Çaldığınız en rahat gitarlar?

Açık ara, cok çok açık ara 2003 Ibanez RG2570EX. 17-19 mm incelikte ve 43-56 mm genişlikte sapa eşlik eden hafif ve rahat super strat gövde. Kimisi cok ince sap sevmez ama inanılmaz rahat ve kolay çalıma sahip benim için. Sonraki yılların RG prestige sapları bile kalın ve kaba geliyor bu gitardan sonra. Ictenlikle soyluyorum, satmam lazım ama kendimi buna nasıl ikna edeceğim bilemiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Açık ara, cok çok açık ara 2003 Ibanez RG2570EX. 17-19 mm incelikte ve 43-56 mm genişlikte sapa eşlik eden hafif ve rahat super strat gövde. Kimisi cok ince sap sevmez ama inanılmaz rahat ve kolay çalıma sahip benim için. Sonraki yılların RG prestige sapları bile kalın ve kaba geliyor bu gitardan sonra. Ictenlikle soyluyorum, satmam lazım ama kendimi buna nasıl ikna edeceğim bilemiyorum.
bayılıyorum ibanez prestigelere, çok rahat gitarlar cidden. Ben de bir rg652 prestige edinmeyi düşünüyorum. Schecter markasının Keith Merrow modeline de çok rahat diyorlar.

Ibanez'in Prestige serisi gitarları ve Schecter C1 Classic şuana kadar en rahat ettiklerim oldu. Belki birkaç da Ltd gitar olabilir mh400 ve mh1000 gibi.

En rahatsız olduğum ve elime geçtiği hafta takasladığım gitar Prs SE Paul Allender signature oldu. Genel olarak birkaç gitar hariç Prs SE (Student Edition) serisinden rahatsız oluyorum artık. Usa olanları deneme fırsatım olmadı ancak daha iyi olduklarına eminim. (Gitar gitardır sonuçta çalınır. Prs se sevende vardır ama ben çok spesifik zevkleri olan biriyim aşırı rahatsız oldum o gitardan.)

Hiç strat çalan ve seven biri olmadıgım halde 2004 yapımı meksika bir strat. Arkadaşımın gitarı ama kadar rahat ki sanki elime göre yapılmış.

Gibson The "SG" şimdiye kadar çaldığım açık ara en rahat gitar oldu. Beş altı yıl önce Makina Müzik'te birbirinden farklı 4 ya da 5 Gibson SG modelleriyle karşılaştırarak almıştım. Diğer tüm SG modellerine kıyasla çalım konforu çok belirgin yüksekti.

Hocam satma, seviyorsan o gitarın sapını satma, pişman oluyor insan prestige ibanez satınca. Bende rg570 vardı 17-19 mm saplıydı aynen seninki gibi, gitar baştan aşağı kalite kokuyordu. Çok güzel çok rahat ama sapının inceliği beni deli ediyordu, daha ele oturan bir sap lazım diye mecbur satmıştım. Sap inceliği harici dream gitarımdı kendisi, hala ara sıra özlerim o gitarımı. Ondan dolayı sapı senin için sorun değilse çok zorunda olmadıkça satmamaya çalış derim :)

S
Hocam satma, seviyorsan o gitarın sapını satma, pişman oluyor insan prestige ibanez satınca. Bende rg570 vardı 17-19 mm saplıydı aynen seninki gibi, gitar baştan aşağı kalite kokuyordu. Çok güzel çok rahat ama sapının inceliği beni deli ediyordu, daha ele oturan bir sap lazım diye mecbur satmıştım. Sap inceliği harici dream gitarımdı kendisi, hala ara sıra özlerim o gitarımı. Ondan dolayı sapı senin için sorun değilse çok zorunda olmadıkça satmamaya çalış derim :)
Satmiycam Dostum, zaten sıfır gibi, bir daha asla bulamam.

Kasa modeli (Ibanez rg) 17-19mm sap. Ve de klavyeleri geniş olduğu için de tercih ederim. Parmağım da biraz kalındır ama görsel olarak. Stratların klavyeleri kasaya oranla ince görünmesini bazen itici bulurum mesela. Ibanez'in 43-58mm genişliğindeki 24 perde klavyesi gibi yoktur. Bir de Lyon var. Strat kasa. Lyon'un ritm tonu, Ibanez'den çıkan 1 humbuckerı ve single'ı bağlamama rağmen tatmin edici tokluğa ulaşamadı. O yüzden pickguardlı modellerden ziyade pickguardsız Rg652ahm'lerden almayı istiyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar rahat gitar nedir?
Rahattan kasıt nedir?
Bide gitar rahat olunca ne oluyor? Mesela "şu licki/ riffi hiç yapamiyordum, elime rahat gitar verdiler hemen yaptım" gibi bir durum oluyor mu?
Bende hiç öyle olmuyor.

