Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Gibsonlar artık 10 yıl önceki gibi değil. Kalite kontrol sıfır. Eğer standart alacaksanız bir ölçüde kalite kontrolü var. Fakat standart altındaki modelleri denemeden görmeden alınmamalı. Hatta bende bir tane uygun fiyata bulmuştum. Arkadasim, zaten bildiğim bu konuyu bana tekrar hatırlattı ve aman dedi. Silkelendim ve kendime geldim , Olm ne yapiyosun gibson bu, görmeden alinirmi dedim ve vazgeçtim. Hele hele studiolardan uzak durun . Gidin ltd lp bakın, prs bakin ama studio dan uzak durun.

"Epiphone önermiyorum. Hiçbir Epiphone LP, Gibson Studio ile kıyaslanamaz" denilmiş ama olmamış bence. @uvidinli abimde bir adet Elite serisi LP var idi. Bana göre eski üretimler hariç Gibson LP Studio'lardan kat kat iyi bir gitar. O yüzden genelleme yapılmamalı...
Ah bir de çalabilsem!..🙂
Bakıp bakıp yalanıyorum, ama LP çalma özürlüyüm, artık kabul ettim...Kıymeti anlaşılamadığından satıştan çektim.
Bir Epi daha var aslında Can kardeşim...Epi Riviera Peerless Bigsby...İnan bana elimdeki tüm gitarlara değişmem...
Yeni Epi'lerde sıkıntı var, bu doğru, fakat eskileri de tadından yenmiyor inanın...

Gibsonlar artık 10 yıl önceki gibi değil. Kalite kontrol sıfır. Eğer standart alacaksanız bir ölçüde kalite kontrolü var. Fakat standart altındaki modelleri denemeden görmeden alınmamalı. Hatta bende bir tane uygun fiyata bulmuştum. Arkadasim, zaten bildiğim bu konuyu bana tekrar hatırlattı ve aman dedi. Silkelendim ve kendime geldim , Olm ne yapiyosun gibson bu, görmeden alinirmi dedim ve vazgeçtim. Hele hele studiolardan uzak durun . Gidin ltd lp bakın, prs bakin ama studio dan uzak durun.

Hocam Ltd ec1000, ec401 ve türevleri çok iyi gitarlar ama Les Paul ile alakası yok ki 🙂 Les Paul tonuyla alakasız bir ton çıkıyor (çok güzel bir ton o ayrı). Daha bir shred gitarı gibi onlar. Yani Les Paul tonu beklentisi olan adam lütfen gidip ec1000 filan almasın.

Ah bir de çalabilsem!..🙂
Bakıp bakıp yalanıyorum, ama LP çalma özürlüyüm, artık kabul ettim...Kıymeti anlaşılamadığından satıştan çektim.
Bir Epi daha var aslında Can kardeşim...Epi Riviera Peerless Bigsby...İnan bana elimdeki tüm gitarlara değişmem...
Yeni Epi'lerde sıkıntı var, bu doğru, fakat eskileri de tadından yenmiyor inanın...

Doğrudur hocam. Ben aslında şu ankileri referans aldım bunu yazarken. Eski Epi düşürmek çok zor.

Aynen kardeşim...Bu yüzden hep 2. el ve yıllanmış gitar peşinde koşuyorum ya!..🙂

Gitarın üretim yeri USA ise işçi sağlığı, işçi tazminatı, iş yeri açma kriterleri ve vergiler, vb. etkenler nedeniyle gitar pahalı.

Meksika ve Kore üretimleri de benzer devlet politikaları nedeniyle maliyet yönünden eskiye oranla daha külfetli. Cort bile o yüzden fabrikayı Endonezya'ya taşıdı.

Endonezya ve diğerlerini en alt seviyeye maliyet yönünden koyarsak iş artık işçilik kalitesine bakmaya kalıyor.

Evet, sadece üzerinde Made In USA yazması yeterli değil. Gitar deneyimli ustaların elinden çıkmamışsa denenerek alınmalıdır.

Hocam iyicene kafam karıştı PRS düşündüm ben ama kaliteli bir şey olsun istemiştim bazı abilerimizin yazdığına göre gibson artık eski gibson değil diyorsunuz peki ya ne önerirsiniz bütçem 2500TL

Yok ben zaten ton konusunda yorum yapmadım. Ama asla gidip Studio ya para vermem🙂

Hah şimdi anlaştık hocam. Ben kesinlikle Ec401'in bile o fiyata (tabi ki yurtdışı fiyatından bahsediyorum) mükemmel bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip olduğunu düşünüyorum. Hatta kalitesiz bir ec401'e rastlamanız da zordur bu kadar da iddaalıyım. Ben çok severim ec401 gibi ltd'leri.

Ama soruyu soran arkadaş Hard Rock tonu, Les Paul tonu gibi konulara girince ben hiç Ec401 tavsiyesine girmem. Girmemem de gerekir çünkü az önce de bahsettiğim gibi ton olarak alakası yok tipleri benzese de.

Her ne kadar kötü çıkma ihtimali olsa da Les Paul tonunu yine orijinal Les Paul gitarlar veriyor. O yüzden deneyerek alınması gerekse de, Gibson Les Paul Studio (T filan değil düz Studio) tavsiyemin arkasındayım 🙂

Hocam iyicene kafam karıştı PRS düşündüm ben ama kaliteli bir şey olsun istemiştim bazı abilerimizin yazdığına göre gibson artık eski gibson değil diyorsunuz peki ya ne önerirsiniz bütçem 2500TL
Boşver les paulü gel sana benim stratı vereyim 2500 TL.ye. Gayet ciddiyim. Kılıfsız, kargo benden. Ankara'daysan adrese teslim.

Ortalığı karıştırmak değil derdim. Sadece nakit sıkışıklığı nedeniyle bir kerelik bir teklif. Tonları da var linkte.

Satılık - Fender ( Usa Partcaster ) Stratocaster

Ec serisi gitarlar ile rock ta yapılır blues da . Buradaki kriter sizin ton beklentiniz. Şahsen ben ec1000 in hastasıyım. Metal de rock ta cayır cayır yapılabiliyor.
Ama dediğim gibi sizin gitardan beklentiniz belirleyici unsur olacak. Bu arada amfiniz nedir? Burada sürekli gitardan bahsediyoruz fakat tonun ilk unsuru amfidir. Gidip Blackstar amfiyle efsane gibson tonları almayı beklerseniz sonuç hüsran olur.

Geri