Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

öncelikle teşekkürler. size bir sorum olacak add+ ürünleri hakkında pek bilgim yok sağlamlık kalite ve ton açısından biraz bilgi verirmisiniz ? birde tube screamer alırsam drive pedalı da almam gerekir mi yoksa tube yetermi ?
TS amfi driveını boostlamak veya voluma boost gibi de kullanılabilir, blues ve belli seviyede rock için yeterli olur. çok clean bir amfide daha sert ton alabilmek için üzerine bir bossterla boostlamanız gerekebilir. dediğim gibi tamamen ne çalacağınız ve zamanla olgunlaşacak tarzınız beğenileriniz bu konuyu şekillendirir.

Forumdan bir arkadaş sormuştu cevabı detaylı yazmıştım.Yararı olacağını düşünüyorum.

Merhabalar,
Tahmin edeceğiniz üzere bütçeye bağlı bu işler.Amfi olan bir setupta en temel 3 pedala ihtiyacın var.Drive pedalı,modulasyon pedalı,reverb veya delay pedalı.Eğer amfinizden drive kullanacaksanız wah,compressor ve overdrive pedallarını amfinizin input una, geri kalan modulasyon ve delay/reverb pedallarını amfinizin send/return kısmından ayrıca baglamanız çok hayatidir.

En temel olarak bi tubescreamer tabanlı overdrive a ihtiyacınız var.Yani İbanez ts-9 ts-808 joyo vintage overdrive,boss od-1 gibi çok alternatifi olan pedallar.Modulasyon olarak en yaygın tercihiniz chorus pedalları olmalı bence ılık ve doldurucu arpejler elde edebilirsiniz böylece.Delay ya da reverb arasında tercihiz biraz amfinin durumuna baglı.Amfinizde reverb yoksa reverb pedalı daha hayati bi hal alıyor delaye göre.Ancak amfinde reveb varsa o zaman da delay kullanmak için iyi bir fırsat oluyor.Eğer alabilrseniz reverb ya da delay i aynı anda almalısın.

Başlangıç olarak ms pozitron (ms) marka pedalları tercih etmenizi öneririm.Hem alması hem de elden çıkarması kolaydır.Şu aşamada eğer kısıtlı bütçeniz varsa ne kadar çok çeşit pedal alabilrseniz o kadar iyi.Çünkü hepsini deneyip tanımış olma ve aradığınız tonu hangi tipte pedalların verdiğini öğrenme şansınız artacak.Delay olarak mooer reecho pedallarını çok beğenmiştim ben bi delay olarak onu tercih edebilirsiniz ki ikinci elleri gayet ucuzdur.

Pedallar kadar bir diğer önemli konuda ara kablolar ve güç ünitesi.Pedal setup u kurarken yapılan en hayati hatalar bence bu ara kablo ve güç ünitelerinin yanlış ve kalitesiz seçiminden kaynaklanır.Ara kablolarını sıfır ve iyi kalite olan kablolardan almaya çalışın.Güç meselesi için joyo nun power supply leri mydükkanda 170 lira civarı ve gayet de yeterli.Ayrıca ilerisi için de kullanışlı olacaktır.İbanezin güzel ara kabloları vardı onlardan da bi 5 adet edinmeniz iyi olacaktır.

Eğer imkanınız var ise bu setup un önüne bir distortion veya güçlü bir od pedalı koymanız ton yelpazenizi genişletecektir.Mesela en uygun yollu aklıma gelen ms bb preamp modeli.Çok güçlü,hacimli ve esnek bir overdrive pedalıdır.Yine bir wah pedalı alıp setup un en önüne koyabilirsinşz ama bence en son olarak düşünün derim çünkü diğer pedallardan farklı olarak ucuz yollusu çok hoş olmaz bu pedalların.al Ek olarak chorus pedalının yanına bir tremolo veya flanger eklemeniz güzel olur.Yine bunları 2 el ms lerden tercih edebilirsin.

