Cort markasının yeni gitarları

Türkiyede bütün yeni modelleri yok galiba ancak kendi sitesine bakınca baya güzel şeyler var gibi gözüküyor. Bakan eden bilen var mı :)

Bütün gitarlar

Özellikle şu çok hoşuma gitti. Türkiye Fiyatı 3600 tl
X500OPTG.png

özellikleri ise

• Swamp Ash Body
  • Neck-Thru 5 PC Maple & Neck with Ebony Fingerboard
  • EMG 60 (neck) & EMG 81 (Bridge) pickups
  • Floyd Rose tremolo
  • 24 fret 25.5" Scale
Burgular hakkında bir şey göremedim die-cast diyor..

Kilitli sistem zaten burguların çok bir işlevi yok.
Sizin mantığınız nedir? Burgulara daha iyi akort tutsun diye para veriyoruz.

Burguların bir işlevi yok dedikten sonra burguya iyi akort tutsun diye para veriyoruz demişsiniz.
Sizin yazdıklarınızda mı bir çelişki var, yoksa beni mi yanlış anladım?

Uzun yıllardır floyd rose kullanıyorum tecrübeyle sabit. Gotoh Floyd rose ya da OFR olduğu sürece burgulara o kadar para saçmaya gerek yok. Special ya da 1000 serisi için aynı şeyi söyleyemem tabi ki.

Burada şahsıma ait bir fikri karşımdakine ve okuyanlara empoze etmek için elimden şunlar şunlar geçti geçti, onları da şu kadar yıl floydlu çaldım diye bir açıklama yapmayacağım. Ama hatrı sayılır süre boyunca floyda sahip segment olarak farklı gitarlara sahip oldum.

Ama şu forumda da burgunun önemini anlatmak zorunda kalacağım aklıma gelmezdi. Elinizde ki gitarın burgularını sökün ve aliexpressten bir set sipariş edin daha sonra 2 hafta bir deneme sürüşü yapın.. İki vida, bir alyan her gitarda işi çözdüyse Ibanez'in ya da ESP'ye falan mail atalım da " kilit yetiyor, boşuna Gotoh kullanmayın" diye. Hatta bu denemeyi ucuz ve pahalı gitar seçip karşılaştırmalı da yapabilirsiniz.

Burada fikir çatışmasından dolayı değil, meraklı ya da bilmeyen insanlara yanlış bilgi verilmesin diye cevap veriyorum. "Alyanı sık, burguyu salla, gerisini boşver" tavrı çok düz kalıyor.

Burguların bir işlevi yok dedikten sonra burguya iyi akort tutsun diye para veriyoruz demişsiniz.
Sizin yazdıklarınızda mı bir çelişki var, yoksa beni mi yanlış anladım?

Burada şahsıma ait bir fikri karşımdakine ve okuyanlara empoze etmek için elimden şunlar şunlar geçti geçti, onları da şu kadar yıl floydlu çaldım diye bir açıklama yapmayacağım. Ama hatrı sayılır süre boyunca floyda sahip segment olarak farklı gitarlara sahip oldum.

Ama şu forumda da burgunun önemini anlatmak zorunda kalacağım aklıma gelmezdi. Elinizde ki gitarın burgularını sökün ve aliexpressten bir set sipariş edin daha sonra 2 hafta bir deneme sürüşü yapın.. İki vida, bir alyan her gitarda işi çözdüyse Ibanez'in ya da ESP'ye falan mail atalım da " kilit yetiyor, boşuna Gotoh kullanmayın" diye. Hatta bu denemeyi ucuz ve pahalı gitar seçip karşılaştırmalı da yapabilirsiniz.

Burada fikir çatışmasından dolayı değil, meraklı ya da bilmeyen insanlara yanlış bilgi verilmesin diye cevap veriyorum. "Alyanı sık, burguyu salla, gerisini boşver" tavrı çok düz kalıyor.
Siz herhalde dikkatli okumuyorsunuz. Kilitledikten sonra burgunun bir işlevi kalmıyor. Kilitli sistemlerde burgu sadece teli takarken bir ise yarıyor. Burgulara iyi akort tutsun diye para veriyoruz fakat kilitli sistemlerde bunu zaten kilit yapıyor. Iyi bir sistemde kitlendkten sonra isterseniz burgulardan baya bir gevşetin, akortun değişmemesi lazım.
Dikkatli bakarsanız pahalı birçok floyd bulunan gitarlarda markanın kendi burguları oluyor. Kaliteli burgu kullananlarda tüketiciyi kandırmak için olduğunu düşünüyorum. Kanıyorsanız eğer diyecek bir şeyim yok.

