Beğendiğiniz yerli gitaristler?

Gitar sponsorluğu ne zaman süper gitar çalmak ile alakalı oldu ki? Firmanın halkla ilişkiler sorumlusunun "aa ne güzel gitar çalıyor, hemen sponsor olalım" dediğini falan mı sanıyorsunuz? Sponsorluk=Reklam. Kitlesi olana veya kitle yapma potansiyeli olana sponsor olurlar.

Örneğin Kirk Hammett'dan çok daha iyi çalan adamlar var, hatta ESP'nin sponsor olduğu kişilerden de vardır Kirk'ten teknik olarak iyi olan ama Kirk yeni bir gitar istesin adamlar gerekirse tüm işlerini bırakıp o gitarı yaparlar.

Gitar sponsorluğu ne zaman süper gitar çalmak ile alakalı oldu ki? Firmanın halkla ilişkiler sorumlusunun "aa ne güzel gitar çalıyor, hemen sponsor olalım" dediğini falan mı sanıyorsunuz? Sponsorluk=Reklam. Kitlesi olana veya kitle yapma potansiyeli olana sponsor olurlar.

Örneğin Kirk Hammett'dan çok daha iyi çalan adamlar var, hatta ESP'nin sponsor olduğu kişilerden de vardır Kirk'ten teknik olarak iyi olan ama Kirk yeni bir gitar istesin adamlar gerekirse tüm işlerini bırakıp o gitarı yaparlar.

Sizinle hem fikirim, o yüzden zaten anlamıyorum.
Instagramda 3337 kişi takip ediyor.
Youtube da 48.000 abonesi var.
Youtube videolarını 1.000 kişinin altında izlenme oranları var.
Birkaç sanatçıyla videoları var. Muhtemelen ünlü sanatçıların fanları izlemiştir.
Ticari olarak nereden tutsanız olmuyor :)

Ben hak eden başkalarının olduğuna inanıyorum diğer taraftan Selim Işık dışında diğer gitaristler üretmiyor mu?
Bizim sevdiğimiz, rifflerini, sololarını nasıl çalacağız diye öğrenmeye çalıştığımız, tablarını aradığımız eserleri yapanlara haksızlık oluyor diye düşünüyorum.
Benim rock müzik arşivime Selim Işık ile ilgili herhangi bir şarkı girmedi. Ne güzel riff var, nede güzel solosu.
Belki seveni vardır eyvallah onlara, zevklere karışılmaz laf edilmez. Dinleyen dinlesin.
Türk Rock tarihinde ki 100 eser deseniz, Selim Işık bir tane şarkısı gireceğini de inanmıyorum.

Not: Kirk Hammet bundan 25-30 yıl önce o soloları atıyordu, o zaman o soloları atabilen kimse yoktu.
Hala, kullandığı ekipmanlar tartışılıyor, öğrenilmeye çalışılıyor, en çok tabları indirilen, sololarının öğrenilmeye çalışılan, gitaristlerden birisi.
Arabesk dinleyen birisi bile Metallica şarkılarını dolaylı yoldan biliyordur.
Çünkü TV en çok Queen ve Metallica şarkılarını kullanmaya bayılır.

Valla ben gitar firması olsam ve Türkiye'de reklam yapacak olsam, sponsor olacağım kişi adayları arasında Selim Işık olurdu. Bunun sebebi sürekli aktif olarak iyi veya kötü bir şey üretmesi ve genç nesle ulaşması, sosyal medyadan da en çok takip edilen kişilerden biri olması. Instagram'da Erdem Birgül'e bakıyorsun 3500 takipçi, Tuncer Tunceli'ye bakıyorsun 12.000 takipçi, yine Selim Işık 12.000 takipçi. Demir Demirkan en popüler adamlardan biridir, onun bile insta'da 30.000 takipçisi var ama sürekli aktif biri değil, zaten Youtube'da da yok. Selim Işık'ın Youtube'da yaklaşık 50.000 üyesi var. Milyon üyelerin havada uçuştuğu bu dönemde 50.000 çok az ama Türkiye'de 50.000 ve üstü başka kim var ben bilmiyorum açıkçası.

