Cort gitarlar hakkında

geyik almış başını gitmiş kolay gelsin beyler 😀 ... buarada rastansaga ya teşekkürler onun tavsiyesiyle bugün cort kx5 aldım ve çok memnunum ancak 2 sorum var:birincisi bu gitarın sapı hafif eğri gibi sap tarafı basık kalacak şekilde hafif(ancak buna paralel olarak manyetikler ve teller de eğimli sanırım anlatabildim)bu normalmi?ikinci sorum ise mydukkan da gördüm sap kısmında katana yazıyor bu gitarın benimkinde ise kx5 gitarım sahte mi acaba? 😀 biraz garip bi soru 😀 ama o kadar abartı değil sadece merak ettim teşekkürler tekrar

1- Sapın çok hafifçe iç bükey olması iyi birşey. çoğu virtüözü de gitarlarında sap ayarı olarak böyle kullanır. Tabi istersen truss-rod ile oynayarak değiştirilebilir rahatça ama bence böylesi daha iyi(bence rahatsa ve tellerde cızırtı yoksa hiç elleşme 🙂 )

En güzel olaylardan birisi de gitarında TonePros köprü olması. Bu şu demek, gitarının yükseklik ve entonasyon ayarı fabrikadan kusursuz geliyor. Hiç ayara gerek kalmıyor.

2- Truss-rod un kapağının üstünde Katana yazması, daha eski ve KX5 yazması daha yeni üretim olduğunu gösterir genelde. Örneğin 2004 üretimi KX5 lerde "katana", 2005 üretim kx5 lerde "KX5" yazar denilebilir. Tabi gitarın seri no sunu verirsen daha kesin olur.

3- Birşey değil, hayırlı uğurlu olsun. Rengi ne çok merak ettim tabi bide fotğraflar olsa süper olurdu 🙂

çok sağol umarım iyi günlerde kullanıcaz 😀 resimler...

seri numarası 050417...diye gidiyo sanırım ilk 2 rakam 2005 model olduğunu gösteriyor sanırım...
buarada sapın şekli görünüyor üstten çekilen bi foto eğim yani normalmi?
işte bu...buarada özel hayatımız da işin içine girdi kusura bakmayın 😀

Gitar şahane gözüküyor 🙂 Daha büyük resimleri yolarsan sevinirim. Bu arada papatyalı çarşafın da çok güzelmiş.

0504XXXX demek nisan(04) 2005(05) demek.

Sap konusunda bir şüphen varsa bence aldığın yerdeki diğer KX5 lerle karşılaştır.

Durun bakalım hemen paniklemeyin 🙂

Birincisi bu olay normal olabilir yani bilerek açı vermiş olabilirler sapa, fakat gitarı çıplak gözle görmeden karar vermek çok zor.

Ancak sap gövdeye yeterince sıkı vidalanmadıysa bile bu küçük bir problem. Avusturalya'daki bir arkadaş geçenlerde Amerika'dan gitar getirtmişti ve kargo masfafı fazla tutmasın diye gönderenlerden; gövde ile sapı, vidaları çıkartarak ayrıca yan yana yollamalarını istemiş (sanırım kargo masrafından dolayı) ve gitar ulaştığında sapı kendisi vidalamış. Yani bu çok basit bir işlem.

Yine de içine sinmiyorsa, aldığın yere götür ve yenisini iste(mavisi ile bide siyahı da var gördün mü bilmem). Stage'den aldıysan gitarı, Burak abiye veya Barış abiye söyle onlar çok büyük ihtimalle yenisiyle değiştirir direk zaten.

Ayrıca diğer KX5 lerle karşılaştır onlarda da aynı şey varsa demekki bu normal bir olay. Yoksa da değiştirirsin zaten.

Kolay gelsin, üzülecek bir olay yok ortada. 🙂

Pardon İzmir'deymişsin. Şimdi gördüm. 🙂 Ancak aldığın yer değiştirmek zorunda sen istersen. Stage olsa daha kolay olurdu ama İzmir'de Stage yok tabi o ayrı konu. 🙂

ya sen kafanı takam yamukluk 3. fotoda belli oluyo ama ,bu kalitede her gitarda olan bişey 🙂 senin dediğin yamukluk ise sorun bile değil

ama o cızlamalar fln ciddi bişey cortlarda olur yani diyorum herkese bi isyan bi itiraz 😀

edit:senin bahsettiğin yamukluk eğer gerçekten var dizayndan fln değilse bütün o cızlamaların sebebi de olabilir,ama ben tamamen farklı bişeyden bahsediyorum o da çok önemli değil zaten

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
buarada yeni mi farkettim yoksa yeni mi oldu bilmiyorum ama re telinde bir cızırdama var sanırım üstteki eşikte bir problem olabilir budurmda ne yapabilirim?ayrıca aynı telde sanırım yine aynı nedenle 7.perdede (ve biraz da 6. perdede) amfiye bağlamadan çalarsanız bir ötme sesi var bend yaparken geliyor kuş sesi gibi bişey işte 😀
anti-social demiş ki:
ama o cızlamalar fln ciddi bişey cortlarda olur yani diyorum herkese bi isyan bi itiraz 😀