Setupunız kafanda büyük oranda belli olduktan sonra bir kutu veya çanta işine girişebilirsiniz. 2. el olarak bakmanızı öneririm değişik el yapımı kutular çıkıyor arada hem ucuz hem iyi kalite olabiliyorlar.Wah aldıktan sonra bir bakın kutu işine çünkü sıkıntı yaratabiliyor.

Ayrıca bir konudan bahsetmek isterim.Eğer bir sahneniz olur ve orada amfiniz olmaz ise sansamp gt 2 gibi bir preamp pedalını(muadili ms gt-2 shakti moddur ve orjinalinden bi tık daha kullanışlıdır.) drive ve modulasyon arasına yerleştirip amfi gibi kullanın.Efekt zincirinin de en sonuna kabin simulatörü olan d/ı box pedalına baglayıp mixere girin. Bu 2 pedalda ms veya behringer marka ekipmanlar ile 250 tl gibi bir para karşılıgı 2. el elde edilebilir.Aklınızda olsun.

Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.İyi günler.

Forumdan bir arkadaş sormuştu cevabı detaylı yazmıştım.Yararı olacağını düşünüyorum.

Merhabalar,
Tahmin edeceğiniz üzere bütçeye bağlı bu işler.Amfi olan bir setupta en temel 3 pedala ihtiyacın var.Drive pedalı,modulasyon pedalı,reverb veya delay pedalı.Eğer amfinizden drive kullanacaksanız wah,compressor ve overdrive pedallarını amfinizin input una, geri kalan modulasyon ve delay/reverb pedallarını amfinizin send/return kısmından ayrıca baglamanız çok hayatidir.

En temel olarak bi tubescreamer tabanlı overdrive a ihtiyacınız var.Yani İbanez ts-9 ts-808 joyo vintage overdrive,boss od-1 gibi çok alternatifi olan pedallar.Modulasyon olarak en yaygın tercihiniz chorus pedalları olmalı bence ılık ve doldurucu arpejler elde edebilirsiniz böylece.Delay ya da reverb arasında tercihiz biraz amfinin durumuna baglı.Amfinizde reverb yoksa reverb pedalı daha hayati bi hal alıyor delaye göre.Ancak amfinde reveb varsa o zaman da delay kullanmak için iyi bir fırsat oluyor.Eğer alabilrseniz reverb ya da delay i aynı anda almalısın.

Başlangıç olarak ms pozitron (ms) marka pedalları tercih etmenizi öneririm.Hem alması hem de elden çıkarması kolaydır.Şu aşamada eğer kısıtlı bütçeniz varsa ne kadar çok çeşit pedal alabilrseniz o kadar iyi.Çünkü hepsini deneyip tanımış olma ve aradığınız tonu hangi tipte pedalların verdiğini öğrenme şansınız artacak.Delay olarak mooer reecho pedallarını çok beğenmiştim ben bi delay olarak onu tercih edebilirsiniz ki ikinci elleri gayet ucuzdur.

Pedallar kadar bir diğer önemli konuda ara kablolar ve güç ünitesi.Pedal setup u kurarken yapılan en hayati hatalar bence bu ara kablo ve güç ünitelerinin yanlış ve kalitesiz seçiminden kaynaklanır.Ara kablolarını sıfır ve iyi kalite olan kablolardan almaya çalışın.Güç meselesi için joyo nun power supply leri mydükkanda 170 lira civarı ve gayet de yeterli.Ayrıca ilerisi için de kullanışlı olacaktır.İbanezin güzel ara kabloları vardı onlardan da bi 5 adet edinmeniz iyi olacaktır.

Eğer imkanınız var ise bu setup un önüne bir distortion veya güçlü bir od pedalı koymanız ton yelpazenizi genişletecektir.Mesela en uygun yollu aklıma gelen ms bb preamp modeli.Çok güçlü,hacimli ve esnek bir overdrive pedalıdır.Yine bir wah pedalı alıp setup un en önüne koyabilirsinşz ama bence en son olarak düşünün derim çünkü diğer pedallardan farklı olarak ucuz yollusu çok hoş olmaz bu pedalların.al Ek olarak chorus pedalının yanına bir tremolo veya flanger eklemeniz güzel olur.Yine bunları 2 el ms lerden tercih edebilirsin.

