Sx ve Squier kararsızlığı

Merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 3000-4000tl bir bütçeyle olabildiğince yakın fender tonu elde etmeye çalışıyorum temel planım da Sx veya Squier marka gitar alıp üstüne fender ya da seymour duncan marka üçlü manyetik set takmak şeklinde. 2.5 yıldır gitar çalıyorum idol gitaristlerim David Gilmour , Jimi Hendrix , Eric Clapton. Önerilerinizi bekliyorum hangi marka tercih etmeli ,manyetik değişimi dışında ne gibi modifikasyonlar yapılabilir?

3000 4000 lik fender yerine modifiyenin daha iyi sonuç verdiğini okumuştum kaynaklarda , fender alacaksan 15000 10000 e falan american pro almak lazım diyorlar
Herkes kendi gitarını (sx,squier) öve öve bitiremiyor. Elime Amerikan Deluxe, Japon ve Meksika fender geçti işçilik ve ton bakımından SX ve Squierlerden fersah fersah üstündü. Orada burada SX, Squier ve benzeri strat tipi gitarları da denedim. Bence 4000 liranı çöpe atma, modifiye yaptıktan sonra satmak istediğinde de o fiyatları çıkaramazsın. Fender döven SX'lerden gına geldi artık :D

Bu SX muhabbeti abi Civic'e tuning yaptım, 911 performansı alıyorum geyiğine döndü.

Bütçen neyse ona göre hareket et ama modifiye daha iyi sonuç verir diye bir genelleme olamaz. Ya eldeki ekmek kıyma ile en iyi köfte budur ben mutluyum diyecen ya da antrikot için para biriktirmeye devam edecen. Ama köftem çok leziz antrikota para vermeye gerek yok demeyecen :)

Bu SX muhabbeti abi Civic'e tuning yaptım, 911 performansı alıyorum geyiğine döndü.

Bütçen neyse ona göre hareket et ama modifiye daha iyi sonuç verir diye bir genelleme olamaz. Ya eldeki ekmek kıyma ile en iyi köfte budur ben mutluyum diyecen ya da antrikot için para biriktirmeye devam edecen. Ama köftem çok leziz antrikota para vermeye gerek yok demeyecen :)
Durum tam olarak son paragrafta yazdığın gibi. Elimdeki Japon Jackson sapı ve gövdesi dışında tamamen Amerikan speclerine ulaştı ama ne hikmetse bir SL1 değil :) Bütçenizin yettiği ve sevdiğiniz gitarla müzik yapın, yıllar geçtikçe para biriktikçe daha iyi ekipmanlar geçiyor ele her türlü.

3000 liraya mex strat al. Onun manyetiklerini beğenmezsen ki alnico olmamasına rağmen manyetikler yüksek çıkışlı ve karakterli bir sound veriyor. Köprüsü,burguları vs herşeyi çok rahat senelerce götürür. Tek yapman gereken üst eşiği kemik yada tusq nut tak. Manyetiklerin çıkışı yüksek gelirse ileride yada hemen vintage karakterli manyetiğe geçiş yaparsın. Fazla para vermeyeyim diyorsan tonerider pure vintage çok güzel manyetikler. Yada ikinci el fender marka manyetiklere yönelirsin

100 liraya T&T Sisters strat kopyası alıp 4000 liralık modifikasyon yapınca custom shop fender stratları ve hatta vintage fenderleri rahatlıkla tokatlayabilirsiniz.

-David Gilmour

Eğer 2000'li yıllarda yaşıyor olsaydım kesinlikle bir sx strat alıp modifiye ederdim.

-Jimi Hendrix

Blackie'yi satıp sarı sitede gördüğüm SX'i almadığım için çok pişmanım ... o gün kokoya başladım üzüntüden.
Eric Clapton.

Gidip eski seri meksika stratın 2. eline de 3500-4000 vermeyin. G&L falan kovalayın daha iyi. Fender'ın hem sıfır hem ikinci el fiyatı saçma bir hâl almaya başladı.

