Blackstar Ht-5r Dip Gürültüsü

bak arkadas demis ki high-gainlerde enstruman takili degilken de ses gelir demis oluyor demek ki
bendeki tek high gain lambali orange o da yapmiyor, ama orange da high gain degildir belki kimilerine gore
bu enstruman takili olma meselesi devre vesaire ile alakali degil de, benim kastettigim ne gitar takili olacak ne de gitarin jackleri amfiye ama amfi acik olacak calisiyor yani. Gitarin manyetikleri, gitar kablolari bunlar hep havadan sinyal topluyor ondan bir gurultu olur takiliyken.
sonucta kamyon degil bu, al calistirmadan baska bir odaya tasi baska yere tasi dukkanda orada gor, dene. odanin icinde yerini degistirince bile degisir bu gurultu olaylari.
Zira, benim kullandigim odada, topraklama sorunu yok sadece 220v'dan 210 bir dusus ile, florasan olmadan bilgisayar calisiyorken hic gurultusuz calisiyor. single-coil takinca hafif bir gurultu geliyor ama rahatsz etmiyor
hocam az önce dore'ye gittim aldım amfiyi artık eve götürünce göreceğiz gürültü aynen devam edecek mi. eğer ederse noise gate kullanırım olmazsa ne ala 🙂 şimdi tekrar denedim amfiyi, her yanımız spot ve florasan dolu, bitişiğinde onlarca amfi var. evde sonuç daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. deneyimleri aktarırım denedikten sonra.

bu arada amfi gerçekten çok güzel, çaldıkça çalası geliyor insanın çünkü ton giderek güzelleşiyor. dün ve bugün toplamda bir saat kadar çaldım. boost pedalı da denedik bir kaç tane ama kendi drive'ı bana daha iyi geldi. ayrıca sesi çok yükseltiyor pedallar. konuyu yine başka bir yere çekmiş gibi olacak ama sorayım; drive arttırıp ses arttırmayan bir boost pedalı var mıdır acaba?

boost pedali sesi arttirarak tupleri distort olmaya itiyor dolayisiyla o olasi degil. ben kullanmiyorum ama olasi degi yani teorik olarak
direk bir overdrive distortion pedali kullanirsan olur ama

speakerlari degisebilirsin daha az ses cikarip daha cok distort olacak bir setup icin
high-gain kullanimda bir sikinti cikarir mi bilmiyorum ama bahsettigim soyle oluyor.
sensitivitysi db olarak daha dusuk bir speaker daha az ses cikarir. 3db fark amfinin watt'ini yariya indirmeye denk geliyor. bu sesin yariya inmesi demek degil ama tabii ki.
Wattage vs. Volume - Telecaster Guitar Forum
bu linkte bir karsilastirma gorebilirsin.

bir faktor de hoparlorun buyuklugu. 10'' bir speaker 12'' bir speakera gore daha hizli distort olacaktir tecrubeme gore. DB'si de daha dusuk olacaktir.
forum sakinlerinden daha ayrintili bilgi verecek olanlar vardir.

öncelikle amfiyi denedim,dip gürültüsünün mağazadaki florasanlardan kaynaklandığını söyleyebilirim, şu an sorun yok. amfinin gerçekten çok şahane tonu var, line 6 hd300'den sonra ilaç gibi geldi. yıllardır okurum forumları lambalı da lambalı der dururlar, işte bugün anladım bu ısrarın sebebini. yıllardır şöyle bir amfi almayan aklımı... neyse 🙂

speakerlari degisebilirsin daha az ses cikarip daha cok distort olacak bir setup icin
high-gain kullanimda bir sikinti cikarir mi bilmiyorum ama bahsettigim soyle oluyor.
sensitivitysi db olarak daha dusuk bir speaker daha az ses cikarir. 3db fark amfinin watt'ini yariya indirmeye denk geliyor. bu sesin yariya inmesi demek degil ama tabii ki.
Wattage vs. Volume - Telecaster Guitar Forum
bu linkte bir karsilastirma gorebilirsin.

bir faktor de hoparlorun buyuklugu. 10'' bir speaker 12'' bir speakera gore daha hizli distort olacaktir tecrubeme gore. DB'si de daha dusuk olacaktir.
forum sakinlerinden daha ayrintili bilgi verecek olanlar vardir.
hoparlor 2x10'', bu kısmı senin tarifine uyuyor. şu sıralar kabin almam heralde. boost pedalı değilde direk bir od pedalla amfinin gainini desteklesem nasıl sonuç alırım bir de ona bakmak lazım galiba. bu arada hafta sonu elimdeki pod hd300'ün fx'lerini amfinin send return kısmından bi gireyim bakalım sonuç nasıl olacak. pedalın fx'leri arasında gain seçenekleri var. onları amfinin gaini ile birlikte denerim. sonuçları şimdiden merak ediyorum.

1.webp
3.webp

HT-5R kafa kabin evde kullandım. Bir miktar gürültü oluyor, olacak da.... Çoğumuzun oturduğu apartmanlarda doğru düzgün topraklama yok, mutlaka etkisi oluyordur. Ayrıca Dore'de neden yok diye de o kadar kızmayın, adamlar Tünel'de en yenisi 80 senelik binalarda kiracı durumdalar. Öyle bir yere komple tesisat yenilemek eve iki tane uzatma kablosu takmaktan çok daha maliyetli ve zahmetli olur.
Neyse ben çok az miktardaki gürültü sorunumu önce Gate takarak çözsem dedim ama çoğu Gate pedalı tonu emip bitirdiğinden direkt gitarın Volume'unu azcık kısarak hallettim.

bende de bir miktar gurultu var su an ama idare eder boyutta, magazada mutlaka topraklama vardir, muhtemelen florasanlardan fazla gurultu oldu.

amfiyle birlikte kullandığınız ve verim aldiginiz pedallar var mi? ilk olarak bir delay pedali eklemeyi dusunuyorum

Topraklama olsa da olmasa da lambalı amfinin dip sesi kesin olur. (Topraklama işi ayrı bir çözer 🙂 ) Bende de HT 5210 var müthiş amfi. Ama dip sesi var. Ben noise gate pedalı aldım bir tane. Treshold u çok az açsan bile ses tamamen gidiyor 🙂 Hatta fazla ve gereksiz dokunduğun tellerin sesini de giderebilir. Ben böyle yaptım, gerçekten çok işe yarıyor cart diye tonu ortaya çıkartıyor. Sana da öneririm 🙂

Gitarı hobi olarak çalıyorum. Daha önce oturduğum bir ev vardı inanılmaz dip ses problemlemlerim vardı daha sonra yeni ev yaptırdık özellikle topraklamayı çok özenle yaptırdım ve sonuç ohhhhhh dedim ve şuan ht5rh amfim var ve 10 dan fazla pedalı carl martin octa switch le bağlayıyorum pedal ara kablolarını elle yaptım sinyal en az 25-30 tane kablodan geçiyor sonuç 0 sıkıntı. Dipses konusunda şunu eklemek isterim topraklama ve özellikle pedallara giden adaptörlerin tam regüleli olması işin yüzde 98'i tecrübe ile sabittir. Pedal ara kabloları kalitesiz olabilir ama yıpranmış içindeki tellerde kopukluk olmasın tam temas etsin yeter. Pedal ara kablolarını uzun süreli tak çıkar kullanımda bu sıkıntılar oluyor. Ses iletiliyor kablo sağlam zannedioruz ama içindeki kopukluklar ciddi dip ses sıkıntılarına yol açabiliyor.

Geri