Setupunız kafanda büyük oranda belli olduktan sonra bir kutu veya çanta işine girişebilirsiniz. 2. el olarak bakmanızı öneririm değişik el yapımı kutular çıkıyor arada hem ucuz hem iyi kalite olabiliyorlar.Wah aldıktan sonra bir bakın kutu işine çünkü sıkıntı yaratabiliyor.

Ayrıca bir konudan bahsetmek isterim.Eğer bir sahneniz olur ve orada amfiniz olmaz ise sansamp gt 2 gibi bir preamp pedalını(muadili ms gt-2 shakti moddur ve orjinalinden bi tık daha kullanışlıdır.) drive ve modulasyon arasına yerleştirip amfi gibi kullanın.Efekt zincirinin de en sonuna kabin simulatörü olan d/ı box pedalına baglayıp mixere girin. Bu 2 pedalda ms veya behringer marka ekipmanlar ile 250 tl gibi bir para karşılıgı 2. el elde edilebilir.Aklınızda olsun.

Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.İyi günler.

öncelikle çok teşekkürler beni baya bi aydınlattınız hocam 🙂 size birşey danışmak istiyorum ; sırasıyla, add+tubedrive - boss dd3 delay - boss chorus üçlüsüyle bu işe girsem ne dersiniz ?

öncelikle çok teşekkürler beni baya bi aydınlattınız hocam 🙂 size birşey danışmak istiyorum ; sırasıyla, add+tubedrive - boss dd3 delay - boss chorus üçlüsüyle bu işe girsem ne dersiniz ?
Rica ederim hocam.Gayet olabilir bahsettiğiniz pedallar.Ama bence daha uygun modulasyon ve echo pedallar tercih edip bi 100tl artırabilirsiniz.O parayla adaptör,kablo ve çoğaltıcı gibi ekipmanlarınızı alabilirsiniz.Ya da bi dist. pedalı alınabilir diye düşünüyorum.

Rica ederim hocam.Gayet olabilir bahsettiğiniz pedallar.Ama bence daha uygun modulasyon ve echo pedallar tercih edip bi 100tl artırabilirsiniz.O parayla adaptör,kablo ve çoğaltıcı gibi ekipmanlarınızı alabilirsiniz.Ya da bi dist. pedalı alınabilir diye düşünüyorum.
peki hocam bu arttırma işini hangi marka MODELLERLE GERÇEKLEŞTİRİRİM yardımcı olursanız 🙂

delay tarafında mooer reecho baya başarılı ben de kullanıyorum. yine mooerin chorus ensamble king'de işinizi görecektir zaten yanlış bilmiyorsam boss klonudur kendisi (modlanmış hali).

Eğer lambalı amfiye bütçen yetmiyorsa benim tavsiyem şimdilik bir ses kartı almandan yana olacaktır. Guitar Rig, AmpliTube, Revalver gibi programlardan amfilerin ve pedallarını modellemelerini kullanabilirsin. İlerde alacağın amfi ya da pedallar hakkında fikir sahibi olursun çünkü seçenek çok ve alacağın sound gayet seni uzun süreler tatmin edici olur. Ses kartı olarak fast-track işini görecektir.

Benim ne kullandığımı soracak olursan pedallarımı guitar rig'e bağlıyorum. Amfi modellemesine sahip olduğum için amfi görevini o görüyor.

Bu arada eğer ben illede pedal alcam diyorsan Mustafa Abi'ye(MS Pozitron) gerçekten kaliteli pedallar yapıyor. Aradığın pedalı onda bulabilirsin.

Merhaba.

Bence de önce amfiden başlanması gerekiyor fakat sanırım amfi için bütçe/zaman uygun değil anladığım kadarıyla. Elbette pedalboardunuzda ilerleyen zamanlarda da sürekli kullanacağınız, ihtiyaç duyacağınız demirbaş pedallar olacak.

