Crossfire

• Konuyu açan Konuyu açan sava
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

metalangel demiş ki:
yuxexes'te dinlediğim ve çok amatör bulduğum grup. taklitle hiçbir yere varılmaz.

Elbette beğenen de olacaktır, beğenmeyen de... Herhangi bir şey üretip insanlara sunma medeni cesaretini gösteriyorsan, hele hele bu sanat ürünü gibi göreceli beğenilere hitap eden bir üretim ise ona gelecek yorumları da, eleştirileri de, övgüleri de, sövgüleri de kabul etmeyi baştan göze almışsındır.
Öte yandan bu söz konusu yorumdaki "cümle" bir eleştiri olamayacak kadar sığ ve taraflı olmak ile birlikte, kişisel fikirden başka bir şey değildir. Saygı duymak gerekir... Mİ ACABA...

Bunun bir üretim olduğundan ve beğenilere hitap edeceğinden dem vurmuşken, bir şey beğenip beğenmemek oldukça normal bir yaklaşımdır. Fakat iyi ya da kötü diye nitelemek için belli özellikler gerekir diye düşünüyorum.

Evet, Crossfire tarzı ve müziği, kullandığı rifler itibari ile taklit de olabilir. Mesela... Megadeth, Testament, Rhapsody ya da Cradle Of Filth ne fark eder? Taklitin de ötesinde çalınıp çırpılmış müzik de yapıyor olabilir.
Ama yorumlar belli gerekçeler ve iyiyse neden, kötüyse neden şeklinde geldikçe ve iyi ya da kötü olmanın yanı sıra nasıl daha olgun, doygun, kaliteli, etkili, başarılı olur gibi önerileri de içinde barındırdığı ölçüde dikkate alınır.
Bunu da göz ardı etmemek gerekir.
Herkese saygılar...

... de ben bunları demeyecektim 😆
Grubun amatör anlamda crew'liğini yapıyorum ve müzikal bakış açısının yanı sıra bir FAN olarak sanırım kovulana kadar da bu işi yaparım; seve seve... O gün ben de çekimler için grup ile birlikte İstanbul'daydım. Kanal D'ye vardığımızda Güven Abi, Fan Kulüp ile ilgili çekimleri çıkacağımı söyledi (yahu bilsem tıraş olurdum, süslenirdim). Fan Kulüp ile ilgili söz sahibi arkadaşlar iş güç, Öss hazırlığı ya da fan kulüpte henüz yeni olmaları nedenleri ile orada bulunamayacınca kulübü temsil etmek DÖRT numaralı üye olarak bana düştü.

Neyse bunu da demeyecektim.
Ben genel bir yorum yazacağım. Ne Crossfire, ne Almora, ne de Ogün Sanlısoy ile ilgili...
Programa giriyorsunuz. Çekimler yapılacak, ekipman kurulmuş (monitörler, davul ve mikrofonlar hariç her şeyi siz götürüyorsunuz bu arada), soundcheck yarım yamalak da olsa alınmış, çekim ve program için hazırsınız.
Her şey çok iyi. Davuldan, özellikle de Can'ın kendi trampetinden çok çok iyi bir ses geliyor, vokaller iyi, kendi amfilerimizden gitarlar iyi, amfi olmadığı için biraz zayıf olsa da bass idare ediyor...
Çalınıyor söyleniyor... Her şey yolunda.

Fakat...
Ankara'ya dönüşte televizyondan birebir ses ve görüntü kalitesinde kaydedilen videoları seyrediyoruz ki, twin pedal duyulmamış, gitarlar kısık gelmiş, vokal ve ziller fazla gelmiş. Kısaca stüdyonun içerisinde elde edilen ses ile yayına giden ses arasında belirgin bir farklılık var. Bunu o an orada siz fark edemiyorsunuz tabi ki.
Hoş, ben sık sık stüdyodan çıkarak mikserdeki arkadaşlar ile iletişim içerisinde kalmaya özen gösterdim ama yine de siz, kendi gördüğünüz ya da duyduğunuz sesten ötürü her şeyin yolunda ve çok da iyi olduğunu düşünüyorsunuz. Bunu, Moribund Oblivion da yaşamıştır sanırım.

Bu nedenle (bakınız uyarmak ve tekrar belirtmek istedim ki GENEL konuşuyorum),
bu tarz canlı yayınlarda, Zaga gibi o stüdyonun daimi grubu olmuş, orada prova ve hata deneme kaydı yapmış gruplar haricinde gerçek anlamda bir verim elde etmek oldukça güç.
Lütfen biraz daha birikimli ve bilgili olarak bu tarz değerlendirmelerde bulunalım.
Crossfire değil, bu tarz yayınlarda çalan pek çok grup; özellikle de canlı yayın deneyimi olmayanlar için bu dikati gösterelim.

