Abartı Ilanlar

😀
Bu elemanın ilanları beni öldürüyor ya.Bi ara ibanez vardı 250 bin gibi bir şeydi.Bu ilanı görünce "Noluyo lan he" diyerek aynı adamın attığı hissine kapılıp ilana girdim ve aynı adam atmış..

4800 dolara düz renk, dümdüz soloist.

3-4 yıl önce SRV'den 1500-1600 dolarlara Jackson'ları kapatanlar şimdi fabrika mı açsam diye düşünüyordur herhalde.

Zuhal müziği örnek vermek de iyi kafaymış, gitar sizin galiba.
Bakın eski üyesiniz. Yaşınızın da muhtemeln 40 civarı olması muhtemel belki daha fazlası. Şurada ki hitap biçimlerine biraz törpülesek mi napsak? İyi kafaymış bilmem ne falan? Şurada tartışalım tamam ama seviyeyide koruyalım be arkadaşım.
Bu başlığa yazanların hepsi zaten hep haklı. Size gönderdiğim linkteki ürün son 4-5 aydır aynı fiyat. Şu an stokta olsa 120-130 bin arasında olması yüksek olasılık. Aynı gitarın ernie siwrl desenlisini geçen yılın mayıs ayında 30.000 tl ye satmıştık. Sıfırı 41000 tl idi zuhalde (düz siyah) Bence 3-4 sene önceye gitmenize gerek yok. Buyrun bu da eski ilanın fotoğrafı.
1A536FA2-700F-43C2-A811-5F552BAF2C55.webp

Bakın eski üyesiniz. Yaşınızın da muhtemeln 40 civarı olması muhtemel belki daha fazlası. Şurada ki hitap biçimlerine biraz törpülesek mi napsak? İyi kafaymış bilmem ne falan? Şurada tartışalım tamam ama seviyeyide koruyalım be arkadaşım.
Bu başlığa yazanların hepsi zaten hep haklı. Size gönderdiğim linkteki ürün son 4-5 aydır aynı fiyat. Şu an stokta olsa 120-130 bin arasında olması yüksek olasılık. Aynı gitarın ernie siwrl desenlisini geçen yılın mayıs ayında 30.000 tl ye satmıştık. Sıfırı 41000 tl idi zuhalde (düz siyah) Bence 3-4 sene önceye gitmenize gerek yok. Buyrun bu da eski ilanın fotoğrafı.

Öncelikle "iyi kafaymış" bence aşırı ağır bir söylem değil ama yanlış anlaşılmaya müsait, haklısınız.

Ancak konuya en basitinden girmek gerekirse Zuhal her zaman bu gitarlara çok yüksek fiyatlar çekmiş bir firma oldu. Sizin öngörünüze göre de böyle olmayı sürdürecek gibi görünüyor keza 130.000 lira neredeyse 7000 dolar yapıyor. Bu da Almanya'ya gidiş dönüş uçak bileti alıp aynı gitarı almaktan pahalıya geliyor. İkinci el almaya karar verirseniz yine aynı uçak biletiyle daha ucuza mal edilebiliyor gitarlar ve bu kırmızı soloist de ikinci el bir gitar.

Ayrıca ikinci elde fiyat karşılaştırması yaparken sıfır piyasasına değil ikinci el piyasasına bakmak gerek, mesela bakın hemen az aşağıda ne var:

Aslında bu gitarın fiyatı da çok iyi değil ama yine daha kabul edilebilir.

Üzgünüm ama 3000 doların altında butik gitarların bulunabildiği bir piyasada production model gitarlara bu fiyatların çekilmesi abartı. Zaten bu gitarlar diş hekimi gitarı değil yüksek performanslı çalgıcı gitarı olduğu için bu fiyatlara alıcı bulmaları da pek mümkün değil.

Öncelikle "iyi kafaymış" bence aşırı ağır bir söylem değil ama yanlış anlaşılmaya müsait, haklısınız.