Ama bir yandan da şöyle bir sıkıntı var, mg10'a hangi pedalı takarsan tak, mg10 yine mg10. Yani güzel bir amfi alana kadar alınan pedallar hiçbir işe yaramayacak neredeyse. Ben size naçizane 2 yolla fikirlerimi aktaracağım.

1) Ses kartı + Logitech 2+1

200-300 TL lik bir ses kartı, yanına da 40-50 TL lik bir 2+1 ses sistemi ile evde harikalar yaratabilirsiniz. Guitar Rig, Amplitube gibi yazılımlarla ciddi anlamda güzel soundlar almak mümkün. İşi biraz da ilerletince impulse responselar, çeşitli mikrofon ve kabin simulasyonları ve bir preamp ile evde çok ciddi kayıtlar alabilirsiniz. Bu konuda biraz abartarak konuşuyor gibi görünebilirim ama en kralından lambalı bir amfi alsanız bile belli bir vakitten sonra, geceleri özellikle komşuları rahatsız etmemek adına bu ses kartı sistemine mecburen dönebiliyorsunuz. En azından alsanız da ilerde satmanıza gerek olmayan bir sistem olarak evinizde durur. Her daim kullanırsınız. Efektleri tanıma babında da çok faydası olacaktır. Bu sistemi bir nevi prosesör gibi düşünün hatta prosesörlerden kalite olarak eksiği olmayan, fazlası olan bir sistem...

2) İlla ki Analog Pedalları Toplamaya Başlayacağım Diyorsanız ...

Öncelikle MG10 u atıyorum 100 liraya satıp üste 50 lira koyup bir MG15 alın derim (Fiyatları salladım piyasasından haberdar değilim ancak aralarında uçurum bir fiyat farkı da olduğunu sanmıyorum) Neden derseniz, MG10 cidden oyuncak gibi bir amfi. Hani nefes alsın yeter modunda 😉 MG15 ile aralarında cidden fark var ve en azından drive konusunda bu farka değer diye düşünüyorum. Halen daha MG15'lerin drive tonunu çok severim, ciddi anlamda drive karakteri iyidir MG15 lerin. Ancak aynı şeyi MG10 için malesef söyleyemeyeceğim... Ha tabi üst mesajlarda yazan konular MG15 için de geçerli, pedallar yine de performans vermeyecektir ancak en azından bir reverb, bir drive bir de delay ile idareten güzel bir amfi alana kadar çalışabilirsiniz pek tabii ki.

Ardından pedal konusu... Analog pedallar adeta derya denizdir. Aynı tip pedalın bile kendi içinde sayısız alternatifi, kopyası, muadili olabiliyor. Mesela @hackeiommi nin de dediği gibi Tube Screamerlar... Bin türlü çeşidi var, ts808 i ts9 u jd9 u ts9x i bunlar sadece ibanez in ürettiği tube screamer ailesi pedallar... Bunun gibi sayısız markanın, sayısız çeşitte pedalı var. Uzun lafın kısası analog pedal bir kere alınıp biten bir husus değil aksine kendi tesisatın için doğru ve uyumlu tonu bulana dek sürekli pedal alıp satıp denemekle çözülebilecek bir husustur.

Bu yüzden ilk defa pedal toplarken, sıfır pedal almaktan ziyade ikinci el pedallara yönelmenizi tavsiye ederim. Çünkü sıfır pedal almanın özellikle şu devirde hiçbir esprisi kalmadı. Kaldı ki ilk başta alacağınız muhtemelen piyasada sürekli gezen, standart pedallar olacak. Kendi çizginizi oluşturup artık işin bir tık ötesinde butik ekipmanlara geçene kadar sıfır pedal almanızı dediğim gibi kesinlikle önermiyorum.

Lafı çok uzattım, kusuruma bakmayın 🙂

Yine de setupında her daim bulunmasında faydası olacak pedallardan aklıma gelenleri yazayım...

