Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Amfide değiştirecem o yüzden amfi kötü gitardan sonra amfi alıcam şuan line6 iv spider 15w var amfiye de 1.500 TL bütçe ayırdım bu arada
Iyi bir amfi için 1500 tl ; Eğer 2. El bir amfi olacaksa belki ( düşük ihtimal) ama sıfır diyorsanız imkansız. Amfi her zaman alinabilecegin en iyisi olmalı. Gitar sonraki aşama. Özetle gitardan önce iyi bir amfi bakın. İyi bir amfi olmadan 30000 tl lik gibsonda calsaniz squierden farklı olmayacaktır ton açısından.

Abim blackstarin 3 modelini uzun uzun kullandım. 5r , metal ve ht20 studio . Hepsi hüsran ( tabiki benim tonal zevklerime göre)
Ama artisan serisi nasıldır bilemiyorum.
Bence gibson gitara en yakisan amp. Marshall jcm800 ...
Artisan iyi bir A-class ampli gibi gelmişti bana...Sharp tonlu ve modern soundlu, fakat sesin kırılabilmesi için sesi fazlaca açmak gerekiyor...Rakam olarak o ampliye min.5000TL vermek...Biraz düşünülesi bir durum.🙂

Şu an sıfır alacağınız aynı fiyattaki bir Amerikan Gibson ile Japon Ibanez'i karşılaştırınca Japon Ibanez'in malzeme ve işçilik kalitesinin 2 kat iyi olduğunu görürsünüz, ki Ibanez nedense en çok "aşağılanan" gitar markasıdır ülkemizde.

Ibanez S serisi gitarlar maun kasadır ve neck de paf karakterli manyetiklerle bildiğimiz has Les Paul tonuna baya yaklaşabilirler

Son olarak bir de Japon Jackson dk-2m leri şiddetle öneriyorum. Fiyatlarına göre acayip gitarlar.

Katılıyorum. 3 te 3 🙂

Adam amerika gibi gitar yapmanın diğer ülkelere göre çok daha maliyetli olduğu bir yerde, gitar üretip epiphone fiyatına satıyorsa bulaşmayacaksın. Çok açık ve net...

Singlecut tipi bir gitar alınacaksa fiyat performans olarak her yol prs se'ye çıkar 😀

Gitarlara bol bol para yatırıp hüsrana uğramış biri olarak söylüyorum bunları. Amp alınca bütün dertler bitti.
Aynen sevgili kardeşim...Son 4 yılda bass gitarlar dahil elimden toplamda 50 gitar geldi geçti...3-5 tane de iyi ampli...
Bır kısmını elimde tuttum ve sonunda şunu anladım : En iyi tavır, ampli ve gitarı beraberce almak (tüm ekipmanla beraber) ve bunun için de para biriktirecek kadar sabırlı olmak kendinizi ve istediğinizi iyice tanımak müzik marketlerde çokca denemek(mümkünse bir bilenle birlikte)...UCUZA KAÇMAMAK ; para azsa da gitardan önce ampli işini sağlama bağlamak...
Benim kısaca söyleyeceğim : AMPLİ HANCI, GİTAR YOLCU.🙂

Tunç abi yardırmış yine.

Ben de ampli diyorum. Daha doğrusu ben demiyorum, kulaklak diyor, kayıtlar diyor, gözler diyor. "Güzel bir gitar tonu" gitardan çıkmıyor ki asıl olarak, ampliden çıkıyor! Yeni arkadaşlar bunun çok sonra farkına varırlar ve pişman olurlar; "Keşke zamanında ampli alsaymışım!" diye. Biz de bu pişmanlığı yaşamayın diye uyarıyoruz sizi. 🙂

Şu anki ampliniz IV15 imiş. Bu ampliye Custom Shop LP Custom bile taksanız teneke gibi ses alırsınız. O yüzden inanın bana önce ampliyi halledin, sonra gitar çok kolay. 🙂

Şimdi düz hesap, 1500 ampliye 2500 gitara ayırabilirim demişsiniz. Bunları toplarsak 4000 TL eder. Bi' 6000 TL değil ama bu fiyata temiz, ikinci el çok kallavi ampliler alınabilir. Tamam, lambalı amplilerden daha organik tonlar çıkıyor ama bunun için Power-Amp lambalarını kırmak gerekiyor. Bu da sesi açarak mümkün oluyor. Siz, apartmanda mı oturuyorsunuz, ses sorununuz var mı bunları yazın. Ona göre bir öneride bulunmaya çalışayım. Ve tarzınızı detaylı yazın lütfen.

