Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Burdayım hackeiommi , daha karar veremedim gitar konusunada,ya kafamda şöyle birşey var Zakk 'in bendelerini vibratolarını çok benzetiyor sürekli pinch harmonic falan hep çalışıyorum,büyük ihtimalle ya sağlam bir marshall alacağım yada bu adamın setup'ını kuracağım veya Epiphone Camo alacağım 😀

gilmor: Yanlış anlaşılmak istemem ama bu dizinde okuduklarımdan müzikal bir maymun iştahlılık var sanırım. Ki bu da kötü bişey değil gayet doğal. Bu durumda bana göre piyasadaki en versatil gitarlar PRS modelleri. Ben de kullanıcısıyım.

Bütçeye göre PRS SE serilerinden ya da eldekiler satılıp üzerine eklenerek 2. el Amerikan PRSler de düşünebilirsin. Custom 24, Maccarty gibi modelleri coil split hadiseleriyle neredeyse her tarza hitap ediyor. SE serilerini fiyatlarına göre çok kaliteli buluyorum. Amerikanlarda da çok çok uygun fiyatlı 2. el ilanlar var.

Tufan, amfisiz setup olmaz, olur da yarım bir şey olur bence. Önceliği amfiye versen diyorum. İyi bir ikinci el alsan veya bu paraya kafana göre bir Tonal amfi yaptırsan, üstüne sabredip setup kursan daha iyi olmaz mı?

Burdayım hackeiommi , daha karar veremedim gitar konusunada,ya kafamda şöyle birşey var Zakk 'in bendelerini vibratolarını çok benzetiyor sürekli pinch harmonic falan hep çalışıyorum,büyük ihtimalle ya sağlam bir marshall alacağım yada bu adamın setup'ını kuracağım veya Epiphone Camo alacağım 😀
ben bir video koymanı tavsiye ediyorum. şu vibratoları bendleri görmek istiyorum. böylece daha fazla çalışıp çalışmaman gerektiği hakkında yorum yapalım. Eğer çalış diyorsak o sürede sabredip o ekipmanı kurman için para biriktir. diğer gitarları sat. bir gibson bullseye yada emg 81 85 li bi gibson custom al. hatta obican satıyo olması lazım bi wine red custom. Sen almazsan ben alırım bak acımam düşünüyorum ciddi ciddi 🙂 sonra marshall ve diğer pedalları diz. Sonra da biz sana yolun açık olsun diyelim 👍

E Murat, utanmasan ekipman alacaklar için Turkrock Sınav Komisyonu kuracaksın valla he 🙂
Şaka bir yana, kendini geliştirmek çook çok önemli tabii ki. Ama işin o yönünü bizden fikir istenmedikçe kişilerin insiyatifine bırakalım derim. Bu kadar hassas konularda yorum veya tavsiyeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.

hackeiommi abi mesela senin gibi adamların yorumlarını kayda değer bulup değerlendirirse neden yararlı olmasın ? Ayrıca çok iyi olur ya yaratcı bi fikir turk rock sınav komisyonu 🙂

Tufan gazı almışsın anında 🙂
Murat bu konuda kendi açımdan farklı düşünüyorum doğrusu istersen. İnternet ortamında işler daha kolay gibi görünebilir belki ama, bir insanın müzisyen olarak potansiyelini belirlemek ve tavsiyelerde bulunmak kolay bir mesele değil. İnternet ortamına yüklenen kayıtlar bence bir yere kadar referans noktası oluşturabilir ama yeterli olamaz. Bir müzisyen adayını karşına belki de birkaç kez alıp onu canlı dinlemeden, konuşmadan, bakış açısını, tavrını görmeden, alışkanlıklarını az çok ölçmeden "senden olur - olmaz, şu tekniklerin iyi, bu tekniklerin kötü vs." demek çok eksik bir değerlendirme olur. Tabii bu konuda tavsiye verecek adamların da benim gibi gitarı sosyal hayatı ve iş zamanlarından geriye artan vakit içerisinde çalan bir evcil bir tımbırdatıcı değil, eğitimli de alaylı da olsa, iyi kötü sahne alan, stüdyolarda terleyen, kayıtlarda çalan, yani az çok müzikle aktif olarak uğraşan müzisyenler olması gerekir.