Ayrıca bir gitarın rahatlığını;
%5 gitarın yapısı,
%25 sizin o gitara alışmışlığınız,
%70 gitarın actionu, tellerin kayganlığı, kalyvenin temizliği, köprü ayarı, sapın kayganlığı vs gibi değişken durumlar belirler.

Mesela Action belli bir seviyeden yüksek olursa hızlı bir partisyonu rahat çalmanız pek mümkün olmaz.

Yani gitarla çok az, siz ve gitarın ayarları ile çok alakası olan bir durum aslında.

Bunu söyleme sebebim şu, elemanda cort x2 var mesela. 6 ay veya bir sene çalıyor, sonra bu gitar rahat degil ya bunda çalinmıyor diyor. Halbuki alakası yok, ben geçen sene bu gitari aldım ayarlarını/bakımını güzelce yaptım gayet süper rahat bir gitara dönüştü. Bunu pratik yapmama bahanesi olarak gören arladaşlar da var.

Ayarı tutan, ayarları yapılı, bakımlı ve çalacağınız tarza uygun her gitar rahattır bana göre.

Merhaba,
RG2550 önerir misiniz? İnce sap bir gitar düşünüyorum. Jackson kv serisi ile ibanezlerin arasında kaldım. Özellikle ince ve geniş bir klavye istiyorum. Daha önce hiç ibanez kullanmadığım için bu gitarlar hakkında pek bir bilgim yok.
Bir de yine ibanez’in s61al serisi var ancak bu gitarı bulabilir miyim pek emin değilim.

Arkadaşlar rahat gitar nedir?
Rahattan kasıt nedir?
Bide gitar rahat olunca ne oluyor? Mesela "şu licki/ riffi hiç yapamiyordum, elime rahat gitar verdiler hemen yaptım" gibi bir durum oluyor mu?
Bu başlık biraz sohbet havasında olmuş... yani gerçek "rahat" gitarı bulma sevdalıları toplanmış değil, derin anlam aramamak lazım.
Haklısın yazdıklarında ... belki rahat şu olabilir, askıda ya da kucağında kütük gibi ağır olmayan, sağa sola yatmayan, dengeli, sapı ve fret işçiliği eli rahatsız etmeyen vs vs...
Bu mantıkla bakarsak ESP'nin üstüne marka tanımam. Bir de çok tek tük istisnaları olsa da Ibanez Prestige hangisini elime alsam rahat ettim.

Jackson Fusion USA '91 Bolted Steel.

12 yıl kadar önce borçlarım sebebiyle ağlayarak sattım, hala yana yakıla arıyorum. Ara ara burada da Leyla'sını kaybetmiş Mecnun gibi gelene geçene yapışıp sorduğum oluyor. Sattığım gün çekilen son fotoğrafımız, gören bilen varsa bi' ses etsin lütfen;

048eca6b-7b52-4cbe-b632-54385451bbdc.jpg

Merhaba,
RG2550 önerir misiniz? İnce sap bir gitar düşünüyorum. Jackson kv serisi ile ibanezlerin arasında kaldım. Özellikle ince ve geniş bir klavye istiyorum. Daha önce hiç ibanez kullanmadığım için bu gitarlar hakkında pek bir bilgim yok.
Bir de yine ibanez’in s61al serisi var ancak bu gitarı bulabilir miyim pek emin değilim.
Rg2550 önerilmeyecek bir gitar değilki, çok iyi gitar.. WPM'i ve GW'ı vardı bunun gayet seksi duran, bir de RG3550 MZ vardı turuncu gibi bir renkte fena, çok fena.. Yine turuncu gibi bir renkte rg655 var, o da güzeldir.. RG550,1550,2550,3550 bunlar candır.. Manyetikleri zevkine göre değiştir, v7-v8'ler veya dimarzio/ibz manyetikler güzeldir, ben beğenirim ama kesmeyebilir, isveç çakısı gibi gitardır..

Jackson Fusion USA '91 Bolted Steel.

12 yıl kadar önce borçlarım sebebiyle ağlayarak sattım, hala yana yakıla arıyorum. Ara ara burada da Leyla'sını kaybetmiş Mecnun gibi gelene geçene yapışıp sorduğum oluyor. Sattığım gün çekilen son fotoğrafımız, gören bilen varsa bi' ses etsin lütfen;

140177 eklentisini görüntüle
Bu gitarın burada da Fusion'la ilgili bir konuda sohbetini yaptık 7-8 sene oldu, burada satıldığını hatırlıyorum dediğiniz kadar uzun zaman önce, belki de siz açmıştınız ilanı.. Japonu olduğu için bende (tek volume potlu, dot inlay) buradaki ilandan almamıştım..

