Bana mutlaka dinlemem gereken rock/metal/blues şarkıları önerebilir misiniz

Eskiden bana dinletilen ya d a ordan burdan duyduğum şarkılar dışında bir şey bilmezdim birazcık müzik işine dahil olunca dinlediklerime (zaten pek dinlemezdim çünkü o ruhu bana vermezlerdi) şarkı bile denemeyeceğini fark ettim. Bu müzik cahiline mutlaka dinlemesini düşündüğünüz birkaç müzik önerebilir misiniz lütfen

Gary moore, Still got the Blues
Jimi Hendrix, Little Wing
Stevie Ray Vaughn, Pride and Joy
Dio, The Last in Line
Ac/Dc, Back in Black
Heart, Barracuda
Accept, Balls to the Walls
Cream, Sunshine of your love
Black Sabbath, Iron Man
Whitesnake, Still of the night
Gibi bir kaç popüler şarkı önerebilirim. Her kişi/grubun çok güzel parçaları var, ben birer tane yazdım. Bulursunuz.

Jason Becker - Perpetual Burn
Marty Friedman - Forbidden City
Cacophony - Speed Metal Symphony
Racer X - Second Heat/Technical Difficulties/Superheroes
Yngwie Malmsteen - Rising Force
Guthrie Govan - Wonderful Slippery Thing
Nick Johnston - Atomic Mind

Bence bir gitarist olarak bu albümleri dinlemelisin.

Eskilerden, bir kültürü edinmek adına birkaç örnek...

Rock:

Deep Purple - Highway Star
Led Zeppelin - Since I've been loving you
Jimi Hendrix - All along the watchtower
Black Sabbath - Iron Man
Doors - Roadhouse Blues
Dream Theater - Stream of consciousness
Dire Straits - Sultans of swing
Muse - Muscle museum
Opeth - Windowpane
Portishead - Glory Box

Blues:

BB King - The thrill is gone, blues boys tune
Joe Bonamassa, Beth Heart - Your Heart is black as night
Alvin Lee - The bluest blues

Metal:

Manowar - The gods made heavy metal, hail and kill
Iron Maiden - Fear of the dark
Haggard - Awaking The centuries (senfonik, doom metal favorim)
Blind Guardian - Nightfall

Aklıma gelenler bunlar.

Bence rock/metal evrenine giriş için başlangıçta anlaşılması zor klasikler dinlemeye çalışmak zor olabiliyor. En basitinden başlayabilirisiniz benim yaptığım gibi:
Linkin Park ilk 2 albüm ( Hybrid Theory ve Meteora ).
Hem dinlemesi kolay, hem akılda kalıcı-basit, hem de daha fazlasını araştırmaya öğrenmeye teşvik edici türden şarkılar.

Blues'un mississippi blues'u olsun chicago blues'u olsun delta blues'u olsun texas blues'u olsun çoğu çeşiti bulunan ve aralarda da ufak tefek rock şarkılar, country şarkılar, inceden psychodeliğe kaçan şarkılar bulundurduğum güzel bi playlistim var istersen bakabilirsin.

Bu playlistimde Stevie Ray Vaughan'a dair çok fazla şarkı yok onun şarkılarını özenle hepsini dinlemeni tavsiye ederim.

Eskiden bana dinletilen ya d a ordan burdan duyduğum şarkılar dışında bir şey bilmezdim birazcık müzik işine dahil olunca dinlediklerime (zaten pek dinlemezdim çünkü o ruhu bana vermezlerdi) şarkı bile denemeyeceğini fark ettim. Bu müzik cahiline mutlaka dinlemesini düşündüğünüz birkaç müzik önerebilir misiniz lütfen