Yine Tufan'a dönüp üç basamakta konuyu başlığa bağlayayım. Abicim bu kayıt yorum yapmak açısından bence yetersiz bu bir. Kendi açımdan emin isem bazı görüşlerimde ısrarcıyımdır, böyle hassas konularda tavsiyeyi forum benzeri ortamlardan değil de aktif müzisyenlerden yüzyüze al bu iki. Yine ısrar ve inatla, araya kaynamış gibi görünen "amfisiz setup olmaz" sözümün hala arkasındayım bu da üç 😉

@hackeimommi abi dediğin tür adamlarla ne kadar sıklıkla karşılaşabilecek ki bilemedim şimdi 👎 Çok derinlikli bakmadan herkesi dinlemek gerektiğini düşünüyorum ben ya. Kimden ne kaparsam kâr diye hareket ederim hep 😳

Zaten dikkat ettiysen luthiyer'sin demedim luthiyer triplerine giriyorsun dedim. Neyse saçma sapan şeyler görünce sinirleniyorum, çünkü yanlış saçma sapan yönlendirmelerle insanların kafaları karışıyor. Forumun kalitesi düşüyor. Bukadar cüretkar konuşmadan önce birkez daha ben bunları neye dayanarak söylüyorum diye düşünse herkes bu forumun kalitesi yerlerde sürünmezdi.

Moderatörlere de söyleyelim Gitarla ilgili tüm içeriği silsinler. Herkes H s s bir gitar alsın olsun bitsin. Ne de olsa amfi kumandası.
Senin kendi yaptığın işe saygın yok herşeyden önce bana birde kabalığı saldırganlığı anlatma.
Neyse uzatmaya daha fazla çöp post etmeye gerek yok. Bu yazdığım bu konudaki son mesajımdı.
çocuklar daha abisi.. takmamak lazım..

@hackeimommi abi dediğin tür adamlarla ne kadar sıklıkla karşılaşabilecek ki bilemedim şimdi 👎 Çok derinlikli bakmadan herkesi dinlemek gerektiğini düşünüyorum ben ya. Kimden ne kaparsam kâr diye hareket ederim hep 😳

O kadar zor değil aslında. Gerçek hayatta Arif Deniz Toker (Whiskey dükkanında çoğu zaman), Burak Eren (hafta içi 12.00'den sonra genelde Burock Müzik'te) vb. tavsiye verebilecek tecrübeli, mütevazi ve düzgün adam çok. Ha, sanal ortamda tavsiye alınmaz mı? Alınır ama ben (doğru veya yanlış, belki fazla ayrıntıcı düşünüyor da olabilirim) tavsiye olayının yüzyüze olmasından yanayım.

Bence Fender Stratocaster HSS (mexico) senin işini fazlasıyla görür. Oldukça rahat bi sapı var . öyle bir gövde yapısı var ki, ister oturarak ister ayakta çal asla seni rahatsız etmez. Ton olarak, humbucker manyetik sayesinde, dip gürültüsüz ve yeterince yüksek gainlerde ses alabilirsin. Single manyetikler de özellikle clean tonlarda çok işine yarar. Distortionda da yarar tabi ki, klasik fender tonlarını yakalayabilirsin. Ayrıca elindeki bir gitar sonuç olarak bi Fender olacağı için modifiye edeceğin zaman acaba değer mi değmez mi diye düşünmezsin. Satmak istersen de elden çıkarmak o kadar da zor olmaz.
Önerilen ibanez modeli de iyi. Jackson ise çok sert tonlar istemediğin için aldıktan sonra pişman olacağın bi gitar. Ama bi fender alırsan pişman olacağını zannetmiyorum.

Henüz almadıysan gitarını, Epiphone SG G-400'ü bir denemelisin. Hem hi gainlere iyi cevap verir, hem de istediğin gibi yerine göre biraz daha yumuşak müzikler de yapabilirsin.
Ayrıca double cutaway olması klavyeyi son perdelere kadar kullanabilme imkanı veriyor.

müzik tarzı manyetikte bitiyor dostum, forumda gez, işçiliği iyi/temel yapısı isteklerini karşılayan bir gitar bul, sonra zevkine göre manyetik modifiyesi ile istediğin tarza çekersin.

gitarın markası müzik tarzını belirlemiyor. ibanez tonları markadan değil genelde kullandıkları ıhlamur ağacı/llisanslı floydun alaşımları/stok manyetikleri'nden geliyor. Önce bolt on-set neck-neck through gibi faktörlere karar ver sonrada köprü modeline. ağaç çeşidine fazla takılma, bass bi ağacı tiz manyetik ile dengelersin sonuçta, yada tiz bi ağacı bass manyetikle.

Bir de gitarın skala ölçüleri, perde sayıları gibi ilerde değiştiremeyeceğin şeylere de iyi karar vermelisin. Bunları da unutma.

Geri