Ancak konuya en basitinden girmek gerekirse Zuhal her zaman bu gitarlara çok yüksek fiyatlar çekmiş bir firma oldu. Sizin öngörünüze göre de böyle olmayı sürdürecek gibi görünüyor keza 130.000 lira neredeyse 7000 dolar yapıyor. Bu da Almanya'ya gidiş dönüş uçak bileti alıp aynı gitarı almaktan pahalıya geliyor. İkinci el almaya karar verirseniz yine aynı uçak biletiyle daha ucuza mal edilebiliyor gitarlar ve bu kırmızı soloist de ikinci el bir gitar.

Ayrıca ikinci elde fiyat karşılaştırması yaparken sıfır piyasasına değil ikinci el piyasasına bakmak gerek, mesela bakın hemen az aşağıda ne var:

Aslında bu gitarın fiyatı da çok iyi değil ama yine daha kabul edilebilir.

Üzgünüm ama 3000 doların altında butik gitarların bulunabildiği bir piyasada production model gitarlara bu fiyatların çekilmesi abartı. Zaten bu gitarlar diş hekimi gitarı değil yüksek performanslı çalgıcı gitarı olduğu için bu fiyatlara alıcı bulmaları da pek mümkün değil.
E arkadaşım srv müzik 1500$ diyordunuz aZ önce?

Yine çok güzel söylüyorsun da nereyi baz alacağız? Türkiye de yaşıyoruz, Türkiye piyasasında satış yapıyoruz. Artık buda çok klişe oldu ama Şimdi bu gitarın sahibi bu gitarı sizin söyleminize göre 55.000 liraya satacak yerine aynısının sıfırını almak istese ortalama 60-70 bin daha koyması gerekecek. Yada daha üst model alması için 100.000 daha ilave etmesi gerekecek. Bu mantık dışı değilmi Türkiye piyasası içersinde?

Bakın hala reverb gibi siteleri baz alan arkadaşlar var. 2004-2005 yılında verilmiş ilanları baz alarak piyasa belirlenmez. Şunu hep söyledim yine söyleyeceğim. İkinci elin piyasası olmaz bir ürün sıfırından 3 lira 5 lira düşükse de o onun ikinci el diyatıdır ama yüksektir ama düşüktür. Bunu belirleyen satıcıdır kinseyi bağlamaz. Siz benim bu durumdan çok hoşnut olduğumu mu düşünüyorsunuz. Burada en çok bizim gibi butik satış yapan mağazalar etkileniyor. Türkiyede 90.000 liraya alıcı bulmak ne kadar güç olduğunun en çok ben farkındayım ama durum bu malesef. Bakın size bir link göndericem ki herkes bu linkten faydalansın. Doların amerika da bile enflasyon karşısında nasıl etkilendiğini gösteriyor bu link.

$1,000 in 2004 → 2022 | Inflation Calculator
40375C4C-2713-44C1-A6EF-0D66F1E72614.jpeg

Yukarıdaki fotoğraf aslında herşeyi anlatıyor. 2004 yılında ikinci el olarak 1000$ olarak satıldığını gördüğünüz reverb’de ki bir ilan aslında günümüz kurunda ki değeri 1577$

Bugün konusu olan bu gitarın sıfırı amerikada 4500$. Yıllardır zaten Türkiye de kabul edilen şey şu değil miydi? “Amerikanın sıfırı Türkiyenin ikinci eli” ile aynı olduğu. Bakıldığında aşağı yukarı durum yine aynı.

Bu arada sizin verdiğiniz Almanya örneğine bence hiç girmeyelim. Youtube da amerikadan telefon almak ile aynı durum. Bu ülkede kaç kişi vize alıp hemen gidip alıp gelebiliyor. Bunu yapabilen varsa zaten ikinci el burdan bakmaz. O kişilerin o imkanı var diye bizde fiyatımızı o arkadaşın en ucuz alabileceği yere göre mi entegrelemeye çalışıcaz yani. Komik ve saçma bence. O yüzden bu örneye hiç girmeyelim dedim baştan.