Daha sonra SRV'de denk geldim ve belki 10-15 dakika denedim, yine bir 8-10 sene oldu o da.. Aynı tipte çok gitarım olduğu için (anımsadığım kadarıyla 500-600 dolar arasında bir fiyatı vardı galiba) almadım ama hala aklımdadır, neden almadım diye kızarım kendime.. İyi bir sapa sahipti, Japonu elimde olduğu için de zaten bildiğim bir gitardı.. Deseninden pek sarmadı, gitar al beni diye bağırmadı desem belki anlarsınız ama alsam mecbur kalmadıkça asla satmazdım.. Benimki ofisimde yanımda sürekli, her fırsatta elimin altında tutuyorum.. Skalası, hafifliği, konforu filan değeri bilinmeyen çok güzel bir seri bu..

Elbwtte
Merhaba,
Elbette ki öneririm. Her parçası kaliteli ve bu zamana kadar sahip olduğum dört gitarın da hepsi nefis gitarlardı. Bir-kac üst seviye Schecter kullandım. Onların sap profili daha farklı olmakla birlikte ağır olmadıkları sürece cok güzel gitarlar (en hafifi beyaz blackjack atx olandi). Alternatif olarak ESP, USA Jackson hic kullanmadim ama eminim onlar da benzer kalite ve rahatliktadir.

Calim rahatlığı kavramını ben şu şekilde anlayarak yazıyorum burada: gitarı kucakta veya ayakta çalarken vücut ergonomisine ve kolay tuseye olanak tanıması. Ama gitarda herşey çalım konforu değil elbette, özgün ton super rahat bir gitardan çıkmıyorsa da gayet tolere edilebilir.

Bu bağlamda mesela hollow ve semi-hollow gitarlar ayakta calmak icin govde büyüklükleri ve hacimleri dolayısıyla cok rahat değil. Ancak, satmak üzere olduğum semi-hollow gitarım benim baska hicbir tip gitarda bulamayacagim hayalimdeki elektro gitar clean tonuna sahip ve o ton için herşeye katlanılır.

Bir Epiphone SG400 aldım takasla...kalin sapi ve sürekli aşağı düşen kafasıyla sahip olduğum en konforsuz gitardı.

Epiphone Joe Bonamassa LP tonu hic fena olmamakla birlikte (kesinlikle bir Gibson LP sustaini yoktu ama) kalib ötesi sapi ve varlığından aşırı rahatsız olduğum Bigsby tremolosu ile çalım konforundan epey uzaktı benim için. Ama o kalın sapi özellikle arayanlar var biliyorum.

Bir süre Les Paul çalıp strata geçtiğinizde de "ne yani, ikisi de elektro gitar mi şimdi!" kadar konfor farkı var ama etraftan asla vazgeçmeyeceğim gibi les paulden de asla vazgeçmem çünkü o ton başka gitarda yok.

Bu gitarın burada da Fusion'la ilgili bir konuda sohbetini yaptık 7-8 sene oldu, burada satıldığını hatırlıyorum dediğiniz kadar uzun zaman önce, belki de siz açmıştınız ilanı.. Japonu olduğu için bende (tek volume potlu, dot inlay) buradaki ilandan almamıştım..

Daha sonra SRV'de denk geldim ve belki 10-15 dakika denedim, yine bir 8-10 sene oldu o da.. Aynı tipte çok gitarım olduğu için (anımsadığım kadarıyla 500-600 dolar arasında bir fiyatı vardı galiba) almadım ama hala aklımdadır, neden almadım diye kızarım kendime.. İyi bir sapa sahipti, Japonu elimde olduğu için de zaten bildiğim bir gitardı.. Deseninden pek sarmadı, gitar al beni diye bağırmadı desem belki anlarsınız ama alsam mecbur kalmadıkça asla satmazdım.. Benimki ofisimde yanımda sürekli, her fırsatta elimin altında tutuyorum.. Skalası, hafifliği, konforu filan değeri bilinmeyen çok güzel bir seri bu..

Gitarı sattıktan sonra devamlı takipte kaldım tüm sahiplerini, mutlaka bir gün geri alırım umuduyla, 2012-2013 gibi izini kaybettim. Hayatımda başka hiçbir gitarı o kadar benimseyemediğim için hala arıyorum canavarı, akıyordu resmen :)

Geri