Ibanez Başlığı

Ben gitara yeni başladığımda gitarım floyd rose li idi. Tellerimi ilk defa değiştirirken; telleri sırayla sökmeye başladım zor zar da olsa söktüm. sonra tak diye bi ses duydum.Baktım ki floyd rose içeri kaçmış 😀 Anam dedim lan nolcak şimdi yaklasık 1-2 saatlik operasyonla telleri zor zar taktım. Sonra gitara bi baktım "anam bu niye kalkmış lan dedim" floyd rose havaya kalkmıştı 😀 Nasıl indirecem lan bunu dedim. her tarafını kurcaladım. Sonra gitarın arkasında bi yay keşfettim ki amerikayı keşfetmiş gibi oldum 😀 Sonra floyd rose indirmeyi başardım. 😀

Bu olay seneler önce gelmişti başıma ama daha dün gibi hatırlıyorum. Bana bu işleri göstericek kimse yoktu. Kurcalayarak sabırla öğrendim. Belki bu olaylar başıma gelmez ise floyd rosenin mantığını cözemezdim.

Burdan cikacak sonuç; azimli adama floyd rose vız gelir... 😀

Dark_Fate demiş ki:
Ben gitara yeni başladığımda gitarım floyd rose li idi. Tellerimi ilk defa değiştirirken; telleri sırayla sökmeye başladım zor zar da olsa söktüm. sonra tak diye bi ses duydum.Baktım ki floyd rose içeri kaçmış 😀 Anam dedim lan nolcak şimdi yaklasık 1-2 saatlik operasyonla telleri zor zar taktım. Sonra gitara bi baktım "anam bu niye kalkmış lan dedim" floyd rose havaya kalkmıştı 😀 Nasıl indirecem lan bunu dedim. her tarafını kurcaladım. Sonra gitarın arkasında bi yay keşfettim ki amerikayı keşfetmiş gibi oldum 😀 Sonra floyd rose indirmeyi başardım. 😀

Bu olay seneler önce gelmişti başıma ama daha dün gibi hatırlıyorum. Bana bu işleri göstericek kimse yoktu. Kurcalayarak sabırla öğrendim. Belki bu olaylar başıma gelmez ise floyd rosenin mantığını cözemezdim.

ya doğru diyon ama bu doğrudan otomatik vitesli arabayı kullanmak gibi

Dark_Fate demiş ki:

Ben de tamamen kendi cabalarim ve deneyimlerimle ogrendim tremolo sisteminin isleyisini. en iyisi de bu zaten. en fazla bi iki vida yalama yaparsiniz ogreninceye kadar, eh o da olacak artik d:

floyd rose'suz baslaninca oyle gidiyor genelde, bunun teknik eksiklik oldugu kanaatindeyim ben. tremoloya cok hakim olursunuz, ama sabit kopruyu tercih edersiniz o ayri. yeni baslayanlara FR'li gitarlar oneriyorum sahsen. Eli korkak alistirmamak, kurcalamak lazim. neyi ellediginizi bilin. d:

ben kimseye tavsiye etmiyorum 😀 şansımada hep fr lu gitar geliyo 🙂 erkan abinin stüdyoya gitmiştim 2 tane gitar vardı köprüsü sabitlenecek 😀 atilla abide (add+ pedallarını yapan) bana gitarını sattı yanında aparat verdi köprüyü sabitlemek için , bu gitarları kullananlar senelerdir barlarda , popçularla albümlerde çalan adamlar , bir hikmet vardır diyorum , tabi tercih meselesi.ama şunu söyleyim yani tremolo kolunu bol bol kullanmıyorsanız gereksiz bi fazlalık olur kanımca 🙂