Tunç abi yardırmış yine.

Ben de ampli diyorum. Daha doğrusu ben demiyorum, kulaklak diyor, kayıtlar diyor, gözler diyor. "Güzel bir gitar tonu" gitardan çıkmıyor ki asıl olarak, ampliden çıkıyor! Yeni arkadaşlar bunun çok sonra farkına varırlar ve pişman olurlar; "Keşke zamanında ampli alsaymışım!" diye. Biz de bu pişmanlığı yaşamayın diye uyarıyoruz sizi. 🙂

Şu anki ampliniz IV15 imiş. Bu ampliye Custom Shop LP Custom bile taksanız teneke gibi ses alırsınız. O yüzden inanın bana önce ampliyi halledin, sonra gitar çok kolay. 🙂

Şimdi düz hesap, 1500 ampliye 2500 gitara ayırabilirim demişsiniz. Bunları toplarsak 4000 TL eder. Bi' 6000 TL değil ama bu fiyata temiz, ikinci el çok kallavi ampliler alınabilir. Tamam, lambalı amplilerden daha organik tonlar çıkıyor ama bunun için Power-Amp lambalarını kırmak gerekiyor. Bu da sesi açarak mümkün oluyor. Siz, apartmanda mı oturuyorsunuz, ses sorununuz var mı bunları yazın. Ona göre bir öneride bulunmaya çalışayım. Ve tarzınızı detaylı yazın lütfen.
Üniversite öğrencisiyim yani lambalı amfiyi yurta falan sıkıntı

Abim olayın özünü bir cümle ile sonuca baglamissin. Budur diyor ve saygıyla egiliyorum.
Est. Saygı benden kardeşim...Çok fazla süründüm de ondandır.🙂
Öğrencilerinden biri Socrates'e sormuş : "Nasıl filozof olunur?" diye. O da yanıtlamış : "Evlen!" demiş. "İyi bir eviliğin olursa mutlu olursun ; aksi takdirde de filozof olursun!" demiş.
Benimki de o hesap...İyi ampli ve yeterliliği olan gitarla mutlu olursun ; ucuz enstrüman ve ekipmanla da bu işten soğursun!..😆:notworthy:🤣

Üniversite öğrencisiyim yani lambalı amfiyi yurta falan sıkıntı
Hiç sıkıntı olmaz, düşük wattli güzel bir lambalı amp almadan gitar çalmanın tadına varamazsiniz.
Zaten hi gain de istemiyorsunuz, rock tarzına uygun sıfır çok güzel amfiler bulabilirsiniz. Örneğin peavey classic 30. (Yanılmıyorsam sıfırı 4000 tl civariydi.) Hele birde üstüne 200 tl daha ayarlarsaniz birde attenuater alırsınız. Ondan sonra ışte bu dersiniz.
Eğer yanlış anlamazsaniz birkaç bişey daha söylemek istiyorum. (Affiniza sığınarak)
Sizin yaslarinizdayken bizde marka bir gitarimiz olsun arkadaş ortamında kutusundan çıkardığımuzda wauww densin isterdik ve bunları yaptik ta. Sizde müzikle ilgilendiginize göre sizde de kıyısından köşesinden de olsa böyle bir ego vardır.🙂 bu işin doğasında var bu 🙂
Işte bende tecrubelerime dayanarak sizi uyarmak istiyorum. Eğer amacınız gerçekten müzik yapmaksa şu anda gitar aramayın, gerçekten gidin amfi alin. Yoksa paranız boşa gidecek. İleride güzel bir gitar alırsınız. Açık söyleyeyim, gerçekten iyi bir gitar için 2500 tl de yetmez ( sıfır ürün bazında). bunun içinde min .5000 tl ayırmak gerekir. O nedenle gitar işini erteleyin. İyi bir amfi aldığınızda elinizdeki gitar sizi şaşırtacak emin olun. Bu sesler bu gitardanmi çıkıyor diyeceksiniz.

2013 sonrasında Gibson Studiolar'da düzeltmelere gitti ki bence geç bile kalmışlardı. 2014 ve sonrası bir Studio deneme şansın varsa bir dene. Büyük ihtimal hoşuna gidebilir.

Geri