Bu Kirk’e de çok üzülüyorum. Ne zaman kötü çaldığı/hakettiğinden fazla değer gören gitarcı konusu açılsa 40 yıldır konu dönüp dolaşıp Kirk’e bağlanıyor 😂😂 Yazık la.
Haha maalesef öyle. Şöyle bir durum oluyor, bir insan ne kadar iyi gitar çalıyorsa o kadar ünlü olmalı gibi bir algı var. Adam bakıyor, X kişisi her tekniği gözü kapalı çalıyor ama ünlü değil. "La o zaman bu Kirk niye ünlü, wah'a basıp ağzını burnunu eğip duruyor sadece???" deyip başlıyor sallamaya. Eminim birçok bilindik gruptaki gitarist bile hayıflanıyordur, ulan acayip gitar çalıyorum ama şunun kadar ünlü olamadık diye. :D

Haha maalesef öyle. Şöyle bir durum oluyor, bir insan ne kadar iyi gitar çalıyorsa o kadar ünlü olmalı gibi bir algı var. Adam bakıyor, X kişisi her tekniği gözü kapalı çalıyor ama ünlü değil. "La o zaman bu Kirk niye ünlü, wah'a basıp ağzını burnunu eğip duruyor sadece???" deyip başlıyor sallamaya. Eminim birçok bilindik gruptaki gitarist bile hayıflanıyordur, ulan acayip gitar çalıyorum ama şunun kadar ünlü olamadık diye. :D
Emin olun Kirk gömenlerin büyük kısmı onunla sokakta karşılaşsa göbeğine imza ister :D Adamın yazdığı soloları pek çok metal dinleyicisi ezbere mırıldanır.

Büyük kitlelere ulaşmanın olayı süper teknik efsane karışık çalmaktan öte basit ve ezberlenebilir bir groove üretmek bence. Sonuçta bu işin matematiği ile ilgilenen kısım devede kulak kalır. Kaldı ki Kirk bunu gayet güzel yaptı.

Bazen konser kayıtlarını izlerken öfff gitarist ne biçim zıçtı diyorum ama bu kaç kişinin umrunda veya kaç kişi fark etti? Bence çalanın bile umrunda değil :D

Sanki o ünlü olamayan kişiler cevabı yanlış yerde arıyor. Sordukları soru, ben ne istiyorum? Ama ünlü olmak için dinleyici ne istiyor sorusunu sormaları gerekiyor. Tabi bununla birlikte bolca Pr ve araştırma.

Büyük kitlelere ulaşmanın olayı süper teknik efsane karışık çalmaktan öte basit ve ezberlenebilir bir groove üretmek bence. Sonuçta bu işin matematiği ile ilgilenen kısım devede kulak kalır. Kaldı ki Kirk bunu gayet güzel yaptı.
Öyle deme hocam, mesela Outlaw Torn solosunda adam wah'a basıp durmuş, arada bir de slide ileri geri kaydırmış. HANİ SWEEP PICKING NEREDE? Böyle solo mu olur? :)

Kimi Rock yıldızı olmayı tercih eder. Kimi eğitimci olmayı seçer. Kısacası bu bir kariyer tercihidir. Dünyanın en iyi gitar virtiözlerini düşünün, bir çoğu ders veremez (veya vermez). Hem virtüöz olup hemde eğitimci yönünü geliştiren istisna adamlar da var elbet.
Selim hoca iyi bir Gitarist(bence iyi) ve mükemmel ötesi bir hocadır.

Son düzenleme:
Usta çok doru söylemişsin Kirk Hammett a sallayanlar hala var hadi diyelim cidden yaptığı iş basitsenebilir olsun çalmak da değilki olay onları yazmak asıl olay düşünmeden konuşuyorlar işte. Selim Işık’a gelirsek yaptığı işler gerçekten çok güzel gerek ders videoları olsun gerek müzik bilgisi olsun ne de olsa öğretmen neticede ve bayada iyi çalıyor. Bence sallaycağınız insanları biraz araştırıpta sallayın en azından.

Geri