Emo Nedir?

herkez,özellikle genç yaşlarda bir takım akımlara kapılabilir,farklı olmak güzel gelir,metalcilerin yada punklarında bu konuda bir farkı yok yani 😉 bunun cahillikle hiç bir alakası yok,taklitci derken neyi kasteddiğini anlayamadın kimi taklit ediyorlar?

kunti demiş ki:
herkez,özellikle genç yaşlarda bir takım akımlara kapılabilir,farklı olmak güzel gelir,metalcilerin yada punklarında bu konuda bir farkı yok yani 😉 bunun cahillikle hiç bir alakası yok,taklitci derken neyi kasteddiğini anlayamadın kimi taklit ediyorlar?

elbette gençken arayış içinde olur birey, bir takım etrafında gördüğü giyim yada müzik tarzına özenir ve zamanla sever yaptığının farkına varır/varmalı, 15-20 yaş arası çocuk dediğimiz çağlar değildir en azından neyi yaptığının farkında olunan çağlardır... istiklal de dolanan emo dediğimiz tiplerin bir kısmı yiyip içip gezen, sorumlulukları olmayan, ondan bundan para dilenen, boş gezenin boş kalfası, işe yaramayan tehlikeli kendine zarar veren maddeleri kullanan , sırf dikkat çekmek adına pis gezen (özenti nedeni ile) yani emo'ları taklit eden bir grup genç işte bu cahillilk değil de nedir ? kişinin bir yaşam tarzı elbette vardır bunun her türlüsüne saygı duyarım ama dediğim gibi sorsan emonun ne olduğunu bilmeyen emo geçinen tiplere de 😀 😀 😀

okey,o zaman senin kızdığın,dalga geçtiğin tipler gerçekten emo olan tipler değil,istiklalde takılıp,emo şekli dolaşıp madde kullanan tipler.bu durumun emo akımı ile bir ilgisi yok o kişilerin kişiliği kendi seçimleri ile ilgili.fakat bu forum sayfasında dışlanan kesim emolar.artı istiklalde gezinen tiplerin eskiden metalci ve punk versyonlarıda vardı 🙂 kadıköyde tanıdığım metalci tipler vardı,çıktıkları kızların cep telefonlarını çalıp satıyorlardı,ondan bundan para dileniyor,madde kullanıyorlardı.o zaman gelin metalcilerlede dalga geçelim(???)

kunti demiş ki:
kadıköyde tanıdığım metalci tipler vardı,çıktıkları kızların cep telefonlarını çalıp satıyorlardı,ondan bundan para dileniyor,madde kullanıyorlardı.o zaman gelin metalcilerlede dalga geçelim(???)

ben onlara içimden birşeyler diyorum zaten merak etme 😀 kunti emocular metalciler savaşı mı yapıyoruz ? bunun elbette savunulacak bir tarafı yok ne yapacaktık peki bu arkadaşlara çiçek hediye edelim belki yapmazlar 🙂 onlar ne yaptıklarının farkındalar acınacak halleri yok elbette dalga geçilir 8O

db demiş ki:
kunti demiş ki:
kadıköyde tanıdığım metalci tipler vardı,çıktıkları kızların cep telefonlarını çalıp satıyorlardı,ondan bundan para dileniyor,madde kullanıyorlardı.o zaman gelin metalcilerlede dalga geçelim(???)

ben onlara içimden birşeyler diyorum zaten merak etme 😀 kunti emocular metalciler savaşı mı yapıyoruz ? bunun elbette savunulacak bir tarafı yok ne yapacaktık peki bu arkadaşlara çiçek hediye edelim belki yapmazlar 🙂 onlar ne yaptıklarının farkındalar acınacak halleri yok elbette dalga geçilir 8O

benim amacım zaten metalciler vs emolar savaşı olmaması,kimse kimseye dinlediği müzik yada girdiği imaj yüzünden karşı olmasın bu çok yalnış bir şey 😉

