GİTAR SAP AYARI

Pekala düzelteyim kendimi; sap ayarı, aksiyon ve entonasyon için toplam minimum 100 lira isteniyor. Hoş ne kadar isteyecekler gerçi ama kendiniz yapabileceğiniz kolay bir şey için yüksek bir fiyat.

Saat yönünün tersine döndürdüm ama sap tarafından değil giriş tarafı kasa tarafında

Truss rod'un ayar yeri govde tarafinda ise, truss rod'u gevsetmek icin govde tarafindan gitarin kafasina dogru bakarken truss rod anahtarini saat yonunun tersine dogru 30 derece kadar cevir ve tekrar kontrol et...

Son düzenleme:
Pekala düzelteyim kendimi; sap ayarı, aksiyon ve entonasyon için toplam minimum 100 lira isteniyor. Hoş ne kadar isteyecekler gerçi ama kendiniz yapabileceğiniz kolay bir şey için yüksek bir fiyat.

Kendimiz yapabiliriz evet, araştırıp doğru düzgün öğrendikten sonra ufak adımlarla neden olmasın. Nette bir yığın bilgi var. Forumda herkes bir bilgi sunuyor buna ben de dahil oldum açıkçası sonra da pişman oldum. Sap ayari basit gibi dursa da aslında degil. Atıyorum 20 30 TL ye sadece sapı ayarlatabilecekken sap çeliği kırıldığında çok daha fahis rakkamlar ödeyebilir. Kişinin gitarı

Kendimiz yapabiliriz evet, araştırıp doğru düzgün öğrendikten sonra ufak adımlarla neden olmasın. Nette bir yığın bilgi var. Forumda herkes bir bilgi sunuyor buna ben de dahil oldum açıkçası sonra da pişman oldum. Sap ayari basit gibi dursa da aslında degil. Atıyorum 20 30 TL ye sadece sapı ayarlatabilecekken sap çeliği kırıldığında çok daha fahis rakkamlar ödeyebilir.

Kişinin gitarı Akustik oysa bir arkadaş elektro gitar gibi düşünüp yukarıdan bakarak sapa müdahale etmesini soyle mis dikkatli olmak gerekiyor. Yanlış adımlar atmasını sağlayabiliriz.

Tel seviyeleri bana bir garip göründü. Tele bastırmadıysanız, ince mi ile kalın mi arasında garip bir seviye farkı var. Görmeden konuşmak zor ama üst eşik sorunlu, yanlış kesilmiş olabilir.
Yok aldığımda öyleydi alt mi teli daha geride en olarak. Gitarın manyetiklerindeki o plastik bilerek öyle kesilmiş nedense

Truss rod'un ayar yeri govde tarafinda ise, truss rod'u gevsetmek icin govde tarafindan gitarin kafasina dogru bakarken truss rod anahtarini saat yonunun tersine dogru 30 derece kadar cevir ve tekrar kontrol et...
O zaman 180 derece sıkmış oluyorum. İkiniz farklı şeyler söylüyorsunuz. En iyisi usta birine götürmek fakat bulunduğum ilçede böyle bir yer yok. Mecbur bulacağız artık.

La re sanırım basılı değil @Bandidas. Gerçi fotodan tanı koymak doğru ve tavsiye edilesi bir hareket değil.

@Lawliet İstanbul Anadolu Yakası'ndayım. Bana yakın isen uygun bir vaktimde bakarım istersen. Göz ile görürsem en azından şunu yap bunu yapma diyebilirim. Dediğim gibi fotoğraftan kesin bir kanı oluşturmak hatalı olur.

O zaman 180 derece sıkmış oluyorum. İkiniz farklı şeyler söylüyorsunuz. En iyisi usta birine götürmek fakat bulunduğum ilçede böyle bir yer yok. Mecbur bulacağız artık.

Benim dedigim dogru. :)
Bu link'teki resimlerde goruldugu gibi:

Truss rod ayar yerine bir vidayi sikarken yaptigin gibi karsina alip baktiginda ayni bir vida gibi sola dogru (saat yonunun tersine) cevirirsen gevsetir (loosen), saga dogru (saat yonunde) cevirirsen sikarsin (tighten).

Dostum kafa karışıklığına gerek yok, truss rod ayarı alttan - üstten farketmez. Elektroda ustte olur, akustikte altta. Dedigim tarafta truss rod girisi yoksa haliyle internette arastirip su fotoyu bulmak 20 sn aliyor.

trussrod.jpg

Sap ayarı için super deneyim ve bilgiye gerek yok. Senin de gosterdigin gibi sadece tel baştan ve sondan perdelere basilinca 7-7-8 perdelerdeki tel-fret arasına bakıyoruz. Mukemmel bir fret seviyesi esitligi olan gitarda hic boşluk kalmasa da olur (ki benim en sevdigim) ama Gibson filan değilse çoğu gitarda az ya da çok fret seviye düzensizlikleri olur, bir de kullanima bağlı aşınma da var, o nedenle sapa hafifçe bombelesme yapıyoruz. Bu bombelesme hemen daima sapın üst eşiğinin daha yukarıda olması ile sonuçlanır, bu da bir perdenin diğer perdeye göre hafifçe üstte olmasını sağlar. Bu da cız biz seslerine mani olur. Mantık bu kadar basit, uygulamak da öyle. Doğru alyan ve azar azar çevirme hareketi. Bu işi sadece luthierler yapsaydı gitar üreticileri satarken yanında alyan koymazlardı dii mi ama?

Son düzenleme:
Sap ayarı için her zaman sapın dümdüz veya düze yakın olması tercih edilmeli, cunku bu sekilde orta perdeler de tellere olabildiğince yakın olur. Ayrıca daha gergin bir sapin gitarın akustik sesine belirgin katkısı olduğunu düşünüyorum. Bunun için de tüyo; sap ayarı bakarken minimal boşluğu yakaladıktan sonra üst perdelerde cizirti başlayana kadar truss rod sıkmaya devam etmek olabilecek en sıkı truss rod ayarını sağlar. Tabii sap ayarı köprü ve diğer ayarlarla bir bütündür. Sert tuşesi olan gitarist veya güçlü akor basan gitarist daha yüksek alt eşik ve hafif bombe bir sao ayarı tercih edecektir.

Geri