1- anti-social, yanlış bilgi vererek arkadaşın hevesini kırmaktasın. Bu derecede cızırdama her gitarda olur(yalnız cort'larda değil 2000$ lık gitarlarda da olur) ve hele hele teller bu kadara yeniyken bu çok doğal. Önemli olan bu cızırdamanın amfiden gelmemesi ki o olmuyorsa hiçbir sorun yok. Ayrıca sanırım COrt'ları senden daha iyi bildiğimiz düşünüyorum ve ben diyorum ki cızlamanın, gitarın Cort olup olmaması ile alakası yok. (Sanırım biraz alkollüsün :?: )

2- İkinci olarak "bu kalitede gitarlarda olan birşey" diye bir olay kabul etmiyorum. Bu gitar fiyatıyla ölçülemeyecek kadar kaliteli. İsmini doğru düzgün söyleyemediğin bir gitar hakkında nasıl böyle yorumlar yapabiliyorsun anlamıyorum.

3- Üçüncü olarak ta ben resimlere tekrar baktım ve bence bu olay özellikle yapılmış birşey ve bir hata değil çok büyük bir ihtimalle. Yani dediğin gibi, köprü, teller, manyetikler ve sap tümü birbirine paralel olsun diye. Yine de araştıracağım.

4-
anti-social demiş ki:
senin bahsettiğin yamukluk eğer gerçekten var dizayndan fln değilse bütün o cızlamaların sebebi de olabilir,ama ben tamamen farklı bişeyden bahsediyorum o da çok önemli değil zaten

anti-social, yanlış bilgi vermeyi sürdürüyorsun.

Gitarın içbükey olmasıyla alakalı açıklamamı yapmıştım zaten:

rastansaga demiş ki:
Sapın çok hafifçe iç bükey olması iyi birşey. çoğu virtüözü de gitarlarında sap ayarı olarak böyle kullanır. Tabi istersen truss-rod ile oynayarak değiştirilebilir rahatça ama bence böylesi daha iyi(bence rahatsa ve tellerde cızırtı yoksa hiç elleşme 🙂

Kısacası evhamlanacak birşey yok, zevkle çal gitarını, vesvese yapma.

araştırmalarının sonucunu bekliyorum rastansaga...cevabı da bekliyorum teldeki ötmenin sebebi re telinin sanırım eşik(üst)ayarından kaynaklanıyor ayrıca evet gitara kalitesiz demek biraz yanlış olur kaliteden kasıt nedir neye göre kalite ayrıca bunun kaliteyle ilgisi yok ve üslupta biraz düzgün olursa sevinirim neyse sonuç olarak ben de araştırıcam ve sizden ve de kx5 i olanlardan bu soruya cevap bekleyeceğim teşekkürler

Bu açı, özellikle dizayn edilen bir özellikmiş ve genellikle bolt-on gitarlarda(özellikle de sabit köprülü) kullanılırmış mesela BC Rich lerde bu açı olurmuş hep. BC Rich sahibi birileri varsa teyit etsin bu doğruysa.

biraz olsun rahatladım teşekkürler...evet bc rich kullanan arkadaşlar da varsa bunu gören bir cevap yazarsa çok sevinirim bugün yeterince aksilik var başımda bi de mail adresim gitti çıldırmak üzereyim

rastansaga demiş ki:
anti-social demiş ki:
senin bahsettiğin yamukluk eğer gerçekten var dizayndan fln değilse bütün o cızlamaların sebebi de olabilir,ama ben tamamen farklı bişeyden bahsediyorum o da çok önemli değil zaten

anti-social, yanlış bilgi vermeyi sürdürüyorsun.

Gitarın içbükey olmasıyla alakalı açıklamamı yapmıştım zaten:

rastansaga demiş ki:
Sapın çok hafifçe iç bükey olması iyi birşey. çoğu virtüözü de gitarlarında sap ayarı olarak böyle kullanır. Tabi istersen truss-rod ile oynayarak değiştirilebilir rahatça ama bence böylesi daha iyi(bence rahatsa ve tellerde cızırtı yoksa hiç elleşme 🙂
bak şimdi rastansaga eğer gitarın sapı aşağı doğru yamuksa ki sanırım dizaynından kaynaklanıyor,teller perdelere çakılır özellikle üst perdelerde,şimdilik onun için bence sap ayarı gerekir

ikincisi sap normalse o perdeler bir şekilde yanlış takılmış olabilir,ya da erimiş olabilir bir şekilde ki bu direk kaliteyle ilgili bence

benim bu gitarda gördüğümse gitarın sapının sağa doğru çektiği yani teller ayrı uzanıyor sap ayrı uzanıyor

Geri