Bana kalırsa uzatmaya gerek yok. Eleştiri bana değil piyasayı bu günlere getirenlere yapın. Hep söylüyorum fiyatlarımı yüksek yazarım bazen pazarlık yok desem de bir şekilde fiyatlar kırpılır orta yol bulunur. Ama sürekli de tü kaka diye anılmaktan sıkıldım şu forumda.

Evet, 1500 dolar o dönem için mantıklı bir fiyattı keza gitarın Amerika liste fiyatı yine o dönemde 1500 değil 3700 dolardı. Yani yine süper fiyat. Amerika sıfır fiyatı = Türkiye ikinci el fiyatı nereden türemiş bilmiyorum ama ilk defa duydum açıkçası.

Ayrıca, nedense sizinle paylaştığım diğer ilanı dikkate bile almayarak destan yazmayı tercih etmişsiniz. Size kolaylıklar diliyorum ama fiyat hâlâ abartı. Üzgünüm.

Evet, 1500 dolar o dönem için mantıklı bir fiyattı keza gitarın Amerika liste fiyatı yine o dönemde 1500 değil 3700 dolardı. Yani yine süper fiyat. Amerika sıfır fiyatı = Türkiye ikinci el fiyatı nereden türemiş bilmiyorum ama ilk defa duydum açıkçası.

Ayrıca, nedense sizinle paylaştığım diğer ilanı dikkate bile almayarak destan yazmayı tercih etmişsiniz. Size kolaylıklar diliyorum ama fiyat hâlâ abartı. Üzgünüm.
Evet siz gibi bir gitarı en ucuz alabileceği ülkeden temin etme imkanı olan herkes için abartı kabul ediyorum. Siz gitarlarınızı hep yurtdışından alın.

Sıfırı 3700$ dı diye kendiniz söylüyorsunuz ayrıca 🤣
Piyasadaki haraketliliği hem kabul edip hem etmemek nasıl bir anlam kargaşası inanın ben anlam veremedim size

Sıfırı 3700$ dı diye kendiniz söylüyorsunuz ayrıca 🤣
Piyasadaki haraketliliği hem kabul edip hem etmemek nasıl bir anlam kargaşası inanın ben anlam veremedim size

Evet sıfırı Amerika'da 3700 dolarmış ikinci eli Türkiye'de 1500 dolara satılmış.

Bugün sıfırı Amerika'da 4500 dolar ama ikinci elini Türkiye'de 4800 dolara satmaya çalışıyorsunuz.

Bu bir kamera şakası mı acaba?

Hâlâ sizinle paylaştığım sahibinden bağlantısını gözardı ediyorsunuz. 🙂
Neyi kabul ettirme çabası içersindesiniz hala? O arkadaş aylardır o fiyata satıyor muhtemelen güncellememiş. Hem floydrose farkı ve değişen manyetk farklılıkları var. Sizinde göz ardı ettiğiniz şey şu ikinci elin piyasası olmaz 70.000 yazdı diye benimde aynı rakamı mı yazmam gerekiyor? Açın araba ilanlarına bakın açın laptop, telefon ilanlarına bakın? Yani bu neyin çabası?

Neyi kabul ettirme çabası içersindesiniz hala? O arkadaş aylardır o fiyata satıyor muhtemelen güncellememiş. Hem floydrose farkı ve değişen manyetk farklılıkları var. Sizinde göz ardı ettiğiniz şey şu ikinci elin piyasası olmaz 70.000 yazdı diye benimde aynı rakamı mı yazmam gerekiyor? Açın araba ilanlarına bakın açın laptop, telefon ilanlarına bakın? Yani bu neyin çabası?

Ben size şunu yapın ya da bunu yapın demiyorum. Sadece fiyat abartı ve iyi bir argümanla da gelemediniz.

İyi satışlar.

Geri