Fujigen odyssey serisini deneyen oldu mu acaba? Benim de aklımdan geçiyor almak. Japon üretim olması çok cazip geliyor ama gövdesinin ıhlamur olması (sanırım 5000 TL’ye kadar olan modellerde) kafa karıştırıcı.

Fujigen odyssey serisini deneyen oldu mu acaba? Benim de aklımdan geçiyor almak. Japon üretim olması çok cazip geliyor ama gövdesinin ıhlamur olması (sanırım 5000 TL’ye kadar olan modellerde) kafa karıştırıcı.
Yanlışsam düzeltin ama ıhlamur neden kafa karıştırıyor ? Yani ibanez bile 3-4 bin dolarlık gitarlarında kullanıyor. Tabii ki pahalı gitarda kullanılması ağacın iyi kötü olduğu hakkında bir fikir vermesi doğru değil ama. Sonuçta ortada bir mühendislik arge var ölü yatırım yapılmaz diye düşünüyorum.

Ihlamurun ya da başka herhangi bir ağacın kötü olduğunu düşünmüyorum. Hepsinin gitarın tonuna farklı şekillerde etkileri var. 3-4bin dolarlık gitarlarda ıhlamur kullanılmasında da sakınca olduğunu sanmıyorum. Dediğin gibi ibanez bile üst seri gitarlarında kullanıyorsa bir bildiği vardır. Benim takıldığım nokta strata strat tonu veren özelliklerden birinin alder ağacı olduğunu düşünüyorum. Ya da daha cırtlak tonlar için dişbudak. Ama ıhlamur stratocaster için çok düz kalıyor gibi.

Ağacın tona etkisi mutlaka vardır ama kusura bakmayın albüm kaydetmiyorsunuz, evde tıngırdatacak gitarlardan bahsediyoruz burada ... hiçbir ağaç diğerinden kötü vs demek mümkün değil... karakterleri farklı o kadar. Ha yapıştırma sunta filan olmadıkça tabi.

Ağacın tona etkisi mutlaka vardır ama kusura bakmayın albüm kaydetmiyorsunuz, evde tıngırdatacak gitarlardan bahsediyoruz burada ... hiçbir ağaç diğerinden kötü vs demek mümkün değil... karakterleri farklı o kadar. Ha yapıştırma sunta filan olmadıkça tabi.
Kusura bakılacak bir durum yok. Zaten aşağı yukarı aynı şeyleri söylemişiz gibi geldi bana.

Kusura bakılacak bir durum yok. Zaten aşağı yukarı aynı şeyleri söylemişiz gibi geldi bana.
Yok sana demedim... genel olarak makul bütçeli ve "başlangıç" diye tabir edilen gitar arayışında olan kişileri bu kadar ağaca, manyetiğe, modifikasyona kafayı takmasına gerek yok, enerjilerini ÇALMAYA yönlendirmeleri açısından diyorum. Elimden bugüne kadar 30+ gitar geçti hemen hemen her fiyat skalasından (Cort X'lerden ESP SV'lere kadar), tek bir modifikasyon yapmış değilim :)
Modifikasyon belli bir tecrübe edindikten sonra daha niş bir ton arayışı için yapılır eyvallah ama neredeyse D&R'da satılan sunta çöplere bile EMG takarsam Gary Holt olur muyum diyen arkadaşlara bırakın bu goygoyu çalmayı öğrenin demek istiyorum - gerçekten ileride nesne peşinde koşacağıma iki mod vs daha öğrenseydim diyeceksiniz.

Ben biraz daha yapıcı yorumla geleyim. Eğer elektronik düzeneği tamamen uygun şekilde değiştirecek ve uygun manyetikler takacaksan sx de mantıklı.

Ama gitar yükseltme işi unutulmamalı ki bir sanat işidir. Sx gitarı alırsın bir iki tınlatırsın sonra kafanda bir plan oluşturursan ve sonra dersen sap manyetikde tizler aklımdaki fender tonuna göre geride onu ona göre bir değişim yapayım vs alacağın sonuç ""SENİ""15000tl lik fender gitardan daha memnun edebilir. Ama dersen ki fender şu gitarda şu manyetiği kullanmış bende onu kullanayım. Emin ol boşa para harcamış olursun.

Son düzenleme:
Geri