Kadikoy rexx sinemasindan ve cevresinden, emo kidler yuzunden nefret ettim. Bigun sinemanin karsisindaki patsoda oturuyorum. Ve kiz arkadasimla yemek yemeye calisiyorum (!), o esnada bi kac masa otede oturan ve 3 erkek 1 kizdan olusan emolarin sesleri geldi kulagima, birbirlerine kufur ederken butun ic organlarini saydilar. Daha sonra 1 baska emo grup geldi onlarda yanilimiosam 2 erkek 3 kiz gibi biseydi. Bi guzel yediler ictiler. Sonra erkek olanlari, disilerine " siz sinyale cikin para bulun 10 dakkaya kadar da burda olun tediler" kizlar da tamam diyip kalktilar. cocuklardan biri kiz giderken parmak atti, kiz guldu..... kucuk bir emo gunlugu

*Nerde nasil hareket edilir bilmezler
*Ozentidirler
*Gercekten arayis icinde olupta, kendini emo olarak bulmus olanlar, bir kac uyanigin ellerine dusmusler
*Yaslari kucuk oldugu icin sorumsuz emo mantiginin uzerinde sorumsuzlar
*Cevreye verdikleri zarar haddinden fazla, gunduz goremeseniz bile, gece guzelim bmw nin aynasina tekme atip sallandiranina rastlamistim
*Sirtlarinda calmaktan bi haber olduklari bi klasik gitarla, kiz dusurmek icin saatlerce ayni noktada dikilirler, yorulmazlar

Detayli bilgi icin; bkz. kadikoy rexx

istanblues demiş ki:
cobanband, müthiş bir yorum, alkışlıyorum seni.
Tesekkur ederim, bide bunlara yaptigim sarkinin kaydini dinlesen bayilirsin ozaman 🙂 Madem hazir konusu acilmis paylasmak isterim en azindan sozlerini.. Buyursunlar,,, ;

Rexx in onu olmustur bize bu aralar mekan
Emokidlik kanimizda var kadikoy bize hayran
Icerken arabesk dinleriz, arabada hiphop
Kızlar geliyo lan oglum acin hemen bi rock.

Rexx in onunde yatarim kalkarim gece gunduz aglarim
20 sinde bakmaz diye bana 15 likken kapatirim
Gunun her saatinde elimde bi sise bira
Bitsede para sinyal war ben dagdan geldim ula.

Bi klasik koydum ben belime t-shirt umde siyah
Bana bakmayanin vay haline belimdedir silah
Suya hasret dikildim 7 saat tepemde gunes
Konser varmis lan oglum bi suru kiz hemde beles.

Rexx in onunde yatarim kalkarim gece gunduz aglarim
20 sinde bakmaz diye bana 15 likken kapatirim
Gunun her saatinde elimde bi sise bira
Bitsede para sinyal war ben dagdan geldim ula

emo lara laf etmişsinde sanki gothic ler ayrı bi cacık onlarda suratlarında anlamsız bi hüzünle dolaşıyor 😀
Rap cilerde öyle hatta rockcu larda hiç birisinin bir anlamı yok.Bie yaşam tarzı oluşturmaya çalışıyor.Daha önce de dediğim gibi kırolarda insan animecilerde.Konya'da yaşaya yaşaya özünde insan olduğunu anlamaya başladım.Çevreye ZARAR vermedikçe özünde insan vardır ve ne olursa olsun saygıyı hak ediyorlar.

cobanband demiş ki:
Kadikoy rexx sinemasindan ve cevresinden, emo kidler yuzunden nefret ettim. Bigun sinemanin karsisindaki patsoda oturuyorum. Ve kiz arkadasimla yemek yemeye calisiyorum (!), o esnada bi kac masa otede oturan ve 3 erkek 1 kizdan olusan emolarin sesleri geldi kulagima, birbirlerine kufur ederken butun ic organlarini saydilar. Daha sonra 1 baska emo grup geldi onlarda yanilimiosam 2 erkek 3 kiz gibi biseydi. Bi guzel yediler ictiler. Sonra erkek olanlari, disilerine " siz sinyale cikin para bulun 10 dakkaya kadar da burda olun tediler" kizlar da tamam diyip kalktilar. cocuklardan biri kiz giderken parmak atti, kiz guldu..... kucuk bir emo gunlugu

