temiz çalmak

ya arkadaşlar elektroda çalarken perdeler arasında geçerken ses kirliliği oluyor birde bend yaparken üst tele doğru yaklastıkca sonradan üst telle temas oluyo ve pull off yapmıss gibi oluyo(tam anlatamadım ama)acaba bend tekniğim mi yanlış.yardımcı olursanız sevinirim

bend ile sorunun hakkında çok bir fikrim yok ama tel üstünde perdeler arasında giderken oluşan parmak gürültüsünden rahatsız oluyorsan flatwound tel deneyebilirsin (gitar için jazz teli diye de geçiyor olabilir), parmak gürültüsünü büyük ölçüde kesiyor, ama tonu da daha yumuşak yapar tabi. onun dışında gitarın sap köprü ayarları ve perde demirlerinde bir sorun yoksa gerisi senin el alışkanlığına bakar.

devadam4 demiş ki:
ya arkadaşlar elektroda çalarken perdeler arasında geçerken ses kirliliği oluyor birde bend yaparken üst tele doğru yaklastıkca sonradan üst telle temas oluyo ve pull off yapmıss gibi oluyo(tam anlatamadım ama)acaba bend tekniğim mi yanlış.yardımcı olursanız sevinirim

Sağ elinle susturmayı dene zamanla alışacaksın.Her şeyi sol elden beklememek lazım dimi :LOL:

Ben elektrocu değilim davulcuyum ama elektronik gitarda temiz bir sound yakalamak için amfi ayarları kesinlikle ön planda tutulmalı özellikle konserlerde bu sorun çok büyük ve enterasan durumlar yaşatıyor bizzat kendim yaşadım :)

Of sorma dostum benimde kafamı çok kurcalıyor ancak zamanla sağ el bunu hallediyor. Birde gitarına bağlı teller ne kadar klavyeye yakınsa susturma problemi o kadar az olur. Gitarada bağlı yani.

ya ben askıyla çalarken pena sesi geliyor bu niye acaba? en kolay örnek megadeth symphony of destruction un giriş teki riff i. başlamışken bir kaç tane daha soru var askıyı takınca üst tellere yetişmek zor oluyor askıyı yukarı çıkarıncada pek hoş görünmüyor nasıl çözebilirim bunları ?

Askıyla zamanla alışırsın, calmak gerekiyor sürekli ayakta,
Diğer arkadaşta bendlerden bahsetmiş, bend yaparken örneğin ince mi telinde yapıyorsan,sağ elinin yan tarafıya diğer telleri susturarak, köprüye dayayarak temiz bend yapabilirsin..Normalde zaten takılırken o şekilde çalmak gerekiyor,çalmadaığın bütün telleri sağ elinle kapatmalısın sağ elinle yine ;)

Geri