İyi Gitaristin Tanımı?

[url="http://www.turkrock.com/ftopic706.html" demiş ki:
Amorphis[/url]]Bu konuda ben bikaç fikrimi daha ortaya koymak istiyorum.İyi gitarist bence gerektiğinde çok hızlı bi şekilde çalabilmelidir.Ancak müziğin hızlı oluşu o müziği güzel yapmaz.Yapsada bunun hızla bi alakası olduğunu zannetmiyorum.Bu bence parçadaki notaların birbirine uyumu , gitaristin kattığı duygularla alakalıdır.
Malmsteen ı dinledim bi ara ama parçalar birbirine benziyor hep...Parçaları birbiribirine karıştırdığım falan da oluyor ara sıra...Çünkü adam hep aynı notalar arasında sıkışmış kalmış bence...Tabi bu benim fikrim. 8)
fikrine saygı duyuyorum ama yngwie için aynı kalıplarda çaldığından bahsetmişsin.her müzisyenin enstrümanına hakim olabilmesi gerekir bu doğal.ama adamın kendine göre bi tonu var ve bestelerini kendi tonuna göre çalar(tabii kendi için çalıyosa).yngwie de böyle yapıyo ve dünyanın en iyi gitaristleri arasında her zaman yer buluyo bu yüzden.

iyi gitarist deyince bence gitarına hakim olsun yeterli.yani teknik,hız hepsi gerekli.sadece hızlı olmak veya teknik bilmek iyi gitarist olmak için yeterli diil.
haluk leventin konserine gitmiştim ve konser sonunda haluk'un gitaristi olan göktuğ'la konuştum.ona leadçi olmak istediğimi ve ne gibi şeyler öğrenebileceğimi sordum.adam bana sadece leadçi olmak yetmez.iyi bi gitarist arpejini de,ritmini de, solosunu da yapabilmeli dedi.
önceleri sadece leadçi olsam bana yeter diye düşünürdüm.ama adamın o sözlerinden sonra fikrim değişti.
yurt dışında:satriani,vai,malmsteen,hammet,hendrix
yurt içinde:metin türkcan,akın eldes,ogün sanlısoy,erdem gül,gültekin kaçar başlıca iyi gitaristler bence.

İyi gitaristin tanımı;
ne hız,ne ölümcül bir teknik nede başka bir şey...
ortaya koyduğu iş genç ve amatör kesime ışık tutacak kalitede ve kalıplarda ise yanısıra insanlar üzerinde gitar ile neler yapılıp yaratılacağını
hakkında fikir verebilecek bir form'da ise işte ''o'' insan iyi gitaristtir 😉

aynen benimde tüylerimi diken diken eden gitarist Cem Kısmet onun Sakarya, Fotograf, Siyahbeyaz, Kedi sarkılarını dinleyipte tüyleri diken diken olmayan kimse olmaz sanmıyorum........

Gitar kompozisyonlarında konu ilk başta çizilir,
Bu konu kafadan atıyorum aşkı anlatır,riffler ve ana tema romantik ezgileri vurgularken ve altyapıyı çizerken ,gitarist bu konu hakkında gitarıyla yorum yapar sallıyorm mesela la minör blues tonumuzda konumuz ilerliyor ve altyapımız hazır biz buna öyle bir şey düşünmeliyizki ana tema hem gölgede kalmayacak hemde konuyu pekiştirmek üzere yazılan bir solo ile tamamlanacak,
Bu solo ne kadar iyi kurgulanırsa parçanın mesajı o kadar yansıtılmış olur
Atalay bunu demek istemiş 😉

cash demiş ki:
Gitar kompozisyonlarında konu ilk başta çizilir,
Bu konu kafadan atıyorum aşkı anlatır,riffler ve ana tema romantik ezgileri vurgularken ve altyapıyı çizerken ,gitarist bu konu hakkında gitarıyla yorum yapar sallıyorm mesela la minör blues tonumuzda konumuz ilerliyor ve altyapımız hazır biz buna öyle bir şey düşünmeliyizki ana tema hem gölgede kalmayacak hemde konuyu pekiştirmek üzere yazılan bir solo ile tamamlanacak,
Bu solo ne kadar iyi kurgulanırsa parçanın mesajı o kadar yansıtılmış olur
Atalay bunu demek istemiş 😉

Sağol... 😉

Bir de şey var, bazı sololar öyle bir oluyor ki, kesip ölçü yapısı ve temposu aynı olan şarkıya koysan olur 🙂 Ama bazı sololar var ki sadece şarkıya özgü oluyorlar vbe şarkıya cidden çok şey katıyorlar.... Bence Atalay abi biraz da bunu demek istedi 😀

Hatta isterseniz örnek de veririm Megadeth - Rust In Peace albümündeki Marty Friedman sololarını kastetti bence :mrgreen: :mrgreen:

-GUITARIST- demiş ki:
[url="http://www.turkrock.com/ftopic706.html" demiş ki:
<a href="http://www.turkrock.com/ftopic706.html">Amorphis[/url]</a>]Bu konuda ben bikaç fikrimi daha ortaya koymak istiyorum.İyi gitarist bence gerektiğinde çok hızlı bi şekilde çalabilmelidir.Ancak müziğin hızlı oluşu o müziği güzel yapmaz.Yapsada bunun hızla bi alakası olduğunu zannetmiyorum.Bu bence parçadaki notaların birbirine uyumu , gitaristin kattığı duygularla alakalıdır.
Malmsteen ı dinledim bi ara ama parçalar birbirine benziyor hep...Parçaları birbiribirine karıştırdığım falan da oluyor ara sıra...Çünkü adam hep aynı notalar arasında sıkışmış kalmış bence...Tabi bu benim fikrim. 8)
fikrine saygı duyuyorum ama yngwie için aynı kalıplarda çaldığından bahsetmişsin.her müzisyenin enstrümanına hakim olabilmesi gerekir bu doğal.ama adamın kendine göre bi tonu var ve bestelerini kendi tonuna göre çalar(tabii kendi için çalıyosa).yngwie de böyle yapıyo ve dünyanın en iyi gitaristleri arasında her zaman yer buluyo bu yüzden.

Abi ben zaten Malmsteen ın gitarıyla yada tonuyla alakalı bişey söylemedim , benimki sadece kişiseldi.Ben bu adamı dinlemeye başladığım zaman parçalarını karıştırıyorum çünkü adamın çaldığı notalar yada ritimler bana benzer geliyor.Başta seviyordum ilk dinlediğimde ama sonradan bıktırdı beni.Yani adam çıkardığı albümlerde pek bi yenilik göremedim... Saygı duyarım 😉 )

Geri