halilpazarlama demiş ki:
ben kimseye tavsiye etmiyorum 😀 şansımada hep fr lu gitar geliyo 🙂 erkan abinin stüdyoya gitmiştim 2 tane gitar vardı köprüsü sabitlenecek 😀 atilla abide (add+ pedallarını yapan) bana gitarını sattı yanında aparat verdi köprüyü sabitlemek için , bu gitarları kullananlar senelerdir barlarda , popçularla albümlerde çalan adamlar , bir hikmet vardır diyorum , tabi tercih meselesi.ama şunu söyleyim yani tremolo kolunu bol bol kullanmıyorsanız gereksiz bi fazlalık olur kanımca 🙂

kullana bilsem kullanacam da fırsat kalmıyor.. zor iş bu lead gitar olayı hocam pedalla ugras, potans la ugras, olmadı akordla ugras, sag elle ugras sol elle ugras.. birde kol girince işin icine.. 😀

dreamkiller demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:

kullana bilsem kullanacam da fırsat kalmıyor.. zor iş bu lead gitar olayı hocam pedalla ugras, potans la ugras, olmadı akordla ugras, sag elle ugras sol elle ugras.. birde kol girince işin icine.. 😀
eee gülü seven dikenine katlanır 😀

Yılarca sabit köprü kullandıktan sonra. Ibanez almaya kara verince floyd rose işleyişi ayarları vs herşeyi hatmetmiştim. daha gitarı almadan.

İlk tel değiştirme olayımı da 55 senelik floyd rose kullanıcısı gibi rahat olmuştu 😀

Tabii hala kazma gibi kullanıyorum (kullanamıyorum da diyebiliriz 😀)

JS serisi gitar kullanan varmı arkadaşlar ? Alalı bi 6 ay falan oldu ve caseden çıktığı gibi hiç bir ayar falan yapmadan (Ayarları fena değildi.) kullandım hiç sorun yaratmadı.Taki ; birgün sahnede tel koptu (mi) , yenisini takarken taktığım telde koptu.Dün işe gidecekken dedim şuna bi tel alıp takayım ve gene takarken koptu ? Bu zamana kadar hiç sorun yaratmayan gitar neden böyle tel canavarı olmuş olabilir ? Daha önce floyd rose kullandım ama maalsef EDGE PRO ile yeni tanışıyorum . Bildiğiniz ve önerebileceğiniz şeyleri dikkatle dinliyorum 🙂

Öncelikle bence tüm telleri değiştir. Takarken kalın tellerden başla .

Hepsini söküp takmaktansa birini değiştirip akortlayıp bir alttakine geçersen daha kolay olur senin için.

Takmadan önce ince mi telinin köprüde çıktığı yere bir göz at. Pek sanmıyorum ama orda telin kopmasına neden olacak bir sorun olabilir. Küçük bir çıkıntı vardır mesela tam telin geçeceği yerde.

Stormcrow demiş ki:
Öncelikle bence tüm telleri değiştir. Takarken kalın tellerden başla .

Hepsini söküp takmaktansa birini değiştirip akortlayıp bir alttakine geçersen daha kolay olur senin için.

Takmadan önce ince mi telinin köprüde çıktığı yere bir göz at. Pek sanmıyorum ama orda telin kopmasına neden olacak bir sorun olabilir. Küçük bir çıkıntı vardır mesela tam telin geçeceği yerde.
evet abi tel yuvalarında herhangibi sorun yoksa gitarın böyle tel koparmaması lazım , tuner kullanarakmı akord ediyorsun ?

yha bişi soriim jackson rr-3 mü yoksa ibanez RG2570E-VSL mi tavsiye edersiniz gerçi bu soruyu ibanez başlığında sormam ne kadar objektif olur bilmiom 😆 Bide RGT220A'nın fiyatını bilen var mı?

Tuner kullanıyorum genelde , sahnedeyken mecbur kullanıyoruz zaten 🙂 Ama üzerindeki tellerin hepsi yeni , taktığım gün mi teli koptu işte , ondan sonra 1 mi daha sonra 1 mi daha 😆 Sanırım yuvada sorun olabilir bakalım bir bilene gösterecez mecburen 😀

Geri