Şimdiiiiii arkadaşlar...
"Yine" bir şehir dışı konseri var madem, biz de yine tur yaparız ama detaylar konserin detayları kesinleştikçe ortaya çıkacak.

PROGRAM:
Tur ile perşembe gecesi 22.30'da yola çıkacağız (son otobüs). Cuma günü Çanakkale'de olacağız ve şehitlikleri daha sakin olacağını umduğumuz bir dönemde bu defa birlikte gezeceğiz. Keyifli bir gezi olacak. Akşam da TNT Bar'da hep birlikte takılırız ya da konaklayacağımız yere yakın başka bir mekanda toplanır, eğleniriz hep birlikte.
Cumartesi günü konser günü. Konaklayacağımız yer ile konser alanı çok yakın olacak, günü bu bölgede geçireceğiz. Sonra hep birlikte konserde eğlenecek ve aynı akşam saat 01.00'de yine son araba ile geri döneceğiz.
Pazar öğlene doğru Ankara'da olmuş oluyoruz arkadaşlar.
PDT_Armataz_01_42.gif

ULAŞIM:
Kamil Koç ile gidip geleceğiz. Normal şartlarda gidiş geliş 56 ytl olmasına rağmen daha ucuza gideceğiz. Emin olun 😉 Yalnız bu iş için sayı belirlememiz gerekli, ona göre fiyat çıkaracağız.
PDT_Armataz_01_42.gif

KONAKLAMA:
18 Mart Üniversitesi tarafından gruba tahsis edilecek bir otelde kalınacak. Bu yer kesinleşince fiyatını da duyuracağız. Emin olun çok yüklü bir fiyat olmayacak fakat burada yer ayırtmak için de belirli bir sayı bildirmek gerekiyor.
Eğer Çanakkale'de kalacak bir yeriniz (bir arkadaş ya da akraba) varsa sadece yol masrafınız ile turumuza katılabilirsiniz.
PDT_Armataz_01_40.gif

Tüm detaylar konserin detaylarına bağlı olarak gelişecek.
Yine de bizim de belli bir sayı tespit etmemiz gerekiyor. Bu nedenle tur için;
SON BAŞVURU TARİHİ 3 MAYIS'tır. (25 gün var)

5 Mayıs Perşembe gecesi yola çıkılıyor, 7 Mayıs gecesi konserden sonra geri dönülüyor ve 8 Mayıs Pazar günü öğlene doğru Ankara'da olunuyor.
Nightwolves da yazsın bir, tam olsun.

Bu arada bu gurup hakkında bu kadar konusmaya gerek yok arkadaşlar.Gitaristleri kerem ve kaya yı öyle böyle yakından tanıdığım ankara lı trash power metal arası bir gurup benim merak ettiğim tek konu selftorture yada cenotaph lan neden yakın olmalarına rağmen ankarada ortak çalışmalara girmiyorlar?BU arada en kısa süre de raven a uğrayıp yeni albümü alacagım:bütün ankara raven ve zoo tayfasına selam olsun kardeslik bozulmasın ANKARA nın tek metal müzik sever ve yapan özelliği yardımlaşma bitmesin 06

DaveMustaine_64 demiş ki:
Sanki konser tarihini göremiyorum :roll:
Umarım uygun bir zamandadır, ben de gelirim, süper eğlenceli oluyor 🙂

Eheheee... yazmayı unutmuşuz.
Konser 7 Mayıs Cumartesi.
5 Mayıs perşembe yola çıkıp, 6 Mayıs bütün cuma delicesine geziyoruz.
Yedisinde konserler var. Eğleneip gece de yola çıkıyoruz, pazar sabah Ankara'dayız.

__FT__ demiş ki:
benim merak ettiğim tek konu selftorture yada cenotaph lan neden yakın olmalarına rağmen ankarada ortak çalışmalara girmiyorlar?BU arada en kısa süre de raven a uğrayıp yeni albümü alacagım:bütün ankara raven ve zoo tayfasına selam olsun kardeslik bozulmasın ANKARA nın tek metal müzik sever ve yapan özelliği yardımlaşma bitmesin 06

Ya hakikaten ayıp olmuş sel_FT_orture sever sayarız. Cenotaph da öyle..
Kendileri de bilir. Ben kişisel olarak daha bir severim. Self Torture özellikle. Grup elemanlarına da buradan selam olsun.
Gerçekten üzüldüm ya böyle olmasına ya da böyle düşünmenize.
Neyse Raven ya da Zoo'da oturup çay - kola - bira fark etmez eşliğinde konuşuruz.
Yapalım tabii ortak projeler, neden olmasın hacılar 😉

ilk defa yuxexes'te dinlemem ile şoke olduğum, "türkiye'de de adam gibi trash yapan varmış demek ki" dediğim ve özellikle bateristlerini çok takdir ettiğim bi gruptur.

