Emg manyetikleri nasıl bilirsiniz ??

unchosenone demiş ki:
bence sadece köprüye emg takmak daha mantıklı değilmi hem cleanden de vazgeçmiş olmayız.. mesela dimmu borgırın gitaristinde, jacksondı gitarı yanılmıyosam köprüde emg sapta sseymour duncan vardı şahsen ben öyle yapmayı planlıyorum 😀

Emg'ler pasif humbucklerdan farklı olarak 25kilo ohm'luk tone ve volume potanslarıyla çalışıyorlar. Aynı gitarda aktif ve pasif 2 manyetiği kullanmak için her ikisi için de farklı bir potans ve ona göre de bir devre kurmak gerekecektir. Benim bir gitarımda köprüde emg 81 sapta seymour duncan jazz var ve potanslar 25 kilo ohmluk, sap manyetiğini kullanmıyorum ben normalde fakat çaldığım zaman çok güçsüz ve bas bir ses veriyor. Clean tonlarda ise nispeten fena değil 🙂

Dimmu Borgir'in konserde neck manyetiğini kullandıracak fazla da bir şeyi yok o yüzden iptal ettirmiştir diye tahmin ediyorum. Benzerini Jesper Stromblad da yapmıştı. Daha bir sürü de yaptıran vardır 🙂

25 kilo ohm ile pasif bir HB ancak çamur kıvamında tonlar verecektir sana. Çok boğuk tonlar olacak bunlar.

Onun yerine ayrı bir volume run et deri,m. 25K yı EMG kullansın, 500Kyı da sap manyetiğin... Birinden ötekine geçerken ciddi volume farkları hala olabilir ama eskisi kadar fark olmaz, artı iki pozisyonu da kendi başına güzel güzel kullanırsın.

Ama yine de ikisini karıştıramazsın. Gerçi eskisine göre hala güzel çıkacak olsa da ton, ikisi beraber çalıştığında EMG ötekini bastıracak. tek çıkarın ikisini independent volume olarak devrelemen. Ki bu da mümkün. Ve ikisi beraber çalıştığında, EMGnin sesini kısacaksın ve birbirleri ile dolayısı ile dengeli olabilecekler.

B 😉

DrB demiş ki:
...

Ve ikisi beraber çalıştığında, EMGnin sesini kısacaksın ve birbirleri ile dolayısı ile dengeli olabilecekler.

B 😉

Tabi burada EMG'nin kısık ses performansını da göz önüne almak lazım. Sesi kıstıkça EMG'yi EMG yapan o "yırtıcı" ton kayboluyor. Yani köşeler yok olmaya başlıyor. Synth kullanmış gibi bir efekt elde ediyorsunuz istemeden.

Böyle olunca pasif+aktif manyetik kullanmak çok avantajlı gözükmüyor.

EMG seçecekseniz ama diğer pozisyon için pasif manyetiğin modeline karar verdiyseniz EMG'den vazgeçmeye bakın. Pasif manyetiklerden EMG'ye yakın performans verecek modeller seçebilirsiniz...

Nerde okudum bilmiyorum ama sanırım bu başlıktaydı birisi "finish" in boya demek olduğunu söylüyordu ya ben "cila" anlamına geldiğini sanıyordum yanılmışmıyım bunca zaman??

SupHomie demiş ki:
Nerde okudum bilmiyorum ama sanırım bu başlıktaydı birisi "finish" in boya demek olduğunu söylüyordu ya ben "cila" anlamına geldiğini sanıyordum yanılmışmıyım bunca zaman??

Ben demiştim. Finish sözlük anlamı olarak cila demek galiba, fakat ingilizcede genel anlamda gitarın rengi, üstündeki desen veya boya olarak kullanılır... Hep böyle şeyler üst üste gelir ya, bugün Jackson'ın crimson swirl finish'i ile ilgili bir muhabbet oldu ben de biraz araştırma yapıyim dedim tam şu linki okuyordum üstüne finish muhabbeti gelmiş oldu bu başlıkta 🙂

http://news.harmony-central.com/Newp/2002/DK2-Crimson-Swirl.html

O kadar uzun süre bişeyi "bişey" diye bilip de o şeyin aslında o "şey" olmadığını öğrenmek çok iğrenç bi duygu ya 😀
Ya finish demişken bide hiçbirzaman anlamadığım şey olan "action" kelimesi gitar muhabbetinde ne anlama geliyor?
Ayrıca emg muhabbeti olsun diye yazayım dedim😛 single boyutunda hb olan aktif manyetiği varmıydı emgnin ??

GNR79 demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
GNR79 demiş ki:
Action:Tellerin klavyeye olan uzaklığı...
klavyeden cok perdelere uzakligi. d;

sanırım tellerin klavyeye uzaklığı daha doğru bir tabir

Action esasen 12. perdede tellerin perde demirine olan uzaklığıdır. Action ayarlanırken genelde 12. perdede tellerin altına bir kredi kartı veya onun gibi başka bir şey yerleştirilir. Ortalama action o kredi kartının ucu ucuna düşmeyecek gibi orda durmasını sağlayacak yüksekliktedir 🙂

DaveMustaine_64 demiş ki:
GNR79 demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
GNR79 demiş ki:

Action esasen 12. perdede tellerin perde demirine olan uzaklığıdır. Action ayarlanırken genelde 12. perdede tellerin altına bir kredi kartı veya onun gibi başka bir şey yerleştirilir. Ortalama action o kredi kartının ucu ucuna düşmeyecek gibi orda durmasını sağlayacak yüksekliktedir 🙂

şimdi bu tam olarak doğru değil. 12. perdede çoğu firma (gibson, esp, vs)fabrika çıkışı bas kısmından 2mm olacak gibi ayarlar o mesafeyi. telleri çok aşağı indirmek çalım kolaylığı sağlasa da sustain'i öldürür, biraz yüksek çalmaya alışın :idea:

secks demiş ki:
DaveMustaine_64 demiş ki:
GNR79 demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
GNR79 demiş ki:

şimdi bu tam olarak doğru değil. 12. perdede çoğu firma (gibson, esp, vs)fabrika çıkışı bas kısmından 2mm olacak gibi ayarlar o mesafeyi. telleri çok aşağı indirmek çalım kolaylığı sağlasa da sustain'i öldürür, biraz yüksek çalmaya alışın :idea:

Ben kendi adıma 1.5-2mm civarında bir action ile çalıyorum. Fakat bir çok kaynakta "ortalama" yani genelleme anlamında bu örneği okudum.. Ünlü Gibson luthier Dan Erlewine kitaplarında action'ı 3/64" yani 1.2 mm gibi bir değere ayarladığını yazıyor, bir kredi kartı da ondan birazcık daha kalın galiba 🙂

Geri