Abartı Ilanlar

Bu gibsonların hepsinin sapı kırılıyor mu yahu. Ya da belli bir seri mi var ? Devamlı boynu bükük gibsonlar epifonlar görüyorum burda. bilmediğimden soruyorum
Şu fotodaki gibi tasarım yaparlarsa çok rahat kırılır o sap. Ne volute var ne de scarf joint, zaten headstock eğimi de çok fazla ve yere hafif şekilde bile düşse %50-50 şansa kalır kırılıp kırılmayacağı.

Farklı dönemlerde farklı üretim teknikleri yaptılar, volute benzeri garip bir çıkıntı vardı bir ara ama hala bu zayıf tasarımı kullanıyorlar.

gibson.webp

Bu gibsonların hepsinin sapı kırılıyor mu yahu. Ya da belli bir seri mi var ? Devamlı boynu bükük gibsonlar epifonlar görüyorum burda. bilmediğimden soruyorum
Orda genelde boynuz da denilen bir olay olur eğer kırılmasını istemiyorsak.(Ek1-2 görüldüğü gibi)
Fakat gibson ve epiphone inatla bu olayı uygulamıyor. (Uyguladıkları da 3. ek.)
Tamam güzel tutkal vs vs tutar eyvallah da. Ufak darbede kırılabiliyor. Hardcasein içinde yere koyarken kırılan gibson bile oluyor.
Kırıldığında da tamir amaçlı daha iyi olsun ve kırılmasın diye scarf joint adı verilen yere dik bir şekilde bir ağaç parçası koyarlar ki desteklesin. Bu siyah saçma sapan malzemeyle yapıştırılmış gibi bırakırsanızçok yüksek ihtimal bi yerden sonra kopup beter bi hal alacaktır.

Dosyalar

• Internet-de-alta-Qualidade-R-plica-Guitarra-ESP-Ouija-KH-2-Headstock-Reverso-Branco-Alder-Corpo.webp
    Internet-de-alta-Qualidade-R-plica-Guitarra-ESP-Ouija-KH-2-Headstock-Reverso-Branco-Alder-Corpo.webp
    222.8 KB · Gösterim: 156
  • wdfds.webp
    wdfds.webp
    167.2 KB · Gösterim: 145
  • AScarfJoint.webp
    AScarfJoint.webp
    25.6 KB · Gösterim: 142
70lerdeki baştan aşağı yenilenmiş les paulleri görenler "bu les paul değil bize gerçek les paul verin" diyip ayaklandılar diye gibson da tekrar 50s spec üretmeye başladı diye okuduydum. 70lerdeki belki de tek mantıklı değişiklik olan sap kelle bölgesinin güçledirilmesi de eski speclere dönünce araya kaynadı herhalde.
Kesinlikle. İkisini harmanlasalar daha şık olurdu.

YouTube'a headstock repair yazın, çıkan sonuçların yüzde 80'i Gibson/Epiphone gitarların onarımı ile ilgilidir. Kronik bir sorun yani. Kalanlar genelde düzgün yapışmamış, tam yapışma yerinden kırılan başka gitarlardır.
Sen tank gibi kalın gövdeli ağır gitar yapıp kafayı zayıf bırakırsan olacağı budur. Başlı başına tasarımsal sıkıntı. Biraz işleme maliyetini arttırarak çok rahat çözebilirler aslında, o trussrod cebinin dibine eklenecek bir pah bile epey güçlendirecektir.

Orda genelde boynuz da denilen bir olay olur eğer kırılmasını istemiyorsak.(Ek1-2 görüldüğü gibi)
Fakat gibson ve epiphone inatla bu olayı uygulamıyor. (Uyguladıkları da 3. ek.)
Tamam güzel tutkal vs vs tutar eyvallah da. Ufak darbede kırılabiliyor. Hardcasein içinde yere koyarken kırılan gibson bile oluyor.
Kırıldığında da tamir amaçlı daha iyi olsun ve kırılmasın diye scarf joint adı verilen yere dik bir şekilde bir ağaç parçası koyarlar ki desteklesin. Bu siyah saçma sapan malzemeyle yapıştırılmış gibi bırakırsanızçok yüksek ihtimal bi yerden sonra kopup beter bi hal alacaktır.
Gibson'da scarf joint yok. Epiphone kısmında değişiyor, bazılarında var bazılarında yok.

bence bilerek çözmüyorlar. Gülün dikeni mevzusuna dönmüş durumda artık. Bu bile gibsona reklam oluyor aslında.
Bilmiyorum, bu sorunu bilmeden alsam mesela bir kaç bin dolar verip, sonra da ufak bir darbede kafa elimde kalsa bir daha Gibson mibson almam. Her şey ton değil, enstrümanın bir miktar yapısal stabilitesinin olması lazım. Duvardan duvara vurmayacağız elbette ama, ufak tefek şoklarda da dağılmamalı o fiyatlardaki bir enstrüman. Hoş, müthiş bir "fan kitlesi" var Les Paul'lerin. Bana çekici gelmiyor, orası ayrı.

Gibson'un inatla neck volute uygulamamasının veya headstock açısını azaltmamasının temel nedeni kullanıcı profilinin aaabi ton değişiyor diye saçmalaması. Gitarist camiası kısmen, Gibson gitaristi camiası ise çok toksiktir. Ton arayışı sırasında üfürükçülüğe yakın tutum sergilerler. Sapın kırılmaması için, zayıf noktada stresi azaltmak için ya neck volute yapılır, ya sap açısı azaltılır, yada scarf joint yapılır. Üçünden biri yoksa kırılır. (Tek parça sap yapma misyonunuz varsa scarf joint seçeneği elenmiş oluyor tabi)

Gibson 61'e kadar LP'yi yaparken muhtemelen bunları pek bilmiyor. LP'nin üretimi duruyor. 68 gibi tekrar üretime başlanıyor ve 70'lerde volute ekleniyor fakat yanlış yere ekliyorlar sorunu pek çözmüyor, birde üretim kalitesi düşük olunca insanlar eski LP'leri tercih ediyor.

Jackson saplarında da benzer bir sıkıntı vardır. ESP'nin Jackson lawsuit gitarlarında volute vardı mesela, sorunu halletmişti. Gerçi Jackson'da volute olmasa bile scarf joint olduğu için (+ maun yerine maple) Gibson kadar sıkıntı çıkmaz. Ancak sap çok ince olduğundan dolayı yinede riskli ve ESP ve Ibanez'e oranla daha zayıf.

Son düzenleme:

Geri