konserde çalardık eskiden ne salak günlerdi :p

tamam bir alt bir üst vurunca başka bişe oluyoda konunun geldiği yere bakınca keşke açmasaydım bu başlığı diyorum şimdi..sanki herkez mükemmel gitarcıymış da alıştırmanın tekniği tartışılıyor..ya yeni başlayanlar neyapsın o zaman kafalarını duvarlara vursunlar..ftpmi boşaltıyorum zaten bunca kişi okumuş bu mesajları ama oturup doğru şekilde çalışan kaç kişi oldu merak ediyorum.. eğer alıştırmayı isteyen olursa özelden falan yazsın yollıyım.. saygılar

arkadaşlar,özellikle yeni başlayanlar ne için ne alıştırması yapıyor olursanız olun olmaz sa olmazınız bir metronom,MUHAKKAK METRONOM LA ÇALIŞIN.şöle 30 milyon civarı alabileceğiniz bir pocket metr. işinizi süper görür.
piyasada bu fiyata wittner ın mt-40 ı var bildiğim.

çok alaka dostum.kafana göre yapamazsın gitar üstündeki alıştırmaları.belli bir düzen içinde olmalı.
bunu da sağlamana yardım olacak şey metronom dur.
yukarıdaki arkadaşların verdiği petrucci alıştırmasını imkanın varsa bir izle.rock discipline adlı eğitim videosunda.

metronomsuz parmak alıştırması yapmak demek, o alıştırmanın sadece çeyreğinden faydalanmak demektir. -ahmet mete ışıkara

şaka bir yana tabi ki metronomsuz çalışılmaz.

neyse ben bişe demicem her ağzımı açışım felaketle sonuçlanıyor..
ama şunu da atlamayın bu arada:
metronomsuz çalan efsaneleri dinliyoruz hala..
syd barreth in metronomu yoktu ama pink floyd u kurdu mesela..
özellikle rock müzikten bahsederken kuralları biraz arkaplanda bırakmanın gerekliliğini düşünüyorum..
(yaşar kurt unda metronomu yoktu ama elden ele dolaşan kopya kasetleri ile türkiyenin undeground sesi oldu bir dönem eğer aynı çizgide gitse bizim ilahımız o olabilirdi..)

yahu sen niye her şeyi ters alıyorsun ki kendine? insanlar sakin sakin cevap veriyor neden celallendiğini anlamadım.

bu gayet mantıklı bir şeydir, hangi hocaya gitsen de sana bunu önerir. al teknik açıklama da yapayım bilgim yettiğince:

gitara veya refleks gerektiren herhangi bir işe yeni başladığında, beyin yapman gereken her hareketi düşünmek zorunda kalmaktadır. bu araba kullanmayı öğrenirken de böyledir, gitar çalmayı öğrenirken de böyledir.

daha sonra rutine bağladığın hareketler beyin tarafından değil omuriliğin kökü(soğanı mı deniyor ona? neyse) tarafından yönetilmeye başlanır ve buna da halk arasında "refleks" ya da "abi refleksimi gördün mü" denir.

refleks seviyesine indirilmiş hareketlerin değiştirilmesi için çok çaba sarfedilmesi gerekir. buraya kadar normal.

gelelim metronom işine, sen bu alıştırmaları yaparken, bu hareketleri ve parmaklarının kas hareketlerini omuriliğine indirip refleksleştirirken "eşit aralıklı" veya başka bir kelimeyle "tutarlı" aralılarla yerleştirmek durumundasın. sahnede orda burda bu kasları reflekslerinle hareket ettirirken bu tutarlılığı sağlayabilmek için omuriliğine bu refleksleri tutarlı olarak yerleştirmek durumundasın. bu işin fiziği ve kimyası. yani kimsenin kaba etinden uydurduğu şeyler değil.

gelgelelim, beraber peynir ekmek yiyecek kadar yakın olup, metronom kullanmadıklarından emin olduğun iki şahsa. arkada davul olmadan bir kişinin sadece tırınım tırınım ritm gitar çalarken hızlanmadan sabit bir tempoyla devam edebilmesi için bile evde metronomla çalışmaya ihtiyacı vardır. orda burda "korkuyorum anne bıdı bıdı" diye ritm atarken bile buna ihtiyacın var ise, bir de hızlı tempolarda hızlı pasajlar çalarken, bu beyin-refleks-kas eğitiminin ne kadar önemli olduğunu düşün. biraz bilimsel düşün bence, evet. bu bir kural değil, bir fiziksel gerçeklik. tellere dokununca tellerin titremesi kadar doğal bir süreç.

sydin veya bahsettiğin o ilah kişinin metronoma küskün olduklarını hangi ara öğrendiğini de merak ettim, bizi bilgilendirirsen sevinirim.

ayrıca, burda insanlar sakin sakin sana cevap verirken, bütün negatifliğinle kendini ortaya saldığın sürece, aldığın cevaplardan negatif şeyler alman da olasıdır. burada herkes bilgiye aç, ve her an yeni şeyler öğreniyor. yanlış bildiklerini düzeltiyor. sen de bir şeyi yanlış bildiğini öğrenince agresifleşip "felaket yaratıyorum" demek yerine yeni şeyler öğrenmenin keyfini çıkarsan iyi olur.

saygılar..

ya da powertab kullanın. gerçekten çok yararlı olabiliyor.

bir kere kesinlikle 1-2-3-4 yapmak gerek, sonra bunlar farklı varyasyonları, üzerine bunun tel atlayarak, sonra da çapraz falan yapmak gerek.

ya arkadaşlar bu ilk mesajda ki muhabbeti geçen alıştırmayı download edemiyorum galiba sayfa kaldırılmış, başka nerden bulabilirim o kadar muhabbetin üstüne insan merak ediyo ..

Geri