*Nerde nasil hareket edilir bilmezler
*Ozentidirler
*Gercekten arayis icinde olupta, kendini emo olarak bulmus olanlar, bir kac uyanigin ellerine dusmusler
*Yaslari kucuk oldugu icin sorumsuz emo mantiginin uzerinde sorumsuzlar
*Cevreye verdikleri zarar haddinden fazla, gunduz goremeseniz bile, gece guzelim bmw nin aynasina tekme atip sallandiranina rastlamistim
*Sirtlarinda calmaktan bi haber olduklari bi klasik gitarla, kiz dusurmek icin saatlerce ayni noktada dikilirler, yorulmazlar

Detayli bilgi icin; bkz. kadikoy rexx

kadıköyde takılan metalci yada punkçı tayfalarda eskiden aynı şeyleri yaparlardı,bunu emo yada metalci ile alakası yok bu kişilikle alakalı birşey.hoş olmayan hareket yapan bir kaç insan görüp tipleri emo diye emolara düşman olmak mantıksızca.

"Emo meselesi" ile "metal felsefesi" ni bence cok farkli acilarlardan izlemek gerekir. Insanlarin kisilikleri tercihleri dogrultusunda gelisir. Ayrica o bahsettigin tayfadakilerden biride bendim. Hicde o dedigim seyleri yapmazdik. Yapmis olsaydik yazmazdim. Oradaki emo tureyisine birebir an an sahidim. Disardan bakildigindan anlasiliyodu ki, -arayis icindeydiler -degisime ihtiyac hissediyolardi -kiz arkadas sikintilari vardi -buyuklerine ozeniyolardi -marjinal olma cabalari vardi -hizli buyume gibi anlamsiz bi tasalari vardi ve disardan gordukleri, "siyah t-shirtli uzun sacli kupeli adamlar"di. Kiz erkek yanyanaydi, ickiler vardi. Yani demek istedigim aile baskisinin, okul baskisinin, itilmisligin disinda ozgur bi yasamin oldugunu sezdiler. Iclerine girmenin tek yolu onlar gibi olmakti. Ama "futbolu bilmeden takim tutmaya" kalkisirsaniz boşsunuz demektir. Onlarinda icine girmeye calistiklari kulturden pek de bi haberleri yoktu. Dolayisiyla da sekil itibari ile biraz benzemeye basladiktan sonra, degisimlerine devam ettiler. Modayi da isin icine soktular." Olay hic bi zaman muzik olmadi ki (!)" -nasil kiz tavlayabilirim? -nasil ortam yapabilirim? -nasil bedava icebilirim? Bunlar orayi isgal etmek uzereyken bide "rap"ci arkadaslari cikiverdiler!! haydaaa gel bide burdan yak!! Ve bu sacma olaylarin sonrasinda kendimi bir an once uzaklastirdim.
Bide bu tum anlattiklarim metalcilere bakarak tureyen emolardi. Nesil gectikce uremeleri devam ettigi icin, yeni emo adaylari, abi emolari ornek alarak yollarina devam etmenin pesinde. Cok daha urkutucu. Degisim devam ediyor. Ve ben merak ediyorum bunlardan biri beni isirirsa "donusurmuyum" 🙂

o bahsettiğin tayfadakilerden biri benim derken kadıköyde tek bir tayfa olduğunu sanmıyorum ayrıca aynı senelerdenmi bahsediyoruz onuda bilmiyorum ama benim tanıdığım insanlar anlattıklarımı gayette yapıyorlardı.tarif ettiğin insanların arayış içinde olmaları vesairelerinin genel olarak emolarla alakası yok bu o kişilerin kendi psikolojileri ile alakalı,ayrıca insanların kişilikleride seçimleri doğrultusunda gelişmeş yani emo olmak insanın kişiliğini değiştirmez 😀 tüm emoların dediğin gibi tipler olduğunu var saysak bile bu kimseyi ilgilendirmez,kendine başka hedefler bulmalısın derim 😉

kunti demiş ki:
tüm emoların dediğin gibi tipler olduğunu var saysak bile bu kimseyi ilgilendirmez,kendine başka hedefler bulmalısın derim 😉