Friedman demiş ki:
Jeff_Loomis demiş ki:
Eminim ki grup elemanları bir cevap yazacak olsa çok daha sakin ve olumlu yaklaşacaklardır bu duruma.

Cevap yazılacak bir durum yok. Her insan kendi düşüncelerini istediği gibi belirtebilir. Zaten bu eleştiriler olmaz ise sorun var demektir. Her insan beğenecek diye bir şey yok. Yeterki eleştiriler yapıcı ve bir takım şeylere dayansın. Kötü bir niyet olmadan,ön yargıyla yaklaşmadan. Bunlardan ders alınır,hatalar bilinir ve düzeltilir. Taklit olayında ise hakikaten ben de merak ediyorum yapılan müzik neye benzetiliyor acaba?

Jeff_Loomis demiş ki:
Nightwolves'un Crossfire ile olan bağları fan/grup bağından daha ötedir.

Nightwolves her zaman bizim için çok önemli bir hareket oldu. Hareket sözcüğü az kalır. Aile kelimesi daha anlamlı. Çünkü işin duygusal boyu kendi adımıza çok daha fazla...

Çok sevdiğimiz gruplar(...)dışında bize karşı ayrıca cephe alındığı hissine kapılıyoruz artık.Kimseyle herhangi bir problemimiz olmasın diye uğraşıp,herkezle iyi geçinmeye çalışıyoruz. Çünkü kardeş gruplarımızı,aynı sahneyi paylaştığımız müzisyenleri seviyoruz. Bu müzik türünde zaten az bir kitleyiz. Birbirimizi kaybedersek kim kalacak? Kin ve nefretle grubun arkasından bir takım konuşmalar yapıldığını ve bazı konulara çok önyargıyla bakıldığını biliyoruz. Ankara ve Ankara dışındaki gruplar tarafından. Umarım bu gözle bakanlar değişir...

Yurt dışında gruplar dostluk içinde,konser bitiminde sahne arkası
birlikte içip nasıl eğleniyorlar? Artık Türkiye'de gerçekten kendi adıma çok özlediğim bir konu. Birilerine birşeyler kanıtlama gereği duymadan,sahnede eğlenerek çalmak,kasılmadan müzik yapmak,güzel ve eğlenceli backstage muhabbetleri ve güzel seyirci desteği(sadece Nightwolf'lar sayesinde konserler iyi geçiyor).Yabancı grupları kıskanıyorum çoğu grup hayatlarının konserlerini Türkiye'de veriyor. Hiç dinlenmemiş ve isimlerinin bilinmemesine rağmen ama Türk gruplarına gelince?

Beklentiler artık nedir insanlardan bilemiyorum ama umarım albümden sonra bir takım şeyler değişir.Görüşmek üzere...

Acaba iyiye mi gidiyor ki bu piyasa?Eskiden elini atsan kaliteli bir metal grubuna çarpardı.Şimdilerde alttan gelen gruplar sayıca az ya da kalite olarak iyi olanları çok çok daha az.Eskilerden elenip kalanlar da zaten kendilerini ispatlamış gruplar...Kötü bile olsalar bunca sene bu yaşlara gelmişken uğraşmaları bile takdir edilecek birşey...Bence de artık daha çok kenetlenme vakti.Neye yarar?Zaman gösterir ama kaybedilenlerin acısı daha büyük oluyor...

Crossfire'a da çok çok başarılar...Umarız hakettiği yere daha çabuk gelir.Bize de yer ayırtın yurtdışında olur mu 😉

Bu müzik piyasası bir lig olarak görüldükten ve gerçekten de her geçen gün o noktaya sürüklendikten sonra kenetlenmek bir birimize daha fazla kerkinmeden başka bir şeye yaramayacak gibi.
Önce kafalar değişmeli.

Bir süreden bu yana piyasadaki kimi grupların aynı müzik için emek veren gruplara yaptıklarına şahit oluyorum. Ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bu da beni kuyu kazıcılardan soğutuyor.

deerrudolf demiş ki:
Bir süreden bu yana piyasadaki kimi grupların aynı müzik için emek veren gruplara yaptıklarına şahit oluyorum. Ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bu da beni gambazcılardan soğutuyor.

Ayrıyeten böyle şeylerin metal müzikte olması çok kötü 🙂 Diğer tarzlar için bir şey demiyorum ama metal müzikte böyle olmamalı kesinlikle 🙂

Vallahi albumun dagıtımı bi yapılamadı gitti bitirdi bizi ... Dost kitapevi muzik bölümü calısanları bile tanıdı artık beni , gorunce daha gelmedi album diolar :evil:

Geri