Abartı Ilanlar

o ilanı ben de görmüştüm, günah almak istemem ama böyle "sahne gitarı" "profesyonel gitar" ,ibareleri ile birlikte yuvarlak fahiş rakamlar içeren ilanlar "bu ilanda satılan ürün hırsızlık malıdır" diye bağıyor. satılan şeyin ne olduğunu bilmedikleri için böyle ibareler kullanıyorlar, elden çıkartabilmek için elektronikle takas imkanı veriyorlar. ikna kabiliyeti de üst seviyede "kızıma 1500 liraya aldım 🙁"

o ilanı ben de görmüştüm, günah almak istemem ama böyle "sahne gitarı" "profesyonel gitar" ,ibareleri ile birlikte yuvarlak fahiş rakamlar içeren ilanlar "bu ilanda satılan ürün hırsızlık malıdır" diye bağıyor. satılan şeyin ne olduğunu bilmedikleri için böyle ibareler kullanıyorlar, elden çıkartabilmek için elektronikle takas imkanı veriyorlar. ikna kabiliyeti de üst seviyede "kızıma 1500 liraya aldım 🙁"

Bu üst seviye "niyet okuma" olmuş. Epey hayali..

Hırsızlık malı olmayabilir,bu tür alışverişlerde fotoğrafın çekildiği mekana dikkat ederim.Mekan ne cafe ye benziyor nede dükkan vs.Bit pazarı gibi kötü bir ofis türü mekanda çekilmiş.bu arkadaş bit pazarı gibi bir yerde satıcı olabilir ve bu tür insanlar gitar fiyatlarından anlamazlar.çok şahit oldum 50 TL etmeyecek gitarlara 500-1000 gibi uçuk fiyat çekerler.çünkü internette aratıp Fendere benzetip bu fiyatı koymuş olabilir.
ilanda yalan söylemiş gibi bir ibare kullanması o kişinin hırsız değil de biraz ylancı satıcı olduğunu gösterir.Ya da gerçeği söylüyor da olabilir.kimsenin yanlışını ispat etmeden hırsız ibaresi kullanmak biraz bana ters geliyor.çalıntı gitarın sahibinden e ilan verilebileceğini sanmıyorum.sonuçta alışverişte banka kayıtları al var tckn gibi deyaylar ile ortaya çıkar diye düşünüyorum.Fakat tuhaf bir ilan bu konuda haklısınız..(gitarı ona satan kişi hırsız olursa o da başka bir konu.hırsızlık malını bilmeden alan kişi de hırsız diye damgalanıyorsa tabi)

satan illaki çalmıştır hırsızdır diye bir iddiam yok zaten, sadece çalıntı mal olabileceği şüphem var🙂 bu şekilde bir kaç ilan gördüm direk kafamda yarattıkları intiba bu. herkesin evinden müzik aletleri çalınıyor forumda sabit başlık çok bu konuda, insanların evinden çalınan müzik aletlerini çalan hırsızlar cover grubu kurmadığına göre spotçular üzerinden ya da başka bir şekilde piyasaya sokmaya çalışacaklar diye düşünüyorum. otomobil değil ki parçalayıp satasın uyanık olmakta fayda var diye şeyettim. saygılar.

edit: şüphem bu tarz malların çalıntı olabileceği yönünde, müzik dükkanı vitrinine bile düşse, müzik dükkanından bile satın alınsa çalıntı mal alan kişinin başına iade veya para ödemesi şeklinde dert açabilir.

satan illaki çalmıştır hırsızdır diye bir iddiam yok zaten, sadece çalıntı mal olabileceği şüphem var🙂 bu şekilde bir kaç ilan gördüm direk kafamda yarattıkları intiba bu. herkesin evinden müzik aletleri çalınıyor forumda sabit başlık çok bu konuda, insanların evinden çalınan müzik aletlerini çalan hırsızlar cover grubu kurmadığına göre spotçular üzerinden ya da başka bir şekilde piyasaya sokmaya çalışacaklar diye düşünüyorum. otomobil değil ki parçalayıp satasın uyanık olmakta fayda var diye şeyettim. saygılar.

edit: şüphem bu tarz malların çalıntı olabileceği yönünde, müzik dükkanı vitrinine bile düşse, müzik dükkanından bile satın alınsa çalıntı mal alan kişinin başına iade veya para ödemesi şeklinde dert açabilir.
evet haklısın,adamın hırsız yada müzisyen olmadığı kesin.Çalıntı ise bilemem...gitara karşılık "Fotoğraf makinası-akıllı telefon-leptop yada mikser anfi ile takas düşünülür" demiş

ilanı verenin istediği fiyatı eleştirmeden, üzerinde "by jackson charvel" ibaresi bulunan gitarlar usa dışı diye biliyorum (ilan sahibi japon diye yazmış düzelteyim aklınızda bulunsun). 1500 dolar o gitar için çok fazla diye uyarıyorum ki amerikan bile olsa günümüzdeki seri charveller budget usa gitarları aklınızda bulunsun

göreceli bir konu, fender ve gibson standardlar diye örnek vereyim. misal charvel tekrar piyasaya dönüşünde amerikan yapımı seri üretim gitarlarını 1200 dolar civarı bir fiyat ile piyasaya sürmüştü. şimdi hala aynı charvel fiyatları o konuda da ayık olunmasnda fayda var. saygılar.

Geri