Katana MKII

Sanırım ilk'i çıkalı 3 yıl oldu ve 3-4 güncelleme gördü. İlk geldiğinde denemiş ve fiyatına kıyasla bile pek etkilenmemiştim ama güncellemesi çıktığında bambaşka bir hal almıştı tonu...O günden beri en çok satan amfi, tarihte yeri şimdiden 90'ların Peavey Bandit'i ile anılacak gibi.

hero_katana-50_mk2_pc.jpg

Zuhal mk2 çıkmadan 1 ay önce falan indirim yapmıştı (hala daha indirimde sanırım) ama mk2 güncellenmesini kimse beklemiyordu, hatta sweetwater sitesinde hala eski ve yeni versiyon aynı fiyattan satışta. Benim tahminim Blackstar yüzünden birşeyler aceleye geldi, Katana onların satışlarını bıçak gibi kestişti (yurtdışında, bizde gördüğüm kadarıyla hala rağbet var) ve daha 3-4 gün önce benzer dijital amfi çözümü çıkarttılar (silverline diye geçiyor).

50'de öyle çok uçuk yenilik yok gibi (yani var ama 1 ay önce almış olsam mk2 çıktı diye pek üzülmezdim açıkçası), 100'e (100/212 dahil) bence daha odaklanmışlar çünkü pekte 50'den farkı yoktu özellik olarak şimdi ise stereo expand, cab. resonance gibi güzel şeyler eklemişler. Diğer bir güzellik ise poweramp-in eklemişler (böylece sinyal fx loop'tan bağlandığındaki gibi olduğu gibi dijitale bulaşmıyor, gt1000 bağlamayı denemiştik arkadaşlar ve beğenmemiştik). Sırf bu özelliği yüzünden bile preamfi/prosesörüne speaker niyetine alan çok kişi var ve olacak (hafifliğinide unutmamak lazım).

Yakın bir arkadaşımda 2 senedir falan var, ciddi kolleksiyonu olmasına rağmen ne zaman birlikte çalmak istesek birimiz mutlaka Katana'ya bağlanıyoruz.

Son düzenleme:
Katana Blackstar'dan çok önce çıktı sanırım. Gerçi onların birbirinden haberi vardır.
Poweramp olarak kullanma fikri çok iyi. Onun dışında mkII adı altında yapılan her şey ilk Katana'da zaten software ile de yapılabiliyordu.
Bir de efektlerin çift knob olması iyi olmuş, ben hiç kullanmıyorum ama amfi üstünden efektlerle oynayan biri için gerekliydi.

valla çok güzel yapmışlar, tam benim gibi noob işi, bütün gün oyna bunun başında farklı ton ara :D thomannda 2000 lira 1 tane 12" speaker olanı, burada kaç papel olacak kimbilir.

Katana Blackstar'dan çok önce çıktı sanırım. Gerçi onların birbirinden haberi vardır.
Poweramp olarak kullanma fikri çok iyi. Onun dışında mkII adı altında yapılan her şey ilk Katana'da zaten software ile de yapılabiliyordu.
Bir de efektlerin çift knob olması iyi olmuş, ben hiç kullanmıyorum ama amfi üstünden efektlerle oynayan biri için gerekliydi.
Abi bir şey sormak istiyorum konusu açılmışken şimdi bu düğmeyi mesela ne kadar çevirirsem çevireyim mesela en fazla 3 renk değişiyor 3 efekt veriyor peki bunun bu kadar dönmesinin başka bir etkisi var mı mantığını döndürmenin anlamadım bi türlü keşke bari 3 seviye olaydı tık tık tık böyle nasıl desem biraz çeviriyorum farklı bir efekt az daha farklı bir efekt ne olduğunu anlamış değilim

Sneaky ampsimi kastettin? Variation düğmesi bana sanki gt100/1000'deki Gain SW parametresini hatırlattı (youtube'dan dinleyerek anladığım), sneaky amps'te bu seçenek varmıydı bilmiyorum hiç kullanmadım.
Geçen başlıktaki H&K komedisinin üzerine bu tuz biber ekmiş yalnız:) BOSS hiç acımamış efekt kısmında, Blackstar filan da çok gülünç kalacak bunun yanında.
Ama ağırlık ve real time kontrolde zayıf kalmış cihaz. Black Spirit Floor 200 watt ve 4 kilo filandı galiba. Katana Head 9 kilo (e tabi speaker filan var...), üstüne bir de foot controller filan isteyecek... Eh, herşey her yerde olmuyor:) Fakat amfi-pedal simülasyonları gerçekten iyi ise böyle bir cihaz pek çok şeyden, hatta GT-1000'den filan bile daha cazip yine de... Dijital amfi konseptinde şu anda rakipsiz gibi cihaz.

Şu Katana'dan 2 isteğim vardı:

- 50W modeline GA-FC desteği
- USB Kayıtta Cab iptali seçeneği ile IR kullanma imkanı.

İkisini de getirmemişler :( Bir de yanılmıyorsam Sneaky Amps kullanılamıyormuş artık?

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Aslında bütün espirisi alette çok iyi poweramp tonu vermişler, yoksa bütün dijital bölüm gt1/100'den (gt-1 kullandım bir süre, analog amfiden çaldığımda keyifliydi). USB'den bağlansa aynı tadı vermez muhtemelen ama mesela 50'nin fiyatı gt-1'le (şu an indirim sayesinde) aynı fiyat yani kendi prosesörlerini ezmişler desek yeridir, 50'nin ağırlığına bakmadım ama inanılmaz hafif benim hatırladığım.