1) Joyo Vintage Overdrive : TS9 kopyası bir tubescreamer. Çok görüşüldü, çok tartışıldı, TS9 yerine gönül rahatlığıyla alabilirsin. Şahsıma göre eksiği yoktur, fazlası vardır. Tipik bir tubescreamer pedalıdır. Çinden (aliexpress, amazon vs.) 25-30 dolara satın alabilirsiniz, Türkiye'deki fiyatı en son 50 dolardı. Yaklaşık 2 katı.

2) Mooer Shimverb Reverb Pedalı : Güzel bir reverb, sahnede vs. iş görür, küçük ve pratiktir. Performansa başlamadan önce bas aç, performans bitince eve giderken bas kapat tadında güzel bir reverb pedalı. 100 TL ikinci el piyasası var, satarken de fazla bekletmez, alıcısı bulunur.

3) Ibanez DE7 : Fiyatına göre çok ama çok güzel bir delay diyebilirim. Bu sene bir arkadaşım vasıtasıyla eğrisi doğrusuyla kullanma fırsatı buldum. Cidden güzel bir pedal, uzun bir süre idare edecektir. Bu arada sıfır fiyatına aldanmayın, 250 TL gibi gözükse de ikinci elde bu pedal öldü parasına satılıyor genelde, takip edin bulursanız alın derim. Alternatif olarak mooer'in delayleri de güzeldir onları da düşünebilirsiniz.

4) Totalde 200-300 TL gibi bir masraf çıkıyor, bütçeniz el verirse, bunların yanına ekstradan bir ms pozitron chorus pedallarından birini veya okulda, ufak sahnede vesaire kullanmak için ms shakti alabilirsiniz.

Saygılarımla.

Çok güzel tavsiyeler verilmiş fakat bence herhangi bir ürüne yönlenmek yerine bence önce aletlerin karakterleri hakkında bir bilgi edinmek gerekiyor. Bence hiçbir seye para vermeden, internetten detaylıca bir aletleri tanıma egzersizleri işine daha çok yarar diye düşünüyorum dostum. Aletlerin karakter olarak birbirinden farkını deneyimleye bileceğin bir programdan çalma imkanın var mı??

Paranı çarçur etme, hiç bir pedal alma, lambalı amfi al.

Sonra'da f/p açısından bakacak olursak Boss DD3 oldukça mantıklı. Chorus olarakta Electro Harmonix Small Clone, Boss CE5 veya Mooer Shimverb. Temiz ikinci el kovala.

öncelikle teşekkürler zaten amfi olarak vox un lambalı bir modelini almak üzereyim o yüzden amfi açısından sıkıntı kalmadı pedal olarak da ilk pedalımı add+tubeDrive silver edition olarak aldım, Delay olarak boss dd3 alıcam büyük ihtimalle mooer shimverb ve boss ch1 chorus ile başlangıç yapıcam zamanla yine sizden tavsiye alarak devam ederim teşekkürler 🙂

öncelikle teşekkürler zaten amfi olarak vox un lambalı bir modelini almak üzereyim o yüzden amfi açısından sıkıntı kalmadı pedal olarak da ilk pedalımı add+tubeDrive silver edition olarak aldım, Delay olarak boss dd3 alıcam büyük ihtimalle mooer shimverb ve boss ch1 chorus ile başlangıç yapıcam zamanla yine sizden tavsiye alarak devam ederim teşekkürler 🙂
zaten tüm ekipmanı ikinci el topluyorum sıfıra boşa para bayılmak çok saçma 🙂

Hazır pedal almak yerine ms pozitronu arayarak uygun fiyatta setup edinebilirsin. Gayet kaliteli ve uygun fiyata mal edebilir. Telefonunu verebilirim ya da forumlardan ulasabilirsin

Arkadaşlar bu arada istenen ölçülerde pedalbord tasarlıyorum. Dileyen facebooktan örneklere bakabilir. Chronox Pedalboards yazarsanız görebilirsiniz. Gökay # 5317832641

Hangi modeli? AC TV falan mı? Lambalı diye yutturulan alakasız modelleri var da.

Geri