Amacınız "kültür" ise, (malumunuz, kültür edinilir ve zaman alır...) önce şarkı DEĞİL, ALBÜM dinlemeyi öğrenin. Büyük rock grupları albüm gruplarıdır; şarkı ile "meşhur olmak" daha çok pop müzik kültürünün sonucudur.
İnternet ve youtube nedeniyle artık herkes şarkı dinliyor yine ve çok şey kaybediyorlar.
Kültür dediğiniz de doğal olarak biraz tarihçe ile başlar. Rock dediğiniz müziğin en özel dönemi 60-70'lerdir. 80'lerde ticarileşme ve yüzeyselleşme olmuş (bkz: şov, gösteriş ve teknik beceriyi ön plana alırken içeriğin zayıflaması), 90'larda ise grunge-alternatif akımı ile bir anlamda 80'lere tepki oluşmuş, ama bu tepki sırasında da ne yazık ki başka şeyler (bkz:enstrüman becerisi...) ikinci plana düşmüştür.
İyi bir rock dinleyicisi kesinlikle ve öncelikle albüm dinleyicisidir. Albüm dinlemeyi öğrenmek, bir anlamda grupların şarkılarını bilmekten daha önemlidir.
Kendi zevklerim açısından önerecek olursam:
Deep Purple: In Rock, Machine Head, Made in Japan, Stormbringer, Burn, Perfect Strangers, House of Blue Light
Rainbow: Rising, Long Live Rock'n Roll, On Stage, Difficult to Cure, Bent out of Shape, Stranger in Us All
Rock kültürü için olmazsa olmaz bir kaç albüm olarak da Hendrix - Electric Ladyland, Cream - Wheels of Fire, Led Zeppelin: İlk dört albüm (I-II-III-V) ... önerilebilir.
Son olarak da şunu ekleyeyim: Rock kültürünü özel yapan şeylerden biri de, 60-70'lerin klasik rock gruplarının stüdyo ve albüm kayıtlarının bambaşka hissiyatta olmasıdır. Hendrix konser kayıtlarında bambaşkadır mesela... Cream için de bu geçerlidir. O yüzden konser kayıtları dinlemenin de değeri ayrıdır.

Kafanıza göre takılın, sararsa bütün albüm olarak sarmazsa da parça parça keşfedin grupları. Bunun bir kuralı yok.

Metal ve türevlerinden gideyim, yazacaklarımın tamamı albüm olacak;

Necrophagist - Onset of Putrefaction
Necrophagist - Epitaph

Death - Human
Death - Individual Thought Patterns
Death - Symbolic
Death - Sound of Perseverance

In Flames - The Jester Race
In Flames - Colony
In Flames - Clayman

Dark Tranquillity - Gallery
Dark Tranquillity - The Mind’s I
Dark Tranquillity - Projector

Arch Enemy - Stigmata
Arch Enemy - Burning Bridges
Arch Enemy - Wages of Sin

Testament - The Legacy
Testament - The New Order
Testament - Souls of Black
Testament - The Gathering

Kreator - Coma of Souls
Kreator - Outcast
Kreator - Endorama
Kreator - Violent Revolution
Kreator - Enemy of God
Kreator - Hordes of Chaos

The Faceless - Akeldama
The Faceless - Planetary Duality
The Faceless - Autotheism

Periphery - Periphery
Periphery - This Time It’s Personal
Periphery - Alpha/Omega
Periphery - Select Difficulty

Meshuggah - Destroy Erase Improve
Meshuggah - Chaosphere
Meshuggah - Nothing
Meshuggah - Catch Thirtythree
Meshuggah - Obzen

Sanırım şimdilik bunlar yeter. Daha bir ton farklı metal türünden zilyon adet grup mevcut. Burada yazdıklarım geçmişten günümüze sadece sınırlı türden grubun bana göre en kaliteli işleri, fakat kesinlikle araştırarak keşfetmeniz gerekli. Tür olarak daha Black metal’e girmedim bile.

İyi dinlemeler, kolay gelsin.

Albüm olarak dinlemek mantıklı tabi de önce grup seni bir kaç şarkısı ile vuracak.. Ben şahsen Camel gibi mümkünse az sözlü ve çok enstrumanlı (Camel buna girmez pek) grupları dinlemeyi tercih ediyorum ama bütün bir albümü dinlemek için eskisi gibi vakit bulamıyorum.. Ama yazılanlar bir yerde doğru, bunu bir kültür olarak ele alıyorsan süreci görmeyi zaten doğal olarak isteyeceksin, bu da albüm olarak takiple olur en güzel.. Aynı dönem aynı tarz müzik yapan gruplar nerelere yönelmişler.. Köklerini korumuşlar mı ya da neye evrilmişler, dönem mi onları bir yere çekmiş yoksa onlar mı bir döneme yön vermişler gibi..

Keyif aldığım grup ta albüm de çok.. L.Z., D.P., P.F., Camel, Rainbow, Whitesnake, Satriani, Metallica, Van Halen, GNR, Aerosmith, Slayer, Pantera, Dream Theater, White Lion, Tesla, Scorpions'un 70'lerdeki albümleri vs vs gider de gider ki zaten şimdiden 17 grup yazmışım..

Mutlaka dinle diyemem ama keyif almanı umacağım sevdiğim bir iki şarkı ekleyebilirim...

Geri