GT1000'i taktığımızda ama fx loop'tan güzel olmamıştı, power-in'le muhtemelen çözmüşlerdir. Bence ilerde gt1000 tabanlı Katanayı çıkartır bunlar, çok pahalı olur ama çok güzel olur :)

Aslında bütün espirisi alette çok iyi poweramp tonu vermişler, yoksa bütün dijital bölüm gt1/100'den (gt-1 kullandım bir süre, analog amfiden çaldığımda keyifliydi). USB'den bağlansa aynı tadı vermez muhtemelen ama mesela 50'nin fiyatı gt-1'le (şu an indirim sayesinde) aynı fiyat yani kendi prosesörlerini ezmişler desek yeridir, 50'nin ağırlığına bakmadım ama inanılmaz hafif benim hatırladığım.

GT1000'i taktığımızda ama fx loop'tan güzel olmamıştı, power-in'le muhtemelen çözmüşlerdir. Bence ilerde gt1000 tabanlı Katanayı çıkartır bunlar, çok pahalı olur ama çok güzel olur :)
Nerede Boss'da o vizyon. Keşke...
İnsan 90'ları ve o devirde Digitech-Johnson'ı görünce bugün bize dijital amfi diye yutturulan şeylerin ne kadar kısıtlı olduğunu anlıyor.
Amfinin içine Digitech 2112'yi koymuştu adamlar resmen.
Şöyle bir şeyi bulsam belki bugün bile alırdım:
Amfideki efekt tipleri reverbden Whammy'ye kadar uzanıyor, Prosesör el verdiğince de pek çoğu ardarda kullanılabiliyor. Efektlere intelligent pitch shift dahil:)
Biz bugün 3 efekt yan yana diye seviniyoruz. :)

Bu arada Blackstar Silverline ile tam saçmalamış. Tamam Sharc işlemci bilmem ne bir sürü şey anlatıyor da resmen adam kerizliyorlar, bildiğin TVP'yi beyaza boyayıp itelemişler. Çok büyük hayal kırıklığı .... eminim mevcut TVP'den iyidir ama insan bir fx loop koyar ne bileyim. Bir de Blackstar'ın efsane ön panelini kaldırmış üste yerleştirmişler, lan herkes ayakta mı çalıyor, evde oturanlar ne yapacak, zürafa gibi boyun uzatmaktan soğudum zaten Katana'dan.

Katana zaten iyiydi, daha da iyi olmuş ama hep derim olayınız sadece (veya %80) metal ve türevleri ise Blackstar doğru adres.

Bu arada Blackstar Silverline ile tam saçmalamış. Tamam Sharc işlemci bilmem ne bir sürü şey anlatıyor da resmen adam kerizliyorlar, bildiğin TVP'yi beyaza boyayıp itelemişler. Çok büyük hayal kırıklığı .... eminim mevcut TVP'den iyidir ama insan bir fx loop koyar ne bileyim. Bir de Blackstar'ın efsane ön panelini kaldırmış üste yerleştirmişler, lan herkes ayakta mı çalıyor, evde oturanlar ne yapacak, zürafa gibi boyun uzatmaktan soğudum zaten Katana'dan.

Katana zaten iyiydi, daha da iyi olmuş ama hep derim olayınız sadece (veya %80) metal ve türevleri ise Blackstar doğru adres.

Fiyat olarakta kıyasla yukarda, demolarda ama clean'den kirliye tam amerikalıların sevdiği tınıları bulmuşlar iş ama (silverline'da) metal'e kaçan gainlere yaklaşınca fena çuvallıyor. HT'nin ama yeni serisini merak ediyorum bir ara mağazaya uğrayıp denemek lazım.

Önce Zuhal elindeki ilk nesil Katana'ları bitirecek (kapmanya devam ediyor), sonra en az 3-4 ay sürer getirmesi.

Andertons Turkiye'ye BOSS gonderiyor sanirim, fiyat olarak da vergilendirme haric Zuhal'deki MkI fiyatina. Uzun suredir Katana 100 kovaliyordum, simdi imkanim var, ama MkII cikti .. Siparis gecsem mi diye dusunuyorum aylarca MkII kovalamadan. Burada ikinci el alacagima veya MkI alacagima Andertons'dan MkII alabiliyorum..

Andertons Turkiye'ye BOSS gonderiyor sanirim, fiyat olarak da vergilendirme haric Zuhal'deki MkI fiyatina. Uzun suredir Katana 100 kovaliyordum, simdi imkanim var, ama MkII cikti .. Siparis gecsem mi diye dusunuyorum aylarca MkII kovalamadan. Burada ikinci el alacagima veya MkI alacagima Andertons'dan MkII alabiliyorum..

hesapladım 3303 liraya geliyo, %18 gümrük ve %20 ötv hesapladım, ötv direk amfi + kargo ücretinin üzerine koyup hesapladım kdv eklemeden. kdvde eklendikten sonra ötv eklesen kaç olur kimbilir. (gümrükte orayı tam olarak nası yapıyolar bilmiyorum, daha ötv ödemedim gümrükte hiç)

FRFR diyor, süper olmuş çok iyi düşünülmüş...axe fx, kemper, helix hepsiyle şahane olur bu...teşekkürler yanıt için de ayrıca...

Ufak bir edit şimdi aklıma geldi; üstte yazmıştım bu amfilerin power katı oldukça renkli (tınıyı dijitallikten kurtarmak için). Tınıyı güzelleştirdiği gibi boğabilirde sanırım o nedenle eq eklemişler, denerken kullanacağınız prosesörün post eq'su el altında bulunsa iyi olur tahminim illa ufak tefek bile olsa biraz eq'lamak gerekecektir.

Geri