Dikkatli bakarsanız pahalı birçok floyd bulunan gitarlarda markanın kendi burguları oluyor. Kaliteli burgu kullananlarda tüketiciyi kandırmak için olduğunu düşünüyorum. Kanıyorsanız eğer diyecek bir şeyim yok.

Pahalı hiç bir gitarda markanın kendi stok burgularının kullanıldığını görmedim tabi sizin pahalıdan kastınız ne kadar onu bilmiyorum. Aslında yazılacak tartışılacak çok şey varda görünen o ki çabalamanın bir anlamı yok.

Alıntıladığım alan zaten düzeyinizi belirler nitelikte. Meğer bizi ciddi kandırmışlar, keza firmalarda boşuna kar marjını düşürmüş halbuki iki vida, bir alyan yetiyor..

Bir siz akıllısınız demekten başka bir şey gelmiyor içimden, siz kanmamışsınız tebrikler :)

Açılın arabuluculuk yapmaya geldim 🙂

Kilitli sistem zaten burguların çok bir işlevi yok.

Halen kullandığım Rg1550 'de fabrika çıkışı gotoh burgular var, açıkçası üst eşiği kilitleyince bir dahaki tel değişimine kadar yukarıda akort burgusu olduğunu bile unutuyorum, headstock'un tozunu falan alırken elime takılıyorlar o kadar. 😄

Ha, o zaman çivi çakalım yukarı oraya dolayalım telleri? Tamam o kadar da değil.
Grover'da 18:1 dönme oranı nispeten daha hassas akort yapma imkanı sunuyor, gel gelelim zaten köprü üzerinde de hassas akort ayarı yapma imkanı olduğu için pek anlamı kalmıyor. Tecrübe ettiğim kadarıyla diğer gitarlarımda bulunan die cast tabir edilen "no name" kulakçıklardan tek farkları gevşememeleri (tellerin değil, akort kulakçıklarının headstock ile olan bağlantılarının gevşememesi)

İşte burada @gretschci 'nin değiği yere geliyoruz, aslında evet, kilitli sistemde çok bir işlevi yok. Mesela headless gitarda akort kulakçığı diye bir şey yok 🙂

HHD_17032_07[1].jpg
Headless-Strandberg_ck6gvk[1].jpg

Şimdi de geldik @Berkay Aşar 'ın savına.

Üst eşik kilitli olsun olmasın akort kulakçığının kaliteli olması işleri kolaylaştıracaktır elbette. Esasında kaliteli burgu sabit köprülü gitarda farkını açıkça belli edecektir. Üst eşikte veya köprüde kilitleme imkanı olmayan 6 vidalı vintage veya 2 noktalı tremololu gitarımız varsa en azından kulakçıklar kilitli olsun isteriz, hatta üst eşik de Tusq XL veya fender lsr roller nut gibi bir şey olursa ne ala...

Saygılarımla.
Herkese bol müzikli ve enstrümanlı yıllar dilerim.
🎸🎸 🎸 🎸 🎸 🎸

Sizin düzeyiniz diyorsunuz da, ben o an çok vaktim olmadığı için kısaca anlayacağınızı düşünerek açıklama yapıp, sizin mantığınızı sorduğumda bana hem alaycı bir tavırla hem de mantığınızı açıklamak yerine lafı "bilmiyorsuna" getirerek cevap yazan sizsiniz. Ve hala kaliteli burgu olunca kilitli sistemlerde ne değişiyor anlatmıyorsunuz. Çünkü bir şey değiştiği yok, gitar kilitli değilse oldukça önemli bir parça fakat kilit sisteminin amacı zaten telin sabitlenmesi. Eğer kilit sistemde gitarınızın burgulardan akort kaçırdığını düşünüyorsanız sorun kilitdedir, burguda değil.
Floyd rose sistemde burgunun tek işlevi kabaca akort yapmak, başka bir görevi yok. Burada inanacak bir şey yok, bana cevap yazan sizsiniz. Eğer teziniz mantikliysa söyleyin, yanlış biliyorsam öğrenmiş olurum. Benim deneyimim ve çok basit gözlemim bu yönde.