Ben ugrassiz bi adam deilim, bu yuzden bi kac emokid hedefim olamaz. Burasinin bi forum sayfasi ve bi tartisma platformu oldugunu saniyorum. Konuda emo oldugu icin her uye gibi dusuncelerimi dile getirdim. Ayrica benim ne cesit bi hedef bulucagimda kimseyi ilgilendirmez. Aslinda dunyadaki bi cok seyde kimseyi ilgilendirmez. Bu konusmanin su anda aldigi halden daha vahim bi hale ilerlemesini durdurmak adina bu konuya bi kez daha yazmiyacagim. Kunti bey size kendi kendinizle bol muhabbetler dilerim ozaman. Hoscakalin

konu emonu ne olduğu,yazılanlar ise emolara saldırı amaçlı,buda geyet emokidlerin hedef haline geldiğini gösterir.hedeflerini bu sayfalarda dile getirdiğin sürece benimde farklı hedefler bulmanı tavsiye etmek gibi bir hakkım var,dediğin gibi burası bir forum sayfası.insanları belirli kalıplar içine sokup düşmanca tutum sergileyen zihniyetli insanlara birşeyler anlatabilmek için uğraşmaktansa kendi kendime muhabbet etmek çok daha iyidir,bye 🙂

Sorunumuz şurada ki, emo'yu ne olarak incelememiz gerekiyor, alt-kültür olarak mı (zira karşı-kültür olduğunu hiçbir koşulda kabul etmiyorum) yoksa bir müzik türü olarak mı? İkisi de farklı açılımlara gidiyor...

Şu anda çok detaylı yazacak vaktim yok, fakat kısaca, cobanband'in mesajına ufak bir eklentide bulunacağım: ''emo'lar'', ''true metal'ciler'', ''rapçiler'', ''gotikler'', vs. gibi alt-kültür akımlarının tamamen ''özenti'' ya da ''olmadığı bir şey olmuş gibi gözükmeye çalışanlar''dan ibaret olmadığı barizdir. Maalesef (hem de kocaman bir maalesef) bütün alt-kültürler kendi içlerinde, benliğine sahip olarak ve bilinçli seçim sonucunda o kimliği ya da o kimliğin açılımlarını seçenlerden çok, ''akım'' olduğu için ya da ''marjinal'' olduğu için ''koyun'' olmayı seçenlerden oluşuyor. Sorun bu noktada zaten. Alt-kültürlerin kendi içlerinde, kendi inançlı takipçilerini dahi bezdirebilecek çeşitli güruhlara dönüşebilir - bu dönüşüm, maalesef sadece 'marjinal bir kısım' içerisinde değil, alt-kültür nüfusunun çoğunluğunda olur. Bu da zaten, o alt-kültürün yozlaşmasıdır: ha, karşı-kültürler çok mu dayanıklı çıktı? Hayır. Zira karşı-kültür olan punk, alt-kültüre doğru yozlaştı ve bu yozlaşmasının sebepleri bir yana (Vaktim yok ayrı ayrı yazmaya) en sonunda emo'ya doğru evrildi.

bence emo , ne olduğunu ancak bir emonun tarif edebileceği , kendine özgü takıntıları olan (taksimde galatasaray lisesinin önünde,bakırköyde ermeni kilisesinin önünde oturmak gibi.corverse giymek gibi.dar paçalı pantolon giymek gibi.renkli bağcıklar kullanmak gibi..) , toplumun genelinden çok çok farlı saçları ve duruşları olan kişilerin kendilerine ve yaşayış biçimlerine verdikleri isimdir.

saygılar..

Geri