Açılın arabuluculuk yapmaya geldim 🙂

Halen kullandığım Rg1550 'de fabrika çıkışı gotoh burgular var, açıkçası üst eşiği kilitleyince bir dahaki tel değişimine kadar yukarıda akort burgusu olduğunu bile unutuyorum, headstock'un tozunu falan alırken elime takılıyorlar o kadar. 😄

Ha, o zaman çivi çakalım yukarı oraya dolayalım telleri? Tamam o kadar da değil.
Grover'da 18:1 dönme oranı nispeten daha hassas akort yapma imkanı sunuyor, gel gelelim zaten köprü üzerinde de hassas akort ayarı yapma imkanı olduğu için pek anlamı kalmıyor. Tecrübe ettiğim kadarıyla diğer gitarlarımda bulunan die cast tabir edilen "no name" kulakçıklardan tek farkları gevşememeleri (tellerin değil, akort kulakçıklarının headstock ile olan bağlantılarının gevşememesi)

İşte burada @gretschci 'nin değiği yere geliyoruz, aslında evet, kilitli sistemde çok bir işlevi yok. Mesela headless gitarda akort kulakçığı diye bir şey yok 🙂

133934 eklentisini görüntüle 133935 eklentisini görüntüle

Şimdi de geldik @Berkay Aşar 'ın savına.

Üst eşik kilitli olsun olmasın akort kulakçığının kaliteli olması işleri kolaylaştıracaktır elbette. Esasında kaliteli burgu sabit köprülü gitarda farkını açıkça belli edecektir. Üst eşikte veya köprüde kilitleme imkanı olmayan 6 vidalı vintage veya 2 noktalı tremololu gitarımız varsa en azından kulakçıklar kilitli olsun isteriz, hatta üst eşik de Tusq XL veya fender lsr roller nut gibi bir şey olursa ne ala...

Saygılarımla.
Herkese bol müzikli ve enstrümanlı yıllar dilerim.
🎸🎸 🎸 🎸 🎸 🎸

Ağzınıza sağlık :)

Burada inanacak bir şey yok, bana cevap yazan sizsiniz. Eğer teziniz mantikliysa söyleyin, yanlış biliyorsam öğrenmiş olurum. Benim deneyimim ve çok basit gözlemim bu yönde.

Tecrübelere, deneyimlere, görüşlere her zaman saygılıyımdır, ama fikrinizi bilimsel veri gibi karşı tarafa zorla empoze etme durumu yani “ben biliyorum, sen kandırılmışsın” tezi sunan kişiye çokta ciddi yaklaşmam, alaycı tavrım bu yüzden doğrudur.

Arladaşın dediği gibi o zaman komple sökelim çivi çakalım dolayalım tellere geliyor muhabbet. Benim kullandığım üst düzey gitarlarda her zaman kaliteli burgular vardı, bu da benim için gitar seçiminde her zaman bir ölçüttür. Kimsenin üst eşik bir halta yaramaz dediğide yok, neyin ne olduğunu anlayacak kapasitedeyim o yüzden kendimi kanıtlamaya ihtiyaç duymuyorum fakat “kalite” ayrımı yapılırken es geçilmeyecek, aşırı düz yaklaşılan bir konu mevcut.

Her şeyi ben bilirim tavrından vazgeçtiğimiz zaman bilgi, fikir ve tecrübelerin bir değeri olacak ve herkes faydalanacak.

Ağzınıza sağlık :)

Tecrübelere, deneyimlere, görüşlere her zaman saygılıyımdır, ama fikrinizi bilimsel veri gibi karşı tarafa zorla empoze etme durumu yani “ben biliyorum, sen kandırılmışsın” tezi sunan kişiye çokta ciddi yaklaşmam, alaycı tavrım bu yüzden doğrudur.

Arladaşın dediği gibi o zaman komple sökelim çivi çakalım dolayalım tellere geliyor muhabbet. Benim kullandığım üst düzey gitarlarda her zaman kaliteli burgular vardı, bu da benim için gitar seçiminde her zaman bir ölçüttür. Kimsenin üst eşik bir halta yaramaz dediğide yok, neyin ne olduğunu anlayacak kapasitedeyim o yüzden kendimi kanıtlamaya ihtiyaç duymuyorum fakat “kalite” ayrımı yapılırken es geçilmeyecek, aşırı düz yaklaşılan bir konu mevcut.

Her şeyi ben bilirim tavrından vazgeçtiğimiz zaman bilgi, fikir ve tecrübelerin bir değeri olacak ve herkes faydalanacak.
Ben o mesajı sizin alaycı tavrinizdan sonra attım dikkatli okursanız.

Geri